Autor Wątek: Kulki proteinowe własnej produkcji  (Przeczytany 88976 razy)

Offline Ben

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 434
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolica Koszalina
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #495 dnia: 08.06.2022, 08:15 »
Nie ma czegoś takiego jak najlepszy aromat na daną rybę 🙂. Taki aromat spokojnie dostaniesz w sklepach karpiowych.

Nie pytałem o  najlepszy aromat na daną rybę ;) Z wieloletniego doświadczenia wiem że poszczególne rybki reagują na jakiś zapach lub aromat, zerknij tutaj. Osobiście sprawdziłem znaczną część tych dodatków i mogę potwierdzić że działają.

Natomiast aromat karmelowy, kupiłem w lokalnym sklepie ze zdrową żywnością i planuję dodać do mojej mini produkcji mini kuleczek :D
pozdrawiam Benon

Offline Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 632
  • Reputacja: 52
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #496 dnia: 26.09.2022, 10:42 »
Przeglądając archiwalne numery KarpMaxa natknąłem się na artykuł o strategii nęcenia, Jocelyn Dupre do długotrwałego zanęcenia poleca bardzo prosty mix:

25% mąka kukurydziana
25% mąka sojowa
25% mączka rybna
25% kasza manna

Wspomina o ewentualnym dodatku robin reda na poziomie 10 - 20%. Wiem, że podobne proste mixy były tutaj krytykowane, jednak autor to klasa sama w sobie, od napisania artykułu minęło co prawda trochę czasu (2009r) ale karpie dalej są tymi samymi karpiami :D Co o tym sądzicie? Nada się na długotrwałe nęcenie?
Mieszkam obok zaporówki, mogę nęcić miejscówkę praktycznie codziennie, w tym sezonie zupełnie nie sprawdziła mi się kukurydza z niedużą ilością kulek, zamiast karpi znęciłem ogromne ławice leszczy, krąpi i płoci które pochłaniały każde ilości kukurydzy.
Nie ukrywam, że długotrwałe nęcenie dobrymi kulkami w większej ilości byłoby zbyt bolesne dla portfela więc szukam tańszej alternatywy.

Pozdrawiam

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 866
  • Reputacja: 392
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #497 dnia: 26.09.2022, 10:51 »
Do necenia długotrwałego kulka powinna być dobrze strawna a więc przydałby się dodatek drożdży piwnych i np konopi mielonych. Kulki trzeba utwardzić bo w przeciwnym razie drobnica, raki bardzo szybko je rozbije. Ja na takim mixie jak przedstawiłeś bym kulek nie zrobił bo można nie wiele większym kosztem sensownie rozbudować. Kilkanascie lat temu pojęcie jak i dostępność komponentów była trochę inna niż aktualnie a więc i przepisy znacznie się różniły od teraźniejszych. Ciekawą alternatywą są kulki ze szprotki. Niestety w tym roku cena szprotki podskoczyła prawie 2x w porównaniu do poprzedniego

Offline Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 632
  • Reputacja: 52
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #498 dnia: 26.09.2022, 11:29 »
Do necenia długotrwałego kulka powinna być dobrze strawna a więc przydałby się dodatek drożdży piwnych i np konopi mielonych. Kulki trzeba utwardzić bo w przeciwnym razie drobnica, raki bardzo szybko je rozbije. Ja na takim mixie jak przedstawiłeś bym kulek nie zrobił bo można nie wiele większym kosztem sensownie rozbudować. Kilkanascie lat temu pojęcie jak i dostępność komponentów była trochę inna niż aktualnie a więc i przepisy znacznie się różniły od teraźniejszych.
Stąd mój post i nie ukrywam liczyłem na Twoją odpowiedź :) Utwardzenie na pewno jest konieczne bo drobnicy jest opór (łącznie z sumikiem) - czyli albumina ? Dopiero zagłębiam się w ten temat, jak urodzi się jakis przepis to wrzucę tutaj pod krytykę :)

Pozdro

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 866
  • Reputacja: 392
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #499 dnia: 26.09.2022, 11:41 »
Najbardziej efektywne są albumina, plazma krwi, wpc80. Ja w tym sezonie używam kazeiny kwasowej ponieważ kupiłem ją w dobrej cenie, ale ona ma o wiele słabsze właściwości wiążące i utwardzające. Dla sumika nawet utwardzone kulki nie są problemem, podobno orzecha tygrysiego jedynie nie ruszają.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 866
  • Reputacja: 392
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #500 dnia: 11.03.2023, 17:30 »
Mix wymieszany, sezon tuż tuż więc trzeba w tygodniu coś ukulać 🙂.

Offline Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 632
  • Reputacja: 52
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #501 dnia: 21.05.2023, 21:22 »
Trochę odbiegnę od tematu. Grupa Roller Klub na fejsie, działa jeszcze? Od jakiegoś czasu próbuję dołączyć ale bez efektu, być może są jakieś specjalne wymagania?

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 866
  • Reputacja: 392
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #502 dnia: 21.05.2023, 21:53 »
Działa, napisz na FB do https://m.facebook.com/ewa.kocon.12. On jest administratorem tej grupy

Offline Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 632
  • Reputacja: 52
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #503 dnia: 21.05.2023, 21:55 »
Działa, napisz na FB do https://m.facebook.com/ewa.kocon.12. On jest administratorem tej grupy
Dzięki!

Offline Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 632
  • Reputacja: 52
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #504 dnia: 28.05.2023, 14:31 »
Może ktoś polecić dobry parowar/garnek z sitami do parowania kulek? Mam do dyspozycji taboret gazowy.

Offline tench

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 424
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe

Offline Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 632
  • Reputacja: 52
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #506 dnia: 28.05.2023, 15:53 »

Offline tench

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 424
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #507 dnia: 28.05.2023, 17:51 »

  Ja produkuję na małą skalę.  Kulam z jednego kilograma miksu plus dodatki. Finalnie otrzymuję ok. 1.5kg kulek.

 Dodam, że połowę wrzucam do jednego garnka a resztę do drugiego i paruję. Kulki, które są na wierzchu naciskają te, które są niżej w garnku i po takim parowaniu są zdeformowane i nie użyjesz ich do nęcenia kobrą.  Po za tym dla mnie są najlepsze. Mówię o kulkach zanętowych.

 Kulki przynętowe układam na dnie garnka w jednej warstwie i dzięki temu wyglądają tak jak te ze sklepu. 

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 234
  • Reputacja: 80
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #508 dnia: 28.05.2023, 17:53 »
Kup zwykł tani parowar.

Offline Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 632
  • Reputacja: 52
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kulki proteinowe własnej produkcji
« Odpowiedź #509 dnia: 28.05.2023, 18:01 »
Masz do polecenia konkretny model? Zależy mi, żeby za jednym razem zrobić większą ilość kulek, np. z 3kg miksu