Autor Wątek: Sposób na węgorza  (Przeczytany 70592 razy)

Offline Krzysztof-Chodzież

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Polska - Chodzież
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #30 dnia: 10.08.2015, 14:52 »
Wlasnie tez bylem zwolennikiem duzych haków.Mały golec nie połknie głęboko albo w ogóle.
Krzysztof

Offline Artur1988

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Gdańska
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #31 dnia: 01.02.2016, 19:30 »
Na węgorza najważniejszy jest hak. Musi być okrągły i numer co najmniej 1 wzwyż (np. 3/0).
Ze swojego doświadczenia również polecam większe haczyki.
Osobiście używam 1 lub 1/0, przynęty to rosówki oraz całe uklejki (takie do 10cm)
Uklejki szyję na przyponie tak aby hak wystawał z pyska a ciało było przebite około 5 razy (nie wygina ciała przynęcie)
w sumie jest to zestaw trupkowy pod sandacza, choć mam więcej węgorzy z "niego", zawsze z tą przynętą włączam wolny bieg.
W tym roku spróbuje jak jeden z forumowiczów ucinać łepek, może zwiększy to ilość brań.
Zazwyczaj w miejscu łowienia miałem wsypane z procy kawałki uklejek oraz pellet halibutowy (czy miało to większy wpływ na brania ciężko mi powiedzieć) Co do ochrony węgorza to podniesiony został wymiar ochronny (60cm). Dzięki stosowaniu haków 1 lub 1/0 jestem w stanie dość bezpiecznie uwolnić ryby.
Swoje osobiste rekordy z rzędu pobiłem w kwietniu, nie są ogromne bo 2014 rok to 81cm natomiast w 2015 było 90cm. Temp w nocy schodziła do 5 stopni.

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #32 dnia: 01.02.2016, 20:32 »
Arturze. Jeśli mogę się wtrącić…

Na węgorza wąskogłowego, czyli w rzekach stosuj duże haki nr 1/0 – 3/0, ale cienkie, lekkie, czyli nie sumowe oczywiście. Na hak załóż 2-3 rosówki słusznej wielkości, czyli największe jakie masz. Jedną porwij paznokciami na 2 cm części i załóż aż na przypon. 2 rosówki załóż na sam hak. Masz więc ruch i zapach. I o to chodzi. Całość ściąg do haka i masz piękną, ruszającą się i puszczającą zapach przynętę
.
Na węgorza szerokogłowego, czyli na jeziorach, trupka montuj następująco: Oderwij (nie tnij) łepek uklei. W połowie przebij hakiem na wylot, następnie załóż hak okrągły tuż pod skórą trupka tak, aby jak najwięcej haka schować. Ma tylko wystawić grot haka, by wystawał około milimetr/dwa poza obrys trupka. Teraz na ogonie robisz węzeł cygański lub dwa takie węzły i… do wody.

Takie zbrojenie powoduje łatwe uwolnienie haka z przynęty, a przynęta nie będzie się nadawała do powtórnego użytku (tak będzie zmasakrowana).

Ja węgorze łowię wówczas, kiedy na drzewach pojawiają się pierwsze pąki liści. Drugim czasem jego połowu jest wówczas, kiedy na wodzie pływa dużo liści. To czas tzw. schodzącego węgorza, czyli tego, który do nas już nie powróci. Schodzący węgorz ma co najmniej 70 cm długości, czyli Twoje są jak najbardziej godne „zazdrości”
.
W jeziorach bezodpływowych węgorze dorastają do dużych rozmiarów czego dowodem jest rekord Polski ponad 6 kg Pana Lisowskiego z Legnicy (o ile się nie mylę).
Nęcenie wskazane...
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline Czarek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 550
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • FKM
    • Galeria
    • FKM
  • Lokalizacja: Wawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #33 dnia: 01.02.2016, 21:34 »
Ja swojego pierwszego węgorza złowiłem na rosówki. Zestaw feederowy. Nastawiałem się na leszcze :D
A tu taka niespodzianka. Sznurówka.
Pozdrowienia
Czarek FKM

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #34 dnia: 02.02.2016, 00:04 »
Kiedy nocą łowię leszcze na rosówki i nimi nęcę, to często przyłowem są węgorze. Lechol słusznej miary podobnie jak węgorz łyknie hak 3/0, więc nie ma obawy o kaleczenie wnętrzności ryb.

