Autor Wątek: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton  (Przeczytany 19323 razy)

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #90 dnia: 11.04.2021, 06:31 »
Zauważyłem ostatnio na rybach ze ciemny w moim odczuciu mix po wrzuceniu do wody w łowisku gdzie jest czysta woda odznacza się. Dodaje mielonych ciemnych peletów do mixu a i tak kulka zanęty była dobrze widoczna na dnie po wrzuceniu.
Ryby były mało aktywne bo jak byłem poprzednio na tym łowisku to połowiłem grubo i rybom mój mix nie przeszkadzał.
Zależy to chyba od aktywności ryb jak dobrze żerują to im nie przeszkadza kolor mixu może być nawet biały, jak słabo żerują to kolor mixu może mieć znaczenie.
Jednak w łowieniu ryb niczego do końca pewni być nie możemy, dziś jadę na inne łowisko ale już mam rozrobiony MMM Dark, a miałem torby nie otwierać i traktować paczkę jak inwestycje długoterminową heheh bo cena idzie do góry, albo i nawet nigdzie na necie mmm dark już nie ma.

Trzeba też w słabe dni uważać bo można przekarmić łowisko i tym bardziej na wiosnę, na poprzedniej wyprawie dałem kilka koszyków z peletem i garść kukurydzy z puszki w łowisko i ryba pięknie zareagowała : 7 leszczyków, 6 karpi takich koło 2-3, kg i jeden lin i dwa jesiotry koło 5 kg
Teraz jak byłem to też tak zrobiłem i tak myślę że przekarmiłem bo kolega łowił obok i nic nie nęcił a lepiej połowił.
Tak że trzeba zaczynać ostrożnie,
Paweł

Online ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 399
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #91 dnia: 11.04.2021, 16:54 »
Panowie a co sądzicie o glinie smużącej jako zapychaczu + poprawieniu pracy (smużenie)?
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #92 dnia: 11.04.2021, 19:29 »
Na większe ryby raczej unika się smużenia. Do miksu do metody dodaje się jako składnika pracującego konpoii mielonych, ale to raczej pod karasie czy leszczyki. Jak chce zrobić zamęt w łowisku to zrywam kilka podajników około  metr nad dnem z standardowym mixem
Paweł

Online ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 399
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #93 dnia: 11.04.2021, 20:59 »
@boruta, dzięki za info :)

Wziąłem dzisiaj udział w zawodach (30 osób, 3 sektory) i wylądowałem w najgorszym - płycizna, totalne bez rybie. Zaryzykowałem z moim wczorajszym mixem i dał mi 1 miejsce w sektorze i pudło na 3 miejscu :) Na 5 ryb w sektorze 2 były moje + 1 spinka + 2 spalone brania. Jestem na 100% przekonany, że to zasługa mixu. Chciałem zamienić zanętę z gliną, ale skoro powinno się tego unikać jeśli mówimy o karpiach to ok :D Chciałem jeszcze trochę przyoszczędzić hehe
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #94 dnia: 11.04.2021, 21:26 »
Ledi o tej porze roku,dobrze że płytką wodę wylosowałeś onanjest najcieplejsza ,gratulacje za 3 miejsce :bravo: :beer:,co do chmury zanętowej to karpiarze też ją robią, więc sprawdź sobie temat na swojej wodzie sam i oceń ;)

Online ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 399
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #95 dnia: 11.04.2021, 21:47 »
Ledi o tej porze roku,dobrze że płytką wodę wylosowałeś onanjest najcieplejsza ,gratulacje za 3 miejsce :bravo: :beer:,co do chmury zanętowej to karpiarze też ją robią, więc sprawdź sobie temat na swojej wodzie sam i oceń ;)

