Autor Wątek: Feeder Fans - strzałówka, po co i kiedy  (Przeczytany 10645 razy)

Offline Marcin Cichosz

  • Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 598
  • Reputacja: 430
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feeder Fans
    • Galeria
    • Feeder Fans
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder
Feeder Fans - strzałówka, po co i kiedy
« dnia: 20.05.2021, 08:29 »
Strzałówka - po co i kiedy?

Pytanie o przypon strzałowy dociera do mnie bardzo często. Każdy zazwyczaj pyta o to samo:
Dlaczego używam przyponów strzałowych?
Dlaczego przypon strzałowy zakładam nawet na krótkich kijach?
Jak wiążesz strzałówke?
Jaka żyłka i jak gruba na strzałówke?

Ja postaram się na te pytania odpowiedzieć i wyjaśnić moje podejście do używania przyponu strzałowego.

Niezależnie od tego, czy jadę wędkować z feederem na klasyka czy na methodę to dowiązuję do swoich zestawów odcinek żyłki, który nazywany jest przyponem strzałowym. Przy feederze klasycznym wędkuję zazwyczaj przy użyciu plecionki i wtedy do niej wiąże wspomniany odcinek, a jeśli jadę na method feeder to strzałówkę wiąże do żyłki głównej.

Trzeba wiedzieć, że plecionka ma rozciągliwość na poziomie zerowym. Dzięki temu przy dobrze zbudowanym zestawie jesteśmy w stanie zauważyć na szczytówce najmniejsze i najdelikatniejsze branie. Końcowy odcinek z żyłki stosuję się w celu poprawienia amortyzacji podczas kontaktu z rybą, żyłka bowiem jest materiałem lekko rozciągliwym i dzięki niej unikamy dużej ilości spiętych ryb. To najważniejsza sprawa. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że na żyłce świetnie robi się skrętkę na końcowej części zestawu, natomiast plecionka uniemożliwia ten zabieg.
Natomiast jeżeli chodzi o zestawy do method feeder to przyponów strzałowych używam zawsze. Przy kijach długich do dalekich dystansów używam strzałówek w celu odciążenia żyłki głównej. Robię tak, ponieważ jeśli mam przygotowany zestaw do odległości większych niż 75 metrów to na kołowrotku Intensity przy wędce Distance Master używam żyłki 5lb aby móc dalej rzucić. Jednakże taka cienka żyłka nie wytrzyma momentu zarzucania, dlatego by zestaw wytrzymał przeciążenie stosuję przypon strzałowy z grubszej żyłki niż główna.

Dlaczego w takim razie używam przy method feeder przyponu strzałowego również podczas wędkowania krótszymi wędkami? Często o to pytacie, bo strzałówka tutaj nie musi chronić przed przeciążeniami. Biorąc pod uwagę tylko ten aspekt to jest to absolutnie racja. Ja jednak widzę tutaj jeszcze jedną właściwość tego przyponu strzałowego. Kiedy mierzę się z dużymi rybami na komercyjnych łowiskach staram się być jak najbardziej skuteczny w holowaniu. Zależy mi aby jak najmniej sztuk spinać a jak wiadomo w zbiornikach jest bardzo dużo podwodnych zaczepów, twardych konarów, kamieni lub rosnących niedaleko brzegu trzcin. Każdy z tych elementów potrafi szybko przetrzeć lub przepalić żyłkę, więc ja wiążę grubszą strzałówkę, która daję mi mniejszą szansę na taką beznadziejną stratę ryby. Jest jeszcze jeden aspekt, który skłania mnie do zakładania tej grubszej żyłki -karpie mają bardzo ostrą pierwszą część na płetwie grzbietowej i potrafią się tak obrócić, że nasz zestaw zaczepia się o nią, również dlatego chronię się strzałówką.

Z tych powodów zawsze, ale to zawsze mam przypon strzałowy na komercyjnych kijach. Poza tym łatwiej wymienić zniszczoną strzałówkę niż wiecznie obcinać część żyłki głównej i zmniejszać idealnie odmierzoną jej ilość na szpuli. Wyjątkiem jest zestaw do łowienia pod nogami – moją wędką Wandzee operuję od razu z grubszą żyłką na szpuli bo i tak łowię na mega krótkich dystansach.

Moje przypony strzałowe wiążę zawsze w ten sam sposób i tym samym węzłem, niezależnie czy wiążę żyłkę z żyłką czy żyłkę z plecionką. Na żyłce lub plecionce głównej wiążę pętlę, taką jak na przykład przy zakończeniu przyponu z haczykiem, natomiast koniec strzałówki przekładam przez tą pętlę i okręcam równo 4 razy wokoło, przekładam z powrotem przez oczko pętli i zaciskam. Nigdy nie robię więcej obrotów niż cztery ponieważ w zupełności one trzymają węzeł a staje się on na tyle mały, że świetnie przechodzi przez przelotki szczytowe. Trzeba pamiętać aby bardzo krótko obcinać wąsy z węzła aby nic nie miało okazji się zaczepiać lub plątać.

Ja jako żyłek głównych w method feeder używam Preston Innovations Sinking Feeder Mono o grubości 6lb. Są bardzo trwałe, nie mają pamięci i nie łamią się jak szalone. Do nich jako przyponów strzałowych używam tego samego modelu lecz o grubości 8lb. Natomiast zestaw do dystansu buduję na żyłce 5lb + 10lb strzałówka. Przy wędkowaniu klasykiem do plecionki Absolute Feeder Braid 0,10 jako przyponu strzałowego używam żyłki 8lb – nie jest za cienka ani za gruba ale świetnie robi się na niej skrętkę.

Opisałem Wam zarówno jakich używam żyłek głównych, plecionek i przede wszystkim strzałówek. Mam nadzieję, że komuś to rozświetli sprawę.
Marcin Cichosz.














Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Feeder Fans - strzałówka, po co i kiedy
« Odpowiedź #1 dnia: 20.05.2021, 19:36 »
Bardzo ciekawy post :thumbup:

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 566
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Feeder Fans - strzałówka, po co i kiedy
« Odpowiedź #2 dnia: 21.05.2021, 00:20 »
Dobry post! :thumbup:

Normalnie strzałówka byłaby na porządku dziennym gdyby nie regulamin łowisk komercyjnych w UK :) Prawda jest taka, że większość to konieczność używania zestawu przelotowego, gdzie nie ma żadnych blokad czy węzłów. W Polsce więc jak najbardziej można to modyfikować, gdyż przepisy łowisk nie są tak restrykcyjne.
Lucjan

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Feeder Fans - strzałówka, po co i kiedy
« Odpowiedź #3 dnia: 21.05.2021, 00:40 »
Temat powszechny,ale dobrze,że ktoś to opisał po ludzku.

Od siebie polecam Ci używać węzła albright .Jest mniejszy  i bardzo łatwy,doskonały do łączenia plecionki z żyłką,ale za to nie nadaje się do łączenia żyłki z żyłką. Przechodzi bezproblemowo przez oczko 2mm ,nawet po połączeniu plecionki 0.10 z żyłką 0.32.

U mnie i na pikerze 3m i na dystansówce 3.9m ,zawsze mam strzałówkę. To bezpieczne,mocne i wygodne i choć dosyć popularne,to nad wodą nadal nie za często spotykane.

Offline Thompson

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazowieckie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Feeder Fans - strzałówka, po co i kiedy
« Odpowiedź #4 dnia: 21.05.2021, 07:56 »
Przy duzej roznicy na srednicy zylek wole podwojny uni-knot lub water knot ktory pokazywal na youtubie Lee Kerry. Jezeli roznica nie jest duza z srednicami (strzalowka koniczna) to wtedy wchodzi blood knot (wezel barylkowy) teoretyczne najlepsza opcja.

Zylka z plecionka tak jak Michal N wspomnial wezel Albright albo Alberto

Offline majestic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • góru porycia
  • Lokalizacja: Piotrków Tryb.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Feeder Fans - strzałówka, po co i kiedy
« Odpowiedź #5 dnia: 21.05.2021, 09:22 »
Jak zwykle profesjonalne podejście. :thumbup: :bravo: :beer:
Najważniejsze dla mnie to w jaki sposób węzeł przechodzi przez przelotki. Do federka wędki zwykle maja małe przelotki i częste przerzucanie nie wpływa dobrze na całokształt.
Zawsze najprostsze rozwiązania są najlepsze i węzeł Marcina taki jest. Ogrom filmików na youtube dotyczącego tego tematu jest spora ale kręcić żyłką 20 razy w jedna potem 20 razy w drugą i przekładać a to tu a to tam jest jakie jest.




Offline Thompson

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazowieckie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Feeder Fans - strzałówka, po co i kiedy
« Odpowiedź #6 dnia: 21.05.2021, 11:05 »
Pokazany przez Marcina wezel ma tylko jedna niewatpliwa zalete prostota. Pytanie jak czesto zmienia/wiaze sie strzalowke podczas zawodow/lub nad woda  (chyba jak zrobimy dekapitacje szczytowki podczas zarzutu). Nad woda i jak by pospiech byl wymagany sam bym uzyl tego wezla  (petla wiazana na 8-mke a po drugiej stronie polowa wezla blood knot , barylkowy). W domu przy przygotowaniu zestawu  wole uzyc innych wezlow

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Feeder Fans - strzałówka, po co i kiedy
« Odpowiedź #7 dnia: 21.05.2021, 13:32 »
Trening czyni mistrza. Węzel albright wiążę maks. 1min nawet nad wodą i tak pewnie jest z każdym węzłem,który perfekcyjnie opanujemy.

Jest jeszcze jeden rodzaj przyponu strzałowego: wykonany z grubszej plecionki. Stosuje się go do osiągania najdalszych dystansów. Plecionka najlepiej ładuje kij. Taki przypon poleca się,do wędek mocnych ,z dużym cw,o bardzo szybkiej akcji. Sam nie dawałem wiary,ale faktycznie,wydłuża rzuty.

Offline Marcin Cichosz

  • Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 598
  • Reputacja: 430
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feeder Fans
    • Galeria
    • Feeder Fans
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Feeder Fans - strzałówka, po co i kiedy
« Odpowiedź #8 dnia: 24.05.2021, 10:58 »
Bardzo dobrze, że każdy ma swój sprawdzony węzeł w którego połączenie wierzy i wie, że go nie zawiedzie. Do tego dochodzi bardzo ważny aspekt, czyli łatwość przechodzenia przez małe oczka przelotek.
Fajnie, że się temat rozwinął - :thumbup:

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Feeder Fans - strzałówka, po co i kiedy
« Odpowiedź #9 dnia: 24.05.2021, 12:41 »
Próbowałem kilku i puki co zostaje przy węźle FG.





 

Pletka 0.1 i żyłka 0.26
Marcin