Autor Wątek: Wyjechać ale dokąd?  (Przeczytany 1126 razy)

Offline warcianin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 519
  • Reputacja: 38
Wyjechać ale dokąd?
« dnia: 28.02.2024, 06:59 »
Witam jakoś ostatnio wzięło mnie na przemyślenie na temat wyjazdu  jestem ciekawy waszych zdań oraz doświadczeń.
Fajnie jeśli pojawił by się też temat zarobków,  kosztów utrzymania, najmu itp.
Czy do danego wybranego przez was kraju wyjechali byście na stałe Czy tylko na parę lat?
Jak z obywatelstwem itp chciał bym aby było wszystko w miarę fajnie rozwinięte w wątku.
Konrad

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wyjechać ale dokąd?
« Odpowiedź #1 dnia: 28.02.2024, 07:59 »
Nie wiem czy polecać UK dzisiaj, bo nie jest już tu tak dobrze jak w innych krajach 'zachodu' UE po brexicie, wciąż jednak żyje się łatwiej niż w Polsce jeśli masz pracę odpowiednią i mieszkasz w odpowiednim rejonie. Nikomu nie polecam Londynu, bo to opcja chyba tylko dla tych, co mają dobry fach lub chcą pracować w korpo czy City. Tu jest zdecydowanie zbyt drogo, jest tłoczno, zrobiło się mniej bezpiecznie. CO innego w innych miastach lub miasteczkach, jest dużo taniej a zarobki wcale nie są dużo niższe. Jest faktem, że w UK brakuje ludzi do pracy, i nie ma tu problemu ze znalezieniem czegoś. Dla osób z budowlanki popyt jest duży, podobnie dla lekarzy, informatyków.

Odnośnie pogody, to jest łagodniejsza niż w Polsce, przez co można wędkować cały rok :) Latem nie ma takich upałów, zimą mrozów, mnie to strasznie odpowiada, bo zwłaszcza upały mnie męczą. Ludzie są ogólnie pozytywnie nastawieni do Polaków i nie powinno być żadnych problemów tutaj. Oczywiście nie polecam komuś w Belfaście, mieście katolików i protestantów, mieszkać po stronie protestanckiej, zwłąszcza obnoszać się ze swoją religijnością 8)

Minusem jest emerytura. Nie wierzę, że Brytole będą wypłacać szczątkowe emerytury jeżeli pracujesz ponad 10 lat i wracasz do Polski. Są mistrzami w rzucaniu kłód pod nogi (czyli program z serii: proszę przedstawić takie a takie dokumenty). Dlatego radzę to przemyśleć. Bo można wpaść na kilka lat nauczyć się języka, jakiegoś fachu, nabrać doświadczenia - spoko. Jednak jak widzę ilu Polaków siedziało tu po kilkanaście lat - to mi trochę ich żal, bo wg mnie będą mieli problem z emeryturą, w Polsce z racji mniejszej ilości odprowadzonych składek. Dlatego polecałbym kraje EU jak już, bo tu się jest chronionym wspólnymi przepisami.

No i nie jest łatwo teraz tutaj się 'osiedlić', trzeba załatwić sobie wizę i tak dalej, znać język, mieć załatwioną pracę.

Ogólnie: nie polecam UK, o ile się chce osiedlić tu na stałe. Brexit sporo pozmieniał, dla Polaków chcących wyemigrować na jakiś czas zdecydowanie lepsze są kraje EU.
Lucjan

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 869
  • Reputacja: 333
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wyjechać ale dokąd?
« Odpowiedź #2 dnia: 28.02.2024, 08:14 »
Jak już bym miał wyjeżdżać to na pewno nie UE, bo będzie dalej się siedziało w tym samym szambie + zaraza z Afryki. Osobiście gdybym tylko miał możliwość załatwienia stabilnej pracy w USA to nie zastanawiamy się 5 min, pakujemy paszporty i zostawiamy Europę na zawsze. Jedyny kraj, do którego mógłbym/chciałbym wyjechać wraz z żoną.
Dzierżno uzależnia

