Autor Wątek: Kredyt hipoteczny a koronawirus  (Przeczytany 3886 razy)

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kredyt hipoteczny a koronawirus
« Odpowiedź #15 dnia: 24.03.2020, 15:23 »
Koledzy mądrze prawią.
A doradca kredytowy, jeśli nie jest znajomym, to uwierz, ale myśli o prowizji, a nie o zapewnieniu Wam dobrej transakcji. Sam się prawie wpie*****łem przez gościa, który miał niby zajmować się tym kompleksowo (doradztwo, pośrednictwo, analiza).
Poczucie bezpieczeństwa zapewnione własnymi czterema kątami jest na wagę złota, ale Wy po 1. musielibyście długo czekać, a po 2. ceny raczej nie będą już wzrastać. Teraz były już astronomiczne.

Ja na przykład po 6 miesiącach szukania odpuszczam. Zobaczymy co przyniesie ten rok.
Uzależniony od wędkarstwa

Offline Darek_Darek1968

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 538
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Działdowo
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kredyt hipoteczny a koronawirus
« Odpowiedź #16 dnia: 24.03.2020, 15:23 »
Mimi.... Robię m.in w kredytach.
Odpuść na chwilę obecną.
Przy takim kapitale jakim dysponujesz być może niedługo wyhaczysz coś na wtórnym.
A doradca.. Też musi coś do gara włożyć, on niczym nie ryzykuje.

Chub

  • Gość
Odp: Kredyt hipoteczny a koronawirus
« Odpowiedź #17 dnia: 24.03.2020, 16:56 »


Źle się wyraziłem, sytuacja wygląda tak, że po podpisaniu umowy ze spółdzielnią - czyli za miesiąc jesteśmy zobowiązani do 24 wpłat po 10 000 co miesiąc. Czyli mieszkanie kosztuje 240 tys - my mamy wkładu własnego 100 tys - potrzebujemy kredytu 140.


Gdzieś mi w tej historii umknęła kwota choćby na wyposażenie.
Nigdy nie rozumiałem kupowania dziury w polu.

Offline FanFeeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 495
  • Reputacja: 34
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazowsze
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kredyt hipoteczny a koronawirus
« Odpowiedź #18 dnia: 24.03.2020, 17:00 »


Źle się wyraziłem, sytuacja wygląda tak, że po podpisaniu umowy ze spółdzielnią - czyli za miesiąc jesteśmy zobowiązani do 24 wpłat po 10 000 co miesiąc. Czyli mieszkanie kosztuje 240 tys - my mamy wkładu własnego 100 tys - potrzebujemy kredytu 140.


Gdzieś mi w tej historii umknęła kwota choćby na wyposażenie.
Nigdy nie rozumiałem kupowania dziury w polu.

Ja też w życiu bym nie kupił. Bałbym się, że firma się zwinie i zostanę z problemem.
"Ale w jednym i drugim przypadku musi mieć w sercu tą iskrę, ten żar który rozpala wyobraźnie i sprawia, że tęsknimy za kolejną wyprawą, za kolejnym sezonem. Sposób na życie, sposób myślenia: Ja, natura, ryba, pasja, wyzwanie, tajemnica."

Tench_fan

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kredyt hipoteczny a koronawirus
« Odpowiedź #19 dnia: 24.03.2020, 17:07 »
Mimi.... Robię m.in w kredytach.
Odpuść na chwilę obecną.
Przy takim kapitale jakim dysponujesz być może niedługo wyhaczysz coś na wtórnym.
A doradca.. Też musi coś do gara włożyć, on niczym nie ryzykuje.

Bardzo dobre podsumowanie wszystkich wypowiedzi.

Napiszę dlaczego moim zdaniem strach wziąć kredyt nawet na małą kwotę. Może za kilka tygodni.

Od wczoraj zamknęli wszystkie sklepy które nie sprzedają żywności, można wyjść z domu tylko raz dziennie, policja "rozpędza" zgromadzenia powyżej dwóch osób. Pracuję w sektorze kluczowym dla funkcjonowania państwa i dostanę list żeby wytłumaczyć się że jadę do pracy. Nikt nie powiedział oficjalnie ale będzie jakaś forma kontroli. Nie można tam dojechać transportem publicznym więc jest plan kontroli samochodów prywatnych. Ciężko uwierzyć.

Offline Mimi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Reputacja: 76
  • Lets go fishing!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kredyt hipoteczny a koronawirus
« Odpowiedź #20 dnia: 24.03.2020, 18:45 »
Gdzieś mi w tej historii umknęła kwota choćby na wyposażenie.
Nigdy nie rozumiałem kupowania dziury w polu.

Nie rozpisywałem się szczegółowo ale miałbym pieniądze na wykończenie mieszkania. Tu chodzi o kredyt na samo kupno mieszkania.


Tak czy inaczej decyzja została podjęte - zbyt duże ryzyko aby pchać się teraz w kredyt.

Dzieki wszystkim za otworzenie oczu jak głupi miałem pomysł :beer:

Info z ostatniej chwili - inwestor znacznie podniosł koszt za m2, argumentując, że materiały budowlane mocno podrożały (ze względu na koronawirusa). Spółdzielnia się na to nie zgodziła i organizują przetarg na kolejnego dewelopera :)

Offline Kamil_BBI

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 903
  • Reputacja: 127
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kredyt hipoteczny a koronawirus
« Odpowiedź #21 dnia: 24.03.2020, 18:46 »
Cześć,
Od kilku lat pracuje w windykacji i efektów takich dylematów jak Twój mam na pęczki. Kilka rad na początek:
1. Odpuść doradce kredytowego, on liczy tylko na prowizje. Jesli dostaniesz kredyt za jego posrednictwem, to dostaniesz i sam. Przecież bank bada Twoją zdolność i zarobki, a nie jego. Nawet jesli Ty nie dostaniesz kredytu, a dorsadva Ci go załatwi, to sygnał ostrzegawczy, ze coś jest nie tak i moze buć problem ze spłatą.
2. Nie kupój dziury w ziemi - umowa z deweloperem chroni tylko dewelopera. W obecnej sytuacji jest problem z wydawaniem pozwolen na budowe itp., problem z absencja pracownikow, a niedlugo bedzie tez problem z dostawami materiałów i budowa może się przeciągnąć.
3. Sprawdz dokladnie dewelopera, czy nie ma np. niedokonczonych inwestycji, jest duza szansa, ze z Twoich wplat bedzie chcial dokonczyc poprzednie inwestycje, a Twoją beda finansowac ludzie z kolejnej inwestycji.
4. Znowu dziura w ziemi - deweloperzy z reguly przeciagaja czas oddania inwestycji, ale Ty kredyt musisz spłacać - z reguły z podwyższoną marżą na czas do oddania lokalu. Owszem mozna się później sądzic z deweloperem o odsetki i nawet wygrać, ale bankowi to i tak Ty musisz najpierw zapłacić.
5. Wakacje kredytowe - teraz bardzo popularne, ale to zwykla sciema, dzięki, ktorej bank zarabia jeszcze wiecej. Splata kredytu wyglada tak, ze splacasz naliczone w ciagu miesiaca odestki + z tego co zostanie po odsetkach minimalna czesc kapitalu. Te wakacje polegaja na tym, ze nie placisz kapitalu, ale odsetki juz musisz zaplacic. Na poczatku splacania na 1000 zł raty okolo 900 zł to odsetki, a reszta faktyczna splata kredytu - latwo policzyc komu sie to oplaca.
6. Rynek nieruchomosci - jest tak sztucznie napompowany, ze juz chyba bardziej nie mozna. W dobie kryzysu rynek nieruchomosci moze sie albo zalamac i ceny spadna - to na plus dla Ciebie, bo za rok mozesz kupic to samo moeszkanie, ktore raz, ze juz jest zbudowane, a dwa, ze sporo taniej. Druga opcja, to, ze nierucjomosci podrozeją, ale juz bardzo podrozec nie mogą, bo i tak sa sporo przeszaacowane. Dodatkowo jesli mieszkasz w malym miescie, to wahania cen beda duzo mniej odczuwalne niz w najwiekszych miastach.

Moim zdaniem na dzis odousc, ale miej sytuacje pod kontrola.

Pozdr.
Kamil
Z pozdrowieniami,
Kamil

Offline FILIPT

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wschowa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kredyt hipoteczny a koronawirus
« Odpowiedź #22 dnia: 25.03.2020, 21:33 »
Jestem w podobnej sytuacji tylko, że kupuje mieszkanie z rynku wtórnego w niskiej cenie do małego remontu. Zastanawiam się czy dobrze robię biorąc teraz kredyt, bo tak naprawdę nie wiadomo co będzie. Wielu analityków mówi, że idzie kryzys jakiego jeszcze nie widzieliśmy. Jak myślicie brać czy nie brać?
Pozdrawiam.

Offline Kamil_BBI

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 903
  • Reputacja: 127
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kredyt hipoteczny a koronawirus
« Odpowiedź #23 dnia: 25.03.2020, 21:42 »
Ja bym zaczekał. Mamy bardzo niskie sropy procentowe, więc i oprocentowanie kredytów jest niskie. Banki odbijają to sobie marżą, ktora jest o ok.1-1,5% wyższa niż kilka lat temu, kiedy oprocentowanie kredytów było wyższe.
Teraz, jeśli faktycznie kryzys przyjdzie, a Ty podpiszem umowe kredytową na obecnych warunkach marże bedziesz miał wysoką i pozornie niskie oprocentowanie. Odpowiedzią rządu na kryzys będzie podniesienie stóp procentowych - Twoja rata poszybuje mocno do góry.
Lepiej brać kredyt przy wyższych stopach procentowych - banki obniżają wtedy marże, a w momencie polepszenia koniunktury stopy znowu spadają, a wraz z nimi Twoja rata..
Bardzo to uprościłem, ale mam nadzieje, ze jest zeozumiałe.

Pozdr.
Kamil
Z pozdrowieniami,
Kamil

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kredyt hipoteczny a koronawirus
« Odpowiedź #24 dnia: 25.03.2020, 21:51 »
Myślę, że kolega sobie sam odpowiedział na pytanie: "tak naprawdę nie wiadomo co będzie. Wielu analityków mówi, że idzie kryzys jakiego jeszcze nie widzieliśmy." ;)

Pamiętaj, że ten koronawirus z nami już zostanie do końca naszego życia, a nie wiemy jak długo jeszcze państwo będzie chciało chronić polską służbę zdrowia przed upadkiem, w oczekiwaniu na jakiś cud albo szczepionkę, tym bardziej, że jesteśmy przed wyborami. Obecnie wszelkie znaki na niebie i ziemi mówią o olbrzymim kryzysie, który każdego z nas dotknie, a część osób już dotyka.   

Offline wkz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kredyt hipoteczny a koronawirus
« Odpowiedź #25 dnia: 26.03.2020, 16:17 »
Odpowiedzią rządu na kryzys jest obniżanie stóp procentowych, żeby ulżyć kredytobiorcom i zachęcić do inwestycji. Tylko że stopy niskie, a kryzys przed nami.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka


Offline Feederek1960

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 796
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Diestedde DE.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kredyt hipoteczny a koronawirus
« Odpowiedź #26 dnia: 26.03.2020, 16:41 »
Ja jestem szczęśliwy że zostały mi w banku ostatnie 3 raty i nie zdecyduję się na nowy kredyt do póki się wszystko unormuje. A doradcy finansowi potrafią każdego namówić na kredyt, mają z tego prowizję.
Sztywnej linki🎣

Offline Jano

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Kredyt hipoteczny a koronawirus
« Odpowiedź #27 dnia: 12.10.2021, 09:55 »
Z kredytem hipotecznym może być ciężko, ale np. z takim na PIT jak napisali XXX tutaj już niekoniecznie :)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 509
  • Reputacja: 1976
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kredyt hipoteczny a koronawirus
« Odpowiedź #28 dnia: 12.10.2021, 10:07 »
Już nie raz o tym pisałem, napiszę jeszcze raz. Może kogoś to uchroni.

Kto teraz bierze kredyt, ten obudzi się zdziwiony jak ci, co brali kredyty we frankach. Kropka.

Jeszcze tak sobie patrzę... I coś czuję, że w związku z działaniami naszego nierządu może nastąpić na Polskę atak spekulacyjny, jak to miało miejsce w Turcji ze dwa (?) lata temu. Poczytajcie sobie, co się wtedy stało z wartością ich waluty, jak zareagował ich bank centralny, co się potem stało z cenami nieruchomości oraz z ratami kredytowymi. To tylko takie luźne przemyślenie. Wcale nie musi się sprawdzić. Natomiast to, co napisałem na początku, prędzej czy później nastąpi.


Kolego Jano, to ja Ci ten link usunę, bo reklam tutaj nie lubimy ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 854
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kredyt hipoteczny a koronawirus
« Odpowiedź #29 dnia: 12.10.2021, 20:38 »
Odpowiedzią rządu na kryzys jest obniżanie stóp procentowych, żeby ulżyć kredytobiorcom i zachęcić do inwestycji. Tylko że stopy niskie, a kryzys przed nami.


Ekonomistą to ja nie jestem ale zainteresowało mnie ostatnio to że nasz rząd dokona lub dokonał już dużego zakupu złota. Co jest tutaj grane czy będziemy na zakupy chodzić z workami pieniędzy czy rzeczywiście nadchodzi wielki globalny kryzys ?
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników