Autor Wątek: Kiedy i jak na lina?  (Przeczytany 281195 razy)

Offline Rednose

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #195 dnia: 11.05.2016, 13:10 »
Na następną linową zasiadkę przygotuję dumbellsy f1 tutti frutti i soft hooker pellet yum yum crab& krill. Zobaczymy czy zasmakują rybom :)
Pozdrawiam
Darek

Offline fEeDeReK

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 248
  • Reputacja: 60
  • Wędkuj, a będą ryby :))))
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #196 dnia: 11.05.2016, 15:15 »
Najwyraźniej spaślak miał problemy z zanurzeniem:

http://www.gofishing.co.uk/Angling-Times/Section/News--Catches/General-News/17lb-8oz-monster-tench-is-a-shocker/

W najnowszym numerze "Angler's Mail" czytamy:

The fish was likely to be suffering from a condition called dropsy [puchlina wodna], which results in fish carrying water within the body, and in such cases the fish cannot be eligible to be claimed as an official British record

Ryba wzbudziła duże kontrowersje w UK, na pewno nie będzie zaliczana jako rekord. Nikt wcześniej takiej nie złowił (przynajmniej nie tak dużej i z takim bebzonem), rzeczywiście podejrzewają chorobę, bo nie wygląda to na samicę pełną ikry.

Żadne dumbelsy,kulki,pelety nie pobiją zwykłej rosówki.
Jak dla mnie kiler wiosny i wczesnej jesieni w polowaniu na liny i karasie .
Czerwone robaczki też są skuteczne w pęczkach.
Zazwyczaj jeden zestaw to rosówka (jeśli nie udała się nazbierać to pęczek czerwonych) , a drugi to kanapka z czerwonych i czegoś roślinnego (kuku,cieciorka,pęczak).
Lub sam dodatek roślinny.

Jednak najważniejszy element to miejsce żerowania ryb, czyli okolice roślinności zanurzonej i wynurzone, teraz tam jest stołówka ryb.

Idę z Tobą o zakład, że nie złowisz więcej linów na rosówkę, niż na białe robaki (w kolorze czerwonym) lub na czerwona kulkę lub dumbellsa tutti frutti przy Metodzie  :D  Rosówka jest skuteczna, ale nie tak jak kilka innych przynęt na lina. Też tak myślałem, ale moje wyniki zmieniły to zdanie. Wywodzi się ono ze 'starej szkoły', według mnie jest mitem, polegającym na tym, że dawniej w Polsce ilość przynęt była nad wyraz skromna, nie wiązano jej z odpowiednimi technikami, jak chociażby z Metodą czy łowieniem na podajnik do białych robaków. Rosówka jest zbyt duża aby zapewniać pewne zacięcie, dodatkowo podejrzliwy lin może wyczuć pułapkę. Pamiętam filmy chłopaków z Wędkarskiej Tuby jak łowią liny na starorzeczu, i jak się męczyli z braniami linów właśnie, stosując rosówki. Gdyby użyli innych przynęt, jestem pewien, że brań mieli by więcej.

Jedną z megaskutecznych technik na lina jest Metoda, o ile jeszcze dwa lata temu, nawet rok, ludzie twierdzili, że na wodach PZW to nie działa, to teraz chyba już takich się często nie uświadczy (mylę się?).  Jeżeli lin podejdzie do podajnika i dobrze zastawionej pułapki (czyli żeruje), to zazwyczaj mamy pewność, że branie będzie. Powinien najlepiej zadziałać kolor czerwony przynęty, owocowo-rybny smak tot też coś co lin uwielbia (na lina kolor czerwony  jest najlepszy, na leszcza żółty). Nie wiadomo dlaczego to jest takie dobre - ale jest. Rosówki nie da się założyć do Metody, można coś pokombinować, ale ogólnie się nie da. Dlatego małe kulki, dumbellsy są tak skuteczne. Niestety, w Polsce trudno o lina, chociaż ten rok jest ciut bardziej obfity niż poprzedni. Widać już wyniki zarybień (jakby nie było lin jest coraz częściej w zarybianiach), głównie dlatego, że po zarybieniach jesiennych nie da się łowić tego gatunku, w przeciwieństwie do karpia. Jednak ilość sztuk powyżej 45 cm jest wciąż mała.

Takie jest przynajmniej moje doświadczenie, z linami z różnych łowisk, w tym z Polski. Mało kto pisze o białych robakach i o alignerze, co jest po prostu bardzo skuteczne (przekonał się o tym Kamil, łowiąc ostatnio na ten zestaw kilkanaście leszczy), ale wynika to z faktu, że używanie większej ilości 'madów' jest cały czas rzadkością w Polsce.

Masz racje kolor czerwony działa bardzo dobrze na liny.
Białe robaczki sa skuteczne, ale ich nie zawsze używam, bo jest za dużo skubnięć drobnicy, chyba że w nocy.
Metoda nie wszędzie się sprawdza, szczególnie  w oczkach.

Feeder & spinning

MrProper

  • Gość
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #197 dnia: 11.05.2016, 16:45 »


Masz racje kolor czerwony działa bardzo dobrze na liny.
Białe robaczki sa skuteczne, ale ich nie zawsze używam, bo jest za dużo skubnięć drobnicy, chyba że w nocy.
Metoda nie wszędzie się sprawdza, szczególnie  w oczkach.

