Autor Wątek: Naprawa pękniętej sztycy podbieraka  (Przeczytany 481 razy)

Offline Tomba

• Ekspert
  • Reputacja: 385
  • Ulubione metody: method feeder
Naprawa pękniętej sztycy podbieraka
« dnia: 02.10.2021, 23:02 »
Kupiłem sobie teleskopową sztycę Atome 4 m do wciągania karpi z komercji ze skarpy ok 2 m. Nie chciałem ich przeciągać po żwirowej skarpie ale przenieść je nad nią. Niestety sztyca nie wytrzymała i i pękła wzdłużnie na ok. 20 cm. Może też, choć małe prawdopodobieństwo, że ją nadepnąłem. Tak czy inaczej pęknięci8e było.
Do naprawy zastosowałem sposób, który z powodzeniem stosuję do naprawy rozwarstwionych szczytówek. Użyłem cienkiej plecionki. Pierwsze zwoje ścisłe, potem rzadsze, naprężenie cały czas dość mocne. Na koniec znowu bardziej ścisłe zwoje. Po wykonaniu omotki pokrycie jej dwuskładnikowym klejem epoxy, np. jakiś Dragon. Na koniec lekkie ogrzanie kleju nad gazem, żeby się ładnie rozpłynął i utworzył równą powłokę. Dzisiaj były testy nad wodą. Sztyca pracuje jak nowa.

Zdjęcie jest słabe, w rzeczywistości wygląda to lepiej ale pokazuje  z grubsza o co chodzi.

Do rozwarstwionych szczytówek można zamiast cienkiej plecionki użyć nici omotkowej. I można użyć szybko wiążących żywic dwuskładnikowych. Proces jest krótszy i do wygładzenia warstwy żywicy wystarczy zapalniczka.

Myślę też, że ten sposób można użyć do prowizoryczniej naprawy blanku wędki, podobnie uszkodzonego. To jednak nie przywróci poprzedniej pracy kija.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Tomba

• Ekspert
  • Reputacja: 385
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Naprawa pękniętej sztycy podbieraka
« Odpowiedź #1 dnia: 08.10.2021, 21:03 »
I trochę lepsze zdjęcie zrobione za dnia
Pozdrawiam,
Tomek

Offline hakon