Autor Wątek: Coraz większe ryby w angielskich wodach  (Przeczytany 9353 razy)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Coraz większe ryby w angielskich wodach
« dnia: 24.09.2015, 01:03 »
Podczas gdy my narzekamy coraz gorsze wyniki w połowach wielu gatunków ryb, w UK efekty są z roku na rok lepsze.
Zdumieni są sami wędkarze. Wielu z nich nigdy wcześniej nie łowiła tak dużych ilości okazałych ryb. I nie mówię tu o karpiach, lecz o linach, karasiach złocistych, wzdręgach, okoniach, leszczach, brzanach.
W Angling Times przeczytałem ostatnio o złowionym w tym roku linie o masie 14 lb 13 oz (6,7 kg).



Dai Gribble i jego lin.


Wędkarz Brian Hankins pisze: "Łowię liny od 38 lat i nigdy w życiu nie miałem takiego sezonu jak w tym roku".

Dr Bruno Broughton wymienia kilka czynników, które mogą mieć wpływ na stale rosnącą liczbę rekoredowych ryb w angielskich wodach (czynnik "Złów i wypuść" jest naturalnie pominięty, bo zasada ta jest powszechnie przez większość praktykowana od wielu lat):
1. Lepsze zarządzenie łowiskami;
2. Warunki klimatyczne: łagodniejsze zimy i cieplejsze lata;
3. Działanie drapieżników: pozostałe, wyselekcjonowane osobniki mają mniejszą konkurencję pokarmową;
4. Karma: coraz lepsza jakość odżywcza zanęt;
5. Lokalizacja: wędkarze mają coraz lepszą dostępność do informacji na temat łowisk z dużymi rybami;
6. Czas: coraz większa ilość wędkarzy poławia częściej i dłużej;
7. Techniki: lepsza znajomość skutecznych zestawów;
8. Sprzęt: dobrej jakości sprzęt wędkarski przyczynia się do mniejszej liczby różnych niepowodzeń;
9. Ochrona ryb: poprawa technik pozwalających zapewnić lepszą dbałość o kondycję ryb;
10. Ograniczenie dostępu nawozów: poprawa jakości wody w zbiornikach.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline David89

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 275
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kujawy
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Coraz większe ryby w angielskich wodach
« Odpowiedź #1 dnia: 24.09.2015, 01:13 »
8) Ja piernicze ten lin to potwór ??? U nas w kraju raczej takich ryb to się nie doczekamy :( Dobrze że są komercję bo inaczej to w moich okolicach bym łowił ryby jak palec ;)

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Coraz większe ryby w angielskich wodach
« Odpowiedź #2 dnia: 24.09.2015, 05:58 »
Taki lin nie wygląda juz ładnie...
Krzysztof

Offline Marcin Cichosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 598
  • Reputacja: 430
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feeder Fans
    • Galeria
    • Feeder Fans
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Coraz większe ryby w angielskich wodach
« Odpowiedź #3 dnia: 24.09.2015, 07:57 »
Wygląda zacnie.
Gdyby u nas taki się trafił to jakaś mała społeczność, np. wieś albo komitywa sąsiadów z  jednego bloku by go oprawiła i zjadła. :-X

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Coraz większe ryby w angielskich wodach
« Odpowiedź #4 dnia: 24.09.2015, 08:04 »
Mateo, powód jest jeden - karpiarze i nęcenie kulkami i pelletami halibutowymi. Musiałbyś zobaczyć ile sypią niektórzy!
Przykładem ryb o normalnej wadze jest rzeka Wye - tam nie ma karpiarzy, zaś na odcinek rzeki przypada niewielu wedkarzy, przez co ryba nie dostaje takich zastrzyków protein i tłuszczu. Natomiast Trent, gdzie na odcinku Collinham jeden wedkarz siedzi obok drugiego, to brzany i leszcze o wadze słonia. Mój rekord na długość z Wye - to wagowo brzana o 10-12 cm krotsza z Trentu.

