Autor Wątek: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie  (Przeczytany 5929 razy)

Offline Kriskros

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 0
Panie i Panowie,

Chcialem poruszyc temat nurtujacy nas wszystkich a mianowicie jakie na stan obecny mamy maczki rybne nadajace sie do tworzenia wlasnych method mixow. Chcialem aby kazdy wrzucil swoje 5gr i opisal jakich maczek uzywa i jakie efekty zauwazyliscie. Dzieks ! (Przepraszam ze bez polskich znakow) ;)

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #1 dnia: 21.06.2021, 17:00 »
Hej.

Kiedyś używałem mączki rybnej łososiowej... Ale uważam, że tworząc miksy z mielonego pelletu dodatek extra mączki nic kompletnie nie zmieni w skuteczności miksu.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #2 dnia: 21.06.2021, 17:21 »
Najważniejsze żeby to była mączka a nie odpad a więc np lt94 z pewnego źródła. Jest to jedna z lepszych mączek i świetnie nadaje się jako dodatek do wzbogacenia mixu w wartości odżywcze jak i zapachowo.

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #3 dnia: 21.06.2021, 17:46 »
Dużo swego czasu kombinowałem z mączką rybną i tak na prawdę nigdy nie wiadomo na co trafimy.
Od siebie polecam  mielenie dobrego peletu i dodawanie go do zanęty. W moim przypadku takie rozwiązanie dało lepsze rezultaty.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #4 dnia: 21.06.2021, 17:48 »
Przy mączce rybnej nie wiesz na co trafisz a przy pelecie wiesz...gdzie tu logika 🙄. Wystarczy kupować z pewnego źródła i zawsze będzie dobrej jakości.

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #5 dnia: 21.06.2021, 18:12 »
Taka logika,że ani na screttingu ,ani na copensie,nigdy się nie zawiodłem,a używam ich kilkadziesiąt kilo rocznie od kilku lat.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #6 dnia: 21.06.2021, 18:22 »
To, że się nie zawiodłeś nie znaczy, że wiesz co pakują do produkcji. Jeśli kupujesz np lt94 z ccm, Massiva itp to gwarantuje ci, że masz większą pewność niż co do tego pelletu.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #7 dnia: 21.06.2021, 19:08 »
Zgadzam się z Michałem. Pellety skretting, coppens czy aller gwarantują określoną jakość bo są to produkty żywieniowe dla hodowców ryb, a nie stricte produkty wędkarskie.

Ich skład jest tak skomponowany, że dostarczają wszystkich niezbędnych elementów żywieniowych rybom, i na ich produktach ja się nie zawiodłem ani razu. Niezależnie od rodzaju wody czy gatunku ryb.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #8 dnia: 21.06.2021, 19:41 »
Kozi wzupełności się z tobą zgadzam.

Ciekawostką jest sytuacja gdy wpierw wypytuje sie jakis czas temu co to jest aqua...aler , a teraz od dłuższego czasu robi się teorie z mielenia.
Prawda jest taka , że gdyby nie sig 95% zawodników tutaj nie miała by pojęcia co to pellet AA , compens czy skretting.
A o mieleniu tych rzeczy i dodawaniu ich tu i uwdzie to wogóle...bajka z innej bajki.

Maciek

Offline Kriskros

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 0
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #9 dnia: 21.06.2021, 19:51 »
No wszyscy macie duzo racji. Ale czy ktos zaglebial sie w wartosci odzywcze maczek i w jakich okresach roku najlepien je stosowac? Chodzi mi o bialko, wegle itp. Zapewne aller classic bedzie inaczej dzialal niz aller best czy primo. Chodzi mi o to czy jest ktos w stanie podac logike podchodzenia do tego tematu jesli chodzi o zerowanie ryb?

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #10 dnia: 21.06.2021, 20:06 »
No wszyscy macie duzo racji. Ale czy ktos zaglebial sie w wartosci odzywcze maczek i w jakich okresach roku najlepien je stosowac? Chodzi mi o bialko, wegle itp. Zapewne aller classic bedzie inaczej dzialal niz aller best czy primo. Chodzi mi o to czy jest ktos w stanie podac logike podchodzenia do tego tematu jesli chodzi o zerowanie ryb?

