Autor Wątek: Dzierżno Duże (Rzeczyce) 615 ha C&R  (Przeczytany 70036 razy)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 049
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dzierżno Duże (Rzeczyce) 615 ha C&R
« Odpowiedź #195 dnia: 06.09.2021, 07:02 »
Nie wiem czy dobrze załapałem o co chodzi, ale to wygląda tak. W operacie rybackim musi się znaleźć przewidywana wielkość połowów amatorskich oraz sposób regulacji wielkości oraz struktury populacji ryb drapieżnych i karpiowatych, czyli np. przez odłowy wędkarskie, regulacyjne czy też limity połowu oraz wymiary ochronne i inne zakazy. No Kill to w praktyce sposób określenia wymiaru ochronnego ryby w operacie. Ustala się No Kill w operacie z uwagi na......Nie wiem jednak co zostało tam wpisane do operatu rybackiego Dzierżna, jaki był powód dla No Kill'a. 

W operacie rybackim muszą być jednak także opisane źródła, jak i rodzaje zanieczyszczeń wód obwodu rybackiego, czyli te czynniki które wpływają na gospodarkę rybacką. Polska gospodarka rybacka opiera się bowiem na połowach i jedzeniu ryb. Jednak nie wiem czemu państwo pozwala zgodnie z prawem zabierać ryby dla celów konsumpcyjnych ze zbiorników, które są zanieczyszczone w stopniu zagrażającym zdrowiu obywateli. Tego nigdy nie pojmę :facepalm: No, ale na chwilę obecną tak jest.

Nie jestem ichtiologiem więc nie chce gdybać, ale wydaje mi się, że można w operacie wykazać, że ryb nie da się jeść z uwagi na zagrożenie dla zdrowia ludzi i w związku z tym wprowadzić No Kill. Jednak nie wiem, czy wówczas taki obwód rybacki powinien w ogóle dalej istnieć, czy też czy nie powinien zostać zniesiony przez wojewodę. I tu widzę ryzyko dla przyszłości Dzierżna, o ile tylko nie zabiera się tam ryb z uwagi m.in. na zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. A obwód nie zostanie jeszcze zniesiony bo..... jest inny powód związany z przyszłością Dzierżna. WP będą mogły w 2024 r. spróbować przejąć tą wodę dla celów rekreacyjno-wędkarskich i samemu nią zarządzać jak zobaczą, że da się na tym zarobić niezłą kasę. Gdybam tylko, ale moje gdybania często stają się rzeczywistością ;)  Ogólnie są to jednak nadal gdybania, bo gdyby okręg PZW w Katowicach wyjaśnił wędkarzom na czym stoją, to nie byłoby gdybania i pytań :beer:

Tak dobrze zczaiłeś.
O to mi chodzi.
W zderzeniu z rzeczywistością pzw - wpada kolejna barjera do nokil na wody z operatem.... Cały czas zasłaniają się zapisami z operatu o przeznaczeniu wody do celów gospodarczych ( patrz wędkarstwo jeśli nie ma rybaka).
Jaka kolwiek dysputa kończy się na zbyciu w stone zapisów .
Maciek

Offline michal75

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 2
Odp: Dzierżno Duże (Rzeczyce) 615 ha C&R
« Odpowiedź #196 dnia: 07.10.2021, 11:24 »
Próbowałem się dowiedzieć gdzie nie gdzie kto jest właścicielem tego łowiska. I wychodzi na to, że starostwo powiatowe Gliwice . A wody polskie uważają , że nie i mają jakieś tam ale do nich. Więcej nie pytałem bo mało kto telefon odbiera ale zanim mnie skierowano na właściwą osobę to chyba z 5 razy mnie tak przerzucano. To świadczy o tym jaki bałagan jest w tym wszystkim.

Co do łowiska nie raz widać i słychać jak wędkarze łapią tam żywca do wiaderek żeby mieć na inne zasiadki u siebie.

Jak ktoś wspomniał nie da się upilnować tego zbiornika. I albo będą powtarzane kontrole albo to będzie tak, że skoro raz była kontrola to można już robić samowolkę.

Teraz już powoli robi się luz na zbiorniku. Coraz mniej zapalonych wędkarzy. Od strony dopływu też powoli się luzuje w końcu coraz mniej ryby tam pływa.

Najlepsze kontrole mogą być przy wyjazdach z większości miejscówek. Wtedy łatwo się sprawdzi czy wędkarz nie wynosi ryb.  Ale by było zaskoczenie. Jeśli nie będzie dużych mandatów to nie zmieni się nic.

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 022
  • Reputacja: 404
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dzierżno Duże (Rzeczyce) 615 ha C&R
« Odpowiedź #197 dnia: 07.10.2021, 11:53 »
Nie wiem kto jest właściecielem wody. Ale co do rybostanu to moim zdaniem jest co raz więcej a nie mniej ryby ;) Kontroli dużo a najfajniejsze ,że większość wędkarzy ma oko jeśli pojawia się ktoś nowy. W kole z roku na rok jest więcej ludzi więc nie wiem z kąd zdanie że co raz mniej wędkarzy. Jeśli karp nie jest na super braniu to mniej karpiarzy siedzi.
Co do potencjału łowiska - można zobaczyć wyniki z ostatnich karpiowych zawodów starcie tytanów. Gdzie zaliczano tylko 5 największych ryb na team. Na około 50 teamów zważono 2 tony karpi. I Łowiono je praktycznie z wszystkich stanowisk.
Mój każdy tergoroczny wyjazd na Dzierzno to przerzucanie leszczy 2-4 kg jeden za drugim ,tak że traciłem rachubę. A łowiłem tam w tym sezonie co najmniej 20 razy.
Powiem więcej Michał mam wrażenie ,że mówimy o innej wodzie. Chyba w ogóle tam nie łowisz . Na Dzierznie mało ryby ? Łowienie żywców do wiaderek ? Przecież tam cieżko złowić jakąkolwiek drobnice. Możesz sypać jockersa a i tak wchodzą ryby minium po 2 kg. Może są pojedyncze miejsca gdzie połowisz mniejsze karasie.
Zdecydowanie najlepsza woda Pzw w Polsce a ty szukasz dziury w całym. Owszem może nie wszystko jest idealnie ale gdzie jest lepiej ? Jeśli ci nie odpowiada masz setki innych łowisk do wyboru ;)

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 336
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dzierżno Duże (Rzeczyce) 615 ha C&R
« Odpowiedź #198 dnia: 07.10.2021, 12:01 »

Powiem więcej Michał mam wrażenie ,że mówimy o innej wodzie. Chyba w ogóle tam nie łowisz . Na Dzierznie mało ryby ? Łowienie żywców do wiaderek ? Przecież tam cieżko złowić jakąkolwiek drobnice. Możesz sypać jockersa a i tak wchodzą ryby minium po 2 kg. Może są pojedyncze miejsca gdzie połowisz mniejsze karasie.
Zdecydowanie najlepsza woda Pzw w Polsce a ty szukasz dziury w całym. Owszem może nie wszystko jest idealnie ale gdzie jest lepiej ? Jeśli ci nie odpowiada masz setki innych łowisk do wyboru ;)

Też mnie zdumiał ten wpis. Na pewno piszesz o DD? ;D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dzierżno Duże (Rzeczyce) 615 ha C&R
« Odpowiedź #199 dnia: 07.10.2021, 12:22 »
Zbyszku, a jak na DD z linem, medalową płocią lub karasiem pospolitym? Miałeś jakiegoś na wędce? Albo słyszałeś coś o jakichś wynikach w tych gatunkach u innych wędkarzy? :beer:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 728
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Dzierżno Duże (Rzeczyce) 615 ha C&R
« Odpowiedź #200 dnia: 07.10.2021, 12:34 »
Nie do mnie to pytanie ale odpowiem żartobliwie, te wszystkie medalowe rybki z innych zbiorników zostały by spokojnie zjedzone przez swoich rówieśników z DD. Nie będe pisał o wymiarach bo i tak mi nie uwierzycie ale jesli Lin ma nadal rekord Polski 64 cm to na DD pływaja jego prapradziadkowie :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dzierżno Duże (Rzeczyce) 615 ha C&R
« Odpowiedź #201 dnia: 07.10.2021, 12:47 »
Dzięki za info Janusz! Z karasiem jest podobnie, myślisz? Widziałem zdjęcia tylko japońców, okazałych, ale jednak pospolitych brak.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 728
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Dzierżno Duże (Rzeczyce) 615 ha C&R
« Odpowiedź #202 dnia: 07.10.2021, 13:03 »
Niestety ale Karasie lub takie dziwne hybrydy widziałem na zdjeciach karpiarzy lub słyszałem o ich złowieniu. Zresztą większości przypadków te Okazy na DD zostaja złowione przez karpiarzy którzy na swoich kilkudniowych zasiadkach potrafią "sciągnąć" je w pole swojego łowienia.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline michal75

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 2
Odp: Dzierżno Duże (Rzeczyce) 615 ha C&R
« Odpowiedź #203 dnia: 07.10.2021, 17:38 »

Powiem więcej Michał mam wrażenie ,że mówimy o innej wodzie. Chyba w ogóle tam nie łowisz . Na Dzierznie mało ryby ? Łowienie żywców do wiaderek ? Przecież tam cieżko złowić jakąkolwiek drobnice. Możesz sypać jockersa a i tak wchodzą ryby minium po 2 kg. Może są pojedyncze miejsca gdzie połowisz mniejsze karasie.
Zdecydowanie najlepsza woda Pzw w Polsce a ty szukasz dziury w całym. Owszem może nie wszystko jest idealnie ale gdzie jest lepiej ? Jeśli ci nie odpowiada masz setki innych łowisk do wyboru ;)

Też mnie zdumiał ten wpis. Na pewno piszesz o DD? ;D

Źle mi się napisało. Miałem na myśli, że luzuje się od dopływu jeśli chodzi o wędkowanie bo coraz mniej ryby tam będzie wpływać. Na wiosnę to wiadomo jeden na drugim tam siedzi.

Offline michal75

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 2
Odp: Dzierżno Duże (Rzeczyce) 615 ha C&R
« Odpowiedź #204 dnia: 07.10.2021, 17:55 »
Nie wiem kto jest właściecielem wody. Ale co do rybostanu to moim zdaniem jest co raz więcej a nie mniej ryby ;) Kontroli dużo a najfajniejsze ,że większość wędkarzy ma oko jeśli pojawia się ktoś nowy. W kole z roku na rok jest więcej ludzi więc nie wiem z kąd zdanie że co raz mniej wędkarzy. Jeśli karp nie jest na super braniu to mniej karpiarzy siedzi.
Co do potencjału łowiska - można zobaczyć wyniki z ostatnich karpiowych zawodów starcie tytanów. Gdzie zaliczano tylko 5 największych ryb na team. Na około 50 teamów zważono 2 tony karpi. I Łowiono je praktycznie z wszystkich stanowisk.
Mój każdy tergoroczny wyjazd na Dzierzno to przerzucanie leszczy 2-4 kg jeden za drugim ,tak że traciłem rachubę. A łowiłem tam w tym sezonie co najmniej 20 razy.
Powiem więcej Michał mam wrażenie ,że mówimy o innej wodzie. Chyba w ogóle tam nie łowisz . Na Dzierznie mało ryby ? Łowienie żywców do wiaderek ? Przecież tam cieżko złowić jakąkolwiek drobnice. Możesz sypać jockersa a i tak wchodzą ryby minium po 2 kg. Może są pojedyncze miejsca gdzie połowisz mniejsze karasie.
Zdecydowanie najlepsza woda Pzw w Polsce a ty szukasz dziury w całym. Owszem może nie wszystko jest idealnie ale gdzie jest lepiej ? Jeśli ci nie odpowiada masz setki innych łowisk do wyboru ;)

A co do zawodów to jak komuś się chciało to mógł sobie wydrukować mapkę stanowisk. Następnie zaznaczać na każdym ile karpi i w jakim przedziale wagowym zostało złowione i sam może wyciągnąć wnioski gdzie ryba żeruje w maju a gdzie we wrześniu. I muszę przyznać , że mi się chciało i są pewne wspólne miejsca zarówno na zawodach majowych jak i teraz nie dawno z września (starcie tytanów). Były miejscówki gdzie zostało złowione sporo małych karpi, były takie gdzie tylko średnie i duże wchodziły. Były też takie miejsca gdzie nikt nic nie złowił lub zdarzyły się pojedyncze sztuki. Mając na myśli małe karpie czyli do 8kg, średnie 8-12, i powyżej 12kg...

Mając przed sobą mapę batymetryczną DD idzie wywnioskować , że część stanowisk miała już prawie z góry wygrane zawody.

Musiałbym zobaczyć ale z tego co wiem prawie nic nie złapano od strony Taciszowai i trochę stanowisk od strony Yacht Clubu w stronę dopływu nic nie miało. Ale nie całkiem tylko pewna część.  Ale tak mnie więcej bo teraz dokładnie nie pamiętam.  Patrząc na to jak wyglądały wyniki poszczególnych stanowisk można wywnioskować co nie co.

Ogólnie na każdym stanowisku coś się złapie ale mi głównie o karpie chodziło bo leszczy i karasi mam już dość w tym roku.

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 022
  • Reputacja: 404
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dzierżno Duże (Rzeczyce) 615 ha C&R
« Odpowiedź #205 dnia: 07.10.2021, 22:23 »
Zbyszku, a jak na DD z linem, medalową płocią lub karasiem pospolitym? Miałeś jakiegoś na wędce? Albo słyszałeś coś o jakichś wynikach w tych gatunkach u innych wędkarzy? :beer:
Liny czasem się zdarzają. Ja osobiście żadnego nie złowiłem. Sztuki które widywałem na zdjęciach znajomych miały 50-61 cm. Płoci złowiłem tylko kilka i to zupełnie przypadkowo(nie były to sztuki medalowe ). Dużo drapieżnika, mnóstwo pokarmu w toni powoduje ,że bardzo trudno je złowić. Co do karasi widywałem i łowiłem tylko japońce.
Na Dzierznie występuje dużo hybryd (złowiłem kilka hybryd płoci w granicach 45 cm) karpio-karasia na jednym zdjęciu widziałem taką rybę w granicach 8-10 kg zupełnie do niczego nie podobną nie potrafię teraz znaleźć tego zdjęcia.
Z uwagi na wielką populację leszczy i karpi bardzo trudno zapolować typowo na lina. Tak jak trudno z setek tysięcy lechów 2-4 kg wyłuskać te 5 kg +. Po prostu trzeba dużo czasu spędzać na tej wodzie. W tym sezonie więcej łowiłem na Żywcu i nie mogę pochwalić się niczym szczególnym z Dzierzna.
Na pewno nie jeden rekord tam pływa. Słyszałem o leszczach na 9 kg i podobnej wielkości linach ale nie widziałem żadnego przekonującego zdjęcia a na wielu wodach krążą legendy o niestworzonych okazach więc dowiemy się jak ktoś takiego złowi i udokumentuje bo mówić można dużo.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dzierżno Duże (Rzeczyce) 615 ha C&R
« Odpowiedź #206 dnia: 08.10.2021, 07:40 »
Dzięki Zbyszku. Nie ukrywam że chodzi mi po głowie opłacenie składek pzw na 2022 rok że względu na DD ale moje zasiadki to max kilka godzin, wg tego co piszesz Ty i Enzo to szansa trafienia lina czy płoci jest mała. Przemyśle jeszcze temat....
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 022
  • Reputacja: 404
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dzierżno Duże (Rzeczyce) 615 ha C&R
« Odpowiedź #207 dnia: 08.10.2021, 08:30 »
Dzięki Zbyszku. Nie ukrywam że chodzi mi po głowie opłacenie składek pzw na 2022 rok że względu na DD ale moje zasiadki to max kilka godzin, wg tego co piszesz Ty i Enzo to szansa trafienia lina czy płoci jest mała. Przemyśle jeszcze temat....
Ja świadomie łowię na głębszych miejscach dalej od brzegu więc szansa na lina i płoć maleje. Po za kilkoma tyczkarzami jeżdżącymi wiosną na kłodnice i jednym znajomym to nie widuję żeby ktoś łowił tam na spławik. Więc możliwe ,że gdybyś się nastawił typowo na te ryby efekty mogły być ciekawe dopóki nie spróbujesz to się nie dowiesz ;)
Jeśli chodzi o okazy to Dzierzno na prawdę nie jest łatwe ze względu na maaase średniej ryby. Mam znajomych którzy bywają tam kilka razy w tygodniu przez cały sezon i naprawdę potrafią łowić (choć trzeba przyznać ,że podchodzą do tego bardziej zawodniczo i nie siędzą długich zasiadek) i nie mają w tym sezonie ani jednego lecha 70+ a z drugiej strony są osoby które nie mają ułamkach ich umiejętności i łowią potwory - oczywiście zdjęć brak (no chyba że ryby włożone w obiektyw bez miarki) :D

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 336
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dzierżno Duże (Rzeczyce) 615 ha C&R
« Odpowiedź #208 dnia: 08.10.2021, 08:35 »
Byłem tam raz, natomiast zaobserwowałem, że praktycznie każdy, KAŻDY, rzucał na około 50-60 metr, gdzie było jakieś załamanie na dnie wzdłuż całego brzegu, na którym siedzieliśmy. Wystarczyło wejść wyżej i widać było, jak wzdłuż naszego brzegu na całym niemal zbiorniku stoją markery na tej odległości. Dlatego myślę, że jak byś posypał pelletami i ziarnem przy samych trzcinkach, to lin by się trafił. Jednak trudno o niego z otwartej wody, a  większość właśnie tak tam łowi.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dzierżno Duże (Rzeczyce) 615 ha C&R
« Odpowiedź #209 dnia: 08.10.2021, 08:51 »
Spróbuję wpierw jedno czy dwa zezwolenia jednodniowe kupić, i zobaczę... I wpierw sprawdzę mapę zbiornika gdzie można pas trzcin trafić a następnie czy dojadę tam nie urywając miski olejowej w aucie :D
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.