Autor Wątek: Kalendarz fenologiczny, czyli Wasze spostrzeżenia  (Przeczytany 2910 razy)

Offline pio19681

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 095
  • Reputacja: 42
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: KIELCE
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Dawno temu wpadł mi w ręce kalendarz fenologiczny dla wędkarzy. Było w nim wiele cennych spostrzeżeń i porad dla moczykijów. Zastanawiam się, czy ktoś z Was prowadzi dla swoich potrzeb takowe zapiski i czy kieruje się nimi planując kolejne wyprawy nad wodę. Osobiście spoglądając przez okno sam mam kilka spostrzeżeń co do  różnych gatunków ryb i ich zachowań na przełomie całego roku. Mam tu na myśli głównie kwitnienie różnych roślin. Ciekaw jestem Waszych doświadczeń?
"Dopóki nie było internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów..."
S. Lem.

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kalendarz fenologiczny, czyli Wasze spostrzeżenia
« Odpowiedź #1 dnia: 01.06.2015, 21:26 »
Na skutek moich spostrzeżeń przez wiele lat śmiało mogę napisać ( choć nie potrafię tego wytłumaczyć logicznie ) że właśnie pora gdy kwitną akacje a zwłaszcza na tych wodach gdzie nad brzegami rośnie ich sporo gdy kwiat opada i pływa po wodzie - wtedy żegnajcie ryby, po prostu zupełnie nie biorą na nic . Jedynie drobnica trochę żeruje ale i ona słabiej. Co ciekawe da się obserwować większe ryby , stoją w toni jakby naćpane , otępiałe - widzialem tak stojące karpie, jazie, leszcze, liny i stada wzdręg - te często stoją w wodzie ukośnie głowami w dół
Nie wiem jak to działa - może ryby zjadają tonące biale kwiatostany, może ten olejek powoduje jakieś zaburzenia w ich organiźmie , rozpuszcza się jakoś w wodzie ?
Taki stan trwa najcześciej około 2 tygodni, u mnie niebawem sie zacznie. Dlatego wybieram teraz łowiska w glebi lasów gdzie nie ma tych drzew. Gdy już nie widać w wodzie resztek kwiatów ryby zaczynają żerować
Czy ktoś z was spotkał się u siebie z takim zjawiskiem ? Poobserwujcie, możliwe że wcześniej nie dostrzegaliście tego
Pozdrawiam - Gienek

Offline pio19681

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 095
  • Reputacja: 42
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: KIELCE
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kalendarz fenologiczny, czyli Wasze spostrzeżenia
« Odpowiedź #2 dnia: 01.06.2015, 21:32 »
U mnie jest podobnie jesienią z liśćmi olchy. Dopóki nie spłyną z odcinka rzeki, na której łowię, można zapomnieć o braniach. Natomiast kwitnienie gruszy przed moim oknem mówi mi, że za kilkanaście dni leszcz będzie na tarle w ,,moim" jeziorku a teraz jest pora na te duże.
"Dopóki nie było internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów..."
S. Lem.