NAD WODĄ > Łowiska

Susza

(1/12) > >>

Shreku82:
Ostatnio jadąc z pracy do domu, widziałem zatrważająco niski stan wody w Jeziorze Rożnowskim. Jadąc z Justu można było zobaczyć lustro wody cofnięte o przynajmniej 5m, a na wlocie Dunajca do jeziora była pusta łacha na przynajmniej 40m. Zdjęć niestety żadnych nie zrobiłem

Dzisiaj, korzystając z przymusowego weekendu u Niemca, poszedłem na spacer nad zbiornik zaporowy na Białej Elsterze w rejonie Vogtland. Stan wody w zbiorniku (parę razy już nad nim spacerowałem) jest bardzo niski i wszechobecna susza niemcom też się daje we znaki.
Kilka lat temu na tym zbiorniku była spuszczona woda, bo pękała tama i trzeba było ją naprawić. Tamten widok pustego jeziora był naprawdę dziwny (w którymś wątku wrzucałem zdjęcia z tego okresu), ale zrozumiały ze względu na prace remontowe.
Zbiornik dosyć szybko napełniono i ze 2 lata temu stan wody był już normalny. Dzisiaj spacerowałem w miejscach gdzie powinna być woda i można było wejść w głąb zbiornika na odległość 25m suchą stopą.
Dwie odnogi z dopływami (jeden to chyba Moritzbach) ledwo ciekną, a wody w nich jak na lekarstwo.

W Polsce większość zbiorników zaporowych które mijam ma bardzo niski stan, a podróżując po Europie widzę to samo praktycznie w każdym kraju w Europie. I to nie tylko na jeziorach, ale przede wszystkim na rzekach.
Rzeka Ijssel w Holandii miejscami ma odsłonięte całe główki. Ren pod Koblencją opływa sporą wyspę i woda jest tylko w jednej odnodze. Łeba w Dreznie czy Magdeburgu też jest bardzo niska. I można by wymieniać dalej i dalej...

Takiej suszy nie pamiętam i przy obecnej sytuacji geopolitycznej dobrze to raczej nie wróży

Pod spodem kilka zdjęć znad jeziora Talsperre Pirk na Białej Elsterze

Wysłane z mojego SM-M515F przy użyciu Tapatalka

Kozi:
Od lat taki widok i i spadek poziomu wody latem to rzecz normalna, wiosną wszystko wróci do normy.

Mosteque:

--- Cytat: Kozi w 13.08.2022, 16:58 ---Od lat taki widok i i spadek poziomu wody latem to rzecz normalna, wiosną wszystko wróci do normy.

--- Koniec cytatu ---

Nie wiem, może u Ciebie wraca. O mnie przez kilka lat na wiosnę był dramat. Dopiero w tamtym roku wróciło do normalnego stanu.


Anyway... Przyszłościowe hobby mamy.
W sumie te "wodne autostrady" to nie taki głupi pomysł. Wyschnie, wystarczy beton wlać bez zbędnych pracy gruntowych. I można jeździć...

Kozi:
U mnie na wiosnę tak jak pisałem wszystko wraca do normy...a jak wiadomo w Wielkopolsce zawsze susza.

Shreku82:

--- Cytat: Kozi w 13.08.2022, 16:58 ---Od lat taki widok i i spadek poziomu wody latem to rzecz normalna, wiosną wszystko wróci do normy.

--- Koniec cytatu ---
Nie powiedziałbym...

Rożnów co 2 tygodnie mijam od ponad 11 lat i takiego stanu nigdy nie było.

Ijssel, Ren, Łaba, Weser, Mosela i wiele innych rzek mijanych przeze mnie kilka razy w tygodniu - takich niżówek jeszcze nigdy nie widziałem.

Wysłane z mojego SM-M515F przy użyciu Tapatalka

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej