Autor Wątek: Petycja - STOP ODŁOWOM SIECIOWYM  (Przeczytany 52911 razy)

elvis77

  • Gość
Petycja - STOP ODŁOWOM SIECIOWYM
« dnia: 13.01.2015, 23:22 »
Koledzy z redakcji WŚ założyli petycję. Upraszcza się wędkarzy do podpisywania i dyskusji nad tematem.
http://www.wedkarskiswiat.pl/petycja-stop-sieciom-w-pzw

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Petycja - STOP ODŁOWOM SIECIOWYM
« Odpowiedź #1 dnia: 13.01.2015, 23:42 »
Ja już podpisałem - mam nadzieję, że będziecie podpisywać. Jest szansa uzyskać wiele głosów.

W końcu mądra i rozsądna petycja. Podpisuję się pod nia dwiema rękami i nogami.  ;)
Lucjan

elvis77

  • Gość
Odp: Petycja - STOP ODŁOWOM SIECIOWYM
« Odpowiedź #2 dnia: 13.01.2015, 23:44 »
Ja też podpisałem.   :)

Offline bibosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 521
  • Reputacja: 68
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfino
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Petycja - STOP ODŁOWOM SIECIOWYM
« Odpowiedź #3 dnia: 13.01.2015, 23:52 »
Podpisane  :)
Pozdrawiam - Robert


Feeder Maniak
https://www.facebook.com/FeederManiak/

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Petycja - STOP ODŁOWOM SIECIOWYM
« Odpowiedź #4 dnia: 13.01.2015, 23:59 »
Podpisane !


           Gienek
Pozdrawiam - Gienek

Offline koks

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Petycja - STOP ODŁOWOM SIECIOWYM
« Odpowiedź #5 dnia: 14.01.2015, 00:06 »
Podpisane

Offline kubator

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 108
  • Reputacja: 79
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kuba
  • Lokalizacja: Toruń
Odp: Petycja - STOP ODŁOWOM SIECIOWYM
« Odpowiedź #6 dnia: 14.01.2015, 00:18 »
Podpisane. Mam nadzieję, że dzięki temu moi synowie w przyszłości też będą mogli posiedzieć nad wodą z wędką  ;D
Jožin z bažin

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Petycja - STOP ODŁOWOM SIECIOWYM
« Odpowiedź #7 dnia: 14.01.2015, 00:50 »
Ja też podpisałem.
Jeśli będzie dużo głosów, to PZW zrobi rękami IRŚ badania, w których zostanie stwierdzone, że domaganie się całkowitego zakazu odłowów jest nie tyle nieodpowiedzialne, ale nawet niebezpieczne dla racjonalnej gospodarki rybackiej w Polsce. (Już to przecież przerabialiśmy na Mazowszu).
No, ale nadzieja umiera ostatnia. Może też ludzie z WŚ mają jakąś strategię działania, a to jest pierwszy jej krok. Oby tak było.

Każda taka inicjatywa jest warta poparcia. Im ich więcej, tym lepiej.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Petycja - STOP ODŁOWOM SIECIOWYM
« Odpowiedź #8 dnia: 14.01.2015, 01:06 »
Podpisane!
Arek

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Petycja - STOP ODŁOWOM SIECIOWYM
« Odpowiedź #9 dnia: 14.01.2015, 07:38 »
Musicie Panowie sobie tylko zdać sprawę, że wtedy PZW straci wiele zbiorników.
W Olsztynie nie ma odłowów sieciowych, przynajmniej w komercyjnym wydaniu. Efekt tego jest taki, że wszystkie duże jeziora przejęli Wielcy Panowie Gospodarze Rybaccy. PZW przegrało przetargi. Takie jest prawo.
 Ja nie mówię, że to źle, bo mi się to podoba. Jednakże konsekwencje są zawsze.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

elvis77

  • Gość
Odp: Petycja - STOP ODŁOWOM SIECIOWYM
« Odpowiedź #10 dnia: 14.01.2015, 08:05 »
Istnieje takie ryzyko,tylko czy może być gorzej,będzie  najwyżej drożej. Jednocześnie i my będziemy mieli większą szansę na dzierżawę tworząc np.stowarzyszenia.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Petycja - STOP ODŁOWOM SIECIOWYM
« Odpowiedź #11 dnia: 14.01.2015, 08:19 »
To nie jest wcale ryzyko według mnie. Przepisy są złe i należy je zmienić. Nie może byc tak, że wody zostaną wzięte tylko przez rybaków w Polsce. To nie są fermy gdzie uprawia się 'mięso' - one maja byc wykorzystywane tez wędkarsko.

