Autor Wątek: Wędki pod lekki spławik, ~100 zł  (Przeczytany 1933 razy)

Offline markus383

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazowsze
  • Ulubione metody: spinning
Wędki pod lekki spławik, ~100 zł
« dnia: 15.01.2023, 13:03 »
Witajcie.
Chciałbym zapytać o wędkę do łowienia na spławik przede wszystkim na jeziorach.  Chciałbym łowić jakieś nieduże rybki.
Generalnie tam gdzie łowię nie ma dużej ilości roślinności i można dostać się do wody bezpośrednio z brzegu. Często także bywają pomosty i tam chciałbym wędkować przede wszystkim.
Czy moglibyście doradzić mi jakiej długości wędkę najlepiej wybrać do takich warunków? Chciałbym wykorzystywać kołowrotek. Myślałem o bolonce takiej z 5 - 6 metrów i kwocie pewnie w okolicach 100 zł. Znalazłem Mistrall Atlantis 6m lub Hokkaido Commander 6m. Przyzwyczajony jestem do lekkich spinningów (100 - 130g), a te klocki ważą więcej, ale chyba przy wędkowaniu na spławik nie jest to problem?
Możecie mi podpowiedzieć, którą z nich wybrać, a może jeszcze jakąś inną wędkę w ww. cenie?

Pozdrawiam,
Mateusz.

Online Andrew126

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 303
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
Odp: Wędki pod lekki spławik, ~100 zł
« Odpowiedź #1 dnia: 15.01.2023, 13:26 »
Cześć,
Kiedyś więcej wędkowałem na spławik ale zdradziłem go na rzecz feedera.
Z moich wcześniejszych doświadczeń: za 100pln raczej nie kupisz przyzwoitej wędki do spławika,  trzeba wydać ok. 150-200pln. Bolonka także nie da frajdy na jeziorze (mało przelotek, żyłka klei się do wędki). Proponuję wędkę typu match, 390cm, wc do 20g, waga wędki poniżej 200g. Przyzwoite wędki typu match mają polskie firmy.  Szukaj na naszej giełdzie, ewentualnie na olx. W sklepach zapewne trochę drożej. Masz kilka tygodni do wiosny, na pewno coś ciekawego trafisz. Ja mam np. mikado evergreen 390cm i jest naprawdę ok, chociaż ostatnio leży w pokrowcu i czeka na lepsze czasy. Dobre matchówki mają także dragon i robinson.
Możesz także dać ogłoszenie (K) na naszej giełdzie, może ktoś ma coś fajnego na zbyciu.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Wędki pod lekki spławik, ~100 zł
« Odpowiedź #2 dnia: 15.01.2023, 13:58 »
Spławikówki 5 - 6 m za 100 zł nie polecamy, bo w tych okolicach cenowych z każdym metrem drastycznie pogarsza się zbalansowanie oraz responsywność, a w zapodanych warunkach długość 5 - 6 m zapewne nie jest do wędkarskiego szczęścia potrzebna.

Jeżeli łowisko nie jest bardzo głębokie, zaś planowany dystans łowienia nie przekracza 20 - 25 m, lepsza będzie matchówka vel "odległościówka" o standardowej długości 3.9 lub 4.2 m (w głębszych miejscach można zastosować zestaw typu slider, czyli ze spławikiem przelotowym). Jeżeli celem jest mniejszy białoryb, a przewidywana gramatura spławików niezbyt duża, warto zadbać, by upatrzony model miał w miarę finezyjną część szczytową.

Jak wspomniano wyżej, biorąc pod uwagę rynkowo-sprzętowe realia, sensowniejsza będzie inwestycja w coś bliżej 200 zł.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędki pod lekki spławik, ~100 zł
« Odpowiedź #3 dnia: 15.01.2023, 14:13 »
Odłóż sobie przez miesiąc czy dwa, jeszcze ze 150 złotych, i w kwocie 250 zł kupisz poprawna matchówke albo na rynku wtórnym wyciągniesz coś extra w tej cenie :beer:

100 zł to wyrzucona kasa w błoto, bo czy to będzie matchówka czy bolonka, to dostaniesz taki sam badziew i będziesz żałować.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline markus383

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazowsze
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Wędki pod lekki spławik, ~100 zł
« Odpowiedź #4 dnia: 15.01.2023, 21:25 »
Dzięki za podpowiedzi :)
Obejrzałem sobie ofertę okolicznych sklepów i znalazłem takie wędki w okolicy 200 zł. Czy któraś z nich byłaby dobra do zabawy ze spławikiem raz na jakiś czas?
1. Mivardi Easy Match 3,60 m 5 - 18g
2. Flagman Cast Master Match 3,9m / 8-20g
3. Robinson VDE-R Nano Core Match SX3-3,9m / 5-20g

