Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1893901 razy)

Offline KaZuYa88

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Żary
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #3285 dnia: 09.10.2016, 19:37 »
Czy ktoś łowi methodą na Polskich rzekach Odra , Wisła itp  i jak wyniki ...

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #3286 dnia: 09.10.2016, 19:39 »
Czy ktoś łowi methodą na Polskich rzekach Odra , Wisła itp  i jak wyniki ...

Luk łowi methoda z amortyzatorem zamontowanym przy koszyku i torebkami pva. Wyniki są. Tylko że na Trencie i innych :P
Krzysztof

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #3287 dnia: 09.10.2016, 20:02 »
Jaki wg Was kolor diody sygnalizatora jest najwłaściwszy (wiem, że kwestia gustu, ale...)?
Niebieski i zielony są najlepiej widoczne nawet w słoneczne dni. Żółty, czerwony i biały te kolory najtrudniej spisują się w słoneczne dni 8)

Offline wojciu1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #3288 dnia: 10.10.2016, 22:56 »
Zastanawiam się nad rozpoczęciem łowienia na Wiśle (okolice Torunia, więc to już kawał rzeki). Posiadam dwa feedery Mikado cw 100 gr. Z racji tego, że nie posiadam żadnego doświadczenia chciałbym zapytać, czy z takim sprzętem jest sens wybierać się nad rzekę i ew. z jakim ciężarem łowić?
Pozdrawiam,

Wojtek

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 688
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #3289 dnia: 11.10.2016, 03:34 »
Nie znam Wisły, ale tak naprawdę sam się możesz przekonać. Podejrzewam, że znajdziesz odcinek rzeki gdzie 100 gramowy koszyk Ci wystarczy. Często jest tak, że pierwszy wyjazd w nowe miejsce jest średnio udany bo wędkarz dopiero w praktyce poznaje specyfikę wody. Dużo można się dowiedzieć od okolicznych wędkarzy.

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 718
  • Reputacja: 1985
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #3290 dnia: 11.10.2016, 07:30 »
To trochę mało na Wisłę, chyba, że będziesz szukał spokojniejszych partii wody. Jednak to nie jest to - trzeba mieć kij który zarzuca i utrzyma koszyki do 150 gram. Samo cw nie mówi wiele o akcji takiego kija też, warto aby miał on odpowiednią akcję, miękkość (lub twardość). Sztywne feedery odległościowe na przykład mogą powodować spinanie się ryb, sama długość też jest istotna.  Bo cw rośnie wraz z długością.  Jeżeli mamy jedną wędkę, taki parabolik na przykład, to aby zachowywał się on podobnie, każde zwiększenie długości musi być związane ze wzrostem cw. Dlatego pickery mają takie niskie. A odpowiednik o długości 3.60 metra będzie miał w granicach 90 gram. To miękki feeder na wody stojące tak naprawdę.

Oczywiście z tymi rzekami chodzi też aby kij uginał się tak pod naporem nurtu, aby było widać brania i dobrze się zacinało nim, nie przechodził w parabolę :D Ja mam Avona 1.5 lb z Drennana, i jest on na przykład rozumiany jako głównie rzeczny. Ale na małe uciągi. Na szybszej wodzie absolutnie nie zdaje egzaminu. A Wisła to mocna rzeka, bardzo mocna, najsilniejsza z polskich rzek tak naprawdę. Jeżeli więc masz kij 'rzeczny', to możesz iść nad rzekę jak woda jest wolniejsza lub szybsza. Z tymi kijami co posiadasz (choć pewny nie jestem, co firma to inaczej oznacza kije) prawdopodobnie nie dasz rady w większości przypadków, jedynie jak woda jest niska i łowisz z główki w jakieś klatce. Ale wtedy nie możesz liczyć na połowę ryb, bo większość siedzi w nurcie lub jego okolicach.

Szkoda, że polskie firmy nie piszą dokładnie jaki kij jest do czego. Panuje u nas stygmat cholernego cw, co nie mówi wiele o przeznaczeniu kija. Praktycznie ułamek polskich firm podaje jakie szczytówki są w komplecie, a to na przykład mówi bardzo dużo o wędce. Jeszcze mniej oznacza cyframi która ma jakie oz, co jest bardzo frustrujące. Kupujesz ma przykład feedera i masz trzy szczytówki, cholera wie jakie.  Bo na rzekę  powinny to być od 3 oz minimum - gdzie 6 oz to podstawa przy szybszym nurcie. Ja na przykład po tym rozpoznaję już przeznaczenie wędek u angielskich producentów. Na wody stojące nie używa się 6 oz praktycznie w ogóle, są zbyt sztywne i się nie sprawdzają (no może przy duuuzych dystansach).

Nazwa też naprowadza. U Drennana na przykład kije do Metody mają szczytówki 3 i 4 oz (przy różnych długościach), zaś takie do łowienia karpi i innych ryb 2 i 3 oz. Pomimo, że ten kij do Metody ma mocniejsze szczytówki, nie jest tak naprawdę stricte kijem rzecznym na mocniejsze uciągi. Bo przy mocniejszym nurcie będzie się zbyt mocno uginał.

Ważne tez jest aby widzieć brania w zależności od przynęt których używamy i ryb na które się nastawiamy. Bo łowiąc na delikatne przynęty musimy mieć delikatną szczytówkę (na rzece jest to 3 oz) pokazującą każde puknięcie, ale przy łowieniu większych ryb (brzan, kleni i leszczy chociażby) - spokojnie wystarczą nam szczytówki mocniejsze.

Nie wiem jak zachowuje się Wisła pod Toruniem i gdzie chcesz łowić - ale polecam wybrać się i spróbować co potrafią Twoje kije. Może znajdziesz miejsca gdzie uciąg nie jest duży? Jeżeli taki koszyk do 60 gram będzie się trzymał dna, to spokojnie Twoje kije wystarczą. Ale już przy 90 będziesz miał problemy. Sam zobacz. Jeżeli miejscówki masz w miarę spokojne, to może nie musisz kupować bardzo mocnych wędek też. Bo na przykład łowienie z główki sprawia, że sam uciąg jest ' mniejszy', i na przykład można lokować zestaw na styku nurtu ze spokojniejszą wodą.  To co musisz zobaczyć, to jaki koszyk, o jakiej wadze, zatrzymuje się i pozostaje w miejscu. Jeżeli zrobisz rekonesans i posprawdzasz kilka odcinków, główek - dowiesz się jakiego kija potrzebujesz. Jak chcesz łowić w środku klatki gdzie woda prawie w ogóle nie ciągnie, to można spokojnie łowić nawet na Metodę, z pochylonymi kijami. Podajnik ESP - 56,70 lub 85 gram zrobi robotę, sam tak łowię na wolniejszej rzece i się to sprawdza (najlepiej używać podajników z amortyzatorem i siatką PVA). Bo przecież nie trzeba używać skomplikowanych zestawów i długich przyponów w takich warunkach.

Jednak najwięcej ryb będzie tam gdzie woda 'niesie'. Tam jest najwięcej pokarmu, tam rybie wystarczy stać w miejscu i czekać na niego. Tam woda jest natleniona. Tam będzie praktycznie każdy gatunek. Dlatego dobrze jest celować właśnie w takie łowienie, tam lokować zestaw.   
Lucjan

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #3291 dnia: 11.10.2016, 09:03 »
Spokojnie znajdzie się miejsca, w których koszyki 50-60g dadzą na Wiśle radę. Jednak są i takie, w których 150g to za mało. Ja łowię okolicach Fordonu (dzielnica Bydgoszczy), gdzie zezwolenie na Wisłę jest z okręgu PZW Toruń.
Pozdrawiam
Mirek

