Autor Wątek: Bolonka - jaką kupić?  (Przeczytany 6356 razy)

Offline Henioo12345

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Bolonka - jaką kupić?
« dnia: 20.05.2021, 01:54 »
Witam kolegów, zmierzam do zakupu bolonki o długości 6 metrów (to takie moje max i min długość na rzeki i nawet jeziora) i mam pytanie jakie wy polecacie i używacie?

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 638
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #1 dnia: 20.05.2021, 06:02 »
Polecam skorzystania z "szukaj" i przejrzenie istniejących wątków bo jest tego trochę.

Online Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 084
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #2 dnia: 20.05.2021, 12:32 »
Nie patrz jakiej używają inni, bo szukasz wędki dla siebie, a nie takiej jakiej używają albo chcieliby używać inni. O jakim budżecie na zakup bolonki mówimy?. Jakie ryby będą najczęściej łowione ?

Offline mactop

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Obrzycko
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #3 dnia: 20.05.2021, 13:05 »
Spójrz na Caiman Sargasso. Posiadam model 7m. Mega lekka(7m waga poniżej 200gr),mocy jej nie brakuje. Polecam
Maciej

Offline cyprinus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 74
  • Reputacja: 23
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #4 dnia: 11.01.2022, 11:43 »
Witam
Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów użytkował bolonkę MISTRALL AQUA BOLOGNESE 5m / 10-30g  i udzieli mi odpowiedzi jakie gramatury spławików w praktyce ten model perfekcyjnie obsługuje?


Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #5 dnia: 11.01.2022, 13:42 »
Używam ale łowię w małej rzece i ciężko jest powiedzieć gdzie ma dolną granicę. Jeżeli pogoda nie będzie straszna w weekend zabiorę ją nad jezioro i pomacham trochę :)

Offline cyprinus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 74
  • Reputacja: 23
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #6 dnia: 11.01.2022, 14:29 »
Używam ale łowię w małej rzece i ciężko jest powiedzieć gdzie ma dolną granicę. Jeżeli pogoda nie będzie straszna w weekend zabiorę ją nad jezioro i pomacham trochę :)
Gdybyś sprawdził i napisał np: "w gramaturach 3-15 gram wędka sprawuje się świetnie" byłbym zobowiązany
dzięki

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #7 dnia: 11.01.2022, 16:38 »
Nie mam spławików 15g chyba, że jakiś waggler ale to nie zrobi różnicy.

Byliśmy jednak ze dwa razy na większej rzece :) Używałem 3-5g bombki, rzuty są celne i powtarzalne. Nie rzucam dalej niż 15-20m bo brakuje na to miejsca. Zestaw 2g to mniejsza powtarzalność i zasięg, można łowić ale to max 10m.
Na najmniejszej rzece używałem tak jak bat z 0.75g ale to przez zarośla i klenie.

Moja pierwsza bolonka i nie mam porównania ale jakość wykonania jest dobra. Nic nie klekocze, uchwyt na kołowrotek nie zacina się i nie ma do czego się przyczepić.

Offline piotr82

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 305
  • Reputacja: 25
  • Lokalizacja: Powiat Krasnystaw
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #8 dnia: 11.01.2022, 17:53 »
Witam
Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów użytkował bolonkę MISTRALL AQUA BOLOGNESE 5m / 10-30g  i udzieli mi odpowiedzi jakie gramatury spławików w praktyce ten model perfekcyjnie obsługuje?
Posiadam wymieniony kijek w długości 5m i operuję 5 gramowym spławikiem plus obciążenie bardzo komfortowo

Offline cyprinus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 74
  • Reputacja: 23
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #9 dnia: 11.01.2022, 18:02 »
Witam
Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów użytkował bolonkę MISTRALL AQUA BOLOGNESE 5m / 10-30g  i udzieli mi odpowiedzi jakie gramatury spławików w praktyce ten model perfekcyjnie obsługuje?
Posiadam wymieniony kijek w długości 5m i operuję 5 gramowym spławikiem plus obciążenie bardzo komfortowo
Uprzejmie dziękuję. Często łowię 3-5 g więc wygląda optymistycznie. A 10 i 15 gram? Nadal komfortowo?

Offline piotr82

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 305
  • Reputacja: 25
  • Lokalizacja: Powiat Krasnystaw
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #10 dnia: 11.01.2022, 20:45 »
Nie sprawdzałem

Offline cyprinus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 74
  • Reputacja: 23
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #11 dnia: 11.01.2022, 21:03 »
Nie sprawdzałem
Kiedyś kupiłem spina. Miał napisane 10-30, a ja po wielu testach napisałbym na nim 7-12 g. Równie bez sensu miałem oznaczenia na feederach. W tych fabrykach to oni raczej nie testują terenowo wędek i tak sobie bazgrzą?

Offline piotr82

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 305
  • Reputacja: 25
  • Lokalizacja: Powiat Krasnystaw
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #12 dnia: 11.01.2022, 21:08 »
Nie sprawdzałem
Kiedyś kupiłem spina. Miał napisane 10-30, a ja po wielu testach napisałbym na nim 7-12 g. Równie bez sensu miałem oznaczenia na feederach. W tych fabrykach to oni raczej nie testują terenowo wędek i tak sobie bazgrzą?
Akurat to jest temat rzeka osobiście bałbym się o kija, na uwadze trzeba mieć trzeba jeszcze wagę spławika plus obciążenie

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 369
  • Reputacja: 347
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #13 dnia: 11.01.2022, 21:46 »
Nie przesadzajmy. 15 gramów dla bolonki to normalna sprawa. Na Trabucco Activa łowiłem tak na przepływankę (no, dokładnie to 14 g), a na przystawce nawet 20 gramów się zdarzało - bez żadnego stresu. Ten Mistrall też powinien dać radę, opinie miał niezłe.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Bolonka - jaką kupić?
« Odpowiedź #14 dnia: 11.01.2022, 23:33 »
Co do Bolonki na pewno patrzyłbym na minimum 25cw. Rozstaw 10- 30 nie do końca cokolwiek mówi ,może to być bliżej 10 - i nie będziesz w stanie rzucić cięższym spławikiem, ale może być i bliżej 30 - będziesz się czuł z lekkim spławikiem jakbyś łowił na kij od miotły :).
Z doświadczenia - Bolonka 5m to teleskop, zaczynają się przyjemne i fajne od 7m, najlepiej kup przez net, szybko spróbuj połowić i oddaj :D - masz 14 dni.

W Bolonkach bardzo ważne jest też wyważenie, żeby nie przeciążała ani do tyłu ani do przodu = ważne, żeby dobrze dobrać kołowrotek, choć przy 5m to ma mniejsze znaczenie