Autor Wątek: Trochę o akwarium  (Przeczytany 47416 razy)

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #285 dnia: 30.12.2022, 21:28 »
Pomysł niby dobry, bo obsada bakterii będzie już rozwinięta. Z drugiej strony we wszystkich filmach trąbią, aby nie dodawać przy obsadzaniu zwierzętami wody ze sklepu, bo nigdy nie wiadomo co w niej jest.

Z drugiej strony nie oszukujmy się, neocardina jaka ma tu być wytrzyma wiele.

Myślę, że zrobię wszystko zgodnie ze sztuką i odczekam 3 tygodnie zanim zrobię testy.
Marcin

Offline Cygnus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 515
  • Reputacja: 56
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #286 dnia: 30.12.2022, 21:36 »
Jeśli chciał byś zgodnie ze sztuką to powinieneś zaopatrzyć się w drugie akwarium do kwarantanny, bo tak jak napisałeś nie powinno się wlewać wody ze sklepu do swojego akwarium
Trzy tygodnie to naprawdę fajny czas na zbudowanie dobrej wody pod ryby a i przy okazji zobaczysz czy roślinki które kupiłeś nie posiadają lokatorów na gapę :P ( chodzi oczywiście o jajka ślimaków )
"Nie można więc głosować za demokracją i wiecznie przeciwstawiać się gustom większości. To jest zakłamanie. Grzeszyć na ziemi i zgłaszać jednocześnie pretensje do nieba?!
Ale ja osobiście jestem szczery: zawsze głosowałem za kontrrewolucją"

Offline Thompson

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazowieckie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #287 dnia: 30.12.2022, 21:52 »
O procedurze wpuszczania ryb do akwarium tez warto poczytac ze wzgledu na roznice Ph, twardosci wody oraz roznicy temp wody akwariowej a tej w torebce.

Akwarium kwarantanna nie jest konieczne jak sie ma zaufanie do sklepu sprzedawcy. U mnie zlota zasada nie kupuje rybek w galeriach handlowych - twardo jada na antybiotykach

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #288 dnia: 30.12.2022, 22:15 »
Myślę, że sklep się dobrze zorganizował. Rośliny akwariowe na sprzedaż trzymane są w osobnym akwarium bez gości. Ślimaki  każdego gatunku trzymane są po jednej sztuce w każdym akwarium. Rośliny w dobrym stanie, ryby także w idealnej kondycji. Z tego co się zdążyłem dowiedzieć, po wyrównaniu temperatury, należy stopniowo dolewać wody z docelowego akwarium w celu aklimatyzacji. Znając moje podejście do tematu, rybki wpuścił bym po 3 krotnym dolaniu wody z akwarium i odczekaniu między dolewkami nie 15, a 45 minut.
Dopiero po tych 3 sesjach przelał bym rybki do siatki i pewnie dodatkowo przepłukał wodą z akwarium.
Wiem, że pewnie dla znawców z doświadczeniem to oczywiste, ale dla mnie to nowość. I jaram się jak dziecko. I wiem,.że miałem planach wydać 2 stówki, a wydałem 2x więcej. I już planuje nowe akwarium, lepszy sprzęt i nowych/kolejnych mieszkańców. I wiem, że wpadłem. Jedyny zgrzyt, to fakt, że wiem ile to będzie kosztować. Lecz mam piękne miejsce, gdzie zmieni się kolejne 15 zbiorników po 100 litrów, a to jest mój dzień pierwszy. Pomocy!
Marcin

Offline Cygnus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 515
  • Reputacja: 56
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #289 dnia: 30.12.2022, 22:28 »
Myślę, że sklep się dobrze zorganizował. Rośliny akwariowe na sprzedaż trzymane są w osobnym akwarium bez gości. Ślimaki  każdego gatunku trzymane są po jednej sztuce w każdym akwarium. Rośliny w dobrym stanie, ryby także w idealnej kondycji. Z tego co się zdążyłem dowiedzieć, po wyrównaniu temperatury, należy stopniowo dolewać wody z docelowego akwarium w celu aklimatyzacji. Znając moje podejście do tematu, rybki wpuścił bym po 3 krotnym dolaniu wody z akwarium i odczekaniu między dolewkami nie 15, a 45 minut.
Dopiero po tych 3 sesjach przelał bym rybki do siatki i pewnie dodatkowo przepłukał wodą z akwarium.
Wiem, że pewnie dla znawców z doświadczeniem to oczywiste, ale dla mnie to nowość. I jaram się jak dziecko. I wiem,.że miałem planach wydać 2 stówki, a wydałem 2x więcej. I już planuje nowe akwarium, lepszy sprzęt i nowych/kolejnych mieszkańców. I wiem, że wpadłem. Jedyny zgrzyt, to fakt, że wiem ile to będzie kosztować. Lecz mam piękne miejsce, gdzie zmieni się kolejne 15 zbiorników po 100 litrów, a to jest mój dzień pierwszy. Pomocy!

