Autor Wątek: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki  (Przeczytany 217447 razy)

Offline wichajster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #660 dnia: 06.09.2023, 22:03 »
Byłem w tym tygodniu połowić na sticka, ale 100% ryb jakie miałem to ukleja. Nęciłem białymi robakami z dodatkiem zapachu kolendry, ale dosłownie ukleje nie dawały żyć. Jak tylko zestaw trafiał do wody zostawał przejęty przez drobnicę nie złapałem żadnej innej ryby. Teraz pytanie czy wszystko przejmowały ukleje i większe ryby po prostu nie mogły się dopchać czy po prostu nie było w tym miejscu żadnych większych ryb? Podobno jak większa ryba wchodzi to ukleja ucieka.. Jak myślicie? Jak necicie luźnymi przynętami też macie taki problem czy macie jakieś triki?

Wysłane z mojego RMX2001 przy użyciu Tapatalka


Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 653
  • Reputacja: 1130
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #661 dnia: 07.09.2023, 00:27 »
Ukleje mogą bardzo przeszkadzać zwłaszcza przy wolnoopadowym rozłożeniu obciążenia (shirt button style). Obciążenie rozłożone na dolnej połówce dystansu haczyk - spławik + skrócony przypon (do 20 - 25 cm) + nęcenie szybciej tonącymi towarem (kastery, konopie) może pomóc, ale wobec uklejowej plagi niekiedy lepsze jest przejście na zestaw typu avon czy bolo ze skoncentrowanym obciążeniem głównym (łezka podparta śrucinami) + nęcenie kulami zanętowymi.

U mnie stick to przede wszystkim chłodniejsza część sezonu (wiosna i jesień), bo wtedy aktywizują się narwiańskie płocie i klenie, a ukleja jest mniej aktywna ;)

Offline wichajster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #662 dnia: 10.09.2023, 20:45 »
Właśnie chce spróbować jeszcze z konopiami bo z robakami po prostu nie ma sensu z obciążeniem próbowałem i nie było żadnej poprawy. Jak wrócę z urlopu będę próbował i jak konopie nie poskutkują to chyba będzie trzeba wrócić do klasycznej zanety

Wysłane z mojego RMX2001 przy użyciu Tapatalka

Offline Maciej Dobosiewicz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
  • Reputacja: 7
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #663 dnia: 15.09.2023, 12:41 »
Takie pytanie, bo kocham wypuszczankę ale mam problem... Zimą, kiedy temperatura spada w okolice zera, przelotki od mojej Mikado Aspary zamarzają. To jest ten moment, kiedy odległościówka nie daje rady. Czy ktoś z kolegów poleci wędkę z odpowiednio dużymi przelotkami, żeby podczas mrozu nie blokowała się w nich żyłka?

Online darkon

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja: 18
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kielce
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #664 dnia: 15.09.2023, 12:57 »
A próbowałeś spryskiwać żyłkę olejem silikonowym w aerozolu? Ja od wielu lat używam i nie mam problemów z zamarzającymi przelotkami.

Offline Maciej Dobosiewicz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
  • Reputacja: 7
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #665 dnia: 18.09.2023, 09:54 »
Nie, muszę spróbować.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 653
  • Reputacja: 1130
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 653
  • Reputacja: 1130
  • Ulubione metody: trotting

Online Lohi

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 473
  • Reputacja: 95
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #668 dnia: 01.10.2023, 21:55 »
Panowie jakie kołowrotki polecacie do wypuszczanki?
Żeby nie było tak łatwo to chodzi mi o przykłady kołowrotków do 3 różnych wędek : match 4.20m do 16-20g , match 4.50m do 20g, bolonka Hydra Perfect 600 do bodajże 15g.


Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 653
  • Reputacja: 1130
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #669 dnia: 02.10.2023, 00:39 »
Kołowrotek o stałej szpuli: wielkość zbliżona do 4000 Shimano/Daiwa LT (żyłka upchana na mniejszych szpulach zachowuje się gorzej, co przy wypuszczance ma istotne znaczenie), pożądana waga w granicach około 250 g ("wyważanie" długiej wędki za pomocą kołowrotka to generalnie nieporozumienie, więc nie ma potrzeby sięgać po modele cięższe), przełożenie może być standardowe (okolice 5.2:1) lub nieco większe. Przydałoby się eleganckie układanie żyłki. Reszta to kwestia budżetu.

Centrepin: zależnie od budżetu (dostępne w Polsce modele kosztują od około 300 zł do około 1000 zł).

Online Lohi

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 473
  • Reputacja: 95
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #670 dnia: 02.10.2023, 08:29 »
Pytam bardziej z chęci upgrade'u, czyli o jakieś nowości, które mogły mi umknąć. Co do samej metody to uprawiam ją od lat. Stick, avon, loafer, bolo nie są mi obce.
Centerpinów mam 5, bezszpylowców abu 506, 503, 507, 706 też mam chyba z 7, ale z racji swoich ograniczeń najczęściej sięgam po stałoszpulowce.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 653
  • Reputacja: 1130
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #671 dnia: 02.10.2023, 10:45 »
Jeżeli chodzi o stałoszpulowce, obecnie nie ma chyba nic ciekawszego niż Shimano 4000 z lekkiej rodziny CI4+ w odmianie MHG (płytsza szpula, nieco większe przełożenie). Można poczekać na następcę obecnej generacji Vanforda, który zapewne otrzyma ulepszenia wprowadzone w najnowszym Stradicu.

Jeżeli chodzi o centrepiny, aktualny top na polskim rynku to renomowana Okuma Sheffield.

Nie słyszałem o nowych wypustach bezkabłąkowych - raczej nie ma co liczyć na kołowrotek tego typu, który pod jakościowym względem byłby zbliżony do kabłąkowców ze średniej półki Shimano/Daiwy.

Online Lohi

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 473
  • Reputacja: 95
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #672 dnia: 02.10.2023, 14:08 »
No i wszystko jasne. Wielkie dzięki : Czyli mierze coś z rodziny shimano CI4+/ daiwa LT w rozmiarze 4000.

Co do centerpinów okumy : mam dwa Sheffield'y (jeden w normalnym kolorze, drugi "złory") i jeden Aventa.

Moją perełką jest limited edition JW Young Y2080SL Super Lightweight o numerze seryjnym 0008 . Ale to pułkownik u mnie jest.


Online Lohi

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 473
  • Reputacja: 95
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #673 dnia: 02.10.2023, 17:21 »
A jaką żyłke polecasz ?

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 653
  • Reputacja: 1130
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #674 dnia: 02.10.2023, 19:03 »
Preston Reflo Float Max, Górek Bolo Premium.


Do Brexitu używałem żyłek Dave Harrell Angling kupowanych w firmowym e-sklepie, ale teraz import jest utrudniony, a to, co jeszcze dostępne w Polsce, niekoniecznie świeże.