Autor Wątek: Prawidłowe nawinięcie żyłki  (Przeczytany 12880 razy)

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Prawidłowe nawinięcie żyłki
« Odpowiedź #30 dnia: 17.01.2022, 11:28 »

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 442
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Prawidłowe nawinięcie żyłki
« Odpowiedź #31 dnia: 17.01.2022, 12:08 »
Wkładam szpulę "na stojąco" do małego pojemnika, drugą pustą w poprzek by nie przewracała się ta pełna, zalewam wodą i nawijam, nic się nie skręca.

Offline Kndz112

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Prawidłowe nawinięcie żyłki
« Odpowiedź #32 dnia: 17.01.2022, 16:10 »

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Prawidłowe nawinięcie żyłki
« Odpowiedź #33 dnia: 17.01.2022, 16:35 »
Będzie spam kiedy wyślesz przepis na gulasz ;)

Offline pawel060981

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kazimierza Wielka
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Prawidłowe nawinięcie żyłki
« Odpowiedź #34 dnia: 17.01.2022, 19:46 »
Ten pomysł z garnkiem dobry jest. Tylko trochę o żyłkę bym się obawiał czy się nie uszkadza przy przechodzeniu przez ten otwór.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Prawidłowe nawinięcie żyłki
« Odpowiedź #35 dnia: 17.01.2022, 19:48 »
Można włożyć kawałek wężyka gumowego.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Prawidłowe nawinięcie żyłki
« Odpowiedź #36 dnia: 17.01.2022, 21:46 »
Mój patent to wiadro napełnione do pełna wodą, umieszczone w wannie albo na dworze. Na wiadrze pręt stalowy 8 mm, wetkany w szpulę z żyłką. Szpula do połowy w wodzie, woda hamuje ruch rozpędzonej szpuli, nawilżając też żyłkę. Pręt zapewnia stabilne położenie szpuli, bez obracania się w poprzek osi. Trochę chlapie ale nawój bez skrętów i i splątań podczas nawijania, spowodowanych niekontrolowanym odwijanie się żyłki ze szpuli.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Prawidłowe nawinięcie żyłki
« Odpowiedź #37 dnia: 18.01.2022, 09:05 »
Ja robię podobnie. Dowolne pudełko napełniam wodą i wstawiam do wanny, żeby woda nie chlapała na podłogę. Potem wrzucam szpulę i szybko nawijam, dzięki czemu szpula kręcąc się sama z siebie stoi pionowo i nie przewraca się.

Kiedyś czytałem wpis na tym forum, że dobrze jest wpierw namaczać żyłkę przez ok 3 godziny w gorącej wodzie, żeby była bardziej elastyczna i częściowo straciła zapamiętany kształt, a następnie nawiniętą szpulę również wrzucić do gorącej wody na parę godzin (6 - 12). Nigdy tego nie robiłem, bo nie potrzebowałem takich kombinacji. Może to jest sposób na przewinięcie skręconej żyłki z jednej szpuli na drugą?
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Opos

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 858
  • Reputacja: 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Uśmiechaj się w każdy dzień :)
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Prawidłowe nawinięcie żyłki
« Odpowiedź #38 dnia: 18.01.2022, 09:23 »
Ja robię podobnie. Dowolne pudełko napełniam wodą i wstawiam do wanny, żeby woda nie chlapała na podłogę. Potem wrzucam szpulę i szybko nawijam, dzięki czemu szpula kręcąc się sama z siebie stoi pionowo i nie przewraca się.

Kiedyś czytałem wpis na tym forum, że dobrze jest wpierw namaczać żyłkę przez ok 3 godziny w gorącej wodzie, żeby była bardziej elastyczna i częściowo straciła zapamiętany kształt, a następnie nawiniętą szpulę również wrzucić do gorącej wody na parę godzin (6 - 12). Nigdy tego nie robiłem, bo nie potrzebowałem takich kombinacji. Może to jest sposób na przewinięcie skręconej żyłki z jednej szpuli na drugą?
jak dla mnie obróbka termiczna żyłki w ten sposób, spowoduje świński ogonek i będziesz miał dopiero problem ja rozprostować.

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 009
  • Reputacja: 475
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Prawidłowe nawinięcie żyłki
« Odpowiedź #39 dnia: 18.01.2022, 13:00 »
Mój patent to wiadro napełnione do pełna wodą, umieszczone w wannie albo na dworze. Na wiadrze pręt stalowy 8 mm, wetkany w szpulę z żyłką. Szpula do połowy w wodzie, woda hamuje ruch rozpędzonej szpuli, nawilżając też żyłkę. Pręt zapewnia stabilne położenie szpuli, bez obracania się w poprzek osi. Trochę chlapie ale nawój bez skrętów i i splątań podczas nawijania, spowodowanych niekontrolowanym odwijanie się żyłki ze szpuli.
Robię niemal identycznie tyle, że za pomocą małego wiaderka i długiego śrubokręta.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 660
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Prawidłowe nawinięcie żyłki
« Odpowiedź #40 dnia: 18.01.2022, 17:35 »
..................................
..................................

Kiedyś czytałem wpis na tym forum, że dobrze jest wpierw namaczać żyłkę przez ok 3 godziny w gorącej wodzie, żeby była bardziej elastyczna i częściowo straciła zapamiętany kształt, a następnie nawiniętą szpulę również wrzucić do gorącej wody na parę godzin (6 - 12). Nigdy tego nie robiłem, bo nie potrzebowałem takich kombinacji. Może to jest sposób na przewinięcie skręconej żyłki z jednej szpuli na drugą?

Można przyjąć logikę, że gdyby obróbka termiczna żyłki tuż przed jej pierwszym nawinięciem była korzystna, to producent w trosce o dobrą opinię swego produktu taką procedurę by zalecał. :)

Niewątpliwie przebywanie żyłki w gorącej wodzie wpłynie na jej cechy fizyczne, ale czy zmiany te pójdą w korzystnym kierunku i czy będą one chwilowe, czy w jakimś stopniu na stałe ? :-\
Osobiście nigdy czegoś takiego nie robiłem, a więc nie wypowiem się na ten temat. Można oczywiście eksperymentować jak ktoś lubi.

Taki sposób postępowania z żyłką opisał kiedyś Lucjan TUTAJ.

Zniekształcenia spiralne kształtu żyłki nazywane często świńskim ogonem powstają po dłuższym przebywaniu luźno nawiniętej na szpuli kołowrotka. Dla wielu jest to zaskoczeniem, bo sądzi się, że jest odwrotnie i duży naciąg nawinięcia sprzyja zniekształceniom. Różne żyłki są w różnym stopniu podatne na takie zniekształcenia. Bardziej podatne są grube i sztywne.

Nie należy mylić zniekształceń spiralnych ze skręceniami. Są to dwie różne sprawy.
Skręconą w wyniku łowienia żyłkę można bardzo skutecznie i trzeba odkręcić jedną z opisanych TUTAJ metod.

Zniekształcenia opisane są TUTAJ.

 :)
Marian

Offline rudziutki1987

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 344
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Prawidłowe nawinięcie żyłki
« Odpowiedź #41 dnia: 18.01.2022, 21:52 »
Jeszcze nigdy nie miałem problemu z nawiniętej żyłki tym sposobem. Uważam, że jest to jeden z lepszych sposobów.
Wysłane z mojego NOKIA 3310 przy użyciu Tapatalka

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Prawidłowe nawinięcie żyłki
« Odpowiedź #42 dnia: 19.01.2022, 16:47 »
Dzięki Marian. Na Ciebie zawsze można liczyć :D
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline pho

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 32
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Prawidłowe nawinięcie żyłki
« Odpowiedź #43 dnia: 25.01.2022, 10:25 »
A ja sobie po prostu we wkrętarkę mocuję śrubę, długość reguluje podkładkami i sprężyną dociskową na to szpula z żyłką i jazda na szpulę kołowrotka.
Primum non nocere.

Klasyk ponad wszystko.

Offline sebastian.z

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Prawidłowe nawinięcie żyłki
« Odpowiedź #44 dnia: 23.02.2022, 19:55 »
Jedna podstawowa zasada: żyłka przy nawijaniu na szpulę kołowrotka ma się odwijać odwrotnie do kierunku nawinięcia na szpulkę od producenta.
Czyli trzymając szpulkę nawojem w stronę przeciwną do ruchów zegara. Oczywiście patrząc od strony szczytówki, bo wtedy kabłąk kręci się zgodnie ze wskazówkami. Chyba za dużo nie namieszłem ;D