TECHNIKI WĘDKARSKIE > Spod lodu

Świder

(1/6) > >>

elvis77:
Mam pytanie, bo od kilku lat zamierzam kupić świder, tylko nie wiem jaki. Czy macie jakieś sprawdzone firmy oprócz rosyjskigo Tanara czy skandynawskiej Mory, która jest dość droga. No i jeszcze jedno, jaki rozmiar będzie uniwersalny. Myślałem o 130  lub 150.

Mateo:
Ja wcześniej używałem świdra własnej roboty, który stworzyłem wiele lat temu z pomocą spawacza.
Od 3 sezonów używam Tonara 15 cm. Wiadomo, że ta przesiadka jest dla mnie niczym z Syrenki do Mercedesa (nie obrażając Syrenki) :)
Zapewne są lepsze świdry, ale po wielu konsultacjach, ocenie dostępności zapasowych ostrzy, kierunku obrotu zdecydowałem się właśnie na Tonara.
Gdybym łowił tylko i wyłącznie na spinning, lub dłubał bałałajką drobnicę na zawodach, to z pewnością średnica świdra byłaby mniejsza. Lubię jednak zapolować ze spławikiem na białą rybę, a tu trafiają się większe leszcze, karasie czy nawet karpie. Zdarza mi się też wyciągać okonie >40 cm.
Myślę jednak, że 13 cm to dobry uniwersalny rozmiar. Szybciej się wierci i mniej męczy. Koledze, który zwykle spinninguje, poleciłem właśnie taki rozmiar. Wielkiego okonia też się przeciśnie :)

elvis77:
No i właśnie w tym  problem,że bywam na zawodach i chcałbym,żeby  można go było wykorzystać do łapania łopat dlatego myślę bardziej o 15cm. Zawodów nie traktuję poważnie tylko towarzysko i jak świetną możliwość do zdobywania wiedzy i doświadczenia od najlepszych. Więc dużo otworów nie będę wiercił.

mjmaciek:
Witam
Mateo wpełni sie z tobą zgadzam kilkanaście lat biegam po lodzie od momentu gdy kupiłem sobie tonara to wiercenie stało sie prostrze polecam tonara 130 uniwersalny rozmiar ja za jeden wypad za okoniem wierce od 100 do 150 otworów także jakość wietrła jest ważna jedna uwaga ostrza muszą być ostre dlatego polecam często kontrolować i ewentualną wymiane

Mateo:
Ja co sezon wymieniam na nowe.
Zawsze trochę się noże poszczerbią jak się intensywnie używa. Czasem pożyczy się świder komuś, kto nie do końca wie jak go używać.
Tak więc wymieniam. Nowe kosztują koło 30 zł.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej