Autor Wątek: Kołowrotek Okuma Epixor LS 50 + płytka szpula  (Przeczytany 1380 razy)

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 179
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Kołowrotek Okuma Epixor LS 50 + płytka szpula
« dnia: 04.02.2023, 16:52 »
Kołowrotek Okuma Epixor LS 50M pojawił się u mnie około 1,5 tygodnia temu z myślą o klasycznym, lekkim feederze, do w wędki Mikado Katsudo Slim Feeder 3,6m/do 90g. Premiera kołowrotka odbyła się w 2018 roku.
Kołowrotek ma parę niestandardowych rozwiązań:
- korpus o konstrukcji ograniczającej do minimum skręcanie i wahania się kołowrotka na stopce podczas zwijania żyłki pod dużym obciążeniem lub holu grubej ryby. Srebrna ramka wokół korpusu i stopka są jednym elementem. Korpus jest wsunięty w ramkę.  Patent ten Okuma zastosowała już we wcześniejszych swoich konstrukcjach.

Film wyjaśnia, o co chodzi.

- przekładnia do wolnej oscylacji szpuli oparta na dodatkowej zębatce, a nie - jak to jest klasycznie - na ślimaku. Od najniższego do najwyższego położenia szpuli potrzeba 2,25 obrotu korbką.

Poza tym... rotor i korpus wykonany z grafitu. Korbka standardowo skręcana śrubą po drugiej stronie korpusu. Knob nierozbieralny, z pianki EVA.
Rurkowy kabłąk i (co lubię wizualnie) rolka prowadząca osadzona w obudowie, w kształcie kropli.
Nie za duże i nie za małe pokrętło hamulca. Zakres regulacji hamulca to 2,5 obrotu pokrętła od pełnego luzu do pełnej blokady szpuli.

Dane od producenta:
- 5 łożysk + 1 łożysko jednokierunkowe
- przełącznik blokady wstecznych obrotów
- przełożenie 5:1
- nawój 81 cm/obrót korbki
- siła hamulca 8 kg
- waga 311 g
- brak szpuli zapasowej
- pojemność szpuli standardowej dla żyłki 0,30 mm/170 m
- jeden metalowy, okrągły, sprężynujący klip do żyłki
- gwarancja 5 lat

Kołowrotek zakupiłem na znanym portalu za 252 zł. Dodatkowo, u innego sprzedawcy, dokupiłem płytką szpulę, za 54 zł.
Pojemność płytkiej szpuli: żyłka 0,235 mm/150 m (opis ze szpuli). Waga płytkiej szpuli jest o 10 g większa niż standardowej (82 g i 92 g).


Wersja LS 50 jest mniejszym bratem wersji EXT 55 i o około połowę od niego tańsza.
Czy LS 50 jest dużo mniejszy od EXT 55? Wydaje mi się, że nie aż tak bardzo. Mam tylko do porównania Okumę Travertine TRB 55, w której szpula ma średnicę równe 50 mm. W LS 50 szpula ma średnicę 52,8 mm.

Okrągły, metalowy, sprężynujący klip.

Płytką szpulę trzeba dokupić osobno. Brak szpuli zapasowej w cenie kołowrotka.

Nie za duże pokrętło hamulca i karbonowa wstawka.

Obudowa w kształcie kropli i rolka prowadząca.








Średnica zewnętrzna szpul 52,8 mm. Średnica wewnętrzna: standard 32 mm, płytka 42 mm.
Wysokość miejsca na żyłkę 19 mm.

Osadzenie szpuli na ośce bez łożyska. Jest za to wprasowana mosiężna (?) tuleja.

Po dołożeniu jednej podkładki regulacyjnej, nawój wyszedł tak.

Epixor LS i EXT prezentowany i sprzedawany jest jako kołowrotek spinningowy, ale posiada wolną oscylację, niskie przełożenie i niewielką wagę, więc IMO pretenduje on również do feedera.
Czy mi się sprawdzi? Nadchodzący sezon pokaże.

Offline figaro

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
  • Reputacja: 7
Odp: Kołowrotek Okuma Epixor LS 50 + płytka szpula
« Odpowiedź #1 dnia: 04.02.2023, 17:11 »
Posiadam Epixora EXT i przed zakupem macałem LS  i moim zdaniem EXT to pólka wyżej od LS z lepszą  bardziej płynna pracą i tylko 30 pln droższy od LS.Ale jak napisałem to moje zdanie.pzdr

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 179
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kołowrotek Okuma Epixor LS 50 + płytka szpula
« Odpowiedź #2 dnia: 04.02.2023, 17:20 »
Możesz dać namiar na tego EXT o 30 zł droższego? Szukam w sieci i widzę EXT 55 powyżej 400 zł.

Offline figaro

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
  • Reputacja: 7
Odp: Kołowrotek Okuma Epixor LS 50 + płytka szpula
« Odpowiedź #3 dnia: 04.02.2023, 21:53 »
Kupiłem w Bytomiu -sklep Apolonia  Epixora EPXT 40 za 287pln...zamontowałem w rolke łożysko EZO..śmiga płynnie i prawie bezszelestnie..za te pieniądze ok.

Offline figaro

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
  • Reputacja: 7
Odp: Kołowrotek Okuma Epixor LS 50 + płytka szpula
« Odpowiedź #4 dnia: 04.02.2023, 21:54 »
sorry nie zauważyłem że to rozmiar 50 - moja wina ,ale na EPXT 40 wchodzi 260m/0,26 czyli prawie jak Twój LS 50..pzdr