Autor Wątek: Forum SiG - ewolucja  (Przeczytany 19559 razy)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 049
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Forum SiG - ewolucja
« dnia: 30.07.2020, 09:19 »
Od dłuższego czasu mocno ograniczyłem swoją aktywność na forum w tematach wędkarskich ba nawet zdjęć nie chce mi się wstawiać.. Powód jest prosty - zauważyłem że  prawie każda informacja jest krytykowana , podważana - ba nic w tym złego . Ale staje się to nagminne - do tego stopnia iż większość userów nie podłącza się pod dyskusję i woli milczeć. Nie wiem czemu tak się dzieję że z biegiem czasu nasi rodacy staja ekspertami w danych dziedzinach ale nie w praktyce lecz w słowie czerpanym z neta. Z tą d mnóstwo porad - żywcem wziętych z lat ubiegłych z forum - a teraz sprzedawanych jako swoje doświadczenie...
Wiadomo nikt mądry się od razu nie urodził - ale brakuje w narodzie jakieś przyzwoitości i jeśli już pouczam to nie z bufonem lecz z przyzwoitości...
Wielu userów tu na forum z wędkarzy początkujących przez te wszystkie lata urosło do guru wędkarkich i chwała im za to. Lecz jedna zasada powinna być tutaj nauczyłeś się czegoś - dziel się swoją wiedzą..
Ja przez kilka lat dzieliłem się wiedzą federową u mnie w kołach - z takim sukcesem iż większość populacji wękarskiej u mnie łowi na metode - czy mam żal pewnie że nie ( ryb tylko szkoda co zberetowali) ale chłopaki - w końcu zaczeli łowić ryby. Sam swe początki czerpałem z angielskich stron i you tuba i tak tu trafiłem. Lecz obranna przez zemnie droga jest zupełnie inna niż tu wyznawana . Kilku ludzi z forum ze mną łowi więc ją znają.

Wędkarstwo to ciągła ewolucja - wyznaczanie nowych ścieżek...

A na forum w większości utarły się standarty - i ok... Lecz nie pałujcie wszystkich tych co piszą wiedzę..
Daj cie na luz - niech forum przestanie być kombajnem...
Maciek

KrzysztofS

  • Gość
Odp: Forum SiG - ewolucja
« Odpowiedź #1 dnia: 30.07.2020, 10:09 »
:bravo: :bravo: :bravo:

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 010
  • Reputacja: 704
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Forum SiG - ewolucja
« Odpowiedź #2 dnia: 30.07.2020, 10:22 »
Maciek  🖒👏
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Forum SiG - ewolucja
« Odpowiedź #3 dnia: 30.07.2020, 10:49 »
Jeżeli ktoś chce narzucić innym swoj jedyny słuszny punkt widzenia i ciężko mu przetłumaczyć, że inni mogą mieć zdanie odmienne to czemu tu się dziwić.

Jeżeli sprzeciw lub zadanie odmienne spotyka się z atakiem personalnym to tak jest jak piszesz, a będzie jeszcze gorzej.

Racja jednej osoby to tylko jej racja i wcale nie jest ważniejsza bo jest bardziej „mojsza”, bo ktoś tak uważa.

Każdy ma prawo do wyrażenia swojej opinii i do posiadania własnego zdania nie będąc przy tym szykanowanym i posądzanym o głupotę.

Każdy może mieć swoje odmienne zdanie i nie być na sile przekonywanym do poglądów innego użytkownika.

Mądra osoba skorzysta z rad, a innych nie warto przekonywać.

Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Forum SiG - ewolucja
« Odpowiedź #4 dnia: 30.07.2020, 11:26 »
Jeżeli ktoś chce narzucić innym swoj jedyny słuszny punkt widzenia i ciężko mu przetłumaczyć, że inni mogą mieć zdanie odmienne to czemu tu się dziwić.

Jeżeli sprzeciw lub zadanie odmienne spotyka się z atakiem personalnym to tak jest jak piszesz, a będzie jeszcze gorzej.

Czuję się wywołany do tablicy :)

Forum to forum, a więc miejsce gdzie się dyskutuje. Jakby byłaby tylko strona internetowa, to byśmy pisali artykuły tam i je komentowali. Pytanie co zrobić aby mieć dyskusję, z argumentami a nie sam ring? Jestem świadomy swoich wad, uważam jednak, że dyskutować należy, jak i wymieniać się poglądami. Na przyjacielskiej stopie, nie jak w pojedynku.

Jakie macie propozycje? Bo przecież nie będziemy tylko na forum pisac o tym jaki jest najlepszy miks do Metody. Do tego mamy fatalną sytuację w wędkarstwie, prawnie przegrywamy z lobbym rybackim zupełnie. Stoimy przed groźbą likwidacji PZW, gdy nie ma żadnej organizacji wędkarskiej mogącej walczyć o nasze prawa, lobby rybackie rozdaje karty i ma wszystkie atuty. Nie ma boomu wyczynu feederowego, który mógł się wydarzyć, bo mamy kiepski regulamin i ogólnie dziwne podejście. Brytyjskie firmy robią sprzęt wyczynowy (włoskie czy francuskie też lub ukraińska co ma w nosie patenty) i Polacy kupują to na potęgę, podczas gdy polskie skupiają się na sprzęcie z niższej półki i bardzo często idą po najmniejszej linii oporu, po prostu kupując chiński towar, na którym znajduje się ich logo.

Jak zrobić coś bez dyskusji, bez krytykowania rzeczy złych? mamy pisać, że wszystko co polskie jest dobre, bo jest polskie? Można się z kimś nie zgadzać, czy wolno tylko się zgadzać? :)

Proponuję abyście przedstawili swoje propozycje co zmienić. Pamiętajcie jednak, że forum nie miało za zadanie tylko ułatwiać łowienia ryb, mieliśmy zajmować się też rzeczami trudnymi. Niestety, obecna polaryzacja społeczeństwa wiąże się z polityką, ta zaś  z losami wędkarstwa, przepisów jakie mamy. Trudno więc tu znaleźć złoty środek aby uniknąć jakichś scysji, może się jednak uda?

Piszcie jakie macie propozycje, możecie też śmiało krytykować. Zobaczymy, czy dokonamy jakieś ewolucji lub rewolucji :)





Lucjan

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Forum SiG - ewolucja
« Odpowiedź #5 dnia: 30.07.2020, 12:15 »
Mjmaciek pisze prawde i nie owija w bawełne.
 Wiedza ,a właściwie wpisy na forum ,są powielane,uznawane za kanon,a w znakomitej większości jest to teoria niespraktykowana,a już osiągneła status najlepszej.

Forum Sig,to forum przede wszystkim wędkarskie,a nie krzatałtujące politykę odłowów,zarybień . Nie oszukujmy się,władz to w ogóle nie interesuje,co kto ma do powiedzenia. Era tych panów,podobnie jak dinozaurów,po prostu musi przeminąć.

Kolega mjmaciek słusznie zauważa,jeżeli ktoś czegoś nie sprawdził w realu,niech nie pisze,że to najlepszy sposób,albo kogoś neguje,bo przedstawia inny pogląd ,być może spraktykowany,ale sprzeczny z teoretycznym.

Sposób na ewolucję ? Idźmy na swoje wody,łówmy i tym się dzielmy,a nie czymś zasłyszanym ,przeczytanym,przez nas nie poznanym.

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 421
  • Reputacja: 259
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Forum SiG - ewolucja
« Odpowiedź #6 dnia: 30.07.2020, 12:47 »
Forum to forum, a więc miejsce gdzie się dyskutuje. Jakby byłaby tylko strona internetowa, to byśmy pisali artykuły tam i je komentowali. Pytanie co zrobić aby mieć dyskusję, z argumentami a nie sam ring? Jestem świadomy swoich wad, uważam jednak, że dyskutować należy, jak i wymieniać się poglądami. Na przyjacielskiej stopie, nie jak w pojedynku.
Piszcie jakie macie propozycje, możecie też śmiało krytykować. Zobaczymy, czy dokonamy jakieś ewolucji lub rewolucji :)
No to już piszę. Wiesz dobrze, że w kilku tematach mieliśmy odmienne zdanie i wiesz dobrze jak się to zakończyło, łącznie z tym, że poprosiłem Cię o usunięcie konta wraz z wpisami (czego nie uczyniłeś). Dlaczego o to poprosiłem-właśnie dlatego o czym jest wątek, czyli "śmiałem mieć inne zdanie", nie awanturowałem się, nie ubliżałem innym (do mnie kilka inwektyw poleciało). Gdy to skomentowałem ponownie-dwa razy zamknąłeś mi usta ostrzeżeniami, za konfliktową postawę na forum i za jątrzenie. Do tego dowiedziałem się, że na tym forum jest zasługokracja i co wolno jednym innym już nie. I generalnie nie doszukiwałbym się na prywatnych forach demokratycznego podejścia, ale chyba poszanowania zdania odmiennego już można? W innym przypadku zaczyna przypominać to mocno politykę-mamy naczelnika i przycinani są wszyscy co mu nie klaszczą-a chyba nie tędy droga na forum hobbystycznym, w dodatku tak mocno zróżnicowanym pod kątem technik łowienia i różnorodności wód.
Jak widać po tym wątku takie sprawy nie tylko ja zacząłem zauważać, więc nie jest to tylko moje widzi mi się i należałoby wyciągnąć właściwe wnioski, które spowodują rozwój forum. Ty podsumowałeś, że moje zdanie, to "rzucanie się" i że zazwyczaj rzucają się Ci, którzy nic nie wnoszą do forum. Patrzenie w tak bezkrytyczny sposób na siebie jest podstawowym błędem w zasadzie logicznym, bo nie znając usera Ty nie wiesz ile on może wnieść do Twojego forum, ale pisząc w ten sposób dajesz mu do zrozumienia by milczał skoro nie chce przyklaskiwać. Finalnie zostanie grupka kolegów z "jedną linią myślową" i powstanie towarzystwo wzajemnej adoracji, czyli śmierć forum.
Z rzeczy istotnych:
1. Skoro ktoś pisze swoje doświadczenia z jakiejś wody-nie negujmy, to jest "jego" wiedza, choćby na setkach innych wód nie zadziałało to o czym pisze w końcu znajdzie się ktoś, kto łowi na zbliżonym zbiorniku i stosując się do rad połowi, lepiej pozna wodę itd.
2. Inne zdanie, nawet po drugiej stronie bieguna nie oznacza konfliktowej postawy, to co czyni nas lepszymi i mądrzejszymi to wymiana doświadczeń i poglądów.
3. Należy weryfikować swoje poglądy, żaden z nas nie urodził się omnibusem i żaden nim nie umrze, nie weryfikując siebie i swoich zachowań nie rozwijamy się.

