Autor Wątek: Wędkarstwo muchowe  (Przeczytany 41588 razy)

Offline Robin

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wędkarstwo muchowe
« Odpowiedź #30 dnia: 31.12.2018, 15:57 »
Witam kolegów
Chciałbym w przyszłym roku podczas wypraw spinningowych spróbować połowić szczupaki i okonie na muchę. Z wędkarstwem muchowym nie miałem raczej do czynienia więc potrzebowałbym jakiś wskazówek co do sprzętu. W większości będę łowił z łódki na wodzie o głębokość max 3-4 m. Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi. Pozdrawiam noworocznie.
Niebieska lub Czerwona pigułka (TWÓJ WYBÓR)

aroo04

  • Gość
Odp: Wędkarstwo muchowe
« Odpowiedź #31 dnia: 31.12.2018, 19:52 »
Kolego, dam Ci dobrą radę - kup książkę Adama Sikory "Wędkarstwo muchowe" i przeczytaj dokładnie. Książka jest stosunkowo krótka. W zasadzie są dwie o tym samym tytule i tego samego autora. Chodzi mi o tą tańszą - około 30-35 zł. Jak to zrobisz, to będziemy mogli rozmawiać. Na forum nie sposób to wszystko przekazać. Dobrze by było również spotkać się z kimś kto na muchę faktycznie łowi  -zbieranie tą metodą doświadczenia zaoszczędza sporo czasu pod warunkiem, że dana osoba faktycznie ma w tym temacie pojęcie.
Dodam tylko tyle - metoda muchowa to metoda wędkarska jak każda inna i tylko wygląda na trudną. Prawda jest taka, że każda z metod wędkarskich jest na swój sposób łatwa i trudna. Wiedza teoretyczna to klucz do zrozumienia podstaw, a doświadczenie nad wodą.
Pozdrawiam

Offline Robin

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wędkarstwo muchowe
« Odpowiedź #32 dnia: 01.01.2019, 18:22 »
Książka jest stosunkowo krótka. W zasadzie są dwie o tym samym tytule i tego samego autora. Chodzi mi o tą tańszą - około 30-35 zł.
Dzięki Arkadiusz za radę. Dla pewności spytam czy to ta książka w linku poniżej?
https://bogdangawlik.pl/product-pol-4883-Wedkarstwo-muchowe-Adam-Sikora.html
Pozdrawiam
Niebieska lub Czerwona pigułka (TWÓJ WYBÓR)

Offline zgrozik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 588
  • Reputacja: 140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Debeściaki
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędkarstwo muchowe
« Odpowiedź #33 dnia: 01.01.2019, 20:56 »
Piotr

aroo04

  • Gość
Odp: Wędkarstwo muchowe
« Odpowiedź #34 dnia: 01.01.2019, 22:28 »
Książka jest stosunkowo krótka. W zasadzie są dwie o tym samym tytule i tego samego autora. Chodzi mi o tą tańszą - około 30-35 zł.
Dzięki Arkadiusz za radę. Dla pewności spytam czy to ta książka w linku poniżej?
https://bogdangawlik.pl/product-pol-4883-Wedkarstwo-muchowe-Adam-Sikora.html
Pozdrawiam
Tak, to ta właśnie książka. Swoją drogą u Gawlika możesz spokojnie zamawiać co tam do muchy potrzebujesz, ceny ma niezłe i póki co nie miałem problemów z dostawą.
Tak jak pisałem, nabranie takiej elementarnej wiedzy jest ważne, tym bardziej, że wędkarstwo muchowe różni się od innych metod dość znacząco. Pisałeś, że chcesz łowić szczupaki i okonie. Pierwsze łowi się metodą streamerową, drugie dodatkowo można nimfami i mokrymi muchami, ale generalnie polecam również streamery. Streamer to metoda muchowa będąca odpowiednikiem spiningu. Streamery to również określenie przynęt-much będących imitacjami np. rybek, pijawek, żab, gryzoni itp. Do metody tej niezbędna jest umiejętność rzutowa, a ta jest generalnie tym co najbardziej odstrasza wędkarzy przed zaczęciem przygody z wędkarstwem muchowym. Owszem, łatwe to to nie jest, ale da się to ogarnąć-zwłaszcza z tą książką. Życzę Ci tylko, żebyś nie trafił jak ja na "nauczyciela" rzutów, który z miejsca wpoił mi jeden z większych błędów rzutowych...tragedia. Później miałem półroczną przerwę od tej metody, bo się zniechęciłem. Oby z Tobą tak nie było.
No i pamiętaj, że szczupakowi zaczął się właśnie okres ochronny...
Powodzenia

Offline Robin

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wędkarstwo muchowe
« Odpowiedź #35 dnia: 02.01.2019, 13:36 »
Niebieska lub Czerwona pigułka (TWÓJ WYBÓR)

Offline Robin

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wędkarstwo muchowe
« Odpowiedź #36 dnia: 02.01.2019, 13:58 »
Życzę Ci tylko, żebyś nie trafił jak ja na "nauczyciela" rzutów, który z miejsca wpoił mi jeden z większych błędów rzutowych...tragedia. Później miałem półroczną przerwę od tej metody, bo się zniechęciłem. Oby z Tobą tak nie było.
No i pamiętaj, że szczupakowi zaczął się właśnie okres ochronny...
Powodzenia
Zanim przeczytam książkę, pomęczę Was jeszcze trochę moimi pytaniami i zakupię jakiś sprzęt to szczupłe będą już pewnie po okresie ochronnym :). A tak na poważnie to szczupaki i okonie zamierzam łowić na muchę w okresie czerwiec-październik. Także jeszcze trochę czasu na naukę jest. Zaniepokoił mnie tylko ten "nauczyciel" rzutów. Mógłbyś napisać co to za błąd rzutowy?
Pozdrawiam
Niebieska lub Czerwona pigułka (TWÓJ WYBÓR)

Offline andrew_xc

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Reputacja: 10
Odp: Wędkarstwo muchowe
« Odpowiedź #37 dnia: 02.01.2019, 14:34 »
Tu masz ciekawy kanał,dotyczący techniki rzutu:
https://www.youtube.com/channel/UCPLPwMWd9HRsIraLJ4lzkGA

Zaopatrz się też w odpowiedni sznur muchowy.Swego czasu flyhouse organizował warsztaty rzutowe.
Zadzwoń zapytaj się,może doradzą odnośnie sprzętu(wybór sznura np.)

http://www.flyhouse.pl/4669

Offline Robin

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wędkarstwo muchowe
« Odpowiedź #38 dnia: 02.01.2019, 15:10 »
Tu masz ciekawy kanał,dotyczący techniki rzutu:
https://www.youtube.com/channel/UCPLPwMWd9HRsIraLJ4lzkGA

Zaopatrz się też w odpowiedni sznur muchowy.Swego czasu flyhouse organizował warsztaty rzutowe.
Zadzwoń zapytaj się,może doradzą odnośnie sprzętu(wybór sznura np.)

http://www.flyhouse.pl/4669

Dzięki za linki.
Pozdrawiam
Niebieska lub Czerwona pigułka (TWÓJ WYBÓR)

aroo04

  • Gość
Odp: Wędkarstwo muchowe
« Odpowiedź #39 dnia: 02.01.2019, 16:44 »
Życzę Ci tylko, żebyś nie trafił jak ja na "nauczyciela" rzutów, który z miejsca wpoił mi jeden z większych błędów rzutowych...tragedia. Później miałem półroczną przerwę od tej metody, bo się zniechęciłem. Oby z Tobą tak nie było.
No i pamiętaj, że szczupakowi zaczął się właśnie okres ochronny...
Powodzenia
Zanim przeczytam książkę, pomęczę Was jeszcze trochę moimi pytaniami i zakupię jakiś sprzęt to szczupłe będą już pewnie po okresie ochronnym :). A tak na poważnie to szczupaki i okonie zamierzam łowić na muchę w okresie czerwiec-październik. Także jeszcze trochę czasu na naukę jest. Zaniepokoił mnie tylko ten "nauczyciel" rzutów. Mógłbyś napisać co to za błąd rzutowy?
Nadgarstek w rzucie znad głowy (rzut podstawowy) ma być sztywny, nie wolno go zginać, a ten mój "nauczyciel" wpajał mi, że rzut wykonuje się nadgarstkiem :facepalm: Polecam Ci tę książkę, dlatego że oprócz opisu jak poprawnie wykonać ten rzut jest też opisanych kilkanaście najczęściej popełnianych błędów i rady jak je skorygować. Nie jestem mistrzem rzutowym, ale poświęciłem trochę czasu samym rzutom i wiem jak to ma wyglądać.
I jeszcze jedno, jak już wspomniał kolega wcześniej-zainwestuj w porządny sznur, lepiej kupić tańszą wędkę i kołowrotek, ale na sznurze nie naoszczędzasz, bo się tylko uwkurzasz i i tak sięgniesz po droższy...
Pozdrawiam

Offline Robin

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wędkarstwo muchowe
« Odpowiedź #40 dnia: 02.01.2019, 21:17 »
Nadgarstek w rzucie znad głowy (rzut podstawowy) ma być sztywny, nie wolno go zginać, a ten mój "nauczyciel" wpajał mi, że rzut wykonuje się nadgarstkiem :facepalm: Polecam Ci tę książkę, dlatego że oprócz opisu jak poprawnie wykonać ten rzut jest też opisanych kilkanaście najczęściej popełnianych błędów i rady jak je skorygować. Nie jestem mistrzem rzutowym, ale poświęciłem trochę czasu samym rzutom i wiem jak to ma wyglądać.
I jeszcze jedno, jak już wspomniał kolega wcześniej-zainwestuj w porządny sznur, lepiej kupić tańszą wędkę i kołowrotek, ale na sznurze nie naoszczędzasz, bo się tylko uwkurzasz i i tak sięgniesz po droższy...
Pozdrawiam
Dzięki za wszystkie podpowiedzi.
Pozdrawiam

Niebieska lub Czerwona pigułka (TWÓJ WYBÓR)