Autor Wątek: Shimano TX2 3,25 lb; 12 ft  (Przeczytany 3550 razy)

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 792
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Shimano TX2 3,25 lb; 12 ft
« dnia: 07.11.2020, 21:02 »
Jak już wcześniej wspominałem, dotarły do mnie długo oczekiwane wędziska.
Zamówiłem wersję Shimano TX2 o krzywej ugięcia 3,25lb i długości 12ft, czyli "po naszemu" 3,66m. Miałem do wyboru spośród dwóch wariantów rękojeści, mianowicie korkową lub piankową. Wybór padł na tą drugą. I to nie ze względów tyle co budżetowych, ile praktycznych. W którejś z wypowiedzi jednego z Użytkowników SiG wybrzmiało zdanie, które stawiało rękojeść piankową nad korkową ze względu na wilgoć. Ja wiem, że może i są impregnaty do korkowej rękojeści, ale po prostu do mnie nie przemawia. Dlatego też wybór padł, jak już wcześniej wspomniałem, na wykończenie piankowe.

Pierwsze wrażenie

Jak wiadomo nie od dziś, dużą rolę w naszym życiu odgrywa wspomniane "pierwsze wrażenie". Trzeba przyznać, że po otworzeniu przesyłki ukazał się moim oczom solidny, czarny pokrowiec, na którym widniał napis "Shimano TX2 Specimen". Pewnie dlatego, by nie było wątpliwości co klient dostanie ;)
Ale żarty na bok. Pokrowiec "dwukomorowy", każdy z dwóch segmentów wędziska w osobnej przegródce. Wszystkie połączenia zapinane na rzepy (dość długie) co może sugerować, że solidnie będą spełniały swoją funkcję.



Wyjmując wędkę z pokrowca (tu akurat są dwie) mamy taki oto widok:



Wędka, już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie solidnej, ale jednocześnie bardzo delikatnej. Rękojeść z pianki zapewnia solidny chwyt, a ręce (nawet mokre) nie ślizgają się tak podczas zarzucania zestawu, jak i podczas zwijania. Średnica dolnika wynosi 15,90mm, natomiast sam koniec ma płynnie powiększoną średnicę do 21,65mm, co zapewnia solidny chwyt i uniemożliwia wysunięcie się wędziska z ręki podczas energicznych wyrzutów zestawu. Patrząc od strony dolnika wzdłuż osi wędziska, mamy gustownie zakończone wędzisko w postaci grawerowanego na metalowej powierzchni logo.



Tuż poniżej uchwytu kołowrotka jest wykonane coś w rodzaju "stopera", co ma na celu oparcie się tego stopnia o uchwyt w stojaku (podpórce) i tym samym ograniczyć możliwość wciągnięcia wędki do wody.



Dodatkowo, tuż nad uchwytem kołowrotka mamy klips umożliwiający zaczepienie linki.



Blank ma bardzo ciekawą strukturę, bo przesuwając dłonią wzdłuż wędziska w jedną stronę, czujemy gładkość, w drugą zaś powierzchnia wydaje się być chropowata. Kolor blanku jest utrzymany w tonacji grafitowej - matowej, nie jak ostatnio jest to modne, czarnej. Jedynym odstępstwem od tej kolorystyki jest niewielki odcinek tuż nad uchwytem kołowrotka, oraz lakierowanie omotek stopek przelotek. To ostatnie jest dodatkowo zdobione bordową nicią, co sprawia wrażenie elegancji.

Wędzisko wyposażone jest w pięć przelotek na trzech stopkach, oraz szóstą, szczytową o stosunkowo dużej średnicy i skonstruowanej tak, by ograniczyć możliwość zaplątania się linki wokół szczytówki. Średnice przelotek, mierzone wewnątrz pierścienia ceramicznego, kolejno od kołowrotka w stronę szczytówki: 41.50mm, 30.25mm, 19.90mm, 15.45mm, 11.70mm, 11.60mm.



Można zarzucić producentowi swego rodzaju nierozwagę, a to z uwagi na brak zabezpieczenia największej przelotki piankowym "skafandrem" na czas transportu, co stało się już swego rodzaju standardem.

Nad wodą



Po zmontowaniu zestawu (wiadomo jak to się robi ;) ) nadszedł czas na testy praktyczne. Testy to może za duże słowo, ale drobne porównanie do poprzednich wędek, które miałem do karpiowania. Oba wędziska dostały do współpracy kołowrotki Okuma 8K, wyposażone w płytkie szpule. Nawinięta na obu kołowrotkach była żyłka Mikado Nihonto Carp Fluo o średnicy 0,30mm. Jako przypon strzałowy posłużyła plecionka cztero-splotowa Mikado o średnicy 0,30mm. Również na obu wędkach zostały zamontowane podajniki do metody (Zhibo) o gramaturze 50gr. Pierwsze rzuty były nieco asekuracyjne, gdyż nie wiedziałem czego mogę się spodziewać po tych wędkach. Jednak kolejne dawały coraz dalsze odległości, w granice 90 metra. Jak dla mnie to wynik bardzo zadowalający, gdyż na tym łowisku na takich odległościach trzeba szukać ryby. Należy zwrócić uwagę, że podczas zarzucania szczytówka bardzo szybko "gaśnie", co przekłada się na odległość rzutu - nie ma oporów od przelotki szczytowej.
Co do samej akcji wędziska póki co nie mogę się wypowiedzieć, gdyż nie mam możliwości na dzień dzisiejszy zrobienia zdjęć wygiętego wędziska, co postaram się możliwie szybko uzupełnić. Również nie jestem w stanie opisać zachowania się wędziska podczas holu ryby, gdyż dziś zszedłem z łowiska o przysłowiowym "kiju".
Na koniec wędkowania zamieniłem podajnik na ciężarek 3oz (85 gr.) typu "torpeda", żeby sprawdzić możliwości rzutowe w takiej konfiguracji. Cóż mogę powiedzieć - rzut na odległość blisko 100m nie był jakimś specjalnym wyczynem. Niestety moja technika rzutu mocno kuleje i też ona ogranicza skuteczny "zasięg" rzutowy. Niemniej jednak dorzucenie do drugiego brzegu (zdjęcie poniżej) nie jest problemem, bo ciężarek wpadał do wody w odległości ok. 3, może 4 metrów od wspomnianego wcześniej brzegu.



Podsumowanie

Po tej krótkiej sesji (niecałe 5h wędkowania) nasuwają się już pierwsze spostrzeżenia. Po pierwsze jest to wędzisko (jak dla mnie oczywiście) do rzutu. Bardzo przyjemnie się nim operuje, przy odrobinie wprawy i poprawnej techniki można osiągnąć całkiem przyzwoite odległości. Dla porównania zaznaczę tylko, że wcześniejsze Jaxony (z tymi samymi kołowrotkami) miały problem z osiągnięciem dystansu 85 metrów. Nie jestem w stanie zaobserwować jak się ładuje podczas wyrzutu, ale wędka sprawia wrażenie sporego zapasu mocy i kwestią czasu, a tym samym wprawy jest oddawanie rzutów dalekich i celnych przy użyciu minimalnego nakładu siły. Czy ma jakieś wady? Nie wiem, jestem w tej chwili "zauroczony" tym wędziskiem, gdyż przesiadka z karpiowych Jaxonów jest bardzo mocno odczuwalna. Pozwolę sobie w tym miejscu zacytować naszego forumowego Kolegę - Sebula, który stwierdził: (...)Jeśli się na nie zdecydujesz to przejście z Jaxonów będzie, jak przesiatka ze Seicento do VW Golf(...).
Czy jest to wędka warta swoich pieniędzy? Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć. Skłaniam się jednak ku temu, że TAK. Nie będę ukrywał, że kupiłem prezentowaną wędkę w bardzo (jak na moje standardy) dużej przecenie i moje zdanie może być stronnicze. Czy poleciłbym komuś zakup tej wędki? Myślę, że ktoś, kto ma zamiar nabyć nowy sprzęt powinien wziąć pod uwagę tę wędkę podczas swoich rozważań na temat zakupu. Czy, jeśli miałbym ponownie kupować wędkę karpiową w prezentowanej wersji, ponownie bym ją kupił? Tak, bez zastanowienia.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Sebula

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 619
  • Reputacja: 224
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Shimano TX2 3,25 lb; 12 ft
« Odpowiedź #1 dnia: 07.11.2020, 22:07 »
Cieszę się, że mogłem pomóc - to po 1)... Po 2) kije te są relatywnie nie drogie, bdb wykonane i w mojej ocenie świetnie trzymają rybę. Oprócz omawianych powyżej, używam też TX2 3,9 i 3,5 lbs, którymi idzie naprawdę daleko rzucić... No to @Martinez - machaj wędą ryby będą. Sporo dobrych ugięć :thumbup:
Pozdrawiam Seba

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Shimano TX2 3,25 lb; 12 ft
« Odpowiedź #2 dnia: 07.11.2020, 22:36 »
Bardzo ładne kije a recenzja jeszcze lepsza. Jeśli bym planował zakup karpiówek na pewno będą moim pierwszym wyborem.
Marcin, :thumbup: za naprawdę super recenzję.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Shimano TX2 3,25 lb; 12 ft
« Odpowiedź #3 dnia: 08.11.2020, 07:17 »
Oprócz omawianych powyżej, używam też TX2 3,9 i 3,5 lbs, którymi idzie naprawdę daleko rzucić...

Zastanawiam się się nad zakupem tego kijka na rzekę (martwa rybka i no oczywiście Wiślane królowe). Czy szczytówka jest w miarę miękka przy tych 3.5LBS?
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Rych

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 502
  • Reputacja: 29
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Cały Świat / Gdynia
Odp: Shimano TX2 3,25 lb; 12 ft
« Odpowiedź #4 dnia: 08.11.2020, 07:23 »
Bardzo fajna recka :thumbup:

A przy okazji ktoś kto ma TX2 macał Foxa Horizon X3? Lub na odwrót? Chodziło by mi o porównanie lub odczucia, po pomacaniu tych oby dwóch wędek, z racji ze przedział cenowy podobny ;)

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Shimano TX2 3,25 lb; 12 ft
« Odpowiedź #5 dnia: 08.11.2020, 08:51 »
Gratulacje Marcin super zakup ,kijki pierwsza klasa :beer: :thumbup:

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Shimano TX2 3,25 lb; 12 ft
« Odpowiedź #6 dnia: 08.11.2020, 14:05 »
Dawno nie było fajnej recenzji :thumbup: :beer:!
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Online Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 331
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Shimano TX2 3,25 lb; 12 ft
« Odpowiedź #7 dnia: 13.11.2020, 09:31 »
Może komuś moja dodatkowa opinia się przyda, posiadam dwa takie kije TX-2 tylko o innej krzywej ugięcia niż autor wątku, mianowicie jest to 2,75 lb. Są to wędki wyjątkowo sztywne jak na 2,75 lb, o akcji raczej szczytowej, ja używam ich wyłącznie do karpiowania, (ciężarki 92 g, haki nr 4 i 2), znaczne obciążenia nie robią żadnego wrażenia, rzuty siłowe i nic nie trzeszczy. Jakoś nie widzę zastosowania w metodzie tych wędek z racji ich sztywności. Autor wątku zakupił wersję 3,25 lb, podziwiam używać tych kijów przy podajnikach 50g i hakach mniejszych niż np. nr 6 bo ryzyko spinek znaczne.
Sławek

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 792
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Shimano TX2 3,25 lb; 12 ft
« Odpowiedź #8 dnia: 14.11.2020, 17:13 »
Drugi dzień "testów" za mną. Dziś oba wędziska miały okazję do wykazania się swoimi właściwościami. Pierwsze (na zdjęciu po lewej) było wyposażone w "metodowy" zestaw: żyłka 0,30mm, przypon strzałowy z plecionki 0,30mm, podajnik 50gr (zhibo). Do tego przypon z plecionki 25lb, zakończony haczykiem nr 10 (Korum) włos z bagnetem. Rzuty już nieco dalsze w porównaniu do ubiegłotygodniowych "zmagań", i ten zestaw lądował w granicach 90 metra. Wędka z prawej, była zmontowana z zestawem bazującym na żyłce 0,30mm, przypon strzałowy z plecionki 0,30mm, bezpieczny klips z ciężarkiem typu "torpeda" o ciężarze 85gr, przypon 25lb z plecionki o długości ok. 35cm. Na końcu hak nr 10, z włosem - pellet blokowany stoperem. Drugi zestaw leciał o wiele dalej, bo lądował na 120 metrze (tyle dokładnie mierzy łowisko, rozmawiałem dziś z opiekunem).
Oba zestawy wyciągnęły po dość ładnym karpiku, bez żadnych obaw o spinkę, czy urwanie zestawu końcowego.
Na chwilę obecną można już powiedzieć, że to są wędziska o akcji szczytowej, ale bardzo pewnie trzymające rybę, ładnie pracujące podczas holu i zrywów ryby.
Kolega, który był na stanowisku obok, stwierdził, że pięknie pracuje podczas wyrzutu, co sam miałem możliwość zaobserwować, gdy to On rzucał zestawem. Powtarzając za Nim: Całkiem inaczej się tym wędziskiem rzuca niż moimi Prologic'ami (z tego co mówił miał C1).
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 792
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Shimano TX2 3,25 lb; 12 ft
« Odpowiedź #9 dnia: 25.07.2021, 18:32 »
W końcu udało się nagrać film z tego, jak zachowuje się wędzisko podczas rzutu. W tym przypadku ciężarek 3.75oz (106 gr), przypon strzałowy z plecionki 0,45mm.
Co prawda to nie film, tylko zdjęcie, ale jestem pewien, że oddaje ono najlepiej zachowanie wędziska podczas rzutu.

[EDIT]
Szkoda, że nie można wrzucić na nasz serwer filmu, a przez Y-T nie chcę. Chyba, że jest jakaś zakamuflowana "opcja", o której nie wiem - wówczas z chęcią wrzucę film :)
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 010
  • Reputacja: 704
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Shimano TX2 3,25 lb; 12 ft
« Odpowiedź #10 dnia: 25.07.2021, 19:33 »
No Panie Marcin... Zacna recenzja
I chociaż sam nie karpiuję, to opis i zaprezentowanie zalet i wad byłyby bardzo pomocne przy wyborze takowego sprzętu

Wysłane z mojego SM-M515F przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