Nie na tej części łowiska :D W innej, szerszej gdzie jest spad i granica pomiędzy głębią i płycizną owszem. Dzięki ! :) Czyli glina jako smuzak powinna się sprawdzić ?
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Online ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 399
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #96 dnia: 13.04.2021, 22:15 »
Odświeżę temat - Warto dać trochę gliny do mixu + zmielonych konopii/kukurydzy w celu zwiększenia jego pracy ?
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #97 dnia: 13.04.2021, 22:33 »
Gliny nigdy nie dawałem a w jakim celu ta glina - nie wiadomo jak się będzie zachowywał mix czy aby nie sklei ta glina za bardzo ? Konopi tez nie dawałem nigdy spróbuj i daj znać.
W niedzielę pozamiatałem na łowisku zmieszałem swój mix (mielony aler primo + scretting corse + halibut 2 mm) z zanętą MMM dark . Mix dostał takiego charakterystycznego smrodku jaki ma MMM Dark i Sonubaits Pro Dark. Pojedyncze ryby ludzie łowili a ja nie chwaląc się koło 30 ryb: karpi max 4 kg i karasi koło 0,5 kg :fish: :fish: :fish:. Jeden tylko pan na zwykły koszyk złowił 6 jesiotrów i to dużych ja żadnego - czego mu pozazdrościłem. Co prawda konkurencji jakiejś nie miałem przeważnie wszyscy zarzucali zwykłe koszyki ze spożywką i czekali 3 godziny bez przerzucania. 

Polecam kombinować na wiosnę z przyciemnionym mixem zmielonym pelletem halibutowym i z dodatkiem MMM Dark czy czegoś podobnego, ale nie wpadnijcie na "genialny pomysł " przyciemnienia zanęty barwnikiem od Górka , wszystko czarne i domyć nie idzie , miskę papierem ściernym nie mogłem domyć a ręce szczotką. Powinno być jakieś ostrzeżenie na opakowaniu czy coś, masakra jakaś ten barwnik.
Paweł

Online ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 399
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #98 dnia: 13.04.2021, 22:44 »
Jak narazie mix na bazie aller master/primo/best + 20% zanęty mi się sprawdza. Wiadomo, zawsze można coś polepszyć :D
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 639
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #99 dnia: 14.04.2021, 07:38 »
Glina w miksie do Metody? Nie ma to sensu. Chyba, że chcesz sporo zarzucać i łowić mniejsze leszcze, bo one lubią taką chmurę :) To inny typ pułapki, i tutaj nie trzeba kombinować w ten sposób. Bardziej bym się zastanawiał czy nie dać przyponu do 60 cm z popkiem, małym. Aby zawiesić przynętę nad podajnikiem. Karp może być w toni tej porze roku.
Lucjan

Online ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 399
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #100 dnia: 14.04.2021, 09:23 »
Glina w miksie do Metody? Nie ma to sensu. Chyba, że chcesz sporo zarzucać i łowić mniejsze leszcze, bo one lubią taką chmurę :) To inny typ pułapki, i tutaj nie trzeba kombinować w ten sposób. Bardziej bym się zastanawiał czy nie dać przyponu do 60 cm z popkiem, małym. Aby zawiesić przynętę nad podajnikiem. Karp może być w toni tej porze roku.
a co sądzisz Lucjan o zmielonych ziarnach kukurydzy z dodatkiem zmielonych konopi? Pamiętam, że na filmie dodawałeś konopie dla lepszej pracy :D
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 639
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #101 dnia: 14.04.2021, 10:28 »
Miksy do Metody można podzielić na dwie grupy. Jedna to takie, które pracują, i te zalecałbym na muliste dno, aby ryba łatwiej odnajdywała podajnik, natomiast druga grupa to miks, którego zadaniem jest rozsypać się na dnie. Rybę mamy sprowadzić do dna. Dlatego mielona kukurydza niewiele da, to najtańszy wypełniacz zanęt, zwłaszcza tanich. Mielone konopie to jednak mocny aromat. Ale ich dodatek nie zawsze zda egzamin. Nie bez kozery wiele zanęt jak MMM nie ma nic pracującego. Pamiętajmy też, że drobnica nie jest skora do pobierania pokarmu z dna, uwielbia za to opad lub chmurę cząstek zanęty. Dlatego na wodzie gdzie jest ona problemem uważałbym na konopie. Natomiast aby rybę sprowadzić do dna albo możemy nęcić jakieś miejsce lub szukać ryby. O tej porze roku dobrą techniką jest obławianie płytszych miejsc. Tam woda się nagrzewa szybciej i tam ciągnie ryba. Tam też rybie łatwiej jest dojrzeć plamę zanęty. To znajomy dla niej widok. Dlatego nie rozcieńczałbym miksu zbyt mocno tanimi wypychaczami. Natomiast wstępnie zanęciłbym pelletami i ziarnami, aby stworzyć mały dywan zanętowy. Wtedy ryba powinna skupiać się właśnie na podajniku. Pamiętajmy, ze większy karp (powyżej 4-5 kilo) zasysa często nie przynętę, ale zanętę. To jest dla niego konkret.

Dlatego zamiast szukaniu 'świętego Graala' w recepturze miksu, skupiłbym się na taktyce. Moim zdaniem bardziej celowe będzie tworzenie kolorowych miksów, tak aby sprawdzić, czy lepiej zadziałają. Kolor czerwony, żółty lub zielony mogą robić grę w miejsce stonowanego jasno-brązowego. Ale wprowadzenie wstępnym neceniem kukurydzy już dodaje naszemu pola widzenia mocy, gdyż jej barwa mocno odróżnia się na dnie.
Lucjan

Online ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 399
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #102 dnia: 14.04.2021, 10:31 »
Miksy do Metody można podzielić na dwie grupy. Jedna to takie, które pracują, i te zalecałbym na muliste dno, aby ryba łatwiej odnajdywała podajnik, natomiast druga grupa to miks, którego zadaniem jest rozsypać się na dnie. Rybę mamy sprowadzić do dna. Dlatego mielona kukurydza niewiele da, to najtańszy wypełniacz zanęt, zwłaszcza tanich. Mielone konopie to jednak mocny aromat. Ale ich dodatek nie zawsze zda egzamin. Nie bez kozery wiele zanęt jak MMM nie ma nic pracującego. Pamiętajmy też, że drobnica nie jest skora do pobierania pokarmu z dna, uwielbia za to opad lub chmurę cząstek zanęty. Dlatego na wodzie gdzie jest ona problemem uważałbym na konopie. Natomiast aby rybę sprowadzić do dna albo możemy nęcić jakieś miejsce lub szukać ryby. O tej porze roku dobrą techniką jest obławianie płytszych miejsc. Tam woda się nagrzewa szybciej i tam ciągnie ryba. Tam też rybie łatwiej jest dojrzeć plamę zanęty. To znajomy dla niej widok. Dlatego nie rozcieńczałbym miksu zbyt mocno tanimi wypychaczami. Natomiast wstępnie zanęciłbym pelletami i ziarnami, aby stworzyć mały dywan zanętowy. Wtedy ryba powinna skupiać się właśnie na podajniku. Pamiętajmy, ze większy karp (powyżej 4-5 kilo) zasysa często nie przynętę, ale zanętę. To jest dla niego konkret.

Dlatego zamiast szukaniu 'świętego Graala' w recepturze miksu, skupiłbym się na taktyce. Moim zdaniem bardziej celowe będzie tworzenie kolorowych miksów, tak aby sprawdzić, czy lepiej zadziałają. Kolor czerwony, żółty lub zielony mogą robić grę w miejsce stonowanego jasno-brązowego. Ale wprowadzenie wstępnym neceniem kukurydzy już dodaje naszemu pola widzenia mocy, gdyż jej barwa mocno odróżnia się na dnie.

Coś będzie na rzeczy, gdyż kolega wczoraj uzywał czerwono/zielonego mixu i mi złoił tyłek :D
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #103 dnia: 14.04.2021, 11:59 »
Zależy jeszcze co było w tym mixie, no i może miął lepsze miejsce itp.
Paweł

Online ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 399
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #104 dnia: 14.04.2021, 12:25 »
Zależy jeszcze co było w tym mixie, no i może miął lepsze miejsce itp.

Może być. Miałem 3 spinki, 3 karpie wyciągnięte i 3 leszcze a on 5 karpi.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg