Autor Wątek: Wędka do lekkiego wagglera  (Przeczytany 2266 razy)

Offline Eddenktm

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Wędka do lekkiego wagglera
« dnia: 06.12.2022, 10:29 »
Cześć,

Poszukuję delikatnej wędki do wagglera. Łowię spławikami max do 3/4 gramów na odległości do 20 m. Łowię zazwyczaj "zawodnicze" płotki i czasami małe leszczyki. Zależy mi, żeby przy takich małych rybkach kij dawał jak najwięcej frajdy. Sam znalazłem na ten moment takie wędzisko, czy mógłbym prosić o pomoc?

https://sklepdrapieznik.pl/matchowki-uniwersalne-wedki-splawikowe-gruntowe-nasadowe/32929-flagman-sherman-pro-match-420m-3-15g.html

Online Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 253
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline linus1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 188
  • Reputacja: 12
  • Lokalizacja: Błonie
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Wędka do lekkiego wagglera
« Odpowiedź #2 dnia: 06.12.2022, 11:00 »
Cześć, mam Drennan Acolyte Ultra w dobrej cenie,jak interesuje, to priv.Pozdrawiam.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 605
  • Reputacja: 1121
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Wędka do lekkiego wagglera
« Odpowiedź #3 dnia: 06.12.2022, 11:07 »
Na dystansie < 20 m z powodzeniem wystarczy 13', czyli około 3.9 m (klasyczna długość do lekkiego wagglera w angielskim stylu). Z rzeczy w umiarkowanej cenie: Drennan Red Range Float, Browning "Jens Koschnick" Silverlite Float, Hydra HSC Waggler, Guru A-Class Waggler, Shimano Aero X1 Float.

Jeżeli koniecznie ma być 14', zapodany Flagman ujdzie, ale to, co zapodane wyżej, zapewne będzie przyjemniejsze, bo poręczniejsze :)

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka do lekkiego wagglera
« Odpowiedź #4 dnia: 06.12.2022, 22:09 »
Cześć, mam Drennan Acolyte Ultra w dobrej cenie,jak interesuje, to priv.Pozdrawiam.
Kolega znalazł kijek w cenie 270 zł. Jeśli masz dla niego w propozycji acolitkę w tej cenie to spoko!
Jak nie to odpłynąłeś.


Modus podał propozycje niezłych kijków. Każdy oferuje sporo i każdy w miarę  budżetu daje więcej. Do pewnej kwoty oczywiście. Kwoty, powyżej której jest już tylko wyścig zbrojeń na zasadzie 50, 100, 300zł 2, 4, 6 procent poprawy.
Modus żadko się odzywa, a jeśli już to mówi z sensem. Przejrzyj jego propozycje. Jeśli któraś jest w twoim przewidywanym budżecie, to możesz się poważnie nad nią zastanowić.
Ja osobiście w kryterium kijka do 8 gramów wyrzutu przerobiłem kilkanaście kijków od 200 do 1500zł. Moim ulubionym jest kij za 3 stówki.

Zrezygnował bym za namową Morusa z kijków powyżej 3,9m. Materiał potrzebny, aby kij 4.20m dał ci odpowiedni balans pomiędzy wytrzymałością, odpowiednim czuciem to jest przynajmniej 1000zl różnicy, a i tak takich kijów się nie robi. Do zasięgu i medalowych płoci wystarczy na główną 0.12, 0.14.
Różnica między żyłką 0.12, a 0.16 przy spławiku 4g jest prawie dwukrotna.

Jeszcze raz. Przejrzyj propozycję od Modusa.
Marcin

Offline linus1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 188
  • Reputacja: 12
  • Lokalizacja: Błonie
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Wędka do lekkiego wagglera
« Odpowiedź #5 dnia: 06.12.2022, 23:10 »
He,stary jestem, więc pewnie nie zauważyłem wyraźnie zaznaczonego budżetu..:)

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka do lekkiego wagglera
« Odpowiedź #6 dnia: 07.12.2022, 09:06 »


Cześć, mam Drennan Acolyte Ultra w dobrej cenie,jak interesuje, to priv.Pozdrawiam.
Kolega znalazł kijek w cenie 270 zł. Jeśli masz dla niego w propozycji acolitkę w tej cenie to spoko!
Jak nie to odpłynąłeś.


Modus podał propozycje niezłych kijków. Każdy oferuje sporo i każdy w miarę  budżetu daje więcej. Do pewnej kwoty oczywiście. Kwoty, powyżej której jest już tylko wyścig zbrojeń na zasadzie 50, 100, 300zł 2, 4, 6 procent poprawy.
Modus żadko się odzywa, a jeśli już to mówi z sensem. Przejrzyj jego propozycje. Jeśli któraś jest w twoim przewidywanym budżecie, to możesz się poważnie nad nią zastanowić.
Ja osobiście w kryterium kijka do 8 gramów wyrzutu przerobiłem kilkanaście kijków od 200 do 1500zł. Moim ulubionym jest kij za 3 stówki.

Zrezygnował bym za namową Modusa z kijków powyżej 3,9m. Materiał potrzebny, aby kij 4.20m dał ci odpowiedni balans pomiędzy wytrzymałością, odpowiednim czuciem to jest przynajmniej 1000zl różnicy, a i tak takich kijów się nie robi. Do zasięgu i medalowych płoci wystarczy na główną 0.12, 0.14.
Różnica między żyłką 0.12, a 0.16 przy spławiku 4g jest prawie dwukrotna.

Jeszcze raz. Przejrzyj propozycję od Modusa.

Marcin

Offline Ben

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 434
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolica Koszalina
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka do lekkiego wagglera
« Odpowiedź #7 dnia: 07.12.2022, 10:40 »
Używam do łowienia waggler'em kijka o długości 3,6m i bardzo sobie chwalę, wędka z najniżej ocenianej "stajni". Moje "łowisko" to małe ~2h bajoro w lesie, o max głębokości 2,5m. Używam spławików 1,75g, 2g, DRENNAN'a i swobodnie zarzucam zestaw na 15-20m, a ostatnio pobawiłem się się kombinowany slider'm. Zestawem ~ 5g, bez większego wysiłku i kombinacji zarzucałem na 30-35m.
pozdrawiam Benon

Offline a_men

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 18
Odp: Wędka do lekkiego wagglera
« Odpowiedź #8 dnia: 24.02.2023, 09:46 »

Ja osobiście w kryterium kijka do 8 gramów wyrzutu przerobiłem kilkanaście kijków od 200 do 1500zł. Moim ulubionym jest kij za 3 stówki.


Odgrzeję kotleta.  Możesz zdradzić co to za wędzisko?
Aktualnie szukam takiego kijka. Miałby być uzupełnieniem dla Extremadury Heavy 4,20.
Jakoś nic mnie ostatnio do końca nie przekonuje, a faworytem jest, o ironio Robinson MX2 Tele Match. Jest lekki, ma progresywną akcję z delikatną szczytówką, ogólnie super, ale wolałbym trójskład.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wędka do lekkiego wagglera
« Odpowiedź #9 dnia: 25.02.2023, 09:03 »
Nie kombinuj za bardzo, zwłaszcza z tą akcją, bo kije matchowe są do łowienia wszystkiego, głównie jednak mniejszych i średnich ryb :) I kij jak Drennan Red Range czy Daiwa Ninja w wersjach 3.90 metra jak najbardziej się sprawdzą. Natomiast kije teleskopowe to porażka raczej, mają sporo wad.

Wędka do 'lekkiego' wagglera ma zawierać w sobie słowo match lub float, i zazwyczaj kołowrotek 3000 je doskonale 'wyważa'. Wszystko co ma w nazwie 'heavy' czy 'pellet waggler' się tu nie za bardzo nada.

Szukasz więc kijka, których najwięcej jest na rynku, bo to najpopularniejszy typ kija (nie w Polsce może, z racji fiksacji na odległościówki). Każda seria wędzisk większości firm ma takie kije, i szukać możesz od serii najtańszych po najdroższe, przy czym różnica w finezji nie jest wcale tak wysoka aby ryby tracić. Przyznam szczerze, że na kij Drennan Red Range jak i Daiwa Ninja złowiłbym praktycznie tyle samo ryb co na Drennana Acolyte czy Daiwę Tournament, bo różnica nie jest aż tak duża, pomaga za to lekkość i wykonanie.

Lucjan

Offline a_men

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 18
Odp: Wędka do lekkiego wagglera
« Odpowiedź #10 dnia: 25.02.2023, 17:04 »
Ostatecznie kupiłem tego Robinsona MX2 Tele Match.
Zgadzam się, że co do zasady teleskopy są gorsze, ale ten ma coś czego nie znalazłem w żadnym innym kijku, który miałem w rekach. :P