Oczywiście największe ryby żyja na łowiskach, gdzie jest więcej przestrzeni, liny i leszcze na wyrobiskach żwirowych, karpie na wodach o mniejszej populacji tego gatunku, tak więc tlen ma tu wiele do powiedzenia również. Jednak same z siebie tak wielkie być nie mogą, wędkarze im wymiernie w tym pomagają.

Dlatego warto mieć na uwadze zdrowie ryb. Pellety halibutowe lub kulki, są źródłem wysokokalorycznego pokarmu, szkodzi on rybom, powoduje jakby ich otłuszczenie. Mają one teź problem z wątrobą. Najlepiej widać 'otyłość' po karpiach - dla mnie taka ryba powyzej 100 lb to zdegenerowany mutant raczej, nie do końca taki powód do dumy, bo brzuch ma niczym Zagłoba  Na pewno nie da sie go złapać na Metodę, bo z takim brzuszyskiem przypon musi mieć z 30 cm :D  Szkoda, że tak mało wędkarzy zastępuje pellety halibutowe pelletami typu feed, ewentualnie miesza je razem obniżając kaloryczność.

Co do samych linów. Łowcy z Tenchfishers, potrafią na kilkaudniową zasiadkę walnąć do wody kilka galonów (5-15 litrów) bialych robakow, do tego lecą konopie, inne ziarna i pellety. Te ryby mają co jeść.

Zdrowymi okazami są za to okonie i szczupaki - te pierwsze są duże tam gdzie jest rak sygnałowy, ponadto rosną, bo w latach 80tych była epidemia i populacja 'garbusa' strasznie osłabła, teraz własnie pojawiają się coraz starsze i większe sztuki. Szczupaki zaś rosną na kilku łowiskach do rozmiarów XXL - jak na przykład Chew Valley. Są tam wielkie ryby i jest ich dużo. To łowisko posiada też wielkie okonie, są inne okazowe ryby. Aby tam łowić, trzeba zarezerwować lowisko rok wcześniej prawie. Linia telefoniczna jest czynna jeden dzien, kolejność zgłoszenia decyduje o kolejności. Rezerwacja jest w ciemno :)
Lucjan

Offline maniek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 439
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: PD. WALIA - UK
Odp: Coraz większe ryby w angielskich wodach
« Odpowiedź #5 dnia: 24.09.2015, 08:22 »
To prawda tyle co angole czasami sypią,to masakra,a zwłaszcza firmy testtujące swoje zanęty.potrafią w jeden dzień setki kilo pelletu,kulek, zanęty wpiepszyć do wody ??? :-X niektóre ryby są poprostu okrągłe. 

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Coraz większe ryby w angielskich wodach
« Odpowiedź #6 dnia: 24.09.2015, 09:00 »
Co do zarządzania łowiskami - na komercjach trudno jest łowić okazy. Przykładem może być Bury Hill lub Gold Valley - na pierwszym leszcze zatrzymały się, i mają średnio około 53 cm na Old Lake. Pięć, cztery lat temu miały średnio 50 cm. Liny na Milton zatrzymały się,karasie podobnie. Na Gold Valley są karpie co maja 30 lat lub więcej, mają około 10-12 kilogramów maksymalnie. Na Marsh Farm natomiast, gdzie łowisko jest z małą populacją ryb, karasie i liny mają okazowe rozmiary.
Wczorajsza sesja na Twynersh - ryb jest mniej i leszcze mają do 65 cm, a są i też na pewno i większe. Miejsce w zbiorniku ma duży wpływ na rozmiar ryb...
Lucjan

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Coraz większe ryby w angielskich wodach
« Odpowiedź #7 dnia: 24.09.2015, 11:00 »
Co do samych linów. Łowcy z Tenchfishers, potrafią na kilkaudniową zasiadkę walnąć do wody kilka galonów (5-15 litrów) bialych robakow, do tego lecą konopie, inne ziarna i pellety. Te ryby mają co jeść.
O ja pier.... ???
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Grendziu

  • Gość
Odp: Coraz większe ryby w angielskich wodach
« Odpowiedź #8 dnia: 24.09.2015, 11:53 »
To już ryby nie przypomina, jakieś spasione monstrum jak dla mnie, ale dla wędkarzy czemu nie, super trofeum :thumbup:

10 punkt w Polsce raczej nie osiągalny jak i w większości krajach. Nie wiem jak to jest w UK, ale w Szwecji jakoś to zauważyli:
http://www.eviem.se/en/projects/Can-removal-of-planktivorous-fish-improve-the-water-quality-of-eutrophic-lakes/
link podał Rybal w innym wątku.