Offline warcianin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 519
  • Reputacja: 38
Odp: Wyjechać ale dokąd?
« Odpowiedź #3 dnia: 28.02.2024, 08:18 »
Luk a mógł byś skrobnąć coś o kosztach utrzymania?  I jak dokładniej ma się teraz z osiedleniem?  Nie powiem bo UK mnie kusi chociaż właśnie obawiałem się tych nowych 0ogladow religijnych itp.
Konrad

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 000
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wyjechać ale dokąd?
« Odpowiedź #4 dnia: 28.02.2024, 09:25 »
Jak już bym miał wyjeżdżać to na pewno nie UE, bo będzie dalej się siedziało w tym samym szambie + zaraza z Afryki. Osobiście gdybym tylko miał możliwość załatwienia stabilnej pracy w USA to nie zastanawiamy się 5 min, pakujemy paszporty i zostawiamy Europę na zawsze. Jedyny kraj, do którego mógłbym/chciałbym wyjechać wraz z żoną.

Byłeś w Stanach ? Moim zdaniem troche za bardzo generalizujesz. Pracowałem z Amerykanami dość długo, sam też odwiedziłem kilka miast w USA. Nie jest tam tak kolorowo, patrząc na ogólną jakość życia i ceny, służba zdrowia, podatki czy cena nauki to dla Europejczyka może być duże zdziwienie, zarobki i warunki pracy też są rażąco inne niż u nas. Ja z mojego doświadczenia mogę powiedzieć że o ile w jakiejś małej społeczności mógłbym mieszkać to do dużego miasta znacznie wolę te Polskie/Europejskie.


Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wyjechać ale dokąd?
« Odpowiedź #5 dnia: 28.02.2024, 09:33 »
Jak już bym miał wyjeżdżać to na pewno nie UE, bo będzie dalej się siedziało w tym samym szambie + zaraza z Afryki. Osobiście gdybym tylko miał możliwość załatwienia stabilnej pracy w USA to nie zastanawiamy się 5 min, pakujemy paszporty i zostawiamy Europę na zawsze. Jedyny kraj, do którego mógłbym/chciałbym wyjechać wraz z żoną.

Byłeś w Stanach ? Moim zdaniem troche za bardzo generalizujesz. Pracowałem z Amerykanami dość długo, sam też odwiedziłem kilka miast w USA. Nie jest tam tak kolorowo, patrząc na ogólną jakość życia i ceny, służba zdrowia, podatki czy cena nauki to dla Europejczyka może być duże zdziwienie, zarobki i warunki pracy też są rażąco inne niż u nas. Ja z mojego doświadczenia mogę powiedzieć że o ile w jakiejś małej społeczności mógłbym mieszkać to do dużego miasta znacznie wolę te Polskie/Europejskie.

 :thumbup:

Katys, po 5 latach byś wrócił i ziemię całował. Masz wyobrażenie o Stanach sprzed przynajmniej 30 lat. Przynajmniej.
Ale natura przepiękna... Można się tam przeprowadzić, jak się ma kilka baniek na koncie. A nie do pracy i układania sobie życia.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 000
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wyjechać ale dokąd?
« Odpowiedź #6 dnia: 28.02.2024, 10:01 »
Tak gwoli ścisłości, o USA pisałem pod swoim kątem zawodowym czyli specjalista/manager z nastoletnim doświadczeniem gdzie roczna zarobki to 150k+ USD rocznie co w stanach jest już dobrym wynikiem, mimo tego takie zarobki nie pozwalają na szaleństwa. Same studia dla dziecka to +/- 100k rocznie, oczywiście tam to trochę inaczej wygląda bo dzieciaki biorą kredyty na sobie na kilkanaście lat żeby spłacić uczelnie, programy dopłat też są dość rozbudowane, mimo wszystko to bardzo duży wydatek dla większości osób.
Nie wypowiem się jak to wygląda przy innych zarobkach bo znam tylko perspektywę mi podobnych (sam myślałem kiedyś o wyjeździe). Na stanowiskach typowo fizycznych zapewne jest jeszcze gorzej, i oszczędza się pieniądze jedynie znacznie ograniczając komfort życia.

Offline Thompson

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 348
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazowieckie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wyjechać ale dokąd?
« Odpowiedź #7 dnia: 28.02.2024, 10:13 »
Powiem tak jako zwykły "amerykański Kowalski" nie chciał byś żyć w tym kraju. Bez dobrego ubezpieczenia zdrowotnego dla ich służby medycznej jesteś nikim. Sprawy urlopowe w US w szczególności dla młodych ludzi wyglądają bardzo nieciekawie model pracy półniewolniczej. Sporej części Amerykanów nie stać na spędzenie urlopu poza ich krajem ponieważ koszty lotu do Europy czy innych krajów sa dla nich zbyt duże (pomijam takie kraje Kanada czy Hawaje). Na stare lata jak już dzieci odchowali czy są na emeryturze to zaczynają turystykę poznawcza innych kontynentów.


 

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 010
  • Reputacja: 475
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wyjechać ale dokąd?
« Odpowiedź #8 dnia: 28.02.2024, 10:24 »
Mam sporo rodziny od strony żony w Szwajcarii.
Często udaje się być tam raz do dwóch w roku.
Nudne choć stabilne, czyste, zrozumiałe, bezpieczne miejsce do życia.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Thompson

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 348
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazowieckie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wyjechać ale dokąd?
« Odpowiedź #9 dnia: 28.02.2024, 10:44 »
Mam sporo rodziny od strony żony w Szwajcarii.
Często udaje się być tam raz do dwóch w roku.
Nudne choć stabilne, czyste, zrozumiałe, bezpieczne miejsce do życia.

Powiadają ze Szwajcaria to kraj starych ludzi :)  . Jest pare minusow zycia w tym kraju zakup własnego mieszkania - młodzi ludzie mogą o tym jedynie pomarzyć tam funkcjonuje model wynajmu lokali, mieszkań. Będziesz spuszczał w nocy wodę w klozecie zaraz zaczynają się skargi do administracji budynku ze zakłócasz cisze nocna spore koszty utrzymania dziecka. Na plus Szwajcarzy bardzo mocno przestrzegają przepisy, zarządzenia itp. Duzy porządek i czystość wysoka jakość życia i duże koszty utrzymania w tym kraju. 

Offline paparoach

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 47
Odp: Wyjechać ale dokąd?
« Odpowiedź #10 dnia: 28.02.2024, 10:52 »
Witam jakoś ostatnio wzięło mnie na przemyślenie na temat wyjazdu  jestem ciekawy waszych zdań oraz doświadczeń.
Fajnie jeśli pojawił by się też temat zarobków,  kosztów utrzymania, najmu itp.
Czy do danego wybranego przez was kraju wyjechali byście na stałe Czy tylko na parę lat?
Jak z obywatelstwem itp chciał bym aby było wszystko w miarę fajnie rozwinięte w wątku.

Temat rzeka . Odpowiedź jak zawsze brzmi :"to zależy"
Jeśli masz wysokie kwalifikacje,np. z dziedziny IT , czy jesteś lekarzem albo siedzisz w prawie lub obrocie nieruchomościami to na pewno nie UE , podatki szczególnie w Skandynawii zjedzą cię .
Jeśli jesteś specem - budowlańcem ( ale naprawdę samodzielnym wykonawcą ) dobrym spawaczem , mechanikiem , elektrykiem to też więcej zarobisz w USA , na bliskim wschodzie ( Kuwejt, Emiraty , Arabia ) .
Jeśli szukasz pracy jako pracownik niewykwalifikowany to ... oczywiście że Jewropa . Moja obecna żona ( Polka ma się rozumieć ) mieszkała w latach 1998-2009 w Atenach .
Pracowała jako sprzątaczka , potem pomoc biurowa .
Na wynajęcie mieszkania w Atenach pracowała wtedy 5-7 dni . Kolejne 5-7 pracowała na koszty utrzymania, resztę wysyłała do Polski i przebalowała ( miała w chwili wyjazdu 18 lat ) .
Pokaż mi takie drugie miejsce na świecie gdzie jest świetna , pogoda , super jedzenie , pogodni ludzie i życie polega na ciągłych imprezach i zwiedzaniu miejsc i wysp i to przy pracy sprzątaczki .
Mówię o czasach pierwszej dekady tego wieku , być może teraz jest troszkę inaczej , ale żona nadal utrzymuje kontakty z Grekami i mogę każdego zapewnić że nasze media na temat Grecji , kryzysu itd .pierdolą takie same głupoty jak na każdy inny temat .
Uwierzcie mi że w Polsce to za 100 lat nie będzie tego komfortu życia jaki jest tam nawet obecnie , mimo że oficjalnie PKB / per capita mamy wyższe !
Dobre jaja ...

