Autor Wątek: Testowanie zestawów na rybnych akwenach  (Przeczytany 6393 razy)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Testowanie zestawów na rybnych akwenach
« dnia: 15.08.2015, 21:03 »
Testowanie zestawów na rybnych akwenach

Koledzy, rozmawiałem na ten temat wczoraj z Lukiem.
Są wśród nas wędkarze, którzy chętnie i często wędkują na wodach komercyjnych i sekcyjnych, łowiąc tam spore ilości ryb, głównie karpi.

Chciałem zachęcić wszystkich tych kolegów do przeprowadzania różnych testów nad wodą.

Ja mam w pobliżu jedną taką wodę sekcyjną, na której można spodziewać się sporej ilości brań, ale jakoś tak się składa w tym sezonie, że nie mam (póki co) ochoty tam łowić.
Lucjan stara się, w miarę możliwości, jakieś testy przeprowadzać, choć nie jest to łatwe, kiedy dodatkowo kręci się film dwoma kamerami i łowi na przeróżnych wodach.

Dlatego właśnie apeluję do wędkujących na wodach, gdzie można spodziewać się dużej ilości brań, aby takie testy przeprowadzać.
Można na przykład jedną wędkę zarzuć na metodę z przynętą schowaną, a drugą z przynętą luźną na przyponie. Można jedną wędką łowić na metodę, a drugą na helikopter lub zwykły zestaw przelotowy z koszyczkiem. Można testować różne mieszanki, miksy o różnej spoistości. Nie wymaga to wielkiego wysiłku, a może przyczynić się do powstania naprawdę ciekawego zbioru wiedzy.

Ja sam zawsze staram się mniejsze lub większe testy przeprowadzać. Kiedy jednak łowię na wodzie PZW jedną, dwie, czy nawet 4 ryby, to ciężko mówić tu o reprezentatywnych danych.
Jeśli natomiast ktoś łowi 15 karpi w ciągu sesji, to myślę, że test mógłby przynieść w miarę wiarygodne dane. Wystarczy długopis, kartka papieru z jakąś tabelką i już można dołożyć swoją cegiełkę do wielkiej budowli wiedzy wędkarskiej :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 792
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Testowanie zestawów na rybnych akwenach
« Odpowiedź #1 dnia: 15.08.2015, 22:39 »
Bardzo fajny pomysł. Moja propozycja, aby nie ograniczać się do wody komercyjnej tylko brać pod uwagę również PZW np. Lin Leszcz i w opisie robić zestawienie z charakterystyki łowiska oraz łowienia opartego na kilku wypadach.

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Testowanie zestawów na rybnych akwenach
« Odpowiedź #2 dnia: 16.08.2015, 00:10 »
Fajny pomysł ale właśnie dodajmy też do tego pzw. Wszystko tak jak Mateusz napisał wliczając w to wyniki gdzie na sesjach padło wiele ryb. I może jakiś schemacik by opracować co dokładnie taka forma by musiała zawierać. Ja sobie notuje w swoim notesie podczas sesji:
-Data, rodzaj łowiska,miejscówka
-Pogoda (ciśnienie,niebo,opady,temp.pow,temp.wody)
-Nęcenie (wszystko odnośnie nęcenia co i jak podane)
-Zestaw
-Taktyka
-Mierzenie czasu.
-Spostrzeżenia dodatkowe i wnioski
-Czas sesji

Każdy z nas mógłby coś wtrącić co by było dobre aby opracować jakiś fajny schemacik. A potem już tylko to fajnie wypełniać i wstawiać.Taka moja propozycja? Co o tym myślicie?
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Testowanie zestawów na rybnych akwenach
« Odpowiedź #3 dnia: 16.08.2015, 00:37 »
Temat ogólem fajny tylko myślę, że polskie łowiska komercyjne będą raczej kiepskim wyznacznikiem czegokolwiek... u Luka to wygląda zupełnie inaczej. Druga sprawa jest taka, że testy na komercyjnych karpiach dadzą wiedzę o łowieniu tylko i wyłączenie komercyjnych karpi.
Nie mniej jednak pomysł bardzo fajny, ale mógłby być genialny jeśli by się go trochę zmodyfikowało, tak żeby wyniki faktycznie były przydatne dawały ogólną wiedzę wędkarską. Brak mi jak na razie konkretnych pomysłów, ale pomyślę trochę o tym może coś mi wpadnie do głowy. A wód PZW w czymś takim chyba faktycznie nie da się uniknąć. Nawet wyniki w stylu "4 ryby" mogą powiedzieć więcej niż łowienie 15 karpi na komercji, wystarczy tylko odpowiednio przeprowadzić test. Komercje zostawiłbym raczej na testy sprzętowe.
Pozdrawiam
Marcin

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 692
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Testowanie zestawów na rybnych akwenach
« Odpowiedź #4 dnia: 16.08.2015, 09:15 »
Widzę, że wątek nie spotkał się z wielkim odzewem :D

Panowie! Myślę, że warto zrobić kilka testów, i każdy z Was mógłby w nich uczestniczyć tak naprawdę... Nie trzeba wcale wielu rzeczy aby zrobić doświadczenia samemu, może natomiast to bardzo pomóc innym. Moje doświadczenia na Milton Lake to tylko jedna 'próba' - wiele sugerująca, ale na pojedynczej trudno formować pełne wnioski, jeżeli potwierdzone zostałyby kilkukrotnie, na innych wodach - to wtedy możemy mówić o pewnych zasadach czy prawidłach, odnoszących się do żerowania ryb.

Wielu z Was łowi na komercjach, i tam badania są jak najbardziej wskazane jeżeli chodzi o Metodę. Ponieważ jak pisał Mateo, trudno dojść do wniosków jak się ma zaledwie kilka brań. Ale na lepszych wodach PZW też można testować...

Moje sugestie:

- jak się sprawuje miks 50/50 w porównaniu do samej zanęty bez micro pelletów. Łowimy na dwie wędki, i staramy się nie preferować żadnej z nich, w połowie czasu zamieniamy je z sobą. Mierzymy czas 'pomiaru' starając się zapisać ile ryb łowimy na obydwa kije, jakie gatunki itp.

- jak działa Metoda z z przynętą schowaną i odsłoniętą.

- Metoda - łowimy na kulki pop-up i na tonące.

- porównujemy Metodę do helikoptera, Metodę do rurki antysplątaniowej - kombinacji jest mnóstwo

- zestawy gruntowe na komercjach - łowimy na przypony cienkie i grube - np. 0.18 mm i 0.28 mm (ale nie Metodą - może być helikopter). Porównujemy jakie ryby sie pojawiają i ile mamy bran na różnych zestawach

- testowanie i porównywanie przynęt - czyli np. łowienie na 5 martwych białych Metodą, kontra mielonka

- Metoda na płytszej i głębszej wodzie.


Jeżeli kilku z nas wykona takie testy, to wtedy możemy mówić o danych z różnych zbiorników. Takie badania można opisać wnikliwiej - zamieścimy je w specjalnym, osobnym wątku. W ten sposób można zostać wędkarskim naukowcem - zachęcam!
Lucjan

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Testowanie zestawów na rybnych akwenach
« Odpowiedź #5 dnia: 16.08.2015, 10:15 »
Problem z komercjami u nas jest taki, że ciężko tam o inne gatunki niż karp. Przynajmniej u mnie na tzw. komercjach w wodzie jest 80-90% karpia, reszta to albo amur albo jakaś drobnica która nie wiadomo skąd się wzięła.
Sam pomysł wykorzystania forum i jego community w taki sposób jak mówiłem jest super. Szkoda tylko, że żyjemy w takich a nie innych realiach. 
Pozdrawiam
Marcin

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 692
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Testowanie zestawów na rybnych akwenach
« Odpowiedź #6 dnia: 16.08.2015, 10:30 »
Marcin, jeżeli badania będą oparte o populację karpia na komercji, to spoko. Ja zrobiłem na linach i karasiach :D
Lucjan

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Testowanie zestawów na rybnych akwenach
« Odpowiedź #7 dnia: 17.08.2015, 01:11 »
Ja też uważam, że przy pewnych testach nie ma znaczenia czy to będzie karp z komercji, czy też z wody PZW.
Owszem, jeśli byśmy chcieli testować skuteczność przynęt/zanęt, to może rzeczywiście być tu spora rozbieżność, ale mi chodziło o testy innego rodzaju, np. metoda z przynętą schowaną i luźną, zarzucanie podajnika z klipem oraz bez klipowania.
Takie testy pomogą nam w znalezieniu odpowiedzi na niektóre pytania. Wielu z nas zastanawia się zapewne czy metodowa pułapka nie rozwala się podczas uderzenia zestawu o wodę. A jeśli pułapka się rozpadnie, to czy wpłynie to na ilość brań? Czy "kładzenie" zestawu przy pomocy klipu i ruchu wędki da w tym samym miejscu więcej brań? A jeśli tak, to może właśnie dlatego, że ta technika rzutu zmniejsza ryzyko rozwalenia się zanęty?
Do tego typu testów potrzeba sporej ilości brań. Wiadomo, że optymalnie byłoby, gdyby takie testy można było przeprowadzić na dzikich wodach i uzyskać wiarygodne wyniki. Skoro jednak jest to trudne, to dlaczego nie skorzystać z tego, co daje komercja?
Niektórzy robią doświadczenia w akwariach i też można z nich wyciągnąć jakieś wnioski.

Tym bardziej, że jest tu sporo osób, które łowią chętnie duże ilości ryb na komercjach i nie trzeba ich specjalnie do tego zachęcać.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Testowanie zestawów na rybnych akwenach
« Odpowiedź #8 dnia: 17.08.2015, 01:51 »
Dobra, to co testujemy jako pierwsze? :)
Pozdrawiam
Marcin

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 792
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Testowanie zestawów na rybnych akwenach
« Odpowiedź #9 dnia: 17.08.2015, 07:59 »

Do tego typu testów potrzeba sporej ilości brań. Wiadomo, że optymalnie byłoby, gdyby takie testy można było przeprowadzić na dzikich wodach i uzyskać wiarygodne wyniki. Skoro jednak jest to trudne, to dlaczego nie skorzystać z tego, co daje komercja?

Dla mnie w obecnej chwili różnica między PZW a komercją jest taka ,że na komercji jest gospodarz który o to dba a na wodach PZW nie ma gospodarza. Ostatnie  filmy Górka z Czech pokazują wody dzikie gdzie łowi jak na naszej komercji.

grzesiek76

  • Gość
Odp: Testowanie zestawów na rybnych akwenach
« Odpowiedź #10 dnia: 17.08.2015, 08:27 »
Wczoraj obejrzałem kilka czeskich filmików o łowieniu karpi. Znalazłem bodaj dwa zrobione nad czeskimi rzekami. Karpie 10-20kg. Aż trudno uwierzyć. Oczywiście łowione regularnie. Rozumiem, że ogólnie czeskie wędkarstwo jest na wysokim poziomie. Jednak śmiem wątpić czy osiągnięcie podobnego wyniku byłoby możliwe nad jakąkolwiek polska rzeką. Czechy to już inny wędkarski świat.
Myślę że wyprzedzają nas o 15-20 lat....
Obym się mylił :)

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Testowanie zestawów na rybnych akwenach
« Odpowiedź #11 dnia: 17.08.2015, 08:35 »
Ja w Czechach nie łowiłem nigdy. No, ale skoro Górek, który jest z mojej okolicy telepie się przez całą Polskę, by pomoczyć kija w czeskiej wodzie, to o czymś świadczy (oczywiście biorę też pod uwagę znajomość z Z.Milewskim, który tam trenuję ichniejszą kadrę).
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Testowanie zestawów na rybnych akwenach
« Odpowiedź #12 dnia: 17.08.2015, 11:34 »
Testowanie zestawów na rybnych akwenach

Wystarczy długopis, kartka papieru z jakąś tabelką i już można dołożyć swoją cegiełkę do wielkiej budowli wiedzy wędkarskiej :)
Kiedyś, zimą rozmawialiśmy o tym, aby każdy spisywał w notesie dane z połowów, które później można by opracować. Takie dane poddane potem odpowiedniej obróbce mogą dać nam naprawdę sporą wiedzę, jak skutecznie łowić. Ja spisuję, choć w tym roku na ryby jeżdżę bardzo rzadko i moje wyniki są, delikatnie mówiąc, kiepskie. Ale temat uważam za bardzo ważny. Szczególnie jeśli by skoncentrować się na konkretnej metodzie połowu, jak sugeruje Luk.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Kotwic

  • Gość
Odp: Testowanie zestawów na rybnych akwenach
« Odpowiedź #13 dnia: 22.08.2015, 08:57 »
Pomysł Mateo by łowiąc ryby prowadzić testy jest bardzo dobry i ciekawy. :thumbup:

Nie wiem co prawda jak skuteczna jest "metoda" na wodach przypadkowych, ale łowiąc batem zawsze sobie coś porównuję ;D
Notowanie lub pamięć to przydatne elementy dopracowania: czasu, miejsca, sposobu by ryby połowić.

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Testowanie zestawów na rybnych akwenach
« Odpowiedź #14 dnia: 22.08.2015, 09:02 »
Kotwic, a prowadzisz może jakieś notatki dotyczące "okazów". Jaki to odsetek ogółu i jak duże są to ryby?
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik