Autor Wątek: Powrót jesiotra  (Przeczytany 8811 razy)

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Powrót jesiotra
« Odpowiedź #15 dnia: 08.10.2021, 12:41 »
Lucek, tak. Różnie go naukowcy nazywali... Jesiotr  Bałtycki, Zachodni (w zasadzie jego odmiana), a ostatnio Ostronosy. Jakakolwiek by to nie była genologia nazewnicta, to jestem za tym by przywrócić do życia rybę która jest kilkukrotnie starsza  niż państwowość Polska i występowała na Naszych ziemiach od bardzo dawna.

Wysłane z mojego SM-M515F przy użyciu Tapatalka
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Powrót jesiotra
« Odpowiedź #16 dnia: 08.10.2021, 12:43 »
Polecam poczytać. Ciekawy artykuł

https://ekoagora.pl/zostanie-nam-skora-jesiotra/

Doskonały artykuł! :thumbup:

Polecam zastanowić się, dlaczego PZW nie edukuje w sprawie jesiotra, pomimo, że to właśnie w ośrodku PZW najwięcej robiono, i zapewne sporo to poszło wędkarskiej kasy (ile kasy idzie w PZW wędkarze nie wiedzą). Gdyby jeden z drugim rozumiał, że jesiotr wpływa na tarło do rzeki, a żyje w morzu, to by rozumiał jak ważne jest sprawienie, aby ryby mogły migrować. U nas jednak poziom wiedzy jest często na poziomie zdobywców Dzikiego Zachodu, którzy zabijali wszystko co się dało, nie myśląc co dalej. Po prostu edukacja tutaj jest w stanie szczątkowym Nie powinno więc dziwić, że w ankiecie skierowanej do wędkarzy X lat temu na pytanie 'dlaczego nie ma ryb?' odpowiedzią było - bo nie zarybiają :facepalm:
Lucjan

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Powrót jesiotra
« Odpowiedź #17 dnia: 08.10.2021, 12:53 »
Lucek, tak. Różnie go naukowcy nazywali... Jesiotr  Bałtycki, Zachodni (w zasadzie jego odmiana), a ostatnio Ostronosy. Jakakolwiek by to nie była genologia nazewnicta, to jestem za tym by przywrócić do życia rybę która jest kilkukrotnie starsza  niż państwowość Polska i występowała na Naszych ziemiach od bardzo dawna.


Ja też jestem za tym, ale to musi mieć sens, ręce i nogi. A tych brak. Czy zastanawiałeś się nad tym, że ginie wiele gatunków rodzimych, jak np. węgorz europejski? Zobacz jak działa PZW. Na Mazurach zarybiają nim, ale tak, aby odłowić wszystko, byle nic nie wróciło do Bałtyku. Dlatego uważam wielu rybakoznawców za cholernych hipokrytów. Bo lepiej robić coś, aby nie ginęły gatunki jakie wciąż żyją, niż restytuować coś, co jest spokrewnione z jesiotrem który żył u nas. Uważam też, że ktoś pozmieniał teksty w Wikipedii w swoim czasie, tak aby można było użyć słowa restytucja. Jak dla mnie to do końca restytucją nie jest :)

To trochę przypomina próbę budowania domu na bagnie. Można wydać masę kasy na materiały, robić oprawę i nagłaśniać wspaniałość
 projektu, ale bez solidnych fundamentów budowla  runie. Dlatego tak ważna jest edukacja. Ale naukowcy rybaccy nie chcą przywrócenia świetności wodom, ale dbają o rybaków i wydajność z hektara. Dlatego trzeba mieć jedno zdanie, odnoszące się do wszystkich gatunków, a nie działać wybiórczo. Węgorz powinien być prawnie chroniony, i właśnie ważne jest, aby go introdukować do polskich rzek i jezior, aby mógł powrócić. W innym wypadku będziemy za 20-30 lat robić jego restytucję. Tutaj za złowienie jesiotra powinny byc mega kary, łącznie z odebraniem kutra rybackiego. Bez tego jest to 'głupiego robota' i wszystko pójdzie na marne.
Lucjan

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Powrót jesiotra
« Odpowiedź #18 dnia: 08.10.2021, 13:16 »
Jest w tym coś Chociaż uważam że lepiej coś robić niż nic nie robić. I no to nie tylko w sprawie jesiotra, ale i innych ryb występujących w polskich wodach, bo w niedługim czasie podobny problem będzie dotyczyć innych gatunków.

Wysłane z mojego AGS2-L09 przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Ciapaty

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 147
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kocham grube mamuśki 😈 (oczywiście chodzi o 🦈 )
  • Lokalizacja: Wielkopolska - okręg kaliski
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Powrót jesiotra
« Odpowiedź #19 dnia: 08.10.2021, 15:25 »
Jest w tym coś Chociaż uważam że lepiej coś robić niż nic nie robić. I no to nie tylko w sprawie jesiotra, ale i innych ryb występujących w polskich wodach, bo w niedługim czasie podobny problem będzie dotyczyć innych gatunków.

Wysłane z mojego AGS2-L09 przy użyciu Tapatalka
"Innych gatunków" - m.in. karasia pospolitego.
FAT MOMMA LOVERS TEAM #PIKEHERO

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 179
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Powrót jesiotra
« Odpowiedź #20 dnia: 08.10.2021, 18:13 »
"Powrót jesiota" - jak w tytule tematu.
Jenota znam i widziałem na własne oczy. Jesiotra znam - słyszałem i widziałem w necie.
Ale jesiota? Nie słyszałem. Mieszanka jenota z jesiotrem?

PS. Tak, wiem. Dopierdzielam się.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 491
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Powrót jesiotra
« Odpowiedź #21 dnia: 08.10.2021, 19:06 »
Endemiczny gatunek ryby z rodziny jesiotrowatych. Występuje tylko w Polsce.

Offline pawel060981

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kazimierza Wielka
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Powrót jesiotra
« Odpowiedź #22 dnia: 08.10.2021, 22:58 »
Walnąłem się :D pisane na szybko.  Ale teraz zauważyłem że ktoś już poprawił. Wielki brat czuwa :bravo: :D :D

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 602
  • Reputacja: 1121
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Powrót jesiotra
« Odpowiedź #23 dnia: 27.11.2021, 21:58 »
Dr inż. Andrzej Kapusta w odpowiedzi na pytanie "Kiedy uda się całkiem przywrócić jesiotry w naszych rzekach?":

Myślę sobie, że może mój 13-letni syn będzie miał szansę dożyć czasów, w których jesiotry będą na tyle liczne, że będziemy zastanawiali się, co z nimi zrobić

https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,177330,27842844,kiedys-mozna-bylo-je-polawiac-tylko-dla-krola-a-ludzie-placili.html

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 624
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Powrót jesiotra
« Odpowiedź #24 dnia: 28.11.2021, 09:02 »
Wrzucam Wam filmik z zarybienia Jesiotrem.
Robert