Autor Wątek: Susza  (Przeczytany 5149 razy)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Susza
« Odpowiedź #30 dnia: 17.08.2022, 09:26 »
:bravo:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Susza
« Odpowiedź #31 dnia: 31.08.2022, 18:41 »
Jak można pisać, że rzeka wysycha - rzeki, nie ma ! Dopływy Sanu itd...
Bieszczady, San i Zalew Soliński :(
 

...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Mariusz Wu

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 495
  • Reputacja: 43
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Żory
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Susza
« Odpowiedź #32 dnia: 02.09.2022, 18:57 »
Miejsce gdzie w czerwcu łowiono grube okonie wygląda dziś tak. Klimkówka ( Beskid Niski) zdjęcie nie jest mojego autorstwa. Chyba trzeba będzie zrewidować plany bo na koniec września mamy wynajętą tam chatkę. 
Nie wypada śmiać się z Ukraińców że mają prezydenta komika w sytuacji gdy ma się prezydenta klauna

Online zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 493
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Susza
« Odpowiedź #33 dnia: 02.09.2022, 20:12 »
Jak można pisać, że rzeka wysycha - rzeki, nie ma ! Dopływy Sanu itd...
Bieszczady, San i Zalew Soliński :(

Przerażające są te zdjęcia. Taka ilość wody nie zbierze się w krótkim czasie.

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Susza
« Odpowiedź #34 dnia: 02.09.2022, 20:48 »
Miejsce gdzie w czerwcu łowiono grube okonie wygląda dziś tak. Klimkówka ( Beskid Niski) zdjęcie nie jest mojego autorstwa. Chyba trzeba będzie zrewidować plany bo na koniec września mamy wynajętą tam chatkę.
Zdjęcia ślubne miałem tam robione - zupełnie inaczej to wyglądało

Swoją drogą to podibno mieli spuszczać wodę z Klimkówki bo zapora pękała i trzeba było ją naprawić więc idealna okazja by skorzystać z sytuacji

Wysłane z mojego SM-M515F przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Mariusz Wu

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 495
  • Reputacja: 43
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Żory
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Susza
« Odpowiedź #35 dnia: 02.09.2022, 21:14 »
Zrobię off topic ale ten Twój Grybów to zrobił na nas bardzo przyjemne wrażenie jako dla osobników przejeżdzających przez miejscowość.
Nie wypada śmiać się z Ukraińców że mają prezydenta komika w sytuacji gdy ma się prezydenta klauna

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Susza
« Odpowiedź #36 dnia: 02.09.2022, 21:59 »
Taka spokojna, większa wioska ze swojskim klimatem

Wysłane z mojego SM-M515F przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Susza
« Odpowiedź #37 dnia: 03.09.2022, 09:01 »
Ciekawie się dzieje, bo w Europie susza, za to 2/3 Pakistanu pod wodą jeszcze kilka dni temu. Niedobrze to wygląda.

U mnie dalej susza, jeden deszcz nie jest w stanie wiele zmienić, ale przynajmniej trawa zaczęła się zielenić na nowo. Gorzej z rybami, bo woda albo nisko albo uciąg słaby. Ilość łowionych brzan mocno zmalała, za to gryzie leszcz, łachudra jedna...
Lucjan

Offline hakon

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 336
  • Reputacja: 29
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Susza
« Odpowiedź #38 dnia: 03.09.2022, 09:26 »
Dziś czytałem, że w Chinach Jangcy też już prawie wyschła.
"To ludzie stworzyli potwory na swoje podobieństwo"
Znalezione w necie

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Susza
« Odpowiedź #39 dnia: 03.09.2022, 09:30 »
Ilość wody na Ziemi pozostaje bez zmian, to i pewnie łączna suma opadów też. Zmienia się tylko ich rozłożenie. I pewnie jest tak, że tam, gdzie padało dużo, pada coraz więcej, a gdzie mniej, coraz mniej :-\
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline ObraFMI

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 277
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mariusz
    • Próbnik
  • Lokalizacja: FMI
Odp: Susza
« Odpowiedź #40 dnia: 03.09.2022, 17:49 »
Dziś czytałem, że w Chinach Jangcy też już prawie wyschła.
W Chinach wyschło 30% rzek i jezior.

Dziś o 18.00 na TVN24 dokumentalny film o wysychających największych rzekach.
Nie płacę Pazernym Zabójcom Wód.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Susza
« Odpowiedź #41 dnia: 03.09.2022, 20:21 »
U mnie ulewy nie pamiętam. Jeden dzień padało przez cały dzień a tak to grządki cały czas trzeba podlewać. Trawę kosiłem w tym roku 3 razy. Tam, gdzie nie jest w cieniu albo w pobliżu podlewanych grządek lub rabat jest step i tylko pojedyncze ogigle chwastów wystawały. Zdarzały się przelotne opady, które nawet kostki brukowej nie zmoczyły.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Susza
« Odpowiedź #42 dnia: 03.09.2022, 21:00 »
https://edo.jrc.ec.europa.eu/edov2/php/index.php?id=1000        Strona główna

Wszystko jak na tacy - dużo danych. Raporty do wglądu. Anomalia, wilgotność gleby etc.Można ustawić latami. Klikamy: MAPPING DROUGHT, Interactive Mapviewer ( opcje rzek, zbiorników itd. w zakładkach.) lub Side by Side Map i wybieram np. Polska.  Są też podane rekordy temperatur i ogólnie stan suszy.

...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Susza
« Odpowiedź #43 dnia: 05.09.2022, 16:54 »
Już sam zakwit sinic na wolnym odcinku i nagły spadek temperatury (podczas burz, coraz częstszych) może spowodować śmierć większości ryb.

Mała poprawka - w wodzie w której jest rozkwit sinic i tak żaden płetwal nie przeżyje bo sinice to bakterie/glony beztlenowe.

A lekarstwo na zrąbaną meliorację jest zasadniczo proste ale dla polityków bardzo trudne mianowicie całkowicie odpieprzyć się od rzek - od najmniejszego strumyczka po Wisłę i Odrę przynajmniej przez dekadę, dwie z wyjątkiem utrzymania żeglowności Odry i przywrócenia żeglowności na Wiśle.
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Susza
« Odpowiedź #44 dnia: 05.09.2022, 19:54 »
Mała poprawka - w wodzie w której jest rozkwit sinic i tak żaden płetwal nie przeżyje bo sinice to bakterie/glony beztlenowe.

Sinice czy algi są raczej wszechobecne, wiele kąpielisk jest zamykanych z powodu ich obecności, ale nie powoduje to śmierci ryb. Ostatnio byłem na krótkich wakacjach w Lake District, to miejsce gdzie są najwyższe góry w Anglii (nie w UK) i spore jeziora, które powinny być wodą gdzie bytują głównie trocie. Ale woda jest zanieczyszczona, i było ostrzeżenie o algach i zatruciach jakie mogą powodować. Zwłaszcza ostrzega się właścicieli psów, ponieważ one mogą pić wodę lub wylizywać się po kąpieli. W kilku miejscach były charakterystyczne skupiska tychże alg, w postaci jakby kożuchów czy taśm. Oczywiście tam się to wszystko monitoruje i zwłaszcza istotne są informacje od ludzi, u nas się je olewa zazwyczaj.


A lekarstwo na zrąbaną meliorację jest zasadniczo proste ale dla polityków bardzo trudne mianowicie całkowicie odpieprzyć się od rzek - od najmniejszego strumyczka po Wisłę i Odrę przynajmniej przez dekadę, dwie z wyjątkiem utrzymania żeglowności Odry i przywrócenia żeglowności na Wiśle.

Niestety nie do końca można tak robić. Meliorację można odwracać, bo kto mieszka przy rzekach wie, że zazwyczaj takie upusty są regulowane, i można zamknąć je odpowiednio aby woda nie uciekała do rzeki. Ale do tego potrzeba ludzi, wątpię aby było ich tylu aby tym regulować jak należy. Kolejny problem to rozbudowa mieszkalnictwa, mamy do czynienia z masowym budowaniem na terenach które są zagrożone powodzią. Dlatego nie można zatapiać tych domów. Mszczą się błędy popełniane w przeszłości. Dlatego właśnie trzeba jakichś sensownych rozwiązań. Nie za bardzo widzę aby sadzono na potęgę drzewa w takich miejscach na przykład. Może zamiast jednego pola o powierzchni hektara można nasadzić drzewa, tak aby na 10-20 hektarów pól przypadało coś takiego?

Pytanie czy mamy na to kasę. Sam jako młody człowiek remontowałem przepływy w ramach dorabiania na wakacjach, i wiem w jakim były stanie. A tu często po jednej powodzi jest sporo do usuwania, tak aby klapa się swobodnie otwierała i zamykała. Do tego powinno się wracać do masowego sadzenia drzew nad wodami, a było póki co wycinanie. Kto mieszka w Opolu wie co zrobiono z Odrą, przepiękną rzekę zmasakrowano robiąc z niej uregulowany kanał, który teraz pełen jest zielska. Ale właśnie to jest problem, jak mamy zmeliorowane pola, to wycina się roślinność aby woda odpływała, aby nie niosła czegoś, co powoduje niedrożność upustów.

Warto też wspomnieć o 'złej UE' niby, która jednak płaci za to, że są łąki. Wielu Polaków uważało to za bezsens, jednak najwyraźniej nie jest to głupie, bo to są tereny które mogą magazynować więcej wody właśnie. ALe aby zapobiec suszy trzeba znacznie silniejszych działań, na pewno jednak należy wstrzymać lanie betonu. Ale wątpię aby się na to zgodzili politycy niestety, bo spadłaby ilość inwestycji. Z drugiej strony dlaczego firmy budowlane nie mogłyby zajmować się tworzeniem jakichś polderów zatrzymujących wodę? Na pewno dałoby się coś wymyślić, choć co prawda nie będzie tam miejsca dla cementu i kruszyw...
Lucjan