Autor Wątek: Dekalog wędkarza - poradnik właściwego postępowania  (Przeczytany 3953 razy)

elvis77

  • Gość
Dyskusję i pomysły nt.właściwego postępowania z rybami i na rybach. Najbardziej racjonalne oparte o zdrowy rozsądek,prawo,zasady moralne,etyczne,badania naukowe itp.propozycje mogą posłużyć do stworzenia takiego naszego zbioru jak najbardziej właściwych zachowań. Oczywiście na zasadzie porozumienia i ustaleniu wspólnego stanowiska.

Offline Tinca Fan

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • KEEP CALM AND GO FISHING
  • Lokalizacja: Nidzica
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dekalog wędkarza - poradnik właściwego postępowania
« Odpowiedź #1 dnia: 06.02.2015, 11:45 »
Moim zdaniem wszystko należy zacząć od procesu przygotowania się do wyprawy na rybki, tzn.:
1. Sprzęt (szeroko pojęty) zawsze adekwatny do wielkości potencjalnych ryb. Dzięki temu nie przedłużam holu, ryba ma większe szanse na przeżycie, ma to ogromne znaczenie w ciepłych miesiącach gdzie często występuje deficyt tlenu w wodzie.
2. Jeżeli wypuszczam ryby to muszę zadbać o odpowiedni podbierak, niekaleczący ryby, nadmiernie pozbawiający jej śluzu, powodujący plątanie zestawu i przedłużanie momentu odhaczania, matę itd.
3. Dbam o stałe nawilżanie powierzchni ciała ryby.
4. Najlepiej odhaczać w wodzie.
5. Skracać do minimum sytuacje związane z robieniem zdjęć, pomiarami itp.

Na razie tak na szybko tyle  ;)
Pozdrawiam Marcin

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 624
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dekalog wędkarza - poradnik właściwego postępowania
« Odpowiedź #2 dnia: 06.02.2015, 11:53 »
Może, żeby kolegą ułatwić albo utrudnić sam już nie wiem, to przedstawię tekst zapożyczony z innego forum na temat zasad C&R.
Jeżeli naruszyłem regulamin lub jest to nie na temat, proszę Moderatora o usunięcie ninejszego tekstu.

SPRZĘT
1. Stosuj najmocniejszy zestaw, a zwłaszcza najmocniejszą żyłkę przyponową jakiej możesz użyć w stosowanej metodzie – staraj się wyholować rybę jak najszybciej
2. Używaj haczyków bezzadziorowych lub usuwaj zadziory z haczyków

HOLOWANIE I POSTĘPOWANIE Z RYBĄ
3. Używaj podbieraków gumowych lub z miękką siatką bez węzłów – zawsze, kiedy wyjmujesz rybę z wody używaj podbieraka
4. Nie ląduj ryby na brzegu lub nie wrzucaj jej do łodzi; Zwilżaj ręce przed dotykaniem ryby – nie używaj rękawiczek
5. Nie dotykaj skrzeli ani oczu ryby
6. Nie ściskaj ryby

ODHACZANIE
7. Odhaczaj rybę w możliwie najkrótszym czasie
8. Staraj się uwalniać rybę z haczyka nie dotykając jej; nie wyjmuj jej z wody, jeżeli możesz tego uniknąć
9. Używaj narzędzia (zacisk chirurgiczny, pean, specjalnie ukształtowane nożyczki) do usuwania haczyka
10. Usuwaj haczyk wysuwając go po torze wbicia
11. Nigdy nie pociągaj za przypon, aby uwidocznić haczyk. Usuwaj haczyk tylko, jeżeli widzisz miejsce jego wbicia i całą ranę. Jeżeli nie możesz usunąć haczyka odetnij przypon i pozostaw go w rybie

UWALNIANIE
12. Przed wypuszczeniem pozwól rybie zregenerować siły (podtrzymując ją pod brzuchem i za ogon ustaw rybę głową „pod prąd” aż poczujesz, że będzie mogła odpłynąć samodzielnie) Poruszanie rybą do przodu i do tyłu nie wykazuje przewagi nad przytrzymaniem jej pod wodą, a może spowodować dodatkowe obrażenia

Zaczerpnąłem z :

 http://jerkbait.pl/topic/2207-czym-jest-cr/
http://www.namuche.p...ode=show&id=109
Robert

elvis77

  • Gość
Odp: Dekalog wędkarza - poradnik właściwego postępowania
« Odpowiedź #3 dnia: 06.02.2015, 12:01 »
Super  
Dokładnie o to mi chodzi.
Liczę na np.taki efekt końcowy:
Zaleca się wypuszczać wszystkie złapane ryby. Jeżeli zdecydujemy się jakieś zabrać to czyńmy to w taki a taki sposób,jeżeli zaś wypuszczamy to uczyńmy to tak,a tak.
Dopisując uwagę typu:
Jeżeli zabierasz ryby to zwrócić uwagę na ilość ryb w danym zbiorniku,czy twoje działania nie będą miały negatywnego wpływu na ekosystem. Bierzesz za to  odpowiedzialność. itd.
Forma w której nie zabraniamy wszystkiego,ale udzielamy instrukcji,informujemy,nie negujemy czyjegoś zachowania(chyba że działania jego nie podlegają dyskusji)itp.

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dekalog wędkarza - poradnik właściwego postępowania
« Odpowiedź #4 dnia: 06.02.2015, 16:05 »
Ja dopiszę jeszcze:
- Należy przestrzegać regulaminu łowiska.
Może to zbyt ogólne, ale skoro taki regulamin istnieje, to trzeba go respektować, lub zmienić łowisko (vide wątek Logarytma dotyczący etyki wobec drugiego człowieka).
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Dekalog wędkarza - poradnik właściwego postępowania
« Odpowiedź #5 dnia: 06.02.2015, 22:58 »
Ja znowu mam taką uwagę - żeby nie nastawiać się na określone gatunki w czasie ich tarła. Na przykład na lina w czerwcu, na leszcza w maju, na karasia pospolitego w maju i czerwcu, płoć w kwietniu i maju itd.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dekalog wędkarza - poradnik właściwego postępowania
« Odpowiedź #6 dnia: 07.02.2015, 00:11 »
Ja znowu mam taką uwagę - żeby nie nastawiać się na określone gatunki w czasie ich tarła. Na przykład na lina w czerwcu, na leszcza w maju, na karasia pospolitego w maju i czerwcu, płoć w kwietniu i maju itd.
Podszedłbym do tego trochę inaczej bo tarło danego gatunku niekoniecznie przebiega w typowych terminach . Wystarczy - nie łowić w miejscach gdzie widać że ryba sie wyciera i bardzo delikatnie postępować z rybami cieknącymi ikrą i mleczem
Apropos  - lin zajęty tarłem nie interesuje się żadną przynętą , jest też mniej płochliwy i łatwo go obserwować
Pozdrawiam - Gienek

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Dekalog wędkarza - poradnik właściwego postępowania
« Odpowiedź #7 dnia: 07.02.2015, 00:39 »

Apropos  - lin zajęty tarłem nie interesuje się żadną przynętą , jest też mniej płochliwy i łatwo go obserwować
Tak, wiem, bo w tym właśnie okresie, kiedy harcuje, chodzę posiedzieć nad brzegiem, żeby sobie na niego popatrzeć. Mam taką miejscówkę... Ale zobaczyć go, czy złowić tam po tarle, to już inna inszość...


Wystarczy - nie łowić w miejscach gdzie widać że ryba sie wyciera i bardzo delikatnie postępować z rybami cieknącymi ikrą i mleczem
Zasadniczo chodziło mi właśnie o to, żeby "szanować" czas rozmnażania się ryb. Niekoniecznie muszą to być sztywne miesiące. :)
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dekalog wędkarza - poradnik właściwego postępowania
« Odpowiedź #8 dnia: 08.02.2015, 09:16 »
Duże leszcze z wysypką tarłową i w sierpniu zdarzało mi się złowić! :(
Arek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 718
  • Reputacja: 1985
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Dekalog wędkarza - poradnik właściwego postępowania
« Odpowiedź #9 dnia: 08.02.2015, 09:50 »
Ja myślę, że tutaj też nie wolno przesadzać...

W UK jest sporo ryby i nie ma problemu z tym, że ktos łowi szczupaki w marcu a leszcze w maju. Podstawową sprawą jest niełowienie w tarliskach. Ryba sie trze i nie powinno sie jej przeszkadzać. Tak jest z leszczem na wodach stojących, szczupakiem na płyciznach marcowych itd... Jest to troche nie fair.

Co do lina to ten grupuje się i czeka na odpowiedni czas do złożenia ikry. W zależności od łowiska i pogody może byc to maj jak również lipiec. Poza tym często trze się w kilku etapach. Dlatego nie ma problemu jeżeli się go traktuje z ostrożnościa i zwraca wodzie. Ryba ta i tak się wytrze, o to nie ma problemu. W moim przypadku zawsze używam haków bezzadziorowych, małych - i liny nie są wymęczone. Dlatego nie mam problemu z łowieniem w taki sposób. Po tarle - od lipca - liny się rozpływają - i sa trudniejsze do złowienia. Maja masę naturalnego pokarmu na dodatek - zwłaszcza w Polsce, gdzie stosunek takich ślimaków do pływających ryb jest bardzo duży ;)

Problemem jak pisałem jest łowienie tam, gdzie widać, że ryba się trze. Jest to kontrowersyjne - i takim może być tez łowienie szczupaków w miejscach tarła płoci na przykład. Nasza działalnośc może (ale nie musi) zakłocać tarło tej ryby.

Poza tym nie ma chyba sensu przesadzać. Jeżeli złowimy karasia i widać, że ma mlecz lub ikrę - zawsze powinien wrócić do wody (c do srebrnego to juz zależy) - podobnie jak inne ryby. Na komercjach zaś, tych z większa ilością ryb i karpiem - nie ma co się przejmować rybami i ich tarłem zbyt mocno. Bardzo rzadko wylęg się potrafi uchować.    Jeżeli ryby traktuje się dobrze - wszystko jest w porządku.

Tołpyga niszczy narybek - i tę warto eliminować jeżeli chce się pomagać wodzie. Znajomy ichtiolog mówił, że u nich na wodach masakrowała narybek sandacza na przykład.

Na jednym forum był człowiek, który mocno mnie atakował, jednym  z zarzutów było to, że ja łowię w okresie kiedy ryby maja tarło. On natomiast tak nie robił. Nigdy nie widziałem chociażby jednego zdjęcia ryby które by wkleił... ;) Tak naprawdę zawsze jakiś gatunek może sie trzeć, grupować do tarła lub pilnować wylęgu. Nie wolno dać się zwariować. Rozsądek przede wszystkim. Przykład UK pokazuje, że ryby mają się świetnie, bez okresów ochronnych. Wszelkie problemy spowodowane są przez drapiezniki takie jak kormorany lub wydry, kłusowników, zanieczyszczenia, gatunki inwazyjne (karp niszczy wiele wód) i hybrydyzację.
Lucjan

elvis77

  • Gość
Odp: Dekalog wędkarza - poradnik właściwego postępowania
« Odpowiedź #10 dnia: 08.02.2015, 10:04 »
To ja do tego co napisał Luk dodam tylko tyle,że np.po złapaniu ryby ociekającej mleczem lub ikrą należałoby zmienić miejsce.I to co jest cały czas podkreślane,nic nie zastąpi zdrowego rozsądku.

Offline Leoard 1000

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sandnes\Łask
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dekalog wędkarza - poradnik właściwego postępowania
« Odpowiedź #11 dnia: 08.02.2015, 14:10 »
Też jestem zdania,że zdrowy rozsądek i etyka wędkarska to podstawa.
Leszek