No u mnie w Akwarium też się nie sprawdziła :P ;)

Offline Novac

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #198 dnia: 11.05.2016, 23:29 »
Pierwsze próby z metodą zacząłem robić rok temu, pierwsze pellety używałem z kolei jakieś dwa lata temu. Na początku zaczynałem od pelletów haczykowych oraz dodawania ich do zanęty (2-4mm). Tak jak chyba większość z nas zastanawiałem się czy te przynęty na wodach PZW sprawdzą się. Powiem szczerze że osobiście jeszcze nie do końca się przekonałem. Wprawdzie w dumbellsy i kulki wyposażyłem się w tym roku (zobaczymy jak pójdzie), ale zeszły rok z próbami złowienia lina na pellety 8,10 mm raczej do udanych nie należał. Podczas sobotniego wyjazdu połowiłem trochę linów, ale wszystko na robactwo (90% czerwony robal). Na pellet ochotkowy i kukurydziany miałem kilka niezaciętych brań. Z drugiej strony około 3 tygodnie temu w tym samym miejscu, kiedy ryba nie żerowała zbyt mocno, jedynego lina złowiłem na pellet kukurydziany 8mm, dodatkowo dipowany kukurydzianym dipem Trapera. Może pellety i dumbellsy okażą się świetną alternatywą podczas słabszego żerowania? Nie wiem zobaczymy. Jak na razie, przynajmniej u mnie przy połowie lina króluję robacze mięso :)
Damian

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 699
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #199 dnia: 12.05.2016, 00:27 »
Wiele zależy od koloru wody. Jeżeli jest przejrzysta, to wtedy kolor robi grę. Na lina działają dobrze róże, czerwienie i pomarańcz, żółty też. Zwlaszcza w Metodzie zdaje to egzamin, ale i zestawy z koszykiem dobrze połowią.

Na wodę mętną dobre są zapachowe przynęty, tutaj pellety powinny dobrze działać, kulki o mocnym zapachu, mielonka itp. Pellety takie jak z Sonu są dodatkowo kolorowe (czerwone - pikantna kiełbasa, ochotka, kryl) co daje dodatkowo to coś

Robaki są uniwersalne i działają i tu i tu, ale nie da się ich użyć w Metodzie.... :D

Tak więc sam kolor wody powinien już nam dać wiele wskazówek.

Lucjan

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #200 dnia: 12.05.2016, 08:32 »
W sobotę miałem 3 liny na metodę z pelletem Pikantna kiełbasa (woda raczej czysta). Na pęczek czerwonych się żaden nie skusił, a wcześniej w miejscu metody lądował koszyk z białymi barwionymi na czerwono. Tłumaczę sobie, że na dnie było tyle robaków, że w końcu tam się pojawiły i korzystały ze stołówki jaką im zrobiłem ;-)

Wysłana z Taptalk

Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #201 dnia: 12.05.2016, 09:12 »
Wszystkie liny w swoim życiu złowiłem na pikantną. Nawet stosując równolegle białe robaki.

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 632
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #202 dnia: 12.05.2016, 21:11 »
W najnowszym numerze "Coarse Fishing Answers" są trzy teksty linowe: oprócz zestawu ogólnych wskazówek (s. 40 - 41) artykuły o łowieniu linów na tyczkę (s. 18 - 21) oraz robakowy feeder (s. 49 - 53).

http://en.freemags.cc/coarse-fishing-answers-june-2016.html

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #203 dnia: 12.05.2016, 22:06 »
W najnowszym numerze "Coarse Fishing Answers" są trzy teksty linowe: oprócz zestawu ogólnych wskazówek (s. 40 - 41) artykuły o łowieniu linów na tyczkę (s. 18 - 21) oraz robaczany feeder (s. 49 - 53).

http://en.freemags.cc/coarse-fishing-answers-june-2016.html
Dzięki za podanie świetnej lektury ;D :thumbup:
Pozdrawiam
Marcin

Offline Novac

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #204 dnia: 14.05.2016, 18:38 »
Cytuj
Robaki są uniwersalne i działają i tu i tu, ale nie da się ich użyć w Metodzie.... :D

Hmm.... a ja ostatnio łowiłem na metodę z zastosowaniem czerwonych. Brałem jednego, a w zasadzie jego fragment, "mientoliłem robaka" ;D, w rękach i martwego montowałem na hak. Brania były, ale nie zacięte.

 Ogólnie miałem jechać dzisiaj na moje linowe miejsce, gdzie ostatnio nieco połowiłem, ale wczoraj moja żona urodziła i trafił mi się 3,5 kg okaz :), więc na razie bakcyl jest zaspokojony,
Damian

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 699
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #205 dnia: 14.05.2016, 21:58 »
No to gratulacje!   :flowers: :flowers: :flowers:
Lucjan

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #206 dnia: 14.05.2016, 22:00 »
Gratulacje
Marcin

Offline arkady1321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 046
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #207 dnia: 14.05.2016, 22:03 »
gratulacje

Offline Byniek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 1
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #208 dnia: 14.05.2016, 22:11 »
Gratulacje. A ten okaz to z dziurką czy bez.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 519
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kiedy i jak na lina?
« Odpowiedź #209 dnia: 15.05.2016, 09:00 »
Gratulacje. A ten okaz to z dziurką czy bez.
:D
Właśnie, doprecyzuj. Gratulacje!
Krwawy Michał

Purple Life Matters