Autor Wątek: Sens używania kukurydzy w zime  (Przeczytany 1484 razy)

Offline Pan Owoc

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
Sens używania kukurydzy w zime
« dnia: 08.02.2024, 19:02 »
Witaj, dziękuje za pomoc w poprzednim moim poście. Teraz mam kolejny dylemat; mianowicie czy jest w ogóle jakiś sens używać kukurydzy jako przynęty teraz - w zimę.
Chcę spróbować pokarpiować tzn: rzucić zestaw i garść kukurydzy pod nim a na włosie 2 kukurydze gotowane.
Czy jest sens używać kukurydzy na feeder czy lepiej robactwo?
Rekordy:
Karaś srebrzysty 2 kg
Karp 3 kg

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Sens używania kukurydzy w zime
« Odpowiedź #1 dnia: 08.02.2024, 19:06 »
Witaj, dziękuje za pomoc w poprzednim moim poście. Teraz mam kolejny dylemat; mianowicie czy jest w ogóle jakiś sens używać kukurydzy jako przynęty teraz - w zimę.
Chcę spróbować pokarpiować tzn: rzucić zestaw i garść kukurydzy pod nim a na włosie 2 kukurydze gotowane.
Czy jest sens używać kukurydzy na feeder czy lepiej robactwo?
Kukurydza z puszki jest bardzo dobra, do tego trochę pociętych kulek, konopii i można łowić.

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sens używania kukurydzy w zime
« Odpowiedź #2 dnia: 08.02.2024, 19:21 »
Witaj, dziękuje za pomoc w poprzednim moim poście. Teraz mam kolejny dylemat; mianowicie czy jest w ogóle jakiś sens używać kukurydzy jako przynęty teraz - w zimę.
Chcę spróbować pokarpiować tzn: rzucić zestaw i garść kukurydzy pod nim a na włosie 2 kukurydze gotowane.
Czy jest sens używać kukurydzy na feeder czy lepiej robactwo?
Na feeder to ja bym proponował robaki zimą. Chyba że drobnica będzie za bardzo męczyła to wtedy zmieniłbym na kukurydzę. Zamiast podrzucania kukurydzy  proponowałbym jednak zanętę zimą. Jeśli miałeś na myśli Method feeder to malutki wafters plus zanęta. To jest mój sposób na zimę. Oczywiście Twój sposób też może zadziałać. Jednak ja bym go zostawił na ciutke cieplejszą porę.

Offline paparoach

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 47
Odp: Sens używania kukurydzy w zime
« Odpowiedź #3 dnia: 08.02.2024, 20:16 »
Odpowiedź jak zwykle brzmi : "to zależy ".
Zależy od łowiska , temperatury wody , powietrza , czasu od jakiego utrzymują się dane warunki , nasłonecznienia .
Na zachodzie Polski właściwie po zimie nie ma już śladu od 2 tygodni . Nie wiem czy podobnie jest wszędzie .
W weekend ma być kilkanaście stopni na plusie , sam się zastanawiam czy nie próbować na kuku .
Myślę raczej o stawach , na PZW , wybrałbym raczej robaki .

Offline Pan Owoc

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sens używania kukurydzy w zime
« Odpowiedź #4 dnia: 08.02.2024, 22:03 »
Ogólnie to sprawa ma się tak, że na stawie gdzie łowie jest masa małych wzdręg które przechwytują robaki w opadzie lub po prostu biorą cały czas na nie, chce się pozbyć ich brań bo oczekuję karasia lub płotki.
Rekordy:
Karaś srebrzysty 2 kg
Karp 3 kg

Offline Karpencjusz

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 1
Odp: Sens używania kukurydzy w zime
« Odpowiedź #5 dnia: 08.02.2024, 22:09 »
 Wydawać by się mogło u mnie na żwirowni, że wędkarze tak przyzwyczaili ryby do kukurydzy, iż powinny brać na nią cały rok. Ale w chłodnych porach roku lepiej smakuje im pellet mięsny lub robaki

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sens używania kukurydzy w zime
« Odpowiedź #6 dnia: 08.02.2024, 22:21 »
Kukurydzą w zimie można bardzo łatwo przekarmić. Według mnie lepiej będzie zmielić ją w blenderze i wrzucać samą papkę lub dodać do jakiegoś nośnika (np. do chleba tostowego). Ryba przypłynie zwabiona zapachem i znajdzie qq na haczyku.
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 695
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sens używania kukurydzy w zime
« Odpowiedź #7 dnia: 09.02.2024, 09:16 »
Witaj, dziękuje za pomoc w poprzednim moim poście. Teraz mam kolejny dylemat; mianowicie czy jest w ogóle jakiś sens używać kukurydzy jako przynęty teraz - w zimę.
Chcę spróbować pokarpiować tzn: rzucić zestaw i garść kukurydzy pod nim a na włosie 2 kukurydze gotowane.
Czy jest sens używać kukurydzy na feeder czy lepiej robactwo?