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 718
  • Reputacja: 1985
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #3292 dnia: 11.10.2016, 09:50 »
Hm, a dlaczego zezwolenie jest z Torunia? :o
Lucjan

Offline marcopolo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 244
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Toruń
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #3293 dnia: 11.10.2016, 10:54 »
Zastanawiam się nad rozpoczęciem łowienia na Wiśle (okolice Torunia, więc to już kawał rzeki). Posiadam dwa feedery Mikado cw 100 gr. Z racji tego, że nie posiadam żadnego doświadczenia chciałbym zapytać, czy z takim sprzętem jest sens wybierać się nad rzekę i ew. z jakim ciężarem łowić?

Ja najczęściej łowię w klatkach tzw. przynurtowych, wystarczają koszyki w przedziale 40-60g lub maksymalnie 80g ale nie jest to łowienie w głównym nurcie tylko jak pisałem w klatkach pomiędzy główkami. W tych miejscach zawsze występują jakieś prądy i poniżej 40g nie ma co schodzić bo będzie Ci przesuwało koszyk. Główną zdobyczą będzie tu krąp i leszcz, gdy będziesz łowił bliżej nurtu to do krąpia i leszcza dochodzi płoć i certa sporadycznie kleń i jaź. Wybieraj zawsze główki znajdujące się przy głównym nurcie, najlepiej szukaj takich miejsc gdzie głębokość, na której będziesz łowił wynosi przynajmniej 3m ( na nieznanym mi miejscu zawsze wcześniej sonduję dno bolonką). Na toruńskim odcinku główne koryto Wisły idzie raz bliżej prawego, a raz bliżej lewego brzegu. W odnalezieniu właściwego brzegu, tego przy którym biegnie główny nurt pomogą Ci znaki żeglugowe (w necie można odnaleźć jak je prawidłowo czytać). Najlepsze są główki gdzie rynna biegnie blisko brzegu i ma przynajmniej 5 m głębokości, niestety w takiej rynnie nie połowisz i koszykiem 200g jednak nie we wszystkich miejscach ciągnie jednakowo i na spowolnieniach w głównej rynnie możesz spróbować łowić koszykiem 150g i tak jak Luk pisał tu masz szansę na złowienie każdej ryby i przeważnie będą to dorodne sztuki :)

Gdy będziesz łowił w klatkach ważne jest właściwe zajęcie stanowiska, tu też potrafi nieźłe ciągnąć zwłaszcza przy wyższej wodzie (takiej jak teraz) woda w klatkach krąży i często przy samych główkach jest silny równoległy do główki prąd. Ustawiaj się tak aby nurt nie był pod kątem prostym do Twojego federa, ja często nie wchodzę na główkę tylko łowię z brzegu i rzucam wzdłuż  nurtu i dzięki temu mogę łowić lżejszymi koszykami.

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 688
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #3294 dnia: 12.10.2016, 17:28 »
Na górskich rzekach w których wolno łowić na przynęty roślinne nie wolno łowić na pellet?
Dobrze rozumiem regulamin?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 538
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #3295 dnia: 12.10.2016, 19:06 »
Już w innym wątku pisałem - to jest kwestia interpretacji. Musisz pytać tego, kto te przepisy tworzył, a najlepiej tego, kto Cię będzie sprawdzał.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Robert_X

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 521
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Złów i wypuść, urośnie...
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #3296 dnia: 13.10.2016, 10:33 »
Mam szybkie pytanie, które łączniki będą pasowały do "darmowych" koszyków Prestona 15 g z MMM, nazbierało mi się tego, a nie bardzo wiem, które łączniki będą pasować, bo do tej pory mam tylko drennanowskie.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Jacek

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 628
  • Reputacja: 109
  • Ulubione metody: method feeder
Z poważaniem Marcin

Offline Robert_X

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 521
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Złów i wypuść, urośnie...
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #3299 dnia: 13.10.2016, 10:39 »
Dzięki koledzy za linki , zamówiłem obydwa :thumbup: :beer: