Autor Wątek: Pompa ciepła  (Przeczytany 1417 razy)

Offline majestic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • góru porycia
  • Lokalizacja: Piotrków Tryb.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Pompa ciepła
« dnia: 21.09.2020, 11:07 »
Panowie kochani.
Po wielu miesiącach czytania, przeglądania dowiadywania się...... liczne odwiedziny tzw. znawców, zbierania ofert i pytań. Postanowione.
Zmieniam ogrzewanie z pieca na ekogroszek na pompę ciepła. Jest to wielkie ryzyko bo jest stary dom i ogrzewanie grzejnikowe. Nie powiem ale mam stracha.
Dlaczego taka decyzja bo dostałem dofinansowanie z programu czyste powietrze i moje zdrowie powoduje, że coraz ciężej mi panować nad tym. Czy eko czy miał czy pellet to wszystko wymaga chodzenia przy tym a ile syfu. Nie mam w ulicy gazu to nie brałem tego typu ogrzewania pod uwagę.
Mam do ogrzania około 170 m2 na dwóch kondygnacjach. W internecie to prawie same reklamy. Ciężko jest cos sensownego znaleźć.
Zapoznałem się w szczególności z takimi firmami jak viessmann, panasonic, mitsubishi, nibe, kołton-polska firma.
Wybrałem mitsubishi zubadan 14 kw split.
Chyba się uczyniłem znawcą tematu w teorii oczywiście. Zobaczymy jak będzie. Klimat się zmienia to mam nadzieję, że nie pójdę z workami... ;D
Oczywiście mam zamiar w przyszłości zainwestować w fotowoltaikę.  Ale to w przyszłości bo i ceny lecą mocno w dół, może dożyję. :P
Wszyscy w rodzinie mnie przeklinają i uważają, że źle robię. Jestem samotny wilk na przeciw całemu światu. :'( ;D ;D ;D

Offline Majki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 011
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pompa ciepła
« Odpowiedź #1 dnia: 21.09.2020, 11:14 »
Stare domy i pompa ciepła to nieporozumienie. Co innego nowe z ociepleniem podłogi 30cm + ;) jak robię inwentaryzację budynków to na nowych domach z instalacją fotowoltaiczną to się mega opłaca

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pompa ciepła
« Odpowiedź #2 dnia: 21.09.2020, 11:17 »
Pompa ciepła najlepiej współgra z ogrzewaniem podłogowym, bo ono wymaga niskiej temperatury grzania. U mnie przeważnie to zaledwie 25-33 stopnie.
Grzejniki potrzebują wysokiej temperatury, a pompa ciepła ledwo na to wydoli.

Sama pompa to super sprawa, gdybym dostał dofinansowanie to bym zainstalował, ale nie dostanę, bo mam piec na gaz. Może go zdejmę, wstawię tam kopciuch, to wtedy dostanę.

Są równi i równiejsi. Do pieca gazowego i podłogówki nikt mi nie dokładał, a nie smrodzę i powietrze czyste ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline majestic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • góru porycia
  • Lokalizacja: Piotrków Tryb.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pompa ciepła
« Odpowiedź #3 dnia: 12.10.2021, 08:39 »
Panocki jestem po roku eksploatowania pompy ciepła. Tak zrobiłem jak napisałem wcześniej. Dzielę się swoim doświadczeniem zdobytym na własnym tyłku.
Bardzo się obawiałem zmiany ogrzewania w moim starym domu. Minoł dokładnie rok i czas na wnioski.
Wydawałem wcześniej na ogrzewanie domu i wody użytkowej rocznie około 5000-5500 zł. Teraz po zmianie na pompę ciepła wyszło mnie dokładnie 2200 zł drożej w stosunku do poprzedniego roku.
Jak to z moim szczęściem w życiu, ubiegła zima była wyjątkowo sroga w porównaniu do zeszłych lat.
Jeśli chodzi o obsługę to nie ma co porównywać. Przy pompie ciepła nie ma jej wcale. Nic mnie nie obchodzi i nie ma tego syfu.
Wcześniejszy piec nie do końca dawał radę z ogrzaniem ciepłej wody, tzn. jak wszyscy w jednym momencie chcieli się kąpać to ci ostatni już morsowali....czyli ja. Teraz niby zasobnik na wodę takiej samej pojemności a ciepłej wody nie brakuje.
To tak dla informacji jak by ktoś się interesował.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pompa ciepła
« Odpowiedź #4 dnia: 12.10.2021, 08:41 »
Czyli z pompą ciepła wydałeś na ogrzewanie 7k? Ło Jezusie Nazareński! Coś tutaj gdzieś nie pyka.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline majestic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • góru porycia
  • Lokalizacja: Piotrków Tryb.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pompa ciepła
« Odpowiedź #5 dnia: 12.10.2021, 08:44 »
Tak.

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 729
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Pompa ciepła
« Odpowiedź #6 dnia: 12.10.2021, 09:07 »
Nie będe sie wymądrzał ale opisze sytuacje mojego "nowoczesnego" kolegi
Miał nowoczesny kocioł na ekogroszek oraz fotowoltaike, jak to w zyciu bywa po namowach "ekspertów" zlikwidował piec i załozył super nowoczesna pompe ciepła. Dom oczywiscie ocieplony w zeszłym roku zima była normalna :) i w tej chwili mój nowoczesny kolega montuje ogrzewanie na olej opałowy :)
Niech każdy wnioski sam sobie wyciagnie.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pompa ciepła
« Odpowiedź #7 dnia: 12.10.2021, 09:09 »
Powtórzę jeszcze raz. Pompa ciepła sprawdza się wraz z ogrzewaniem podłogowym.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pompa ciepła
« Odpowiedź #8 dnia: 12.10.2021, 09:23 »
Mam pompę ciepła (głębinowa Nibe jeśli to kogoś interesuje) od 2 lat. Dom 160 m, budowany od 2018 do 2020, ogrzewanie podłogowe. Bardzo komfortowa sprawa, mam 2 grzejniki w łazienkach podłączone i tez są ciepłe ale do ogrzewania zbyt niska temperatura, służą jako suszarki do ręczników. Co do kosztów to mogę powiedzieć, że rocznie za prąd płacę około 4500 w co wchodzi, normalne zużycie, płyta indukcyjna, pompa ciepła i pompa wody ponieważ mam studnie głębinową. Bałem się, że koszty będą dużo wyższe a wyszło całkiem fajnie. Jeśli ktoś się zastanawia i ma finanse to szczerze polecam. Niestety jako, że mieszkam prawie w parku nie mam możliwości założenia fotowolatiki.

Offline łowca

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 250
  • Reputacja: 26
Odp: Pompa ciepła
« Odpowiedź #9 dnia: 13.10.2021, 16:48 »
Od ponad roku użytkuję pompę Alpha Innotec 18kw - pompa gruntowa, 6 odwiertów. Dom nowy powierzchnia około 340m2.
W kotłowni mam podlicznik, który zlicza energię pobraną przez pompę ciepła, grupe pomp solarnych oraz pompy obsługujące podłogówkę. Na dzień dzisiejszy zuzycie w ciągu 14-stu miesięcy to 4489kWh a w domu zeszłej długiej zimy mieliśmy 25 stopni cały czas.

Offline łowca

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 250
  • Reputacja: 26
Odp: Pompa ciepła
« Odpowiedź #10 dnia: 13.10.2021, 16:51 »
Nie będe sie wymądrzał ale opisze sytuacje mojego "nowoczesnego" kolegi
Miał nowoczesny kocioł na ekogroszek oraz fotowoltaike, jak to w zyciu bywa po namowach "ekspertów" zlikwidował piec i załozył super nowoczesna pompe ciepła. Dom oczywiscie ocieplony w zeszłym roku zima była normalna :) i w tej chwili mój nowoczesny kolega montuje ogrzewanie na olej opałowy :)
Niech każdy wnioski sam sobie wyciagnie.

Kolega pewnie wój prywatny czas wycenia jako darmowy a do tego został namówiony na pompę powietrzną. Każdy patrzy byle taniej było no ale jak chce się dobrze to nie moze być tanio.