 :)
"Nie można więc głosować za demokracją i wiecznie przeciwstawiać się gustom większości. To jest zakłamanie. Grzeszyć na ziemi i zgłaszać jednocześnie pretensje do nieba?!
Ale ja osobiście jestem szczery: zawsze głosowałem za kontrrewolucją"

Offline Thompson

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazowieckie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #290 dnia: 30.12.2022, 22:49 »
Zalozyc akwarium to zaden problem wydac kase rowniez ale potrafic nawozic zbiornik i nie miec glonow to jest sztuka ktora mozna nabyc doswiadczeniem. Kup sobie testy na No3 oraz Po4 jak zaczynasz z akwarystyka. Mozliwe ze bedzie potrzeba pomoc znajomego aby ustawil ci wlasciwe dawki nawozenia. Jezeli ma byc akwarium roslinne nie zaluj kasy na ilosc roslin (najlepiej szybko rosnace rotala) trzeba gesto obsadzic by glony nie zaatakowaly. Zacznij od prostego akwarium aby sie na nim uczyc

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #291 dnia: 30.12.2022, 23:28 »


Zalozyc akwarium to zaden problem wydac kase rowniez ale potrafic nawozic zbiornik i nie miec glonow to jest sztuka ktora mozna nabyc doswiadczeniem. Kup sobie testy na No3 oraz Po4 jak zaczynasz z akwarystyka. Mozliwe ze bedzie potrzeba pomoc znajomego aby ustawil ci wlasciwe dawki nawozenia. Jezeli ma byc akwarium roslinne nie zaluj kasy na ilosc roslin (najlepiej szybko rosnace rotala) trzeba gesto obsadzic by glony nie zaatakowaly. Zacznij od prostego akwarium aby sie na nim uczyc

Piękny trawnik! To jest idealne akwarium dla właściciela. Poprostu godzinami można się na nie gapić i podziwiać obsadę. Sterylne, proste w formie, idealne pod to, co można zrobić. Brawo!


Ja nie wiem. To wiem. Wiem, że dla krewetek glony to pokarm. Bakterie i składniki mineralne także.

Jedyną wadą jest to co gigantyczny most będzie tu musial zrobić:

To całe czerwone zamienić na język ludzki.

Marcin

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 670
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #292 dnia: 31.12.2022, 05:27 »
W akwarystyce najważniejsza jest cierpliwość.
Z tym bazaltem pod krewetki to widzę restart za chwilę. Rośliny nieodpowiednie. Z tyłu na szybę polecam czarną folię samoprzylepną  Niby nic, ale dla oka znaczna różnica.

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #293 dnia: 24.01.2023, 22:08 »
No i zebrała się ekipa;







Na początek odpady poselekcyjne od hodowcy z okolicy.

Jak ich nie zabije przez następny miesiąc, to zamawiam pełnokrwiste czerwone po kilka sztuk z różnych hodowli z całej Polski.
Marcin

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #294 dnia: 12.02.2023, 21:49 »
Mija kolejny miesiąc i jak zwykle znajduje u siebie coraz to nowszych gości w krewetkarium.
W zeszłym miesiącu odkryłem rosnącą populację oczlików. Bałem się, że rozrastać się to będzie w sposób niekontrolowany. Wiadomo - brak drapieżników.
Dziś wieczorem odkryłem jednak, że natura sama dała radę. Na szybie znalazłem kolejnych mieszkańców. Jeden na moich oczach zmniejszył populację oczlików o jedną sztukę.
Za cholerę nie wiem jaki to gatunek. Prezentuje się następująco:




Ma może 1 milimetr wysokości.
Marcin

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #295 dnia: 12.02.2023, 21:54 »
Jeszcze wrzucę krótki film.


Ktoś to ma u siebie?
Marcin

Offline Drapichrust

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 636
  • Reputacja: 171
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów, Nowopole.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #296 dnia: 13.02.2023, 00:32 »
Nie tylko z oczlikiem sobie poradzą, narybek i młode krewetki też zjedzą. To stułbie(hydry), poważny problem w akwarium. A Ty masz ich dużo! Podobno potrafi upolować ryby do 3-4 cm!
Artur

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #297 dnia: 13.02.2023, 09:41 »
Czytałem, że dorasta do 2 cm długości. U mnie puki co ma 1-1.5mm długości wraz z ramionami. Szczerze mówiąc, to gdyby nie fakt, że młoda robiła zdjęcia krewetkom i zostawiła włączony aparat, który cudem złapał focus na tej kropce to nie byłbym świadomy obecności tych gości w akwarium. Nawet się cieszę, że ekosystem sam się domyka.
Marcin

Online Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 331
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #298 dnia: 13.02.2023, 09:51 »
Czytałem, że dorasta do 2 cm długości. U mnie puki co ma 1-1.5mm długości wraz z ramionami. Szczerze mówiąc, to gdyby nie fakt, że młoda robiła zdjęcia krewetkom i zostawiła włączony aparat, który cudem złapał focus na tej kropce to nie byłbym świadomy obecności tych gości w akwarium. Nawet się cieszę, że ekosystem sam się domyka.
Też tak myślę, że to proces dojrzewania akwarium. Sam prowadzę dwa zbiorniki od kilku lat, ale nie przypominam sobie u nie takich gości.
Sławek

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Trochę o akwarium
« Odpowiedź #299 dnia: 13.02.2023, 11:10 »
Najlepsze jest to, że wszystko robione że sztuką. Rośliny umyte ręcznie i wypłukane przed wsadzeniem. Krewetki odsączone przez sitko przez wprowadzeniem do akwarium. Robione regularnie podmiany wody. Musiało się uchować.
Jedyne co mi jeszcze przychodzi do głowy, to fakt, że karmione polskim peletem z ryb słodkowodnych. Tydzień po pierwszym karmieniu pojawiły się oczliki. Aż nie się nie chce wierzyć, że jaja, czy przetrwalniki przeżyły obróbkę cieplną peletu. Choć nie takie cuda już człowiek widział. Zakładam, że przywędrowały z obsadą.
Marcin