Autor Wątek: Procenty w mieszankach wagowo vs objętościowo  (Przeczytany 366 razy)

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Procenty w mieszankach wagowo vs objętościowo
« dnia: 11.04.2024, 08:33 »
Hej. Ostatnio wpadłem w dość oczywistą pułapkę a odkryłem to przypadkowo poprzez ciut inną pracę tej samej zanęty.  Różnica polegała na ty, że  przeskoczyłem z lenistwa z wagi na miarki w ml, które w tamtym roku kupiłem. Tak więc ku przestrodze. Jeśli macie przepis na zanętę w procentach to warto ustalić o jaką jednostkę chodzi - gram czy mililitr.

Dodatkowo mierzenie objętości jest też niezbyt pewne, bo zależnie od napuszenia towaru dostajemy różne wyniki. I tak np. mielone konopie: gdy nabieram z paczki miarką to waży więcej niż gdy wysypuje z paczki na miarkę.

Patrząc na powyższe to niestety wracam do wagi z którą może i jest więcej zachodu ale gwarantuje powtarzalność, która jest mi potrzebna przy testach i porównywaniu pracy. Chociaż z drugiej strony zanęta to nie apteka i miarki w ml też się sprawdzą na co dzień.

A Wy jak odmierzacie składy zanęt i mixów? Przejmujecie się takimi głupotami? :)

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 447
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Procenty w mieszankach wagowo vs objętościowo
« Odpowiedź #1 dnia: 11.04.2024, 09:51 »
A Wy jak odmierzacie składy zanęt i mixów? Przejmujecie się takimi głupotami? :)

Nie przejmuję się. :) Może dlatego, że łowię tylko na method feeder a tu bardziej liczy się to jak namoczę zanętę a nie czy co do grama jest to co chciałem. Kiedyś ważyłem, a teraz jak robię własne kombinacje to mam miarkę z korka od dużego sprayu (pianka montażowa czy coś w ten deseń) i robię "na miarki" zapisując tylko co tam wsypałem, a potem nad wodą sprawdzam, czy mam na to ryby i jak szybko. Jeśli jestem zadowolony robię takiej mieszanki 1-2kg.
Często na rekreacyjne łowienie nie spalam się zupełnie nad tym, patrzę jaka pogoda i gdzie jadę i mam w głowie pi razy oko efekt jaki chcę uzyskać, na oko wsypuję kilka zanęt czy mielonych pelletów by to uzyskać i wio nad wodę. Ale to robię z takich pewniaków, które same w sobie są dobre i bez wielkiego mieszania pewnie też bym na nie połowił.

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 092
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Procenty w mieszankach wagowo vs objętościowo
« Odpowiedź #2 dnia: 11.04.2024, 22:02 »
Swoją zanętę tworzę na podstawowe miarki - składnik A: 1 miarka, składnik B: 2 miarki itd. Niektóre przepisy mogą wymagać osobnego odmierzania wagi oraz objętości dla poszczególnych składników (sypkie lub płynne). Trzeba też pamiętać, że różne płyny mogą mieć różną gęstość, a co za tym idzie, 100 ml każdego może mieć inną wagę.

Jeśli chodzi o nawilżanie pelletu, to sprawdziłem, ile ml wody potrzebuję na określoną pojemność pelletu i teraz tylko wsypuję pellet, zalewam odpowiednią ilością płynów i zostawiam, żeby doszedł (bez odlewania wody), dzięki czemu cały aromat zostaje w pellecie.
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 507
  • Reputacja: 199
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Procenty w mieszankach wagowo vs objętościowo
« Odpowiedź #3 dnia: 12.04.2024, 01:16 »
A Wy jak odmierzacie składy zanęt i mixów? Przejmujecie się takimi głupotami? :)

Kiedy są słabe brania to może być różnica i lepiej mieć powtarzalność.
Sypkie ważyć ze względu na wilgotność i stopień spulchnienia. Płynne mierzyć względu na różną gęstość. Miarka może być orientacyjna typu nakrętka od czegoś.