Autor Wątek: Sposób na brzanę  (Przeczytany 173267 razy)

Offline Dżamukka

  • Garbolino Polska
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 451
  • Reputacja: 66
  • Płeć: Mężczyzna
    • Paweł Zuziak Fishing
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #15 dnia: 11.07.2015, 16:44 »
 Sądzę,że ten temat można a nawet powinno się podzielić na dwa - Sposób na brzanę w UK i Sposób na brzanę w Polsce ...

  Próbowaliśmy przez dwa dni wędkowania jak to prezentuje Lucjan i Maniek ( doskonałe efekty fachowców ) i bez dotknięcia ... zmieniliśmy taktyke na Naszą :D mniej nowoczesną, co przyniosło nam dwa brania i dwie brzany ( niestety nie ja >:O )

  Kolega wybrał się za kilka dni znów, zastosował dwie taktyki znów ( UK i PRL ) miał sporo miejsca i wygrało PRL 7:0 mowa o Odrze

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #16 dnia: 11.07.2015, 16:46 »
Proszę więcej
Staś
Klasyczny Feeder

grzesiek76

  • Gość
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #17 dnia: 11.07.2015, 17:01 »
Z przymrużeniem oka ;)
Kiedyś czytałem że bardzo dobrą przynętą na brzany jest żółty ser moczony przez cała noc w siarze. Siara to mleko od krowy krótko po ocieleniu :)
czemu nie,aby śmierdziało :D brzana lubi takie serowe zapachy.sam mam chęc spróbowac na jakiś bardzo śmierdzący ser.tu w UK jak weszły pellety to ponoc brzany i klenie zabijały sie o tą przynęte,a na ser nie łowia,więc warto spróbować,tylko muszę znaleść bardzo śmierdzący ser :P

Hmmm... Onegdaj Wyganowski pisał o rosówkach trzymanych w zgniłej cebuli. Na lina.
Na brzanie można by też tego popróbować ;)

Offline maniek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 439
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: PD. WALIA - UK
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #18 dnia: 11.07.2015, 17:09 »
Sądzę,że ten temat można a nawet powinno się podzielić na dwa - Sposób na brzanę w UK i Sposób na brzanę w Polsce ...

  Próbowaliśmy przez dwa dni wędkowania jak to prezentuje Lucjan i Maniek ( doskonałe efekty fachowców ) i bez dotknięcia ... zmieniliśmy taktyke na Naszą :D mniej nowoczesną, co przyniosło nam dwa brania i dwie brzany ( niestety nie ja >:O )

  Kolega wybrał się za kilka dni znów, zastosował dwie taktyki znów ( UK i PRL ) miał sporo miejsca i wygrało PRL 7:0 mowa o Odrze
Bardzo ciekawe spostrzeżenia.warto by było podyskutować więcej na ten temat ;D bo niby ryby te same a zwyczaje i upodobania całkiem odmienne :D

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 898
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #19 dnia: 11.07.2015, 22:25 »
To napiszcie o tych sposobach sprawdzających się w Polsce. ;)
;)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #20 dnia: 11.07.2015, 23:56 »
Panowie,  pellety to sposób głównie na noc na brzany. Za dnia normalnie łowi się mieszanką kastery/konopie lub na spore ilości białych robaków. Oczywiście, że na Odrze będzie inaczej...

Ogólnie brzana powinna skusić się na konkretna przynętę. Pellet, kulka, pasta, ser itp. Powinna być w natlenionej wodzie, w nurcie, za jazami, dopływami rzek...  Co ciekawe, w UK jak wprowadzono halibuta, brzana szalała na jego punkcie, łowiono po kilkadziesiąt sztuk dziennie. Teraz ryby się nauczyły się i nie jest już łatwo. Często pomimo iż żeruje w sumie całą dobę, pellety działają w nocy a nie w dzień.
Nie wiem ile brzan jest w polskich rzekach, ale na pewno pewne schematy się powielają. Taktyki z Trentu czy Wye to coś innego w sumie - tam są duże populacje tych ryb i na dodatek mają spore rozmiary... W takiej Odrze pewnie brzany przemieszczają się i trzeba umieć na nie zapolować.

Wiem, że Kamil Walicki łowi je w Warszawie z pontonu w nurcie na żółty ser. Jestem pewien, że inna 'bomba kaloryczna' też by zadziałała...
Lucjan

Offline drakodrako1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 7
  • Lokalizacja: Płock
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #21 dnia: 12.07.2015, 01:59 »
Luk ,którą z tych wędek  Korum barbel rod czy  barbel quiver wybrać? Są w tej samej cenie.
Może napiszesz coś również jaką taktykę obrać na brzanę w dzień? Będę pewnie łowił od rana do wieczora i nocka raczej nie wchodzi w grę bo będę jeździł z żonką i pieskiem :)
VEB

Offline maniek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 439
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: PD. WALIA - UK
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #22 dnia: 12.07.2015, 08:09 »
Myśle,ze co odcinek rzeki to będzie inaczej z brzanami.Na Trencie brzany głównie łowi sie w póżnych godzinach wieczornych i w nocy,choć wiem ze na innych odcinkach łowi sie i normalnie w dzień.natomiast na Wye,Severn normalnie łowi sie w ciągu dnia.zależy od specyfiki rzeki.Pelletami tez sie łowi za dnia,choć trzeba trafić z meni, jakie rybka sobie upodoba danego dnia.konopie są równiez swietnym dodatkiem,ostatnio łowiąc na Wye moim dodatkiem była spora ilość słonecznika ;D

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #23 dnia: 12.07.2015, 08:15 »
Kij musisz sam wybrać :D Jeżeli chcesz wydać więcej - możesz kupić kij jak poleca Maniek lub tez taki jak Drennan M. Bowler. Ma w sobie  miękkie szczytówki i zwykłe, Te z Koruma są albo feederem albo wzmocnionym Avonem. Jeżeli lubisz feedery - i łowiłbyś też w ten sposób, polecałbym quivera. Jeżeli nie, wolisz zaś zasiadki z alarmami - to wtedy brałbym 1.75 lb barbel rod. Ten kij można użyć do wielu rzeczy na różnych rzekach również. Ja kupiłem i taki i taki - i był to świetny wybór bo uzupełniają się dość dobrze.

Taktyka na dzień to spora ilość kasterów, konopi, pelletów 2 mm karpiowych... Na Trencie jednak będzie Ci trudno tak łowić, oznacza to bowiem spory wydatek (pint kasterów to 6-7 funtów, potrzebujesz z 2-4), podobna ilość konopi. Musisz rzucać sporo aby ryby wpadły w amok. Jest to ciekawe - bo trzeba przekroczyć pewna barierę ilościową aby ryby zainteresować. Z pintem nie ma co sobie zawracać głowy. Możesz łowić normalnie i liczyć na pochmurny dzień lub wieczór, czasami przy normalnej taktyce tez się łowi . Z mojego doświadczenia jednak ilość brzan łowionych za dnia (od godziny po wschodzie i do godziny przed zachodem  mniej więcej) w stosunku do tych w nocy to 1 do 10. Brzana wcale nie jest ryba nocną, żeruje też i za dnia!
Lucjan

Offline drakodrako1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 7
  • Lokalizacja: Płock
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #24 dnia: 12.07.2015, 18:29 »
Zamówiony quiver :) Czy zyłka Mavera 10lm 0,23 bodajże da radę czy lepiej szukać czegoś grubszego? 
Mam nadzieję że moj pierwszy wypad na brzany będzie na tylę udany że Trent będzie moją stałą bazą wypadową:D
VEB

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #25 dnia: 13.07.2015, 17:25 »
NIe bierz takich wynalazków, jak żyłka ma 0.23 mm i 10 lb to wiadomo, że coś nie gra. Hypersensor lub Sensor z Daiwy, Barkeley, ESP 0.30 mm - one są OK...
Jedna żyłka Maver którą miałem na feederze, po dwóch sesjach straciła swoje właściwości, można ją było rwać w rękach.

Żyłka 10 lb ma od 0.28 mm do 0.33 mm - warto nie kombinować aby być pewnym, że ma się dobrą rzecz.
Lucjan

Offline drakodrako1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 7
  • Lokalizacja: Płock
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #26 dnia: 14.07.2015, 17:43 »
Dzieki za radę, bo bym pewnie się wybrał z motyką na słońcę :D
Czy do tego quivera z Korum można używać plecionki?I czy w ogóle dobra będzie plecionka na brzanę ?
Co sądzicie o zanęcie SonuBaits Cheesy Garlic Crush na brzanę? Nie wiem czy stosować samą z konopiami i mieszanką peletów czy może zmieszć ją z zanętą Sonubaitsa Match&method Mix ?
VEB

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #27 dnia: 14.07.2015, 23:58 »
NIe kombinuj, potrzebujesz amortyzacji. Z plecionką nie połowisz brzan :D Zyłeczka i będzie OK
Lucjan

Offline drakodrako1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 7
  • Lokalizacja: Płock
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #28 dnia: 19.07.2015, 18:25 »
Myśle,ze co odcinek rzeki to będzie inaczej z brzanami.Na Trencie brzany głównie łowi sie w póżnych godzinach wieczornych i w nocy,choć wiem ze na innych odcinkach łowi sie i normalnie w dzień.natomiast na Wye,Severn normalnie łowi sie w ciągu dnia.zależy od specyfiki rzeki.Pelletami tez sie łowi za dnia,choć trzeba trafić z meni, jakie rybka sobie upodoba danego dnia.konopie są równiez swietnym dodatkiem,ostatnio łowiąc na Wye moim dodatkiem była spora ilość słonecznika ;D

Własnie od czego to zalezy że na Wye i Severn ludzie łapia w dzień, a na Trencie wieczór i noc??
VEB

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #29 dnia: 19.07.2015, 22:45 »
Na Wye jest inaczej, to inny typ łowiska, z większa ilością brzan. Severn wcale nie daje tylu ryb w dzień, chyba, że spokojniejsze odcinki.

Trent ogólnie jest łowiskiem, gdzie brzana jest ostrożniejsza w dzień, ruch łodzi ma tu coś do powiedzenia myślę... Taktyki pelletowe ogólnie nie sprawdzają się tak dobrze w dzień jak nęcenie konopiami i kasterami, to są przynęty które pobudzają brzanę do żerowania jak jest światło.
Lucjan