Autor Wątek: Uważajcie na podejrzane SMS-y!  (Przeczytany 1467 razy)

Online ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 400
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Uważajcie na podejrzane SMS-y!
« dnia: 12.12.2021, 14:25 »
Jak co roku w okresie przedświątecznym zaczyna się wysyp oszustów. Jak wszyscy wiemy jest to czas wzmożonej wysyłki paczek stąd pewna cześć bydlaków znalazła sobie sposób na zarobek w postaci sms'ów mających na celu wyłudzenie pieniędzy.

Wrzucam dla przestrogi, gdyż mimo najlepszych chęci zawsze istnieje szansa "złapania się" się na taki trick. Dzisiaj dostałem takiego oto kwiatka:



Nie wchodźcie w żadne linki a całego sms'a zgłaszajcie na https://incydent.cert.pl/#!/lang=pl
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Uważajcie na podejrzane SMS-y!
« Odpowiedź #1 dnia: 12.12.2021, 14:42 »
Dzięki za ostrzeżenie Z reguły nie reaguję na takie sms-y, ale jak człek będzie czymś zaaferowany to może nieopatrznie otworzyć taki link... Pilnujmy się

Wysłane z mojego SM-M515F przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Kamil_BBI

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 903
  • Reputacja: 127
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Uważajcie na podejrzane SMS-y!
« Odpowiedź #2 dnia: 12.12.2021, 16:21 »
Chyba jakis zmasowany atak - z 15 minut temu taki sam dostałem:/
Z pozdrowieniami,
Kamil

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 822
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Uważajcie na podejrzane SMS-y!
« Odpowiedź #3 dnia: 12.12.2021, 16:26 »
Mam już całą "kolekcję" zablokowanych numerów. I to w ostatnich dniach miałem 6 informacji o rzekomych paczkach nadanych do mnie, czy też czekających na odbiór.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Uważajcie na podejrzane SMS-y!
« Odpowiedź #4 dnia: 12.12.2021, 16:45 »
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 493
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Uważajcie na podejrzane SMS-y!
« Odpowiedź #5 dnia: 12.12.2021, 16:47 »
Wszędzie się zdarzają. Ostatnio często dzwonią do mnie z nierealną oferta nowego iPhona.

Najlepsze były e-maile w pracy gdzie podszywali się pod dyrektora. Napisane angielskim dziecka z podstawówki :)

Offline Drapichrust

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 638
  • Reputacja: 171
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów, Nowopole.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Uważajcie na podejrzane SMS-y!
« Odpowiedź #6 dnia: 12.12.2021, 18:38 »
U mnie z kolei w tym tygodniu był zmasowany atak telefonicznych botów. Dwa odebrałem aby się trochę podrażnić z klikaczami z Ukrainy. Dziwny, damski głos z dziwnym akcentem poinformował mnie, że stałem się posiadaczem ćwierci Bitcoina, tylko muszę postępować zgodnie z wytycznymi, aby środki zostały przelane na moje konto. Posłanie oszustowi kilku ch***w zakończyło rozmowę, lekką ręką odrzuciłem taką okazję 8)
Numer telefonu którego używam od lat nie jest powiązany z moim nazwiskiem a mimo to te mendy wiedzą jak się nazywam. Wniosek jest prosty, bazami naszych handlują sklepy, allegro itp. Tylko w takich miejscach był powiązany numer telefonu którego używam z moim nazwiskiem.
Artur

Online ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 400
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Uważajcie na podejrzane SMS-y!
« Odpowiedź #7 dnia: 12.12.2021, 19:06 »
Niestety wyciek baz danych to bardzo powszechne zjawisko w dzisiejszych czasach. Nie ma na to lekarstwa, bo nawet taki FB zaliczył kilka wtop a jest to rzekomo jeden z lepiej zabezpieczonych serwisów.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 020
  • Reputacja: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Uważajcie na podejrzane SMS-y!
« Odpowiedź #8 dnia: 12.12.2021, 19:57 »
Większość numerów jest brana z OLX.

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 436
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Uważajcie na podejrzane SMS-y!
« Odpowiedź #9 dnia: 13.12.2021, 11:23 »
U mnie z kolei w tym tygodniu był zmasowany atak telefonicznych botów. Dwa odebrałem aby się trochę podrażnić z klikaczami z Ukrainy. Dziwny, damski głos z dziwnym akcentem poinformował mnie, że stałem się posiadaczem ćwierci Bitcoina, tylko muszę postępować zgodnie z wytycznymi, aby środki zostały przelane na moje konto. Posłanie oszustowi kilku ch***w zakończyło rozmowę, lekką ręką odrzuciłem taką okazję 8)
Numer telefonu którego używam od lat nie jest powiązany z moim nazwiskiem a mimo to te mendy wiedzą jak się nazywam. Wniosek jest prosty, bazami naszych handlują sklepy, allegro itp. Tylko w takich miejscach był powiązany numer telefonu którego używam z moim nazwiskiem.
Ostatnio z dzieciakami mieliśmy ubaw, 20sty w ciągu 2 tyg telefon w  sprawie założenia fotowoltaiki, no i oczywiście nawijka automatu. Gdzie Pan mieszka?-W budzie dla psa. Czym pokryty dach?-Papą. Jaki numer?- Hau hau. Dziękuję, zanotowałam. ;D
Generalnie numer firmowy wiadomo idzie w świat automatycznie, prywatne numery to często jedno zaznaczenie "fistaszka" na marketing własny i podmiotów współpracujących i tak-jak ktoś skusi się np. na zawarcie ubezpieczenia na samochód w banku i podpisze taką "zafajkowaną" polisę na marketing to już może dzwonić nie tylko bank ze swoimi usługami, ale towarzystwo ubezpieczeniowe, ubezpieczenia na życie, podmioty medyczne z nimi współpracujące, inne banki, leasingi itd i potem lawina telefonów. Podobnie taka "fajeczka" u operatora komórkowego i potem obdzwaniają z prądem, lodówkami i innymi usługami.
Uniknąć tego całkowicie chyba się nie da.
Mnie co innego zastanawia-praktycznie każdy kogo znam irytuje się tym, jednak to musi działać (w sensie zarabiania) skoro dzieje się tak od lat. Gdyby nie działał proceder to by nie obdzwaniali.

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Uważajcie na podejrzane SMS-y!
« Odpowiedź #10 dnia: 13.12.2021, 12:11 »
Ja jakiś czas temu odebrałem telefon rzekomo z banku, że z mojego konta został zgłoszony przelew do wykonania na znaczną sumę i w celu weryfikacji proszą o podanie nazwy banku, numeru klienta i hasła do konta. Jak powiedziałem że jest to próba wyłudzenia i zgłaszam sprawę na policję , to przemiły pan po drugiej stronie najpierw mnie wyśmiał a później się rozłączył.

Offline mav3rick

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 038
  • Reputacja: 100
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Przewóz
Odp: Uważajcie na podejrzane SMS-y!
« Odpowiedź #11 dnia: 13.12.2021, 12:47 »
Mi ostatnio babka dzwoni, że odkurzacz wygrałem. Pytam czy to tak za darmo wygrałem? Tak za darmo, to nagroda od nich. To mówię, że super, niech mi go wyślą do domu. A ona, że nie, że muszę odebrać go na spotkaniu w Zielonej Górze. Mówię, że nie dam rady, bo pracuję całe dnie. A ona, że muszę sam przyjechać. To mówię jej, że mają mi wysłać, bo to mój odkurzacz i go chcę mieć. A ona, że tak nie można. To ja, że tak nie można mojej rzeczy przetrzymywać, że zgłoszę na policję niech poda swoje imię nazwisko i firmę i się pipa rozłączyła

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 822
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Uważajcie na podejrzane SMS-y!
« Odpowiedź #12 dnia: 13.12.2021, 12:59 »
Nie spodziewała się takiego przebiegu rozmowy.
A im więcej świadomych ludzi będzie tym szybciej ukróci się ten proceder. Lewych przelewów, paczek, wygranych itp.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.