Powiem tak, złowiłem wiele węgorzy, ale pamiętam i mam to odnotowane w swoich wędkarskich notatkach, że z hakiem w trzewiach wypuściłem w swoim życiu tylko 4 węgorze. I tak nie jestem z siebie zadowolony, ale cóż...

Od wielu lat stosuję duże haki i krótkie przypony.

Aby było jasne, moje wędkowanie jest całkowicie odmienne od delikatnego wędkowania zawodniczego.
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #35 dnia: 21.02.2018, 12:49 »
Biorę łopatę i odkopuję :D
Chcę kilka letnich nocek spędzić na łowieniu węgorzy - w mojej okolicy populacja tych ryb nie jest duża, ale na tyle liczna, że warto się na nie nastawić.
Pojawiło się ostatnio takie ustrojstwo:
http://www.wedkarski.com/akcesoria/15926-koszyk-wegorz-feeder-cormoran.html

Cena absurdalnie wysoka jak na kawałek siatki z ołowianą kulką, ale coś takiego mogę sobie zrobić sam za 1/10 kosztów. Przeznaczeniem tego wynalazku jest ładowanie do niego kawałków ryb, rosówek itd. Pytanie tylko, czy jest w ogóle sens się za to zabierać?

Marcin

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #36 dnia: 21.02.2018, 12:57 »
Ja w zeszłym roku co prawdę bez wyników ale uganiałem się za węgorzem i stosowałem torebki PVA naładowane pelletem węgorzowym z wkładka mięsna w postaci rozciaplanej uklei. Nie wiem czy nie było wegorzy czy pomysł z PVA był zły :)
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #37 dnia: 21.02.2018, 13:05 »
Rozważałem PVA, ale boję się, że jeśli towar, który będę chciał załadować będzie mokry, to siatka puści :-\ Z pelletem nie będzie problemu, ale ja chciałem tam pakować kawałki rybek i robaków.
Marcin

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #38 dnia: 21.02.2018, 13:15 »
Mi nie rozpuszczało, ale rybka była jedna dodatkowa po jej po pocięciu spryskiwałem ja delikatnie olejem rybnym, pelletu było dużo więcej niż kawałków uklei no i rzucałem od razu po zrobieniu kiełbaski.
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Online klamson95

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 79
  • Reputacja: 2
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #39 dnia: 27.08.2020, 23:57 »
odkopuje temat, gdzie ich szukać w nieuregulowanej, średniej rzece do 15m szerokości, z dominacją klenia?

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #40 dnia: 23.05.2021, 14:31 »
Macie jakieś rady co do połowu węgorza w płytkim i mulistym zbiorniku? Chce spróbować na rosówki oraz trupka 🙂.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #41 dnia: 23.05.2021, 16:49 »
odkopuje temat, gdzie ich szukać w nieuregulowanej, średniej rzece do 15m szerokości, z dominacją klenia?

W jakiejś prasie czytałem, że węgorze podobno wyczuwają rozkładająca się padlinę w wodzie z odległości kilkuset metrów.

Niewiem czy to prawda. Ja bym szukał miejsc przy zaczepach, jakiś zwalonych drzewach itp itd
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 369
  • Reputacja: 347
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #42 dnia: 23.05.2021, 17:38 »
Macie jakieś rady co do połowu węgorza w płytkim i mulistym zbiorniku? Chce spróbować na rosówki oraz trupka 🙂.
Nigdy nie miałem szczęścia łowić na dobrym łowisku węgorzowym, ale w starszej literaturze polecają na muliste dno kawałek korka na przyponie.
Plus jakieś akcje typu gąbka nasączona krwią jako "zanęta".
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #43 dnia: 31.05.2021, 11:47 »
Macie jakiś patent żeby więcej węgorzy się zacinało? Ostatnio na brań tylko jedna ryba na brzegu...Łowię na plotki 10-11cm, żyłka pod gumkę z otwartym kabłąkiem więc oporu nie ma. Bardzo często puszczają rybkę albo się nie zacinają. Trupki zbroje za pyszczek haczykem nr 2-4.

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 001
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #44 dnia: 31.05.2021, 13:11 »
Mój wujek kiedyś regularnie łowił węgorze co prawda na zestaw żywcowy ze spławikiem . Żywca taka płotkę 11 cm zakładał za grzbiet i ustawiał rybkę z 5cm nad dnem. Nie miał problemu z zacięciem. Może trzeba pokombinować z podwodnym spławikiem jak łowisz z gruntu.

Wysłane z mojego ASUS_X00TD przy użyciu Tapatalka

FEEDER KLUB MAZOWSZE