Autor Wątek: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?  (Przeczytany 104356 razy)

Offline slawkozbiko

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #465 dnia: 02.02.2022, 10:59 »
Ja mam tak

Wygląda tak samo. Ten plastik chyba nie blokuje tej zapadki od obrotów wstecznych.

No nic rozkładam wieczorem i szukam dalej.

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #466 dnia: 02.02.2022, 12:17 »
Może ktoś polecić jakiś zestaw narzędzi / śrubokrętów do serwisowania kołowrotków ? Nie wiem jaki jest sensowny budżet do takich zastosowań. Mam już kilka kilkuletnich kołowrotków  i pasuje do nich zajrzeć.

Ja bym raczej polecił wkrętaki precyzyjne, możliwie cieniutkie. Są zakamarki i gniazda, gdzie grubszy wkrętak czy bit typu wkrętarkowego nie wejdzie. Czasem trzeba narzędzie włożyć naprawdę głęboko.
Wiesio już pisał o numeracji, myślę podobnie, krzyżaki PH 1, 0 i 00 załatwią większość potrzeb. Przydadzą się też śrubokręty płaskie 2,3,4,5mm. Sporadycznie, w dużych młynkach, może być potrzebny krzyżak typu ph 2 lub szerszy śrubokręt. Często przyda się moneta, np 5 groszy, ale to mały problem ;)
Klucze do nakrętek rotora polecam oczkowe odgięte, numeracja 10-15 zazwyczaj wystarcza, w dużych maszynach może być jeszcze 17 a nawet 19.
Często też ostatnimi czasy przydają się torxy i imbusy, raczej mniejsze rozmiary, warto nabyć jakiś komplecik, bo na jednym czy dwóch się nie skończy, czasem i 3 różne wymiary są potrzebne w jednym kołowrotku.
Przydają się pęsety i inne „macki” z różnymi końcówkami. Kilka pędzelków miękkich do nakładania smarów, jakiś jeden sztywny do obmiatania, albo szczoteczka.
Co do marek to wszystko zależy od budżetu. Produkty droższe, dopracowane są precyzyjne i czasem specyficznie wykończone. Grot wówczas dobrze siedzi w gnieździe śrubki, praca idzie bez przeszkód i śladów ingerencji praktycznie nie widać. Jest więc Wiha, Wera, Haupa, Wurth …
Czesiek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #467 dnia: 02.02.2022, 20:44 »
Rozwinę temat po dalszych oględzinach.

Jestem praktycznie pewien że problem leży w 2 elementach. Na zdjęciu i schemacie zaznaczone strzałką czerwoną i zieloną.

Czerwona to jest plastik z dziwną "sprężynką" w środku która nie mam pojęcia do czego służy - z niczym się nie łączy, nie napina się przy przesuwaniu itp

W momencie kręcenia korbką element pokazany zieloną strzałką rusza się powodując blokadę obrotów wstecznych szpuli (zapiera się o tryby w szpuli, jest na nim sprężyna która bardzo dobrze działa. W momencie jak przesuwa się po szpuli wydaje ten nieszczęsny dźwięk. Przy szybkich obrotach albo coś go blokuje albo nie nadąża stukać o szpule.

Żółtym kolorem zaznaczyłem element części plastikowej który powinien chyba blokować tą metalową zapadkę ale widocznie tego nie robi przez co ona stuka. Taka mam teorię natomiast nie wiem co poprawić żeby było dobrze.

Kołowrotek robi tak odkąd go mam (dostałem po kimś) więc jak go rozłożyłem i złożyłem tak samo to błąd pozostał. Może ktoś doradzi co jest źle złożone????

Wydaje mi się ze może odpowiada za to ta sprężyna (kolor niebieski na schemacie) która jest na tym "czerwonym" plastiku a która jak pisałem wcześniej sprawia wrażenie że do niczego nie służy.

Ogólnie poskładane jest wszystko zgodnie ze schematem ale problem jest nadal.