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Coraz większe ryby w angielskich wodach
« Odpowiedź #9 dnia: 24.09.2015, 12:00 »
Lin ze zdjęcia Mateo to już kaleka! Ten kałdun jak u Karpia od naturalnego pokarmu raczej nie powstał! ;) Choć szacun za dożycie sędziwego wieku!
Arek

Grendziu

  • Gość
Odp: Coraz większe ryby w angielskich wodach
« Odpowiedź #10 dnia: 24.09.2015, 12:08 »
Arunio dokładnie :bravo:, rybie wyrządzono krzywdę, jest spasiona gorzej niż przerośnięty tucznik mimo wszystko.

Ja wiem że jedni kochają brunetki inni blondynki czasami ktoś tam rude mulatki, ale czy kobieta jak ma smukłą sylwetkę to nie jest piękniejsza np w przedziale 50-70kg? Wątpię aby większość z Was podkochiwała się w kobiecie która waży 300 czy 500kg.

To samo jest z rybami, trofeum to trofeum, ale ja mimo wszystko wolałbym 2/3 liny w to miejsce złowić w przedziale 1-2kg i w super kondycji wpuścić do wody, wiedząc, że mu nie stała się krzywda walką ze mną na wędce ani tym co mu wpuściłem jako pokarm do przesady w wodzie.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Coraz większe ryby w angielskich wodach
« Odpowiedź #11 dnia: 24.09.2015, 14:09 »
Arek, to samica pełna ikry. Ma jej około 1.5 kilograma, stąd taki brzuch. Jako, że w UK najlepszy okres linowy jest przed tarłem, tak wyglądają największe sztuki, wszystkie to mamuśki w zaawansowanej ciąży ;D
Lucjan

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Coraz większe ryby w angielskich wodach
« Odpowiedź #12 dnia: 24.09.2015, 14:14 »
Trochę to rozjaśnia sytuację :)

Panowie, nie psioczcie tak. Przecież gdyby każdy z Was taką rybę złowił, zrobiłby jej zdjęcie i tutaj nam zaprezentował. Facet taką złowił i zrobił fotę, bo jest czego. Prawdopodobnie sam też nie jest zadowolony z tego, że w jego wodzie pływają jakieś mutanty z nadwagą.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Coraz większe ryby w angielskich wodach
« Odpowiedź #13 dnia: 24.09.2015, 14:14 »
Wiadomo, że duża spasiona ryba (karp, lin czy leszcz) nie wygląda zbyt estetycznie.
Nie to jednak jest głównym tematem tego wątku. Może niepotrzebnie wstawiłem zdjęcie tej ryby, bo jednak czytelnik zwykle skupia się na fotografii, a nie na tekście. Stąd pewnie w wielu czasopismach jest więcej fotografii niż tekstu. Grafika bardziej przyciąga oko.

Możemy wstawić szczupaka z ubiegłego roku, który nie żywi się kulkami i pelletem.



46 lb 11 oz (21 kg)

U nas rekord szczupaka pochodzi z 1976 roku.

Zdaniem Arka oraz Grendzia rybom w Anglii wyrządza się krzywdę i sprawia, że stają się kalekami.
Jakie jest wasze zdanie?
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Coraz większe ryby w angielskich wodach
« Odpowiedź #14 dnia: 24.09.2015, 14:14 »
Na pewno Lucjanie się na tyle na tym nie znam żeby to ocenić! Ale w naszym kraju niejednokrotnie łowiłem ryby( z czego nie do końca jestem dumny) naładowane ikrą,ale nigdy tak koszmarnie nie wyglądały! A po za tematem! Skąd masz pewność co mówisz??
Arek