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 728
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Forum SiG - ewolucja
« Odpowiedź #7 dnia: 30.07.2020, 12:54 »
Luk, wiem że lubisz "koloryzować " ale Proszę nie pisz że nie ma boomu na feedera wyczynowego. Ty to widzisz inaczej bo nie jesteś zaangażowany w ten sport, ja widze jak wszystko się zmieniło na przełomie ostatnich lat gdy w zawodach wyczynowych startowało 20-30 zawodników a w tej chwili ponad 80 . Tak wiem że przepisy są ciężkie i moim zdaniem kilka zapisów jest do poprawy ale systematycznie są wprowadzane zmiany. Niestety to spławik "umiera" a zawodnicy "przenoszą " się na Feeder ale wszystko idzie w dobrą stronę można powiedzieć Feederową strone mocy :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Mimi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Reputacja: 76
  • Lets go fishing!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Forum SiG - ewolucja
« Odpowiedź #8 dnia: 30.07.2020, 13:49 »
Dobrze, że ostatnio miałem mniej czasu na forum i nawet nie wiem jakiego wątku dotyczy konflikt. Panowie chill , jest ładna pogoda, proponuje wybrać się na rybki i się zrelaksować - na tym polega nasze hobby 8)

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 421
  • Reputacja: 259
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Forum SiG - ewolucja
« Odpowiedź #9 dnia: 30.07.2020, 14:05 »
Dobrze, że ostatnio miałem mniej czasu na forum i nawet nie wiem jakiego wątku dotyczy konflikt. Panowie chill , jest ładna pogoda, proponuje wybrać się na rybki i się zrelaksować - na tym polega nasze hobby 8)
Konfliktu nie ma, zwykła rozmowa i wyjaśnianie nieporozumień. Co do pogody....chętnie każdy pewnie by wyparował, ale zapewne większość klika z pracy :P

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 022
  • Reputacja: 404
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Forum SiG - ewolucja
« Odpowiedź #10 dnia: 30.07.2020, 14:25 »
Dla mnie te forum to i tak fenomen. Wiele osób pośrednio dzięki niemu , wiedzy na nim zawartej oraz kontaktom, porobiło kariery w wędkarstwie. Krecą filmy , są testerami, publikują w prasie wędkarskiej mają sklepy itp. Co za tym idzie jest tutaj wiele mocnych osobowości więc tarcia muszą być dla mnie aż dzwine , że tak mało i ekpia w miarę się trzyma.
Z swojej strony cieszę się tylko ,że nie atywny jest temat o koronawirusie bo to był jedyny moment kiedy  miałem już dość i puszczały mi nerwy ;D ;D :P

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Forum SiG - ewolucja
« Odpowiedź #11 dnia: 30.07.2020, 14:28 »
Carl23 wielki :thumbup:
Lepiej tego ująć się nie dało, ja wole pisać krótko, a Ty ładnie to rozwinąłeś.
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Forum SiG - ewolucja
« Odpowiedź #12 dnia: 30.07.2020, 15:29 »
Dokładnie tak. Wielki :thumbup: :beer: dla Carl23

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Forum SiG - ewolucja
« Odpowiedź #13 dnia: 30.07.2020, 18:07 »
Od dłuższego czasu mocno ograniczyłem swoją aktywność na forum w tematach wędkarskich ba nawet zdjęć nie chce mi się wstawiać.. Powód jest prosty - zauważyłem że  prawie każda informacja jest krytykowana , podważana - ba nic w tym złego . Ale staje się to nagminne - do tego stopnia iż większość userów nie podłącza się pod dyskusję i woli milczeć. Nie wiem czemu tak się dzieję że z biegiem czasu nasi rodacy staja ekspertami w danych dziedzinach ale nie w praktyce lecz w słowie czerpanym z neta. Z tą d mnóstwo porad - żywcem wziętych z lat ubiegłych z forum - a teraz sprzedawanych jako swoje doświadczenie...
.....

Pozwoliłem sobie zacytować pierwszą część wypowiedzi Maćka, żeby jeszcze raz przytoczyć co miał konkretnie na myśli.
Tutaj raczej nie chodzi o personalne wycieczki jak carl23/Luk.
Mimo "rozejmu", nadal mam wrażenie, że jeden próbuje drugiego przeciągnąć na swoją stronę. Po co?
Chodzi o aktywność, o dzielenie się wiedzą, połowami, doświadczeniami... tego brakuje.
Brakuje znajomych nicków, za którymi stoją znajome (dzięki zlotom) twarze. Nie wiem czy owi ludzi przestali wędkować, przypuszczam, że nie. Przestali się udzielać, wypowiadać, pisać, to jest problem.
Faktycznie jest krytyka, jest milczenie, jest bierność. Może napływ nowych ludzi to sprawił?
Na forum zrodziło się też trochę "wędkarskich celebrytów", albo też osób, które w jakimś stopniu połączyły forum z wędkowaniem i zarabianiem pieniędzy/przyjmowaniem korzyści.
 
Zapewne zaraz sam w tym momencie zostanę posądzony o hipokryzję :-[
Zanim pojawiłem się na forum też zajmowałem się kołowrotkami, ich ewentualnym serwisem.
Na forum był poklask, ludzie pragnęli wiedzy, więc starałem się tłumaczyć to i owo, a także samemu się edukować. Oprócz tego, że wiem więcej (a to i tak pewnie kropla w morzu fachowej wiedzy) wielkiej kariery nie zrobiłem. Nie interesuje mnie biznes kołowrotkowy- np sklep, serwis, vlogi.... Jestem hobbystą, pasjonatem, gdybym miał zajmować się tym zawodowo poświęcając min. te 8 godz dziennie, to szybko przerodziłaby się ta pasja w udrękę. Przynajmniej w moim wypadku.
Doświadczam jednak przykrych następstw takiego dzielenia się wiedzą czy uwagami, zgłębiania tematu i dzielenia tym.
Najbardziej przykre to takie, gdzie wykorzystano moje słowa, opisy, uwagi, charakterystykę jakiegoś młynka w opisach sklepowych! Tak, niestety. Wybiórczo i częściowo, ale jednak. 
Każdy z nas w takiej sytuacji nie czuje się inaczej niż wykorzystany.
 
Druga strona medalu, to taka, że oprócz pytań o kołowrotki w tematach działu sprzęt, dostaję również sporo wiadomości prywatnych, czasem maili. Zawsze chętnie pomagam i staram się coś doradzić, czasem doba jest za krótka, albo też skleroza spowodowana nadmiarem zajęć sprawia, że nie odpowiem każdemu. Jednakże ostatnimi czasy dostaję też zapytania od osób bliżej mi nieznanych. Część jest bardzo miła i kulturalna, ale druga część... mocno roszczeniowa. Zaleje mnie taki delikwent wielokrotnie jednym i tym samym tekstem na @ i wiadomość prywatną, tak jakby świat się miał zawalić z powodu jego problemu z młynkiem. Gdy uda mi się ostatecznie już odpowiedzieć, to zero odzewu. Ani proszę, ani dziękuję, ani ugryź mnie w d... :P
Ewentualnie wróci, jak znów coś będzie potrzebował ;)

I tak właśnie myślę, czy to co napisałem o sobie, nie dotyczy również wielu innych forumowiczów, którzy faktycznie mogą coś wnieść, czymś się podzielić, lecz na swój sposób boją się, jak zostanie to wykorzystane i jak odebrane...
Czesiek

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Forum SiG - ewolucja
« Odpowiedź #14 dnia: 30.07.2020, 18:29 »
Wiedza o kołowrotkach jest bezcenna na takim forum,a to że jest osoba która ją ma i się nią dzieli,to rarytas dla każdego czytającego,także ze swojej strony bardzo dziękuję,za całokształt pracy kolegi Wonskiego i proszę o niezrażanie się nawet wobec opisanych przypadków.


Dzielenie się połowami ,wiedzą,doświadczeniami z naciskiem na doświadczeniami,a nie teoriami,tego bezwzględnie brakuje na forum.
Niestety doświadczenia nie można uzyskać w dzień-dwa,ani poprzez czytanie stron i zakładanie nowych wątków.