Autor Wątek: Przelotki w wędkach float i macht  (Przeczytany 20171 razy)

Offline maniek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 439
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: PD. WALIA - UK
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #15 dnia: 28.11.2014, 15:28 »
Mysle ze problemem jest cena. bo np wedzisko dobrej firmy z :( jakoscia wykonania itd w Polsce kosztuje drozej, niz ta sama wedka za granica np w uk i niestety nie kazdego jest stac na wedke drennana,lub greys.dlatego polska jest zalana teleskopami.

Offline Fluffy

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 139
  • Reputacja: 13
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #16 dnia: 28.11.2014, 15:54 »
O teleskopach to szkoda dyskutować. Da się tym awaryjnie łowić, fajne w transporcie, można pod nieuwagę żony/dziewczyny do bagażnika włożyć  ;) Ale na podstawową wędkę broń Bożenko..
CW jako takie jest jak dla mnie pewnym wyznacznikiem ogólnej sztywności danego wędziska, dobre do dyskusji na forum. Żeby na serio dokonać świadomego wyboru najlepiej wziąć wędkę w garść, założyć docelowy kręciołek i pomachać, zobaczyć jak wygasza drgania, przewlec kawałek żyłki, sprawdzić ugięcie.. Niestety, jakby się producent nie starał, trudno dokładnie opisać wędkę samymi oznaczeniami. Tym bardziej, że (przynajmniej w Polsce) producenci mają sporo "za uszami" jeżeli chodzi o opisy i oznaczenia - notorycznie zaniżana jest waga wędziska, nieprecyzyjnie podawany CW, czy czeste pisanie o "akcji szczytowej" lub "akcji parabolicznej" co jest semantyczną bzdurą  ;) Przez miłosierdzie nie wspomnę o "najwyższej jakości" oferowanych wędzisk - nawet tych drogich - potem człowiek patrzy na takie "cudo" i np widzi omotki i blank zalany taką iloscią lakieru że delikatne wędzisko zachowuje się jak kij od szczotki..
Michał

Offline promek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 18
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #17 dnia: 30.11.2014, 14:43 »
Kiedyś gdzieś czytałem jak ktoś tłumaczył znaczenie dolnego i górnego cw. Jako, że nie pamiętam gdzie to było
to spróbuje to opisać tak jak zapamiętałem. A więc dolne cw. oznacza tyle, że łowiąc lżejszymi zestawami niż podane dolne cw to wędka nie będzie nas "wspomagać" przy zarzucaniu. O ile pamiętam to użyte było stwierdzenie, że wędka się odpowiednio nie "załaduje". Dodatkowo w przypadku feederów mogą być problemy z naprężeniem żyłki ( i zarazem szczytówki ) i tu akurat się zgodzę bo mam feedera cw 30-120 i przy koszyczkach
10-20 g są spore problemy. Natomiast górne cw. ( to pewnie wszyscy wiedzą ) jest granicą której ( według producenta ) nie należy przekraczać ze względu bezpieczeństwa. :)

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #18 dnia: 30.11.2014, 15:24 »
Ja bym tak tego cw w czambuł nie potępiał!! Jesteśmy do niego przyzwyczajeni i daje nam ono jakiś teoretyczny pogląd czego po kiju "możemy "(nie zawsze się sprawdza) Się spodziewać I Tak jak napisał  Fluffy przy dyskusjach na forum na pewno to w jakiś sensie pomaga!! Kol. promek dobrze opisał na czym to cw. powinno polegać! To nie jest tak że lżejszym ciężarem nie da się rzucić tylko jakim minimalnym da się to zrobić dobrze.Z moich osobistych doświadczeń wynika że nie do końca powinno się powiązywać cw z akcją kija!! Bo z tym z zasady bywa różnie!! Osobiście uważam że fajnie opisuje Dragon swoje kije. Oprócz cw. podają rodzaj akcji!!!
Arek

Offline promek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 18
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #19 dnia: 30.11.2014, 15:56 »
Masz rację, trudno byłoby kupować wędzisko nie znając jego cw. albo gdy już jest napisane całkowicie nie zwracać na to uwagi. No chyba że wędka byłaby opisana w jakiś inny jasny sposób. A jeśli chodzi o akcję to aż dziwne jest
że tak notorycznie pomijany jest ten parametr w opisie wędek a przecież to jeden z najważniejszych parametrów.

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #20 dnia: 30.11.2014, 22:05 »
Natomiast górne cw. ( to pewnie wszyscy wiedzą ) jest granicą której ( według producenta ) nie należy przekraczać ze względu bezpieczeństwa. :)

Kupiłem kiedyś feeder Mistrala do 100g (340 cm). za 80 zł. Lekki i fajny w użyciu. Pewnego razu zerwałem wszystkie ciężarki 100g. i zostały mi nie mniejsze niż 120. Rzucałem 120-tkami i się nie połamał. Potem rzucałem nim 150-tkami. W końcu zacząłem rzucać ciężarkami 200 g. wcale wędki nie oszczędzając. Dalekie silne rzuty. Nic się nie działo. Piszę w czasie przeszłym, bo teraz rzadko używam tego kija, ale nadal jest cały i zdrowy.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Fluffy

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 139
  • Reputacja: 13
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #21 dnia: 30.11.2014, 22:08 »
Bo po pierwsze, wytrzymałość (a tym na dobrą sprawę jest górne CW) oblicza się i podaje z pewnym zapasem. A po drugie, CW z reguly podawane jest nieprecyzyjnie, zwłaszcza w tanich wędziskach  ;)
Michał

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #22 dnia: 30.11.2014, 22:11 »
Tak, tak, wiem o tym. Szczególnie, gdy chodzi o materiały tanie, to na dwoje babka wróżyła. Jak się zaraz nie rozleci, to widocznie jest z domieszką tytanu, który gdzieś się rozlał w czasie produkcji  ;) Zarówno wytrzymałość jak i bez-wytrzymałość w takich wędkach to dzieło niedoróby.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #23 dnia: 30.11.2014, 22:14 »
Mam shakespeare Sigma Feeder do 70ciu CW!!!!  ;D (Luk ich nienawidzi) 10lat dawały na Odrze z ciężarami że aż serce bolało! Do dziś na Honorowym miejscu wisi i ma u mnie dożywocie!! To był mój 1szy feeder i to na raty kupiony na początku lat 90tych!!(Małe dzieci ! Małe zarobki!! :-X) To mpże nie w temacie więc Admin nioech przeniesie wg! Uznania!!
Arek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #24 dnia: 30.11.2014, 22:19 »
A tam nienawidzi... ;) Nie darzy sympatią raczej! ;)

Lucjan

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #25 dnia: 30.11.2014, 22:20 »
Ten mistrall też był moim pierwszym feederem.  :D
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Techmann

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Przelotki w wędkach float i match
« Odpowiedź #26 dnia: 01.12.2014, 12:23 »
Ok cos juz wiecej sie rozjasnilo.

Spokojnie poogladam jak cos wpadnie w oko to wezme, nie ma cisnienia bo troche zimno sie robi...

Pytanie dodatkowe: Jak sobie radzicie przy minusowych temp. z oblodzeniem rolki krenciola no i z przelotkami  ???

Przy -2 i wiaterku juz mnie to irytowalo i tak szczerze nie potrenowalem w ostania niedziele. >:(

W koncu to moczenie szczytowki tym sie konczy...

pzd

Offline TD1916

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #27 dnia: 14.12.2021, 11:48 »
Odswieże wątek, czy ktoś z was poleci odległosciówke z wiekszymi przelotkami niż w tradycyjnych kijach?

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #28 dnia: 14.12.2021, 11:58 »
Odswieże wątek, czy ktoś z was poleci odległosciówke z wiekszymi przelotkami niż w tradycyjnych kijach?

Szukaj kijów z "float" w nazwie.
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #29 dnia: 14.12.2021, 11:58 »
Korum Glide Power Float - połączenie matcha z floatem ;).
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