Autor Wątek: Zbieranie rosówek  (Przeczytany 1623 razy)

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 254
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zbieranie rosówek
« Odpowiedź #15 dnia: 02.03.2024, 23:11 »
Mała aktualizacja :D

Dzisiaj litr rosówek (foto 1) zebrany. Z moich obserwacji jako uzupełnienie wcześniejszego postu:

8 ) najlepsze miejsce do zbierania rosówek w mojej okolicy to śmietniki spółdzielni które otoczone są zieleńcem (foto nr 2) na jednym obchodzie wokół śmietnika złapałem około 30 sztuk.
9) z tego tytułu dobrze chociażby z punktu widzenia higieny uzbroić się w rękawice robocze i szczypce medyczne. Komfort łapania jest o wiele większy, skuteczność wzrasta, a i z wiadomych przyczyn lepiej nie mieć kontaktu skóry z podłożem wokół śmietnika,
10) ubrania najlepiej nie szeleszczące, czyli zamiast kurtki Softshell jakiś polar, a spodnie to dres. Nie zdążyłem się jeszcze czasem schylić, ani poświęcić światłem a robaki już chowały się na dźwięk szelestu ubrań,
11) robaki zbierane z boiska do nauki jazdy w kompletnych ciemnościach reagowały dużo mocniej na białe światło niż te spod śmietników. Tamte uciekały dopiero jak latarka była kilka cm od nich, te z ciemności niemal natychmiast, stąd faktycznie czerwone światło to dobry pomysł na totalna ciemnice...
12) im bardziej dupi wokół śmietnika tym więcej robaków. Wynika to pewnie z większej ilości rozrzuconych resztek pokarmowych które gnijąc bardziej wabią rosówki.

Tyle się dowiedziałem za dwa dni. Wiem że ma wczorajszej i dzisiejszej sesji zbierawczo - łowieckiej zaoszczędziłem około 200 zł w stosunku do rosówek które można kupić w pobliskich stacjonarnych sklepach wędkarskich ( średnia cena za opakowanie 10 sztuk to 10 zł).

I tak łażąc kilka kilometrów się zrobi przez te około 2 godziny. :)
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline TOmaSZ93

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 423
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podkarpacie
Odp: Zbieranie rosówek
« Odpowiedź #16 dnia: 03.03.2024, 13:09 »
Fajnie udane zbieranie jak będziesz je przechowywał w jakiej ziemii ile litrów pojemnik? Karmisz czym rosówki?
C&R

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 254
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zbieranie rosówek
« Odpowiedź #17 dnia: 03.03.2024, 16:18 »
Pierwszy zbiór zblendowałem i wymieszalem z wodą z kopii jako booster do rozrabiania pelletu i zanęty.

Wczorajsze robaki idą do umycia, podzielenia po pół litra i do zamrażarki. :thumbup:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 682
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Zbieranie rosówek
« Odpowiedź #18 dnia: 03.03.2024, 18:15 »
Pierwszy zbiór zblendowałem i wymieszalem z wodą z kopii jako booster do rozrabiania pelletu i zanęty.

Wczorajsze robaki idą do umycia, podzielenia po pół litra i do zamrażarki. :thumbup:

Jakbym zmielił rosówki blenderem z kuchni to miałbym raczej nieciekawie 8)

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 254
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zbieranie rosówek
« Odpowiedź #19 dnia: 03.03.2024, 20:03 »
Mam jeden swój, na wyłączność :) ;D
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Zbieranie rosówek
« Odpowiedź #20 dnia: 03.03.2024, 21:16 »
Dobre miejsca to skopana ziemia w ogródkach lub pod balkonami, generalnie odradzam trawy - na rzecz beztrawnych miejsc - w trawie gorzej je widać i ciężej wyciągnąć.
Rano, dobrze widać gdzie dużo rosówek urzęduje - dziurki w ziemi i kupki/kulki w okolicy dziurek.
Odradzam łapanie po deszczu - jak są mokre to nałapiesz dużo, ale szybko zdechną.
Przechowywanie - ciut ziemi, obierki z ziemniaków i kępki traw - ale jakby same korzenie - trawa zielona obcinana nożyczkami i wyrzucana. Wyrywasz kępkę trawy, ziemie z korzeni obtłukujesz o np krawężnik, zielone łodygi obcinasz nożyczkami/
Rosówki łowiłem od około końca maja do końca lipca - w sierpniu jechaliśmy z ojcem na wakacje miesięczne - na nockę szło nam około 50-70  rosówek - około 1000 szt. na wyjazd   

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 254
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zbieranie rosówek
« Odpowiedź #21 dnia: 03.03.2024, 21:29 »
Ładnie podkarmiliście z ojcem ryby :D

1000 rosówek to już kawał mięsa, dosłownie :P

A jakie efekty? Sumy, węgorze? A może lin albo karp? ;)
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Zbieranie rosówek
« Odpowiedź #22 dnia: 03.03.2024, 21:39 »
1000 szt. - około, to była przynęta - miesiąc pod namiotem na pojezierzu drawskim, głównie Leszcze 60+ i węgorzyki 35-50 cm, ale trafiały się Liny, wielkie Płocie. na nockę na 4 wędki tak schodziło 50 - 70 szt, niekiedy po 2,3 rosówki na hak. Z rosówkami jest problem, bo bardzo są obgryzane przez mniejsze ryby - okonki, krąpiki obgryzą haczyk prawie do zera. a nie zatnie się.  W dzień jak jest duże drobnicy i średniej ryby to męczarnia łowić na rosówki.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 254
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zbieranie rosówek
« Odpowiedź #23 dnia: 03.03.2024, 21:46 »
Jasne, jak chodzi o użycie jako przynęty to dużo lepiej rosówki używać nocą. :thumbup:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.