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 049
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędki pod lekki spławik, ~100 zł
« Odpowiedź #5 dnia: 15.01.2023, 21:41 »
Posiadam Jaxon Eclatis Tele Finessa 4.20m 30 g. Całkiem przyjemnie się tym łowi, choć nie złowiłem nic dużego (największą ryba to leszcz ok 30 cm).
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 970
  • Reputacja: 55
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Wędki pod lekki spławik, ~100 zł
« Odpowiedź #6 dnia: 15.01.2023, 22:18 »
Co prawda odstawiłem trochę spławik na rzecz feedera i aktualnie spinningu z racji wypadów spontanicznych na godzinkę , dwie kiedy czas pozwala, ale stałem przed podobnym wyborem jakieś dwa lata temu.
Najpierw zakupiłem Robinson Firebird Tele Bream 380cm 10-45g gdyż chciałem mieć coś małego transportowo. 60cm po złożeniu to bajka i mam tą wędkę do dziś a używam jak jadę gdzieś gdzie jest ewentualność pomoczyć kija przy okazji.
Potem chciałem spróbować czegoś w 3 składzie, już mniej mobilnego. Kupiłem Mikado Rival Match 420cm 25g. Bardzo poprawny kijek który nadal używam.
Jednak zapragnąłem czegoś więcej. Za namową kolegów z forum kupiłem Cormoran APM 40 Power Float 390cm 10-40g i ten kijek zdeklasował poprzednie.
Jakość wykonania, praca kija pod rybą. Owszem to kijek mocny, nie bojący się komercyjnych karpi i dużych ryb. Przekracza budżet z topicu , ale jeśli jest możliwość dołożyć to polecam.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Wędki pod lekki spławik, ~100 zł
« Odpowiedź #7 dnia: 15.01.2023, 22:32 »
Dzięki za podpowiedzi :)
Obejrzałem sobie ofertę okolicznych sklepów i znalazłem takie wędki w okolicy 200 zł. Czy któraś z nich byłaby dobra do zabawy ze spławikiem raz na jakiś czas?
1. Mivardi Easy Match 3,60 m 5 - 18g
2. Flagman Cast Master Match 3,9m / 8-20g
3. Robinson VDE-R Nano Core Match SX3-3,9m / 5-20g

Jeżeli chodzi o łowiska jeziorowe, a nie kameralny stawik lub kanałek, raczej nie schodziłbym z długością poniżej 3.9 m. Biorąc pod uwagę docelowe zestawy i ryby, 20 g to górna granica sensownego cw., bo wtedy jest szansa na finezyjną część szczytową, która przekłada się na lepszą obsługę lekkich zestawów, lepsze wiązanie holowanych ryb (ograniczenie tzw. spadów) i większą frajdę z holu.

Offline TOmaSZ93

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 423
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podkarpacie
Odp: Wędki pod lekki spławik, ~100 zł
« Odpowiedź #8 dnia: 15.01.2023, 22:52 »
Ja mam Robinson Firebird Tele Match 3,9m 5-24g i polecam na małe rybki jak i większe płocie krąpie okonie i nawet sum 50cm się na nią trafił :P
C&R

Offline KuBxOnOff

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędki pod lekki spławik, ~100 zł
« Odpowiedź #9 dnia: 15.01.2023, 23:52 »
Niestety moja propozycja jest mocno ponad budżet ale ja jestem bardzo zadowolony bo kupiłem ten sprzęt x lat temu.
Browning CK Micro Waggler F1 10gr 3m
Jest wędką dwuczęściową co bardzo ułatwia transport i rozkładanie. Używam jej jeśli na feedera nic się nie dzieje i chcę podłubać jakiś płotek blisko brzegu.
Złowiłem na nią  kiedyś karpia ok 5kg ale wtedy wędka prawie płakała bo wygieła się do granic możliwości ale jednak dała radę. Daje fun z holu przy nawet maluktich sztukach rzędu 10cm a z płocią czy karasiem 30 cm wygina się naprawdę znacząco. Tak jak pisałem moja wędka jest zdecydowanie ponad budżet ale może znajdzie się coś tańszego na rynku. Jak do małych rybek blisko brzegu to dla mnie rewelacja , polecam.

Offline Cobi92

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 195
  • Reputacja: 162
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędki pod lekki spławik, ~100 zł
« Odpowiedź #10 dnia: 16.01.2023, 07:25 »
A może pomożecie sobie wzajemnie z kolegą? Ty kupisz wędkę, on sprzeda wędę : WIN-WIN :P

https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=22814.msg607724#new
Lepiej 3 razy złowić i wypuścić niż raz zjeść ;)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędki pod lekki spławik, ~100 zł
« Odpowiedź #11 dnia: 16.01.2023, 07:56 »
Ale za tyle to chyba można nową w sklepie kupić;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Online azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 240
  • Reputacja: 254
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędki pod lekki spławik, ~100 zł
« Odpowiedź #12 dnia: 16.01.2023, 08:17 »
Z zakupem w sklepie ciężej, ale ostatnie ceny sklepowe w jakich była oscylują w okolicy 150 złotych także ten.
Plum

Offline Ben

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolica Koszalina
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędki pod lekki spławik, ~100 zł
« Odpowiedź #13 dnia: 16.01.2023, 10:08 »
Trzy lata używam match'a JAXONA INTENSA GTX, długość 3,6m, cw 5-25g, w trzy składzie, kupiłem ją w lokalnym sklepie po niżej 100-ki. Ma tylko jedną maluteńką wadę - brak oczka do e/w zaczepienia haczyka :P, po za tym same plusy. Łowię bardzo delikatnymi zestawami 2-3g i kijek spisuje się wyśmienicie.
pozdrawiam Benon

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 084
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Wędki pod lekki spławik, ~100 zł
« Odpowiedź #14 dnia: 16.01.2023, 12:19 »
Bolonka za 100 zł i to jeszcze w długości 6m nadaje się co najwyżej do wyganiania krów na pastwisko. Można trafić solidne bolo 5m w budżecie do 200 zł, ale moim zdaniem do Twojego łowienia bardziej rozsądna będzie wędka typu match/odległościówka. Najlepiej w długości 390/420 cm. Nie wiem czy w takim budżecie da się kupić sensownego matcha, ale obawiam się, że będzie trudno. Dozbieraj sobie 70 zł i masz już naprawdę przyzwoitego Jaxona.

https://allegro.pl/oferta/wedka-jaxon-green-point-match-pro-4-20m-5-25g-11880898448