Autor Wątek: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?  (Przeczytany 332071 razy)

Offline Sebula

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 619
  • Reputacja: 224
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #840 dnia: 11.04.2020, 16:34 »
Witam,

Jako ,ze jest to moj 1 post na forum chcialbym wszystkich serdecznie przywitac i przy okazji zyczyc Wszystkiego Najlepszego z okazji swiat ! Obysmy jak najszybciej wrocili "legalnie" do swojej pasji. Zdrowia Panowie ! bez zdrowia nie bylibysmy w stanie wykonywac swojej pasji i nnych czynnosci zyciowych!

Do rzeczy...
W tym roku zaczynam przygode z metoda. Duzo czytalem Waszych postow na temat robienia mixow, lowienia na sam pellet badz pellet plus zaneta. Prosilbym o porady na temat zapachow jakich uzywacie do robienia mixow. Czy zaneta typowo do metody musi byc "bezzapachowa" zmieszana z pellecikiem 2mm (zapach dowolny) ? Czy mieszacie zanete do metody powiedzmy "truskawke" z pelletem np halibut? kryl ? Chodzi mi ogolnie o to czy tak powinno sie robic ... Czy lepiej kupowac neutralna zaneta i dorzucic do niej pellet zapachowy? Czy po prostu mieszacie to co kupicie ?

Wiem , ze to bylo napisane dosc chaotycznie jednak mysle ze wszyscy mnie zrozumieli ! Jako ,ze prosze o porady to rowniez podam cos od siebie. Od wielu lat lowie feederkiem karpie i chcialbym sie podzielic swoim trickiem co do klipowania zylki.
Gdy wyznacze swoje miejsce lowienia oczywiscie na zylce zaznaczam markerem odleglosc (to ma na celu tylko przypomnienie mi miejsca lowienia). Do "klipowania" uzywam gumek recepturek ze sklepu TIGER. Gumki te od wielu lat maja taka sama trwalosc, karp 3kg potrafi spokojnie ja zniszczyc bez stresu o to czy nie odjedzie z naszym zestawem;) pozniej wracam do punktu na zylce i zakladam ponownie gumke. Gumka jest zakladana na szpule kolowrotka i jest zahaczana za klip. Podczas gdy jestesmy blisko wedki kazdym palcem kierujac go w dol latwo mozemy sciagnac gumke z klipu, gumka wtedy zostaje tylko na szpuli i swobodnie zylka moze sie wysuwac ... takze od wielu lat mam spokoj podczas bran wiekszych ryb poniewaz wiem ze dam rade szybko sciagnac gumke z klipu gdy bedzie cos mniejszego ! i mam rowniez spokoj gdy uderzy cos wiekszego bo z latwosci przerwie gumke ... Przy rzutach gumka rowniez nie peka :)

Wiem ze to dla niektorych banal, podstawa podstaw, moze sie komus przyda i ten ktos zacznie stosowac podobnie !

Z gory dziekuje za odpowiedzi odnosni mixu :) Pozdrawiam !
judisher

A więc tak: Był taki okres gdy metoda miała swój boom. Wówczas wielu z nas kupowało wszystko, aby próbować, testować i kombinować. Czas ten już minął, co nie oznacza, że łowienie na metodę nie jest popularne. Owszem jest! Tylko wielu z nas, m. In. ja wyciągnęło wnioski. Koniec końców stwierdziłem, że niektóre rzeczy są po prostu zbędne. Ale o tym później... Osobiście proponuję używać pelletu firmy Skretting, bo wg mnie ten jest bdb i przede wszystkim nie jest drogi. Firmy takie jak Sonubaits np sprzedają swój pellet znacznie drożej a różnicy między nimi nie zauważyłem. Podobnie jest ze zanetami, których jest cała masa na rynku. Wg mnie bdb jest Red Krill lub Halibut & Hemp od Lorpio. Bdb zanety robi też firma Bait Tech (Krill & Tuna, F1 albo Marine Halibut. Polecę też zanety Dynamite Baits np Green Lipped Mussel. Wszystkie one są w miarę dobrej cenie. Czego nie można powiedzieć np o Sonubaits, które z cenami odleciało w kosmos: Sonu MMM 44 zł/2 kg. Swoją drogą był kiedyś wielki szum wokół tej zanety, na mnie jednak ona nigdy wrażenia nie zrobiła. A podajnik za free w paczce ma akurat rozmiar, który jest bardzo rzadko używany... A propo podajników to wg mnie najlepsze robi Preston, konkretnie te z wymienianym systemem na podajniki tradycyjne lub te dedykowane do łowienia na sam pellet... No własnie! Najczęściej łowię na miks 50/50, czyli pellet i zaneta, albo na sam pellet - oczywiście Skretting. Łowiąc na sam pellet warto dodać pokruszonych kulek nad wodą. Wówczas fajnie to wszystko pracuje a kolorowe frakcje kulek bardzo ciekawią ryby... Co do przynęt, obowiązkowo waftersy Orange/Chocolate od Ringers. Fajne są też waftersy Spotted Fin, których smaków jest naprawdę sporo. Oczywiście warto mieć ze sobą kilka rodzajów pelletow 8mm, typowo na włos o smaku halibuta, kryla, pikantnej kiełbasy itd. Tego na filmach, gdzie lokuje się produkt nie pokazują, lecz kulki za których słoik 50 ml woła się naprawdę sporo. A pellet, szczególnie w ciepłej wodzie robi bdb robotę, ponieważ smurzy i wabi ryby. Do rzeczy wg mnie nie potrzebnych zaliczyłbym wszelkie dodatki fluo, które po prostu odstraszają ryby. Zbędne są też jakieś tam Lavy, Lavy Rocks itp. Cuda wianki, które mają zachęcać wędkarza do kupna a nie ryby do zerowania. Ta kasę lepiej wydać na bdb przynety lub podajniki. W metodzie liczy się przede wszystkim precyzja i dopasowanie się z przynęta w gusta ryb... Co do haków polecę Guru, Kamasan, Drennan i Trabucco. Możesz sobie kupić gotowce lub wiązać samemu. To już Twój wybór... Można by tu jeszcze wiele pisać, ale to zrobią też inni forumowicze. Ja proponuję Tobie wejść na YT i popatrzeć na filmy. Ostatnio bdb opinie mają filmy Przemka Solskiego, o którym koledzy już na SiG pisali. Fajnie wszystko tłumaczone bez marketingowego nadęcia i nachalnego lokowania produktu, którego w metodzie i karpiarstwie jest niestety od cholery. Na koniec dodam, że przemyślenia co do zanęt i przynęt to wyłącznie moja subiektywna ocena.
Pozdrawiam Seba

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 506
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #841 dnia: 04.05.2020, 21:12 »
Płatki owsiane do sklejenia zanęty oraz pelletu do podajnika metodowego do łowienia na głębszą wodę (ok. 4 m) powinny być zmielone na mąkę czy też mogą być grubsze frakcje?
Marcin

Online fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 351
  • Reputacja: 796
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #842 dnia: 04.05.2020, 21:31 »
Ja płatki mielę prawie na mąkę, ale trzeba dodawać stopniowo, żeby nie zabetonować mieszanki :o.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 506
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #843 dnia: 05.05.2020, 00:03 »
Ile zmielonych płatków trzeba dodać do 300 g mieszanki zanęty oraz pelletu?
Marcin

Offline Darek_Darek1968

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 538
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Działdowo
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #844 dnia: 05.05.2020, 05:05 »
Płatków owsianych dodaje od 3% do 5% - łowiska do 2m głębokości.
Istotny jest fakt jakie są pozostałe składniki zanęty i jakie mają działanie klejące.


Wysłane z mojego AGS2-W09 przy użyciu Tapatalka


Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 506
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #845 dnia: 05.05.2020, 10:10 »
Dziękuje panowie :beer:
Marcin

Offline Wolvie

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 125
  • Reputacja: 21
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #846 dnia: 02.06.2020, 12:20 »
Czołem,

przymierzam się do zrobienia miksu (zostały mi jakieś resztki peletów i 1kg Sunu MMM).
W jednym z zamówień internetowych trafił mi się też gratis: zanęta Harison Duży Leszcz.
Ktoś miał z nią do czynienia? Wolałbym dodać coś o słabym aromacie, a nie chcę jej otwierać bez potrzeby.


Offline Maki

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 182
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #847 dnia: 02.06.2020, 12:27 »
Cześć możesz zwiększyć jej objętość poprzez dodanie np większej ilości bułki tartej i zapach nie będzie taki mocny.

Offline Wolvie

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 125
  • Reputacja: 21
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #848 dnia: 02.06.2020, 12:29 »
Ok - czyli np. 1kg MMM, 0.5kg Harisona i zamiast 0,2kg bułki np. 0,4kg?

Offline Maki

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 182
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #849 dnia: 02.06.2020, 12:48 »
Śmiało możesz dodać np. 0.5 kg bułki
To chodzi o zwiększenie objętości mieszanki. Poza tym ja bym zmielił ta zanętę i dał ja bez problemu. Zapach kolendry i kukurydzy jest naturalny nie bedzie, aż taki straszny jak sztuczna czekolada/malina i inne wynalazki.  Akurat tego harisona nie miałem w rękach ale inne tak i jakoś mega mocno nie pachniały.
Tutaj jest chyba dużo śruty kukurydzianej to luZ.

Offline Wolvie

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 125
  • Reputacja: 21
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #850 dnia: 02.06.2020, 13:17 »
Ok dzięki.
Drugie pytanie - zauważyłem, że część z Was trzyma się przepisu Luka (1kg MMM, 0.5kg zanęty zwykłej), inni robią to w proporcjach 1:1.
Zakładam, że ciężko byłoby ustalić jak wpływa to na skuteczność mixa - ale może macie jakieś spostrzeżenia co do tych proporcji?

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #851 dnia: 02.06.2020, 13:29 »
Po co chcesz tyle robić ?  Spróbuj, 1 szklanka MMM i pół szklanki zanęty i jakieś pelety. Na pół dnia wystarczy na wędkowanie. Zobaczysz czy są jakieś efekty bo możesz całą mieszankę zepsuć w jednym mieszaniu.
Potem możesz kombinować, 1:1; 2:1 1:2 itd. sprawdzaj a nie mieszaj 2 kg zanęt na jeden raz.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 523
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #852 dnia: 02.06.2020, 13:52 »
Po co chcesz tyle robić ?  Spróbuj, 1 szklanka MMM i pół szklanki zanęty i jakieś pelety. Na pół dnia wystarczy na wędkowanie. Zobaczysz czy są jakieś efekty bo możesz całą mieszankę zepsuć w jednym mieszaniu.
Potem możesz kombinować, 1:1; 2:1 1:2 itd. sprawdzaj a nie mieszaj 2 kg zanęt na jeden raz.

Dokładnie tak.
Ja zawsze robię sobie mieszkankę bezpośrednio przed rybami. Szklanka MMM, szklanka mielonych pelletów, szklanka innych dodatków. Do tego szklanka albo więcej pelletu 2 mm (osobno namoczony). Łączymy. I nad wodę.

Nigdy już nie zrobię kilku kilo na raz. Zrobiłem kiedyś 5 kg na jakiejś zanęcie Marine coś tam dziwnej i mi ryby straszyła. 5 kg towaru po wielu testach do wywalenia (zostało ze 3), bo jakiś składnik odganiał ryby.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Wolvie

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 125
  • Reputacja: 21
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #853 dnia: 02.06.2020, 13:55 »
Nie pisałem, że chce zrobić jeden mix z całości - planuje 2-3 mniejsze, bo akurat wyjeżdzam na 2 dni z nocką.
Interesuję mnie jednak jak bardzo, z Waszego doświadczenia, ilość lepszej zanęty wpływa na jakość mixa.

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #854 dnia: 02.06.2020, 14:02 »
Jak to zbiornik o naturalnym ukształtowaniu(nie wanna) to nie przesadzaj z MMM. Więcej zanęty i mniej MMM wszytko to możesz zrobić nad wodą. Zanętę domocz sobie wcześniej, bo MMM mocno pije a w ciepłe dni szybko schnie. W ten sposób nie wyciągnie wody z zanęty a będzie domoczona a w razie potrzeby możesz domaczać w pojemniku i wymieszać. Pellety też osobno jak pisze Michał i dosypywać do mieszanki. Trzy pojemniczki i masz gotowe.
Kombinuj sobie w z proporcjami ale nie rób za dużo.
...to królestwo...

Pozdrawiam.