Autor Wątek: Metoda - spostrzeżenia i wnioski  (Przeczytany 55164 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« dnia: 04.11.2014, 00:19 »
W tym dziale tutaj chciałbym abyśmy pisali o naszych obserwacjach dotyczących łowienia method feederem. Jest nas spora, stale rosnąca grupa wędkarzy używających tej techniki gruntowej - i wiele obserwacji i wniosków pojawia się i pojawiać się będzie. Wiele takich rzeczy poprawi nasze wyniki i pomoże w jeszcze  lepszym wykorzystaniu Metody.


Zacznę ja... ;) Ostatnio zauważyłem, że po pewnym czasie używania foremki z Prestona lub Drennana - zaczyna mi sie przyklejać do niej miks. Jest to zawsze miejsce gdzie jest przynęta. Nie jest to nawet spowodowane małą wilgotnościa miksu - dzieje się to również gdy jest on 'dobry' lub przemoczony. Naszło mnie przypuszczenie, że może być to spowodowane faktem, że miks jest już mokry i wchłonął dawkę wody. Nigdy nie przytrafia mi się to na początku sesji - lecz w jej trakcie, po kilku godzinach. Praktycznie zawsze muszę poprawiać wszystko ręcznie. Jest to dość frustrujące... Co jeszcze zauważyłem, to, że foremki Prestona są gorsze pod tym względem od Drennana.
Jak wygląda to u Was?
Lucjan

Offline promek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 18
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #1 dnia: 04.11.2014, 07:51 »
Faktycznie łowiących na methodę jest coraz więcej. Ja zacząłem tak łowić na wiosnę zeszłego roku i przez cały ubiegły rok nie widziałem żeby ktoś tak łowił. W tym roku paru wędkarzy łowiących methodą już widziałem.
Nie długo wszyscy będą tak łowić i ciekawe czy wtedy methoda będzie tak skuteczna  ;).
Bo nie ma co ukrywać jest to super skuteczna metoda zwłaszcza na wodach z dużą ilością karpia i karasia ( zwłaszcza w letnie miesiące ) ale nie tylko.
Jeśli chodzi o koszyki to Prestona nigdy nie mialem, natomiast Drennan moim zdaniem jest OK. Używałem też Guru i Jaxona i myślę, że jeśli mieszanka jest właściwa to wszystkie te podajniki spełnia dobrze swoją rolę choć na pewno
Drennan lepiej niż Jaxon.

elvis77

  • Gość
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #2 dnia: 04.11.2014, 08:34 »
Nie wydaję mi się,żeby było to spowodowane przez foremki,ale skład mixu. Podobna sytuacja występuje przy zwykłej zanęcie spławikowej,jednak tam ten problem jest mniej dokuczliwy i poprostu dowilża się zanętę i nikt się nad tym nie zastanawia. Jest to spowodowane tym ,że z biegiem czasu część składników zostaje wchłonięta przez inne,a inne przesiąkają tracąc swoje właściwości klejące.W method feederze faktycznie rozpadający się mix w podajniku może zniechęcić szczególnie początkującego. Też tak miałem jak stosowałem te zwykłe chińskie podajniki i foremki,ale poprawiając (przecinając) foremkę udało się wyeliminować ten problem.Teraz mam i Prestona i Browninga i ze względu na dużą ilość zaczepów  stosuję tylko te tańsze.
Myślę  ;) że trzeba dosypywać w trakcie sesji odrobinę np.bentonitu lub innego kleju o podobnych właściwościach tzn.że działa na nawilżonej już zanęcie.
Czy ten efekt występuje też przy samym pellecie lub mixie 50/50 ?

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 623
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #3 dnia: 04.11.2014, 11:50 »
Z mojego skromnego :-[ doświadczenia wynika, że zanęta (miks, pellet), podobnie jak Lukowi , nie   zawsze  pozwala  wyjąć się w całości z foremki. Część zanęty  pozostaje we wgłębieniu foremki.  Osobiście uważam że w moim przypadku jest to spowodowane nierównomiernym przesychaniem zanęty. Moim  zdaniem kolejną przyczyną oddzielania się części zanęty, są dodatki zapachowe ( na bazie Gliceryny)jakimi pokrywam przynętę przed umieszczeniem jej w foremce pomiędzy przynętą ,ale jest to mój wybór. Uważam również, że podczas dłuższego używania foremki na jej ściankach ,a przede wszystkim w tym zagłębieniu pozostają substancje kleiste, które łączą  się  z   następnymi  porcjami  zanęty   powodując coraz  gorsze odspajanie porcji  od  formy. Mam na to trzy sposoby, natłuszczenie foremki, częste mycie i częste mieszanie zanęty. :)
Robert

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #4 dnia: 04.11.2014, 13:31 »
Hmm... Ja napiszę, że nigdy mi się takie coś nie przytrafiło. Może kiedyś, kiedy próbowałem nabić foremkę Drennana jakąś zanętą spławikowo-koszyczkową typu Sensas Gros Gardons.
Foremka Drennana ma brzegi skierowane do środka i stąd zanęta może schodzić przy wyciąganiu.