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 010
  • Reputacja: 475
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wyjechać ale dokąd?
« Odpowiedź #11 dnia: 28.02.2024, 11:42 »
Mam sporo rodziny od strony żony w Szwajcarii.
Często udaje się być tam raz do dwóch w roku.
Nudne choć stabilne, czyste, zrozumiałe, bezpieczne miejsce do życia.

Powiadają ze Szwajcaria to kraj starych ludzi :)  . Jest pare minusow zycia w tym kraju zakup własnego mieszkania - młodzi ludzie mogą o tym jedynie pomarzyć tam funkcjonuje model wynajmu lokali, mieszkań. Będziesz spuszczał w nocy wodę w klozecie zaraz zaczynają się skargi do administracji budynku ze zakłócasz cisze nocna spore koszty utrzymania dziecka. Na plus Szwajcarzy bardzo mocno przestrzegają przepisy, zarządzenia itp. Duzy porządek i czystość wysoka jakość życia i duże koszty utrzymania w tym kraju.
Wynajem zamiast  własnego mieszkania/domu to raczej trend ogólnoświatowy, który faktycznie w Szwajcarii jest już mocno ugruntowany.
Jeśli chodzi o koszty wynajmu rzeczywiście są relatywnie spore nawet do szwajcarskiego wynagrodzenia. Rodzina jest tam trochę rozsiana i w zależności od kantonu/regionu płacą 1600-1800-2000 francoli miesięcznie.
Reszta jest naprawdę zaskakująco akceptowalna. Elektronika na przykład jest jeden do jednego co u nas.
Uwielbiam ten kraj i nienawidzę jednocześnie ale gdybym miał nóż na gardle nie zastanawiałbym się ani chwili gdzie wyjechać.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Wyjechać ale dokąd?
« Odpowiedź #12 dnia: 28.02.2024, 12:06 »
Nad wodę na ryby.

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 021
  • Reputacja: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wyjechać ale dokąd?
« Odpowiedź #13 dnia: 28.02.2024, 12:30 »
W obecnych czasach inflacji to chyba nie ma żadnego kierunku na wyjazd w celach zarobkowych dla szarego człowieka.
To już nie te czasy co jechało się do UK i po 5 latach wracałeś z partnerem i stawiałeś dom w Polsce.
Jak masz fach w rękach to bierzesz pracę tam, gdzie dostajesz lepsze warunki pracy i tyle.

Z drugiej strony jak masz kasę to dużo ludzi ucieka do Azji południowej (Tajlandia, Kambodża) i żyją z dala od wyścigu szczurów.

Osobiście, gdybym mógł wybrać kraj, w którym bym chciał żyć to oczywiście wybrałbym USA.
Ktoś napisze, że drogie ubezpieczenie, wynajem i koszty życia. Zgodzę się, ale z drugiej strony ten kraj wyprzedza ludzkość o 30 lat.
Masz tam niesamowite możliwości rozwoju jak w żadnym innym kraju.
Na pewno jest to lepsze niż żyć w Polsce, gdzie system emerytalny za 15 lat gruchnie, bo nie będzie miał kto robić na emerytów patrząc na ilość urodzeń.
A wszelkie dyskusje na temat zrównania wieku emerytalnego dla kobiet są ucinane jak w jakimś ciemnogrodzie.

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 000
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wyjechać ale dokąd?
« Odpowiedź #14 dnia: 28.02.2024, 14:16 »
Sorry ale mam wrażenie, że osoby chcące wyjechać do USA, nie mają pojęcia o warunkach życia tam. Oczywiscie biorę pod uwagę że pracownicy niewykształceni/ niewyspecjalizowani mogą tam mieć lepiej, jednak uważam, że mając studia i jako taka etykę pracy wystarczy zmienić miasto żeby sobie poprawić byt.