Autor Wątek: Idealny świat a Metodowa rzeczywistość  (Przeczytany 8767 razy)

Offline Opos

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 827
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Uśmiechaj się w każdy dzień :)
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder
Idealny świat a Metodowa rzeczywistość
« dnia: 18.05.2021, 20:14 »
W idealnym świecie do foremki wkładamy przypon z przynętą, zasypujemy to pelletem, nabijamy podajnik i sru do wody w zaklipowane miejsce. Podajnik dolatuje do dna i tam się ładnie obsypuje ... ale czy aby na pewno ?
Film o tym co się dzieje z towarem po uderzeniu o tafle wody gdy mamy zaklinowany zestaw. Bardzo ciekawe obserwacje można zobaczyć w tym filmie. Okazuje się ze sposób napinania zestawu może okazać się kluczem do sukcesu. Na podstawie tego filmu można przyjąć różne sposoby nęcenia miejsca w którym łowimy. Nie wiem czy ten temat został poruszony na forum, ale okazuje sie ze metoda z pozoru prosta może w rzeczywistości płatać wiele figli.


Offline plompek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 118
  • Reputacja: 16
Odp: Idealny świat a Metodowa rzeczywistość
« Odpowiedź #1 dnia: 18.05.2021, 20:25 »
Właśnie po tym filmiku z jednej strony zacząłem się delikatnie pod nosem śmiać z przekonania "zawodowców filmowych" jak byli pewni tej prezentacji podajnika a z drugiej strony zacząłem właśnie bardzo sie przykładać do odpowiedniej spoistości i konsystencji pelletu i jego ubicia bo jak widac w praktyce nie jest tak kolorowo i właśnie od tego zależy odpowiednia prezentacja zestawu
I tak samo polecam drugi filmik matrixa gdzie jest sprawdzana klasyczna metoda feederowa z koszyczkiem i skrętką i tam fajnie widać jak długość przyponu totalnie sie rozmija z teorią ale tam zależy dużo też od ostatniej fazy opadania zestawu, prądu wody w którą strone aktualnie jest i lekkie wg mnie podciągnięcia zestawu w ostatniej fazie przed opadnięciem

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Idealny świat a Metodowa rzeczywistość
« Odpowiedź #2 dnia: 18.05.2021, 20:49 »
Bardzo ciekawy film. Ja próbuję osiągnąć konsystencję mieszanki która jest delikatnie przemoczona aby zbyt szybko nie uciekała z koszyka, można to stwierdzić rzucając zestaw i ściągając go po chwili.

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 387
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Idealny świat a Metodowa rzeczywistość
« Odpowiedź #3 dnia: 18.05.2021, 21:29 »
Aż mi się przypomniała pewna sytuacja z przeszłości. Kolega śmiał się z mojego mixu nazywając go błotem. Tego dnia fajnie połowiłem a on miał marne rezultaty :D To jest oczywiste, że zbyt sucha zanęta/pellet nie doleci do dna. Zawsze rozrabiam na styk od przemoczenia.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Idealny świat a Metodowa rzeczywistość
« Odpowiedź #4 dnia: 19.05.2021, 05:10 »
Mi to się wydaje że koleś za słabo ubija pellet, górna warstwa ma być zmiażdżona, widać wyraźnie po rzucie ze pellet się sypie. On nie ubija tylko wsypuje hehe.
Ja ubijam z całej siły i pellet na pewno jest na dnie po zarzucie, sprawdzałem przez szybkie wyciągnięcie zestawu. Po kilku minutach pelletu nie ma w podajniku lub zostaje kilka ziarenek.
Wodziałem też film Ringersa jak łowi na te podajniki na pellet i on też na maksa ubija
Paweł

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 049
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Idealny świat a Metodowa rzeczywistość
« Odpowiedź #5 dnia: 19.05.2021, 07:12 »
Mi to się wydaje że koleś za słabo ubija pellet, górna warstwa ma być zmiażdżona, widać wyraźnie po rzucie ze pellet się sypie. On nie ubija tylko wsypuje hehe.
Ja ubijam z całej siły i pellet na pewno jest na dnie po zarzucie, sprawdzałem przez szybkie wyciągnięcie zestawu. Po kilku minutach pelletu nie ma w podajniku lub zostaje kilka ziarenek.
Wodziałem też film Ringersa jak łowi na te podajniki na pellet i on też na maksa ubija

Z tym miażdżeniem to moim zdaniem trzeba uważać - w filmie nawet widać jak mocno dobity pellet robi bryłę a ona okleja hak i przynęte . Elegancko to potem w formie bryły leży sobie.

Ja robię swoje - ważne ryby biorą - jak przestaną będę się zastanawiał.
Maciek

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Idealny świat a Metodowa rzeczywistość
« Odpowiedź #6 dnia: 19.05.2021, 07:16 »

Ja robię swoje - ważne ryby biorą - jak przestaną będę się zastanawiał.

I to jest słuszna koncepcja :thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 792
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Idealny świat a Metodowa rzeczywistość
« Odpowiedź #7 dnia: 19.05.2021, 07:35 »
Od koncepcji to tu jestem ja. A mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być - musimy tak zrobić, by tej krytyki nie było. Tylko aplauz i zaakceptowanie :P
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Idealny świat a Metodowa rzeczywistość
« Odpowiedź #8 dnia: 19.05.2021, 07:36 »
:D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 925
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Idealny świat a Metodowa rzeczywistość
« Odpowiedź #9 dnia: 19.05.2021, 07:46 »
Z tym miażdżeniem to moim zdaniem trzeba uważać - w filmie nawet widać jak mocno dobity pellet robi bryłę a ona okleja hak i przynęte . Elegancko to potem w formie bryły leży sobie.

To zależy od pelletu i stopnia jego namoczenia - pellet odpowiednio namoczony nawet mocno ściśnięty (no chyba że ktoś ma imadło w dłoni i zapiera się o drzewo dodatkowo) rozsypie się.
Z pozdrowieniami - Marcin

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Idealny świat a Metodowa rzeczywistość
« Odpowiedź #10 dnia: 19.05.2021, 09:47 »
Ja ostatnio miałem taką sytuację, że zostawiłem przez pomyłkę pellet coppens 2 mm na 10 minut w wodzie. Jak się skapowałem to pomyślałem, że już po sprawie i zrobi się z niego breja. Jednak po odsączeniu wody i odczekaniu pellet nadawał się do użycia. Był co prawda bardziej miękki niż zwykle ale obsypywał się dobrze nawet po mocnym dociśnięciu (używam podajników hybrid). Myślę, że teraz będę zawsze namaczał coppensa dłużej bo klei się wtedy wyraźnie lepiej i jak się okazuje nie jest potem zabetonowany.

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Idealny świat a Metodowa rzeczywistość
« Odpowiedź #11 dnia: 19.05.2021, 10:04 »
...................
...................
..................
I tak samo polecam drugi filmik matrixa gdzie jest sprawdzana klasyczna metoda feederowa z koszyczkiem i skrętką i tam fajnie widać jak długość przyponu totalnie sie rozmija z teorią ale tam zależy dużo też od ostatniej fazy opadania zestawu, prądu wody w którą strone aktualnie jest i lekkie wg mnie podciągnięcia zestawu w ostatniej fazie przed opadnięciem


Koszyk w wodzie opada po łuku. Zakrzywienie łuku zależy od odległości łowienia, głębokości i wysokości szczytówki wędziska nad wodą w trakcie opadu. Im mniejsze zakrzywienie tym opad koszyka jest bardziej pionowy. Koszyk ciągnie za sobą przypon i przynęta porusza się po stycznej do toru ruchu koszyka.
Jak koszyk osiągnie dno, to im mniejsza krzywizna łuku tym bliżej toru znajduje się przynęta w tym momencie i tym bliżej koszyka opadnie na dno.

Ruch wody przy dnie w wodach stojących, to moim zdaniem niezmiernie wyjątkowa sytuacja.
Lekkie podciągnięcie zestawu w ostatniej fazie zestawu zwiększy zakrzywienie toru i przynęta opadnie dalej od koszyka, ale konieczna jest dobra synchronizacja. Najczęściej trudna do osiągnięcia.

Przykładowe odległości, oczywiście dla stabilnego opadu przynęty, w jakich znajdzie się na dnie przynęta od koszyka obliczone są w artykule:

https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1503.msg478141#msg478141

Poniżej  zamieszczam rysunek i cytat dotyczące tego tematu z mojego nowego artykułu związanego z zarzucaniem.

Przypon w feederze opada za obciążeniem po stycznej do toru obciążenia i przy typowych warunkach odległość/głębokość przynęta znajdzie się na dnie na luźnym przyponie bardzo blisko koszyka w odległości rzędu kilkunastu procent długości przyponu. Wyjątkowo przy bardzo małych odległościach i bardzo dużych głębokościach oraz trzymaniu wędziska wysoko podczas opadu może to być dalej.
Położenie przyponu i przynęty w chwili, kiedy opadające obciążenie osiągnęło dno pokazuje Rys.5. Przynęta opadnie następnie na dno z dużym prawdopodobieństwem w zakresie odcinka AB.




                        Rys. 5. Położenie przynęty w momencie opadnięcia obciążenia na dno.

Opisane powyższe zachowanie się zestawu podczas opadu ma miejsce pod warunkiem, że w trakcie nie zmieniamy położenia wędziska.


Artykuł ten ukaże się wkrótce na forum. :)
Marian

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 898
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Idealny świat a Metodowa rzeczywistość
« Odpowiedź #12 dnia: 19.05.2021, 10:11 »
dobry filmik, thx
;)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 049
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Idealny świat a Metodowa rzeczywistość
« Odpowiedź #13 dnia: 19.05.2021, 10:12 »
...................
...................
..................
I tak samo polecam drugi filmik matrixa gdzie jest sprawdzana klasyczna metoda feederowa z koszyczkiem i skrętką i tam fajnie widać jak długość przyponu totalnie sie rozmija z teorią ale tam zależy dużo też od ostatniej fazy opadania zestawu, prądu wody w którą strone aktualnie jest i lekkie wg mnie podciągnięcia zestawu w ostatniej fazie przed opadnięciem


Koszyk w wodzie opada po łuku. Zakrzywienie łuku zależy od odległości łowienia, głębokości i wysokości szczytówki wędziska nad wodą w trakcie opadu. Im mniejsze zakrzywienie tym opad koszyka jest bardziej pionowy. Koszyk ciągnie za sobą przypon i przynęta porusza się po stycznej do toru ruchu koszyka.
Jak koszyk osiągnie dno, to im mniejsza krzywizna łuku tym bliżej toru znajduje się przynęta w tym momencie i tym bliżej koszyka opadnie na dno.

Ruch wody przy dnie w wodach stojących, to moim zdaniem niezmiernie wyjątkowa sytuacja.
Lekkie podciągnięcie zestawu w ostatniej fazie zestawu zwiększy zakrzywienie toru i przynęta opadnie dalej od koszyka, ale konieczna jest dobra synchronizacja. Najczęściej trudna do osiągnięcia.

Przykładowe odległości, oczywiście dla stabilnego opadu przynęty, w jakich znajdzie się na dnie przynęta od koszyka obliczone są w artykule:

https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1503.msg478141#msg478141

Poniżej  zamieszczam rysunek i cytat dotyczące tego tematu z mojego nowego artykułu związanego z zarzucaniem.

Przypon w feederze opada za obciążeniem po stycznej do toru obciążenia i przy typowych warunkach odległość/głębokość przynęta znajdzie się na dnie na luźnym przyponie bardzo blisko koszyka w odległości rzędu kilkunastu procent długości przyponu. Wyjątkowo przy bardzo małych odległościach i bardzo dużych głębokościach oraz trzymaniu wędziska wysoko podczas opadu może to być dalej.
Położenie przyponu i przynęty w chwili, kiedy opadające obciążenie osiągnęło dno pokazuje Rys.5. Przynęta opadnie następnie na dno z dużym prawdopodobieństwem w zakresie odcinka AB.




                        Rys. 5. Położenie przynęty w momencie opadnięcia obciążenia na dno.

Opisane powyższe zachowanie się zestawu podczas opadu ma miejsce pod warunkiem, że w trakcie nie zmieniamy położenia wędziska.


Artykuł ten ukaże się wkrótce na forum. :)

Pytanko... Na jakich materiałach opierasz swe teorie...
Maciek

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Idealny świat a Metodowa rzeczywistość
« Odpowiedź #14 dnia: 19.05.2021, 10:23 »
To nie są teorie, ale wnioski dotyczące konkretnych spraw i wynikające z praw fizyki.
 :)
Marian