Jednak stosując pellet czy miksy typowe i dedykowane metodzie (Dynamite Baits Swim Stim Method Mix, Bait Tech Envy Method Mix, Sonubaits Match Method Mix) nigdy ni się to nie zdarza, a używam przeróżnych foremek (Drennan, Preston, Matrix, Kurum, Guru).

Tak więc kwestię trzeba przemyśleć.

Zdarza mi się, że towar gorzej się klei do podajnika i muszę ręcznie docisnąć po wyjęciu z foremki (zresztą zawsze trochę dociskam dla pewności - szczególnie kiedy rzucam daleko). Ale foremki to już nie myłem od początku sezonu i nic w niej nigdy nie zostaje.

Tak więc myślę, że winę foremek można wykluczyć. Oczywiście, być może jakaś silikonowa konstrukcja będzie nieco mniej podatna na przyklejanie się zanęty, ale skoro u mnie się nigdy do żadnej foremki nie przykleja, to znaczy, że należałoby się przyjrzeć samemu miksowi.

Ja do metody zawsze używam miksów (wyżej wymienionych) bez żadnych dodatków. W sensie, że nie mieszam ich z innymi zanętami. Oczywiście, dodaję pelletu, robiąc 50/50, dodaję czasem Horlicksa, ale nie dodaję niczego innego.
Zanętę oraz pellet zawsze moczę wodą (bez dodatku płynnych atraktorów).

Suma summarum, ja bym upatrywał przyczyny w dwóch rzeczach:
- składzie miksu
- stopniu nawilżenia

Na przykład w Match Method Mix z Sonu podane jest dokładnie na opakowaniu ile wody należy wlać na daną masę miksu. Oczywiście podali na całe opakowanie 2 kg. Tak więc przeliczyłem sobie to na mniejsze jednostki.
Chciałem sprawdzić jaki wg nich powinien być optymalny miks. Kilkukrotnie zrobiłem to z laboratoryjną dokładnością, żeby przekonać się organoleptycznie :) Teraz już potrafię to wyczuć i nie muszę odmierzać dokładnie ilości. Poza tym i tak w trakcie sesji trzeba zanętę dowilżać.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 623
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #5 dnia: 04.11.2014, 19:28 »
 "Nie długo wszyscy będą tak łowić i ciekawe czy wtedy methoda będzie tak skuteczna"

To jest oczywiste, że ryby nauczą się „Methody” tak jak i my.  :o Oczywiście zakładam, że ryby po złowieniu są wypuszczane z powrotem do wody, ???  bo inaczej to jak by miały wykorzystać zdobyte doświadczenie. Nie będzie to radykalny spadek ilości brań, inne starsze metody są przecież do dziś skuteczne. Ja bym się tym nie martwił, bo znając życie zostanie wymyślone coś innego lub methoda zostanie zmodyfikowana. Wędkarstwo opiera się przecież na ciągłych próbach przechytrzenia ryby. ;D
Robert

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #6 dnia: 04.11.2014, 21:48 »
Mogę Was pocieszyć - że ryby dają się cały czas 'nabrać' jeżeli chodzi o Metodę, na każdym łowisku w UK. Ale są bardzo podejrzliwe i czasami nie reaguja dobrze na pewne przynęty. Mozna uzywac miksu do Metody z mielonką - i z kukurydzą na przykład - i miec bardzo dobre wyniki z jedną przynęta i słabe z drugą. Trzeba szukać. Karpie na Gold Valley maja po 20 lb i przeżywają masę zawodów i sesji tygodniowo... I ciagle dają sie nabrać! ;)

Co do problemu ze sklejaniem się miksu - to trochę sie zdziwiłem... Musze poszukać przyczyny u siebie :)
Lucjan

Offline adrian28

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 4
  • www.stawydebina.pl
    • Stowarzyszenie miłośników Dębiny
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #7 dnia: 06.11.2014, 08:45 »
Witam
do tego koszyczka od" Metody" można użyć zwykłej zanęty feederowej,czy muszą być wyłącznie pellet i mix dedykowany do tej metody.

elvis77

  • Gość
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #8 dnia: 06.11.2014, 10:55 »
Można,jak najbardziej tylko trzeba ją "podrasować" i stanowi świetną bazę. Zwykła zanęta feederowa ma inny charakter,ma być raczej niedowilżona i rozsypywać się zaraz po opadnięciu na dno,natomiast zanęta do methody musi być raczej mokra,lekko przemoczona,ma raczej właściwości klejące,jak zanęta rzeczna  tylko musi bardziej pracować.
Zanęta do methody to nic innego jak zmielona zanęta feederowa lub spławikowa,wymieszana z mielonymi płatkami owsianymi(dobrze kleją)mielonymi pelletami-też kleją i innymi dodatkami jak konopie prażone i zmielone z bułką tartą(piprawiają pracę i dobrze wabią ryby). Składniki mielimy,żeby lepiej pracowały i szczególnie o tej porze roku,żeby ryby się nie najadały większymi frakcjami,tylko pobierały przynętę,a zanęta je jedynie wabiła.
Zanęta musi być na tyle mokra i klejąca,aby nie rozpadła się zarówno podczas rzutu jak i w trakcie opadania na dno. Ma za zadanie oprócz wabienia ryb,dostarczyć przynętę na dno i tam dopiero podjąć pracę. Dlatego nie spisuję się najlepiej w głębokich łowiskach.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #9 dnia: 06.11.2014, 20:54 »
Nic dodać nic ująć... ;) Adrian - zwykła zanęta niewiele ma w sobie konkretów. Zmielone byle jak odpady cukiernicze, troszeczkę ziaren, suszona kukurydza, i do tego musi być aromat... Polskie firmy walę aromatu aby ludziom wydawalo się jaki dobry jest taki produkt... Niestety ryba się poznaje na czymś takim, dlatego miks, chociażby wg mojego przepisu działa lepiej - bo ma i składniki pracujące, i prawdziwy aromat (mączki rybne, pellety).

Do Metody ponadto dobrze jest mieć zmieloną odpowiednio zanętę. Tutaj też zwykły produkt z półki może zaskoczyć wielkością frakcji (kawałek 'paluszak', ciastka). Drobny przemiał pomaga w lepieniu i pracy miksu. Możesz zwykłą zanęte przemielić i juz masz 'podrasowany ' produkt... ;)
Lucjan

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 623
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #10 dnia: 06.11.2014, 21:17 »
Polecam obejrzenie filmiku nagranego przez Luka, tam masz wszystko pokazane i powiedziane w przystępny sposób  :) :) :)
 
Robert

Offline kujaw

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Polska i Norwegia
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #11 dnia: 06.11.2014, 21:37 »
Hej. Luk czy kiedyś podasz pełny skład swojej zanęty  do metody żebyśmy mieli takie wyniki jak TY ?:) pozdrawiam Piotr

elvis77

  • Gość
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #12 dnia: 06.11.2014, 21:49 »
Piotr to nie zanęta łowi ryby ;)
A tak poważnie to nie wydaje mi się,żeby Luk miał coś do ukrycia :)
Żeby łapać jak Luk trzeba wyjechać do UK :( i trochę trenować

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #13 dnia: 07.11.2014, 03:18 »
Ja podałem na filmie - nie mam nic do ukrycia... ;)  Łowiłem wczesniej zwykłymi zanętami - stosowałem Sensasy Lake lub Dynamite Baits na kanały i jeziora. Takie sobie zanety... Poczytałem, poszukałem - i wybór padł na Sonubaits'a i Match Method Mix. Wyniki od razu się zmieniły, z takich sobie na bardzo dobre. To co mnie zastanawiało - to fakt, że te zanety nie pracują. Ponadto cena... Dlatego zacząłem mieszać ją z mielonymi konopiami aby była praca, dodawałem soli (bo to działa) i wypełniacza - czyli taniej zanęty z Polski. I wyniki były jeszcze lepsze ;)

Jednak jest tak jak pisze elvis77 - nie sama zaneta łowi. Wystarczy, że zarzucasz Metodą niedokładnie - bez klipu - i brań może być kilka razy mniej. U mnie często w ciepłe miesiące lokowanie podajnika pół metra, metr od brzegu wyspy to szybkie branie. 2-4 metry od brzegu lub więcej (nieudany rzut) 0 i mozna było czekać i z 15 minut i nic się nie działo! Dlatego podejście, precyzja i sama taktyka ma wielki wpływ. A jak jest zimno - to Ty szukasz ryby podajnikiem... W ten sposób można świetnie łowić - lub czekać w nieskończoność na branie. Sam miks jest wtedy sprawa drugorzędną... ;)
Lucjan

Offline kujaw

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Polska i Norwegia
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #14 dnia: 07.11.2014, 15:53 »
Witam :) no właśnie mam pytanko co do tego klipa ;) powiedz mi Luk jak po zacięciu dużej ryby :) zdejmujesz żyłkę z kipa? czy jak to u Ciebie wygląda :) no i póżniej jak trafić dokładnie w to miejsce :)widziałem coś z korektorem na którymś Twoim filmie ale wole zapytać  mistrza;)   ,bo ja straciłem już parę zestawów nie zdejmując żyłki  z kipa :(  pozdrawiam Piotr