Z góry dzięki za pomoc!
Miałem dokładnie taki sam problem z Aero GTM 4010 po rozebraniu i złożeniu kołowrotka. Wydaje mi się, że to kwestia ustawienia plastikowej części. Zabij mnie, nie pamiętam, co dokładnie zrobiłem ale za którymś razem mi się udało.
Porównując Twoje zdjęcia (mało widać ze względu na bardzo duży nadmiar smaru ale widać, co trzeba), zauważyłem, że ta wystająca część plastiku z dziwną sprężynką jest u Ciebie w połowie pomiędzy czarnymi bolcami, pomimo włączonej blokady obrotów wstecznych. U mnie i jak widzę też u lucia przylega do bolca po prawej stronie. U mnie, przy włączonej blokadzie biegu wstecznego, nie da się jej przesunąć bardziej w lewo.
Spróbuj tak: Przy wyłączonym biegu wstecznym przesuń ten plastik w prawo (patrząc na zdjęcie, w lewo, czyli odwrotnie do ruchu zegara, patrząc z góry), do czarnego bolca, jak na moim zdjęciu. Po włączeniu biegu wstecznego, plastik w tej pozycji nie powinien dać się odsunąć od prawego bolca.
Powinno zadziałać. Załączam zdjęcie, jak to wygląda u mnie.

Pozdrawiam,
Tomek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #468 dnia: 08.03.2022, 19:56 »
Cześć, mam pytanie.
Jeśli rozbiorę nowy kołowrotek i okaże się, że smaru jest tyle, co nic, to czy dużym błędem jest dołożenie innego smaru na elementy, gdzie go brakuje, czy jednak powinno się rozebrać kołowrotek na części pierwsze, umyć i potem nasmarować?
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Gladki

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 129
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz uniwersalny...
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #469 dnia: 08.03.2022, 22:33 »
Cześć, mam pytanie.
Jeśli rozbiorę nowy kołowrotek i okaże się, że smaru jest tyle, co nic, to czy dużym błędem jest dołożenie innego smaru na elementy, gdzie go brakuje, czy jednak powinno się rozebrać kołowrotek na części pierwsze, umyć i potem nasmarować?

Cześć!
Trzeba dokładnie usunąć stary smar, wymyć części w benzynie ekstrakcyjnej i nałożyć nowy smar! Dokładanie nowego smaru do starego to duży błąd gdyż:
1. Stary smar stracił już właściwości smarujące wiec dołożenie nowego niewiele poprawi
2. Nowy smar może wejść w reakcję chemiczną ze starym
3. W starym smarze znajdują się mikro cząstki startej przekładni, które przyspieszają zużycie mechanizmu.
Pozdrawiam. Tomek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #470 dnia: 08.03.2022, 22:44 »
Cześć,
Ale ja piszę o nowym kołowrotku a nie o używanym. W używanym, wiadomo. Trzeba wszystko rozebrać, umyć i nasmarować na nowo. Chodzi mi o to, żeby w nowym, bez całkowitego rozbierania dołożyć trochę smarowidła tu i ówdzie.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #471 dnia: 08.03.2022, 23:30 »
Tomek, nie kombinuj.

Cytat:

"Niedopasowanie występuje wtedy, kiedy mieszanina dwóch smarów wykazuje cechy czy osiągi, które są znacznie gorsze niż w przypadku obu smarów zastosowanych osobno. Gdy smary są wymieszane, to zarówno substancje bazowe tych smarów, jak i zagęszczacze muszą być kompatybilne. Niektóre substancje bazowe smarów są z natury niekompatybilne. Także różne kwasy tłuszczowe i/lub zestawy domieszek mogą mieć wpływ na dopasowanie smarów. Sytuację jeszcze bardziej komplikuje fakt, że dwa rodzaje smarów mogą posiadać mieszaną bazę, ale nadal być ze sobą niekompatybilne w eksploatacji".

Zmieszaj np. DG6 i smar Penna, a będziesz wiedział, o co chodzi.
Jacek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #472 dnia: 09.03.2022, 18:33 »
Dzięki Jacku :thumbup:.

Już na chłopski rozum nie powinno się mieszać, tak jak nie miesza się olejów w samochodzie. A Ty dałeś jeszcze rzetelną wykładnię :beer:
Pozdrawiam,
Tomek

Online Lohi

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 473
  • Reputacja: 95
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #473 dnia: 02.02.2023, 22:59 »
Odkopię trupa (ale nawiasem mówiąc to fajny wątek jest).
Mam pytanie : kto na forum serwisuje młynki?