Właśnie PZW powinno walczyć o zmiany w zapisach prawnych - i dobrze im to zrobi!

A na czym polega cały 'numer' z tą petycją? ZG ma ponaD 300 000 pln na minusie, do tego jeszcze WW. Kwotę tę nadrobili pieniędzmi z rybactwa właśnie (kasa nie idzie do okręgu tylko ZG). Jeżeli zrezygnowali by z rybactwa musieliby się zreformować, zacząć działać tak aby nie generować niepotrzebnych kosztów, zwolnic ileś osób, ewentualnie zatrudnic fachowców (marketing, zarządzanie, prawnicy). Powoli zaczęto by rezygnować z zarybień byle czym na rzecz dbania o populacje ryb, bazujące na tarle przeżyciowym (no kill, ewentualnie spore limity, obowiązkowo górne i dolne wymiary ochronne).  Być może wreszcie 'geniusze' z PZW zaczęli by główwkować jak przyciagać ludzi do związku - bo jak na razie robia wszystko aby ich skutecznie zniechęcać.

A to juz całkiem spore zmiany. ZG będzie walczyć jak lew teraz aby osłabic te petycję i jej znaczenie. Ciekawe jak teraz to zrobią- rok temu chcieli 'rozmawiać' z wędkarzami (pytali o zmiany w RAPR i inne rzeczy) - teraz będą mieli o czym.

Dajcie znać wszystkim znajomym jak możecie o tej petycji (nawet nie wędkującym, a co)! Może być bardzo ciekawie... ;)
Lucjan

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Petycja - STOP ODŁOWOM SIECIOWYM
« Odpowiedź #12 dnia: 14.01.2015, 08:19 »
PZW nie stanowi prawa, tylko urząd. Polskie realia są takie, że są ustanowione obwody rybackie. Jest to niezależne od PZW. Urząd ma obowiązek dzierżawić obwód rybacki. Rozpisuje przetarg na dzierżawę. Wygrywa ten, kto da więcej. Z wędkarzy da się wyżyć, ale z wędkarzy i rybaków jeszcze bardziej.
Taki Toruń, który próbuje takich rozwiązań ma najdroższe składki w Polsce. Nawet trzy razy drożej, niż w innych okręgach. Nie każdego stać na taki luksus, a każdy by chciał powędkować i powinien mieć do tego prawo.
Tu nikt nie odkrywa Ameryki tą petycją. Jest ona populistyczna. Według mnie petycja powinna być skierowana do urzędników i polityków, by ustanowili prawo, które ogranicza rybacki proceder.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline promek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 18
Odp: Petycja - STOP ODŁOWOM SIECIOWYM
« Odpowiedź #13 dnia: 14.01.2015, 08:27 »
Podpisałem,
ale teraz widzę że sprawa może nie być taka oczywista. Mam jednak nadzieję że petycja jeśli nie pomoże to raczej nie zaszkodzi.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Petycja - STOP ODŁOWOM SIECIOWYM
« Odpowiedź #14 dnia: 14.01.2015, 08:29 »
Bigdom - ale kto ma zmienic prawo? Kto prezentuje 1.5 mln wędkarzy? Prawo tworzone jest dla danych grup, dla ludzi. Tutaj nikt po prostu o to nie dba. PZW kręci swoje lody i jest to im na rekę. Sejmowa komisjka d/s rybactwa czy jakos tak NIE MA CO ROBIĆ. NIKT JEJ NIE ZLECA RZECZY, NIE ŻĄDA OD NICH ZMIAN. Przeciez prawo nie zmieni się samo. Trzeba żądać! Trzeba zrobic projekty poprawek lub ustaw, prawnicy i fachowcy muszą to obmysleć i wybrac najlepszą z postaci... To właśnie PZW biorąc kasę ze składek ma to robić. A nie wędkarze zamiast PZW. Taka jest prawda - oni wcale nie reprezentuja interesów wędkarzy, takich zwykłych, szarych wędkarzy. Nawet jeżeli chcieliby oni zabierać ryby (lub część połowu).
I to mam nadzieje, własnie się zmienia!  :)

P.S. - Co do polskiego prawa to jest ono dziurawe i stanowi zlepek wielu różnych przepisów, często pochodzących z przed wojny. Trzeba dopasowywać prawo do zmieniającej się rzeczywistości. Rybactwo śródlądowe na obecna skale to przezytek, turystyka wędkarska ma je zastępować. Przepisy muszą takie poprawki uwzględniać właśnie - aby nadążać z 'duchem czasu'. Większośc przepisów pochodzi z czasów gdy ryby były jeszcze w wodach.... ;)
Lucjan