Jeśli masz pytania napisz do aqua aller.
Lub wejdź na ich strone obejżyj sobie karty z wartosciami odżywczymi.
Linie aqua są przeznaczone raz dla odpowiedniego gatunku ryb dwa do wymiaru ryb.
Pora roku patrz temp. Wody to inna sprawa.

Aller to pasza i tu są kolejne pytania jeśli chodzi hodowle.
Wiadomo ekonomia w hodowli to podstawa. Są gatunki które musza mieć pasze. Ale są gatunki ktore pasze jak i ziarno równo pochłaniają.
Ten rok jest trudny w hodowli...
Zimna wiosna spowodowała brak wciągania... teraz znów jest za ciepło i ryba też nie wciąga.
Temat howu to ciężki temat i hodowcy niechętnie się dzielą wiedzą.
Maciek

Offline Kriskros

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 0
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #11 dnia: 21.06.2021, 20:36 »
MJMACIEK dzieki za odpowiedz. A jak sprawdzaly sie wam poszczegolne maczki na gatunki ryb. Chodzi mi o to czy np lt94 jest lepsza na karpie czy np z kalamarnicy na leszcze. Dziekuje z gory za input !

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #12 dnia: 21.06.2021, 21:29 »
Nie odpowiem na tak postawione pytanie, bo po prostu się nie znam. Natomiast trzeba sobie zadać pytanie, ile tej kałamarnicy jest w takim ekstrakcie sprzedawanym na potrzeby rynku wędkarskiego. Raz, że połowy komercyjne kałamarnic w Europie nie są powszechne, w przeciwieństwie do tych z Japonii, USA, Australii, czy też Tajlandii. Dwa. Kałamarnice wymagają specyficznego sposobu łowienia (przy odłowach komercyjnych). Tak na marginesie nocne komercyjne odłowy w Zatoce Tajlandzkiej widać aż z kosmosu :) Stąd też odpady z kałamarnic nie są czymś, co jest dostępne w takich ilościach, jak chociażby elementy niezbędne do produkcji mączki rybnej. Jeszcze jedna kwestia. Masa producentów wędkarskich na swoich ekstraktach z kałamarnic ma enigmatycznie jako dodatek wpisany, oprócz czegoś co zapobiega wysychaniu, "flavouring" (aromat, smak, dodatek - czy jakkolwiek to inaczej przetłumaczyć). Najśmieszniejsze jest to, że jedna z dużych firm karpiowych o "flavouringu" pisze jedynie w angielskiej "instrukcji" na opakowaniu. Natomiast w tłumaczeniach składników ekstraktu na inne języki pomija już ten co by nie było dość istotny element. Należy więc sobie zadać pytanie co to jest za ekstrakt, który wymaga dodatkowo aromatyzowania, choć według opisu producenta produkt składa się nie tylko z ekstraktu, ale też...i kawałków kałamarnicy.   

Offline Opos

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 830
  • Reputacja: 139
  • Płeć: Mężczyzna
  • Uśmiechaj się w każdy dzień :)
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #13 dnia: 21.06.2021, 21:34 »
Kozi ma racje. Np na coopensie nie pisze ile %bialka ma maczka z ktorej go robia w lorpio tez nie pisze. A jak zmielisz coppensa lorpio w porowaniu z aqua allerem to jest roznica. Pellety coopens i screeting latwo sie miela jak pellety z ziaren a aqua juz nie. Wiec ja wyszedlem z zalozenia ze wcale takie super moga nie byc jak sie je zachwala. I zdecydowalem sie kupowac maczke 60% i jest git. tu znalazlem takie cos o coopensie https://www.coppens.pl/gardon-1-5-20kg,3,201,1390

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #14 dnia: 21.06.2021, 21:54 »
Mączka a ekstrakt to są dwie różne rzeczy. Jeśli chodzi o squida to raczej możemy się tylko domyślać co tam jest. Jednak poziomu białka się nie oszuka i jeśli jest on na poziomie 80% to "trocin" tam być nie może. Raczej nie słyszałem o tezie żeby maczki "rybne" były aromatyzowane, zresztą sam kolor i struktura mogą po części wskazywać z czego jest ona zrobiona.