Nie wchodź w kukurydzę, chyba, że okrasisz taką przynętę białymi. Większość karpiarzy mających dobre wyniki zimą używa białych, i to one wg mnie są głównym magnesem dla ryb. Wg mnie najlepiej jest dobrać sobie popka lub pływającą kukurydzę, sztuczną, i okrasić to białymi. Białe, z 5 sztuk, są na górze, pod nimi taka kuku, zestaw łatwy do zassania. O wiele lepiej też sprawdza się zanęta tutaj lub drobne pellety niż sama kukurydza. Ryba po prostu preferuje robactwo o tej porze roku.
Lucjan

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 234
  • Reputacja: 80
Odp: Sens używania kukurydzy w zime
« Odpowiedź #8 dnia: 09.02.2024, 11:34 »
Sezon na komercji zaczynam klasykiem i białymi robakami, w moim przypadku to się sprawdza. Jak wspomniał Luk popek z białymi robi robotę.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Sens używania kukurydzy w zime
« Odpowiedź #9 dnia: 09.02.2024, 11:41 »
Witaj, dziękuje za pomoc w poprzednim moim poście. Teraz mam kolejny dylemat; mianowicie czy jest w ogóle jakiś sens używać kukurydzy jako przynęty teraz - w zimę.
Chcę spróbować pokarpiować tzn: rzucić zestaw i garść kukurydzy pod nim a na włosie 2 kukurydze gotowane.
Czy jest sens używać kukurydzy na feeder czy lepiej robactwo?

Nie wchodź w kukurydzę, chyba, że okrasisz taką przynętę białymi. Większość karpiarzy mających dobre wyniki zimą używa białych, i to one wg mnie są głównym magnesem dla ryb. Wg mnie najlepiej jest dobrać sobie popka lub pływającą kukurydzę, sztuczną, i okrasić to białymi. Białe, z 5 sztuk, są na górze, pod nimi taka kuku, zestaw łatwy do zassania. O wiele lepiej też sprawdza się zanęta tutaj lub drobne pellety niż sama kukurydza. Ryba po prostu preferuje robactwo o tej porze roku.
Z tymi robakami masz chyba na myśli Angielskie komercję w których jest więcej karpi niż innego białorybu...

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 695
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sens używania kukurydzy w zime
« Odpowiedź #10 dnia: 09.02.2024, 11:53 »
Nie, mam na myśli to co woli karp i większość karpiowatych o tej porze roku. Angielskie komercje są inne jakbyś chciał wiedzieć, tu działają wciąż pellety i waftersy bardzo dobrze :)

Większość Angoli, co widać na filmach bardzo dobrze, używa zimą białych. Są powiązani z firmami często, więc mówią, że działa im taki a taki aromat, takie kulki czy pellety. Jednak wspólnym mianownikiem są właśnie białe. Pytanie czy bez tych kulek i aromatów wyniki nie byłyby podobne (oparte na białych tylko)? 8) Polski karp nie różni się od polskiego w upodobaniach. I jasne, ze też będą brania na kulki, ale znacznie mniej. Problemem może być drobnica, aczkolwiek ta w wielu przypadkach migruje w inne miejsca niż karp. I jeżeli to stanowi przeszkodę, można użyć sztucznych białych, nęcąc większą ilością żywych, aby przekarmić drobiazg.
Lucjan

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 516
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sens używania kukurydzy w zime
« Odpowiedź #11 dnia: 09.02.2024, 11:55 »
W zimę wcale drobnica nie jest taka znowu aktywna, że wszystko wciąga w opadzie. Bez przesady.
Łowiłem w zimę na białe właśnie tak, że kilka sztuk miałem lekko podniesione białą pianką. Na typowym łowisku PZW Kill 'Em All z mnóstwem drobnicy. I wpadło kilka fajnych kleni. Ale to było ze dwa razy z 5 lat temu, więc doświadczenie mam dość marne.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 234
  • Reputacja: 80
Odp: Sens używania kukurydzy w zime
« Odpowiedź #12 dnia: 09.02.2024, 12:46 »
Kozi łowię na czeskiej komercji.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sens używania kukurydzy w zime
« Odpowiedź #13 dnia: 09.02.2024, 14:18 »
Dobrze mieć kukurydzę w trakcie zimowych sesji, ponieważ na większości wód woda się krystalizuje i płoć czy leszcz które najlepiej żerują z białorybu w zimie bazując na wzroku są w stanie ładnie namierzyć rzucającą się w oczy złotą kukurydzę.

W przypadku zlokalizowania karpia i podania w jego sąsiedztwie zestawu z kukurydzą szanse na brania też są spore. Kwestia wody, warunków nad nią i odpowiednim przeczytaniu jej.

Nie będzie to raczej wiodąca przynęta ale warto ją mieć i próbować podnęcić sobie jakieś miejsce właśnie kukurydzą w trakcie sesji, a potem na próbę posłać zestaw, albo do wstępnego nęcenia użyć kilku ziaren by zasygnalizować jej obecność rybie.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Pan Owoc

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sens używania kukurydzy w zime
« Odpowiedź #14 dnia: 09.02.2024, 18:21 »
Z tym, że moja woda jest bardzo specyficzna. Jest od niej masę małych wzdręg i wystarczy chwila i jest branie.
Rekordy:
Karaś srebrzysty 2 kg
Karp 3 kg