Autor Wątek: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD  (Przeczytany 10856 razy)

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« dnia: 01.12.2020, 15:21 »

Koledzy zaczynają się pytania w sprawie kołowrotków 20 Tournament, za zgodą Maćka zakładam wątek, jak tylko posty związane z porównaniem, szpulami itp zostaną przeniesione tutaj, odpowiem to co najpilniejsze, tak aby w dziale Drapieżnika nie robić bałaganu.

pr00
Z chęcią zobaczę pełne porównanie, jeśli masz inne Daiwy w rozmiarach 3k/4k możesz sprawdzić czy szpule pasują np. do Fuego

odp: Szpule z Tournamenta 3010QD nie pasują do Fuego 3000  - z lewej szpula Fuego i Tournament 3010QD



do Maćka
Nic się w Daiwie nie zmieniło z pakowaniem od czasu, kiedy kupiliśmy TDR-y (spotkanie Marysin Dwór 2019), co prawda dwie szpule, ale dalej pakowane w karton :P


...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #1 dnia: 01.12.2020, 18:12 »
Ktoś pisał że szpula od nowego Tournamenta 3010 pasuje do Ballistica 4000. Ciekawe jak z Dużego, też pasuje ?

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #2 dnia: 01.12.2020, 18:43 »
Wedle rozpiski szpula 4000 (4010, 4012) jest o 6 mm szersza od szpuli 4000 LT i odpowiada średnicą szpuli 6000 LT.

Offline Kereloth

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 955
  • Reputacja: 88
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Brodnica
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #3 dnia: 01.12.2020, 19:10 »
Kupie jedna szpule od Tournamenta 4010 :D

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #4 dnia: 01.12.2020, 19:55 »
Wedle rozpiski szpula 4000 (4010, 4012) jest o 6 mm szersza od szpuli 4000 LT i odpowiada średnicą szpuli 6000 LT.

Masz gdzieś ta rozpiskę ? Jeśli adekwatnie pasuje 3000 to kupuje Fuego i szpule z Tournamenta 8)

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #5 dnia: 01.12.2020, 19:57 »

Offline Krisss

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 201
  • Reputacja: 81
  • Lokalizacja: Rzeszów
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #6 dnia: 01.12.2020, 20:20 »
Wedle rozpiski szpula 4000 (4010, 4012) jest o 6 mm szersza od szpuli 4000 LT i odpowiada średnicą szpuli 6000 LT.

Masz gdzieś ta rozpiskę ? Jeśli adekwatnie pasuje 3000 to kupuje Fuego i szpule z Tournamenta 8)

Masz jakieś potwierdzone info, że szpula z tego Tournamenta 4010 pasuje do Fuego LT 6000? Gdyby tak było to ja też się piszę na zakup :D

Offline Kereloth

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 955
  • Reputacja: 88
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Brodnica
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #7 dnia: 01.12.2020, 20:26 »
Co do kompatybilności szpuli Tournament 3010 do Ballistica 4000 LT. Wszystko jest ok, trzeba dołożyć podkładki aby poprawić nawój. Nic nie ociera w ekstremalnych położeniach szpuli.


Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #8 dnia: 01.12.2020, 20:51 »
Hm.... tak się tylko zastanawiam, szpule z Tournamenta wydają się że są cięższe, czy to nie będzie miało wpływu na pracę kołowrotka.?? przy dłuższym użytkowaniu??
...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline Kereloth

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 955
  • Reputacja: 88
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Brodnica
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #9 dnia: 01.12.2020, 21:04 »
Hm.... tak się tylko zastanawiam, szpule z Tournamenta wydają się że są cięższe, czy to nie będzie miało wpływu na pracę kołowrotka.?? przy dłuższym używaniu??

Różnica wynosi 18g ( 37g - Ballistic, 55 g - Tournament)

To już pytanie do Czesia, czy to będzie miało jakiś znaczący wpływ na pracę kołowrotka. Ja sądzę, że Ballistic to na tyle silna konstrukcja, która sobie poradzi z takim dodatkowym obciążeniem:)

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #10 dnia: 03.12.2020, 15:45 »
W połowie ubiegłego roku, kiedy w sieci ukazały się pierwsze wzmianki i zdjęcia nowego kołowrotka stajni Daiwa 20 TOURNAMENT 3010QD i 4010QD, na wielu forach rozpoczęła się dyskusja oscylująca od próby ubrania nowych młynków w super technologie a co za tym idzie niebotyczne ceny, po stwierdzenia że to nic innego jak tylko nowa szata graficzna kołowrotków TDR 3012 QD i 4012QD.
W tym miejscu Nasz „Forumowy Guru” Czesiu,  na pewno rozłożyłby  sprawy techniczne na czynniki pierwsze, ja natomiast mogę dokonać oceny i porównań z poziomu laika i powszedniego użytkownika, dlatego proszę o wybaczenie posługiwania się nazwami potocznymi i określeniami czysto amatorskimi.
Opis Producenta:
DAIWA Tournament QD to najwyższej klasy kołowrotek matchowo-feederowy spełniający wszelkie wymagania, na którym polegać można w każdych, najcięższych nawet warunkach połowu wyczynowego. Korpus HardBody Zzapewnia stabilne, nieodkształcalne oparcie dla mechanizmu również podczas bardzo intensywnego użytkowania. Przekładnia Tough Digigear gwarantuje płynną pracę i przystosowana jest do wytrzymywania wysokich obciążeń. Dzięki zoptymalizowanej konstrukcji oraz wbudowaniu rotora Zaion udało się względem poprzedniego modelu TD-X wyraźnie zredukować masę - 3010QD waży jedyne 290 gramów! Technologia MagSealed zapobiega przedostawaniu się wody oraz cząsteczek brudu do wnętrza obudowy dodatkowo zwiększając jego żywotność. Hamulec QD umożliwia błyskawiczne dostosowanie się do zmieniającej się sytuacji w trakcie holu. Aluminiowa szpula Longcast ABS zapewnia mniejsze tarcie podczas wyrzutu zwiększając jego odległość.


Wrażenia własne:

Tegoroczny BF wzbogacił moją kolekcje o dwie pozycje: Kołowrotek Daiwa 20 TOURNAMENT 3010QD i 4010QD. Bardzo czekałem na te kołowrotki, ponieważ lubię kiedy mam przed sobą na podpórkach całościowe kpl. (wędka + kołowrotek) z tej samej serii i w tej samej szacie stylistycznej. Tak, tak… wiem, że to nie sprzęt łowi a umiejętności, ale mam zboczenie estety i już.
Aby cała prezentacja miała sens i „smaczek” nowości rynkowej postanowiłem przedstawić oba młynki od graficznej sesji Unboxingu.





Kołowrotki otrzymujemy w czarnych stonowanych matowo – czarnych pudełkach z usztywnionej tektury, bezpieczniejszej niż cała seria Daiwy LT.
Z biciem serca i podniesionym ciśnieniem otwieram pudełka i… Maciek :facepalm: nic się nie zmieniło: kołowrotek w zwykłym worku foliowym a dodatkowo dwie tekturowe tuby ze szpulami zapasowymi, identycznymi jak szpula główna. TDR-y ukazały się dokładnie w tym samym czasie dwa lata temu i były zapakowane w tym samym dizajnie :P





Zestaw w pudełku zarówno 3010 jak i 4010QD zawiera te same elementy:
Kołowrotek, dwie szpule zapasowe, woreczek z podkładkami regulacyjnymi, instrukcja obsługi m. innymi w j. polskim, schemat z wykazem części zamiennych i uniwersalną instrukcje obsługi kołowrotków łącznie z instrukcją prawidłowego nawijania żyłki.

















Oba kołowrotki wizualnie prezentują się znakomicie. Mnie najbardziej zachwycił satynowy czarny mat obudowy rotora, stopki i korbki kołowrotka, oraz delikatne wstawki czerwieni rodem z wędek Tournamneta SLR. Wiedziałem że ten duet będzie ze sobą idealnie zgrany pod względem wizualnym, a mając w podświadomości słowa Czesia (przy okazji jego wypowiedzi na temat dopasowania wagi wędki do wagi kołowrotka jestem przekonany że i kołowrotek i wędka SLR Tournnament to duet który zagra i to zagra bardzo dobrze.







Na prośbę kilku kolegów przedstawiam wizualne porównanie kilku młynków Daiwy dla wizualnego zobrazowania wielkości i różnic w podobnych rozmiarach.
Kolejno od lewej: Tournament 3010QD, Fuego 3000, Tournament 4010QD i TDR 4012QD:

















i Jeszcze jedno porównanie kołowrotków 4000 Daiwy: 20T 4010QD, TDR 1012QD i TD Feeder 4012QD:



Szpule z kołowrotków 20Tournament 4010QD i TDR 4012QD pasują do siebie wzajemnie, jednak wizualnie nie widzę tego.



Po zdjęciu szpul i pokręteł hamulca tematyczne kołowrotki Tournamenta różnią się nieznacznie od dwóch pozostałych. Nawiercone otwory w Tournamentach mają zapewne za zadanie zmniejszyć wagę kołowrotka, być może również powodują lepszy przepływ powietrza podczas dynamicznej pracy ale….może się myle.
Tak zwana „terkotka”i podkładki regulacyjne do szpuli osadzone identycznie we wszystkich porównywanych modelach.







Szpule Tournamentów pokryte są półmatem, który świetnie komponuje się z matem obudowy. Delikatne czerwone wstawki dodają wrażenia lekkości a jednocześnie podkreślają drapieżny charakter kołowrotka w którym drzemie hamulec 12kg (26,4lb.) Oczywiście znacznie też obniżają wagę szpuli.
podane wartości nawoju żyłki na szpule zamieściłem w tabeli powyżej.
wszystkie szpule w zestawie Tournamentów posiadają okrągły klips i są identyczne. Rzeczywista waga przedstawiona na zdjęciach.







Już tradycją prezentacji stało się ważenie naszego sprzętu, który przeważnie nieznacznie odbiega od wagi podawanej przez producenta. W tym przypadku Daiwa „oskubała” :P mnie o całe 6g z kołowrotka 3010QD (waga katalogowa: 290g, natomiast dodała 3g do 4010QD , tak czy siak jestem do tyłu całe 3g.





Pomiary szpul obu Tournamentów:























Oba kołowrotki przynajmniej moim skromnym zdaniem zostały starannie przemyślane pod względem „odchudzenia” wagi, dostosowując je do popularnych (chociaż wciąż drogich jak na nasze realia) wędek Tournament.
Zachwyciła mnie matowa tonacja korpusu, i delikatne podkreślenie kolorystyczne całej rodziny produktów Tournamentów.
Nawój żyłki, zarówno w kołowrotku 3010 i 4010 jest wprost idealny, przynajmniej w moim przypadku dokonałem próbnego nawoju na używanej żyłce i jestem pod dużym wrażeniem. O ile w TDR-ach musiałem regulować nawój podkładkami o tyle tutaj od pierwszego „odpalenia” naprawdę idealnie.

Składana korbka kołowrotka, chociaż ma wielu przeciwników, nie ma co ukrywać jest wygodnym rozwiązaniem. Doskonale zdaje sobie sprawę że lansowane wkręcane korby bezpośrednio w przekładnie decydują o trwałości kołowrotka i zmniejszają występowanie luzów, to muszę przyznać że w przedstawionych Tournamentach wyczuwalne jest lepsze spasowanie tego rozwiązania, a po rozłożeniu lub złożeniu nie ma najmniejszych wyczuwalnych luzów. Kolejny raz powołując się na TDR-a jest chyba lepiej dopasowany ten element kołowrotka, chociaż na pierwszy „rzut okiem” jest to identyczne rozwiązanie.











Wspominałem już, że pewnie rozwiązaniami czysto technologicznymi zajmą się koledzy posiadający większą wiedzę (sam nie chce pisać czegoś, czego się tylko domyślam), na koniec wiec przedstawię jeszcze jak kołowrotek współgra z wędkami Feeder Tournament SLR. Oczywiście sam kołowrotek może i na pewno u wielu z was będzie współpracował z różnymi wędkami, ja jednak chce skupić się na linii Tournament.





Wyważenie względem feederów SLR Tournament.

Wiem że są konserwatyści, którzy za wszelką cenę uważają że i kołowrotek i wędka musi być tak spasowana aby środek ciężkości wyważenia był w okolicach stopki kołowrotka. Ja do nich nie należę bo nie widzę sensu zakładania do wędki ważącej 225g (w przypadku SLR-a 13Ft kołowrotka o wadze ponad 550g aby ten punkt wyznaczyć dokładnie tuż za stopką kołowrotka. Takie zestawienie z cięższym kołowrotkiem na pewno przełoży się na dalsze rzuty, ale jednocześnie zwiększa nam ciężar zestawu a co za tym idzie komfort łowienia i niepotrzebnie dociąża zestaw (może się mylę), ale nie stosuje SLR-ów do siłowych rzutów na odległości 90 i ponad 100m. Nie ten kij i w przypadku nowego Tournamenta 3010 i 4010QD nie ten kołowrotek.





Podsumowanie:
Kołowrotki naprawdę robią wrażenie dopracowanych i bardzo mi się podobają. Zupełnie akceptuje ich kulturę pracy i wykonanie. Jednego czego mógłbym się „doczepić” to knob w kołowrotku 3010, myślę że powinien być co najmniej rozmiaru knoba we Fuego 3000, ale to jest sprawa do oddzielnego rozważenia i  ogarnięcia. Oczywiście są to wrażenia na sucho i chyba już w tym roku nie będzie mi dane sprawdzić tych zestawów w „boju” :narybki:

Czy kołowrotki Tournament warte są swojej ceny? To na pewno sprawa subiektywna, dla jednych to ogromne pieniądze nie warte do wydania na sprzęt, który wcześniej czy później będzie umazany zanętą , dla innych to fakt ze dobry sprzęt musi kosztować.
Wiedząc, że takie kołowrotki pojawią się w ofercie sprzedałem część swojego „arsenału” i dokupiłem dwie nowe ”zabawki”. Jestem pod dużym wrażeniem tych kołowrotków i mam nadzieję ze nie zawiodę się nad wodą łowiąc zestawami:







I aby nie było tak słodko...
W poście o sklepie Drapieżnik opisałem swój przypadek z kołowrotkiem który otrzymałem w poniedziałek, zacytuje ponownie, aby prezentacja była kompletna w mojej ocenie:
… „Jest tylko jeden ból, ale czekam na wrażenia i opinie innych kolegów, w Tournamencie 4010, jest słyszalny dokładnie taki sam "defekt - efekt" :'( jak w kołowrotku TD 4012 QD = przy wygaszaniu (zwalnianiu) obrotów korbki jest słyszalne jakby ocieranie i skrzypienie, coś jakby zatrzymywało obroty. Napisałem do chłopaków z Drapieżnika wieczorem, zobaczymy co odpiszą. Chyba Czesiu coś pisał na ten temat ale ...
I tak sądzę ze cały stan tych młynków wykupili Koledzy z Naszego Forum, i tu prośba na zwrócenie uwagi czy u was wszystko ok w tym temacie.
Kołowrotek T3010 chodzi jak masełko”….

Kontakt z Drapieżnikiem, szybka reakcja, wysłali kuriera z nowym kołowrotkiem, ja oddałem ten z opisanym defektem i dzisiaj otrzymałem odpowiedź, którą za zgodą Drapieżnika cytuje:
„Witam,
Otrzymaliśmy kołowrotek.
Niestety problem jest poza zasięgiem naszej oceny.
Musimy go odesłać do serwisu w Niemczech aby ktoś dokładnie zweryfikował temat”...

Jak na razie przynajmniej na Forum nikt nie zgłaszał podobnego problemu i dobrze, warto w każdym razie zasygnalizować możliwość pojawienia się takiego defektu i radzę przy zakupie zwracać na to uwagę.
A na razie zaczynam zbroić szpule w żyłki i plecionki aby być w gotowości w razie przebłysku pogody umożliwiającej wykonanie pierwszych testów nad wodą. Ciąg dalszy nastąpi po sprawdzeniu kołowrotków w warunkach bojowych.
Czuwaj ! :beer:

EDIT… Koledzy wielu z Was zgłasza chęć kupienia szpuli. Takie głosy pojawiają się na Forum i dostaje zapytania w korespondencji prywatnej. Nadmienię w tej sprawie tylko, że rozkompletowanie zestawu z automatu pozbawia nas gwarancji. W razie „W” (reklamacji), zwracać lub wymieniać trzeba cały zestaw, więc tego typu kroki odsprzedaży szpuli nie wchodzą w rachubę przez 24m-ce gwarancji na kołowrotek.









...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline Kereloth

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 955
  • Reputacja: 88
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Brodnica
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #11 dnia: 03.12.2020, 16:18 »
Super prezentacja! Kawał dobrej roboty :thumbup: :beer:

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #12 dnia: 03.12.2020, 16:31 »
Piękny sprzęt,nie służy.Za prezentację leci. :thumbup:
Adam

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #13 dnia: 03.12.2020, 16:34 »
Bardzo ładnie się prezentuje, jednak jakoś mi szkoda tego niebieskiego koloru, miał coś charakterystycznego w sobie.

Offline Miklas

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Otwock
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kołowrotek Daiwa 20 Tournament 3010QD i 4010QD
« Odpowiedź #14 dnia: 03.12.2020, 16:37 »
Super prezentacja  :thumbup:. Sam jestem zainteresowany zakupem Tournamentów 3010QD.Jeśli będzie to możliwe, to bardzo proszę o opinie po testach w terenie :)