Autor Wątek: Dobór sprzętu dla nowicjusza  (Przeczytany 105110 razy)

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 343
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #900 dnia: 07.10.2019, 21:01 »
Można łowić z gumowym amortyzatorem, holować delikatniej, jeśli nie ma potrzeby siłowego przytrzymania przed wejściem w zawady. Generalnie przy mały haczykach trzeba holować delikatnie, żeby nie przerwać tkanki ryby. QM1 są bardzo dobre, jak pisałem chwytne, ostre i trzymają rybę dobrze. Jednak dla mnie aż za dobrze, jak na bez zadziorowe. Zerwana ryba, nie daj boże z obciążeniem, niełatwo się ich pozbędzie. Inne bezzadzory wypinają się już w podbieraku a po zacięciu, często po zluzowaniu żyłki. No i jednak QM1 są trochę jednak słabsze od innych przez swój szeroki łuk. Łatwiej się rozginają. Przyznam, że nie miałem nigdy problemu z wielkością 10 ale nie miałem na nich ryb 10+.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Feederek1960

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 796
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Diestedde DE.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #901 dnia: 07.10.2019, 21:11 »
Ja używam haków z przyponem Kamasan Animal X-Strong i Drennan Carp Hooks, co prawda są 25 i 30 centymetrowe, ale zawsze można skrócić przypon do metody.

Jeszcze żaden karpik nie dał im rady ich wyprostować, mogę polecić serdecznie bo karpie 7kg i 8kg w tym sezonie na pellet waggler wpadły i zawitały na macie bez większego problemu a największy rozmiar jako używam to 12, ale 16 też sobie spokojnie radziły.
Na pellet waggler miałem karpie do 6kg ale wobrażam sobie hol większych. Te 6kg ładnie dawały popalić na kiju do 20gr.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Sztywnej linki🎣

Offline Seb

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #902 dnia: 07.10.2019, 21:18 »
Ja używam haków z przyponem Kamasan Animal X-Strong i Drennan Carp Hooks, co prawda są 25 i 30 centymetrowe, ale zawsze można skrócić przypon do metody.

Jeszcze żaden karpik nie dał im rady ich wyprostować, mogę polecić serdecznie bo karpie 7kg i 8kg w tym sezonie na pellet waggler wpadły i zawitały na macie bez większego problemu a największy rozmiar jako używam to 12, ale 16 też sobie spokojnie radziły.
Na pellet waggler miałem karpie do 6kg ale wobrażam sobie hol większych. Te 6kg ładnie dawały popalić na kiju do 20gr.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Ja bardzo lubię łowić lekko, lubię zabawę a nie ciągnięcie kłody do brzegu. Niestety jest to czasochłonny hol i męczący. Jak są zaczepy trzeba się spinać i mieć pewność w swój sprzęt. Dobra żyłka, kołowrotek  z dobrze ustawionym hamulcem i nie ma gięcia haków. Nie ma nic gorszego niż ciągnięcie na tzw "palę", tak się trafi życiówki niestety.
Łowię od ponad 20 lat, miałem przyjemność łowić na więcej niż 1 kontynencie i więcej niż 1 kraju.

Offline Feederek1960

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 796
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Diestedde DE.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #903 dnia: 07.10.2019, 21:22 »
Po 13 wyholowanych karpiach i 6 straconych jednego dnia mialem zakwasy. Przedramie bolało mnie przez 3 dni

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Sztywnej linki🎣

Offline Seb

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #904 dnia: 07.10.2019, 21:31 »
Mój tegoroczny rekord to 25 karpi w 7 godzin (mieszkam w UK i gdzie łowię jest ich pod dostatkiem) miałem przyjemność dzielić tamtego dnia jeziorko tylko z 4 osobami (36stanowisk było pustych) i waliłem jeden za 2gim. Moja dziewczyna nie była zachwycona ilością zdjęć jakie musiała tego dnia zrobić :P. Ogólnie wpadło tamtego dnia ponad 70 ryb. Zdecydowanie najlepszy wynik tych wakacji!
Łowię od ponad 20 lat, miałem przyjemność łowić na więcej niż 1 kontynencie i więcej niż 1 kraju.

Offline Feederek1960

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 796
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Diestedde DE.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #905 dnia: 07.10.2019, 21:36 »
No to pięknie połowione. Ja dopiero 2 razy łowiłem tą techniką i nie miałem szczęścia bo wszystkie stanowiska na łowisku były zajete. To łowisko DeSprong w Holandii z dużą presją wędkarską. Mieszkamw DE i na to łowisko mam 200km a tak nie odpuszczam

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Sztywnej linki🎣

Offline Seb

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #906 dnia: 07.10.2019, 21:41 »
Niestety jest to pracochłonna technika, machasz wędka przeciętnie co minutę a karmisz też w tym samym tempie może co 45sekund. Karmię zawsze lekko ujemnie i zmuszam je do walki o pellet. Wtedy są mniej ostrożne i jak tylko spławik ładuje w wodzie branie następuje dosłownie w pierwszych 5-10sekunach, czasem odjazd jest natychmiastowy. Oczywiście musisz karmić jak walczysz z przeciwnikiem w tym samym tempie co wymaga nieco wprawy, albo bierzesz znajomego, dziewczynę i on/ona nęci dla Ciebie 😂
Łowię od ponad 20 lat, miałem przyjemność łowić na więcej niż 1 kontynencie i więcej niż 1 kraju.

Offline Feederek1960

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 796
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Diestedde DE.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #907 dnia: 07.10.2019, 21:47 »
No to ja nęciłem chyba zbyt dużo bo nie dość że strzelałem raz po raz to od 5 do 8 peletów do procy wkładalem. W polaroidach widzialem stado karpi w miejscu nęcenia. Ale nauka idzie w nas a nie w las. Przez lata łowiłem feederem a teraz zaczynam z pellet wagglerem. Mam jeden kij 330 do 20gr a w drodze jest kij 350 do 30gr. W planie jest kij 300cm.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Sztywnej linki🎣

Offline Seb

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #908 dnia: 07.10.2019, 21:52 »
Na początku będę podawał więce,j 5-8 max, ale gdy widzę że zaczynają żerować schodzę do 2-3. Wszystko kwestia dostosowania się do tego co rybie odpowiada. Na bank opanujesz bez większych problemów, kwestia wprawy. Ja używam 3.9m głównie z racji że lubię rzucać pod 2gi brzeg i łowić mega płytko w lato (karpie na moim łowisku kręcą się koło metra głębokości w słoneczne dni).

Tight lines jak to u nas mawiają :fishonhook:

Łowię od ponad 20 lat, miałem przyjemność łowić na więcej niż 1 kontynencie i więcej niż 1 kraju.

Offline Feederek1960

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 796
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Diestedde DE.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #909 dnia: 07.10.2019, 21:54 »
Dzięki ja mówię sztywnej linki

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Sztywnej linki🎣

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 984
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #910 dnia: 08.10.2019, 17:01 »
Moi drodzy.
Z moich aktualnych odczuć wynika, że jestem typem wędkarza który nie ogranicza się do jednej metody połowu.
Spławik - bardzo lubię.
Method Feeder coraz bardziej mi się podoba choć muszę wybrać się na łowiska z ciut większą rybką bo aktualnie goszczę często w miejscach gdzie jest drobnica.
Wiem już że nie będę szedł w jedną metodę i obie powyższe będę "uprawiał" zamiennie.
Że apetyt rośnie w miarę jedzenia naoglądałem się filmów FWA i zapragnąłem również spróbować spinningu w wydaniu od okonia do szczupaka ze wskazaniem na początek na mniejsze przynęty.
Autor kanału mocno zachwala kijki DAM Effzett Microflex 2,70m / 1-7g.
Dziś miałem ten kij w ręku zarówno w wersji 1-7g oraz 2-10g. Obydwa robią wrażenie bardzo delikatnych , szczególnie 1-7g w którym blank ma ciut mniejszą średnicę niż 2-10g.
Sprzedawca polecał wersję 1-7 jako kijek czuły na małego garbuska ale i podobno dającego sobie radę ze szczupakiem. Ile w tym prawdy?
Jako ciut tańszą alternatywę pokazano mi MIKADO Specialized Chubster 275 cm c.w. 2-12 g w którym mimo niższej o 60zł ceny przelotki wydały mi się "mocniejsze" konstrukcyjnie i w oczy rzucił się uchwyt na kołowrotek Fuji.
Z kolei tu na forum znalazłem propozycję SWEEPFIRE JIGGERSPIN 270/5-25g ale ... czy ten kijek da frajdę z holu i dobre czucie puknięć małych garbusów? Bo zapewne ze szczupakiem problemu nie będzie ale na początek nastawiam się raczej na okonie a inne to przyłów.
W którą stronę się kierować z zakupem pierwszego spina?

Druga kwestia jaki niedrogi kręcioł się nada? Czy może wykorzystać moją Ecusimę 4000? ( w sklepie powiedzieli że może być za duży i męczyć rękę więc już o ninje 4000A nie pytałem bo jeszcze większa i cięższa :-)  )

Czym więc się kierować przy wyborze?
Pozdrawiam.


Offline RysiekS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 430
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #911 dnia: 08.10.2019, 17:13 »
Na początek kupił bym kij 2,70 cw do 10-15g, kołowrotek 2500 - 3000. - 2,70 bo pasuje na większą rzekę, małą i zbiornik, do 15g max bo i tak przeważnię na początku będziesz łowił przynętami 5-10g wyjątek woblerki ale też do 10 -15 cm wystarczy taki kij, kołowrotek powinien być dopasowany do wędki, nie ciężki. Wygoda i ręka nie boli.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 584
  • Reputacja: 1985
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #912 dnia: 08.10.2019, 17:23 »
Też na początek proponowałbym raczej coś 15-19 g, bo na to połowisz i okonki, i szczupaczki. 1-7 g to strach rzucać w ogóle. A w niesprawnych rękach to jest patyk jednorazowy wręcz.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 984
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #913 dnia: 08.10.2019, 17:38 »
Też na początek proponowałbym raczej coś 15-19 g, bo na to połowisz i okonki, i szczupaczki. 1-7 g to strach rzucać w ogóle. A w niesprawnych rękach to jest patyk jednorazowy wręcz.
Masz kolego jakiś konkretny kijek na myśli? :)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 584
  • Reputacja: 1985
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #914 dnia: 08.10.2019, 17:49 »
Nie przerabiałem wielu patyków. Z takich opisanych powyżej to mam Dragon Millenium wklejkę do 18 g. Sympatyczny kijek.
Krwawy Michał

Purple Life Matters