Autor Wątek: Jakie lekkie koszyki do klasyka?  (Przeczytany 4353 razy)

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jakie lekkie koszyki do klasyka?
« Odpowiedź #30 dnia: 06.11.2021, 20:51 »
Super, muszę to przetestować :)
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 031
  • Reputacja: 415
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jakie lekkie koszyki do klasyka?
« Odpowiedź #31 dnia: 06.11.2021, 20:58 »
U mnie zetsaw zawsze wygląda tak samo. Plecionka 0,12 jako linka główna . Strzałówka z żyłki 0,30-0,35.

Miły pan z KarpMax twierdził że do dalekich rzutów tylko żyłka bo plecionka się zakleszcza o zwoje "poniżej" i schodzi ze szpuli z większym oporem. Prawda to?
Najczęściej łowię do 90 metrów. Ostatnio na Dzierznie pokazywałem chłopakom z forum rzuty na 100m do klipa - mimo wiatru nie było problemu. Dla mnie łowienie na dystansach na żyłkę feederem to nieporozumienie i tłumaczy je tylko specyficzne przepisy na danej wodzie czyli zakaz używania plecionki. Już na 70 metrach żyłka jest na tyle rozciągliwa ,że nie ma totalnie kontroli nad rybą i zestawem nie mówiąc o zerowej sygnalizacji brań w klasyku. 10m przyponu strzałowego z żyłki idealnie amortyzuje a jednocześnie pozwala na dobrą sygnalizację brań. Oczywiście do takiego łowienia potrzebna jest odpowiednia wędka i kołowrotek ze szpulą long cast. W moim przypadku ultegra 5500.

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jakie lekkie koszyki do klasyka?
« Odpowiedź #32 dnia: 06.11.2021, 21:08 »
Jestem zwolennikiem żyłek ale na dystansie to tak jak piszesz, tylko plecionka.


Pozdrawiam Łukasz

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 031
  • Reputacja: 415
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jakie lekkie koszyki do klasyka?
« Odpowiedź #33 dnia: 06.11.2021, 21:11 »
Być może przy karpiowaniu i rzutach na 150 m żyłka będzie lepsza ale ja nie zamierzam przekraczać 120 metra a najczęściej łowić do 90 metra więc plecionka w 100 % mi pasuje.

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jakie lekkie koszyki do klasyka?
« Odpowiedź #34 dnia: 06.11.2021, 21:12 »
Zbigniew, czytałem w jakimś wątku, że używasz do takich odległości Flagmana Granthama i o ile dobrze pamiętam oceniałeś go jako najlepsza wędka do dystansu jaką łowiłeś. To bardzo sztywny kij? Przy plecionce i 10 metrach strzałówki (jak wcześniej wspomniałeś) trzeba uważać podczas holu na spięcia?

Sorki za pytanie niezwiązane ściśle z tematem wątku :)
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 031
  • Reputacja: 415
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jakie lekkie koszyki do klasyka?
« Odpowiedź #35 dnia: 06.11.2021, 21:20 »
Zbigniew, czytałem w jakimś wątku, że używasz do takich odległości Flagmana Granthama i o ile dobrze pamiętam oceniałeś go jako najlepsza wędka do dystansu jaką łowiłeś. To bardzo sztywny kij? Przy plecionce i 10 metrach strzałówki (jak wcześniej wspomniałeś) trzeba uważać podczas holu na spięcia?

Sorki za pytanie niezwiązane ściśle z tematem wątku :)
To już chyba bardzo stary post. Od tamtej pory jeden grantcham strzelił  na pierszej sekcji podczas rzutu przy sporej widowni było wesoło... Drugi jest pęknięty w tym samym miejscu i szybko podzieli los pierwszego. Grantachamy są super jeśli chodzi o możliwości rzutowe i czucie ryby ale tak jak inne wycienone konstrukcje w stylu sphere, tregaron itp nie wytrzymują próby czasu - dystans to niestety duże przeciążenia a ja łowię bardzo często (minimum 100 dni w roku ). Obecnie na rynku jest tyle sprzętu ,że nawet nie podejmuje się doradzać bo wszystkimi nie łowiłem. Na papierze dobrze wypadają zemexy. Z moich kijów mimo początkowego sceptycyzmu najlepiej pasuje mi dawia turnament SLR.
Co do spinek 10 m strzałówki pozwala w ostatniej fazie holu podbierać rybę na samej żyłce więc 0 problemów. Jeśli ktoś całe życie łowił na żyłce być może będzie potrzebował kilku sesji żeby się przestawić. Ja od 5-6 lat łowię tak wszystkie ryby od drobnicy do dużych karpii i sobie chwalę.

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jakie lekkie koszyki do klasyka?
« Odpowiedź #36 dnia: 06.11.2021, 21:30 »
No to widać, że u Ciebie sprzęt nie ma lekko :D
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jakie lekkie koszyki do klasyka?
« Odpowiedź #37 dnia: 06.11.2021, 22:00 »
Zbyszku, a przy jakiej wędce z kołowrotkiem ultegra 5500 udaje Ci się dobrze rzucać? Jaka jest szerokość pierwszej przelotki? I jaka długość i c.w. wędki?
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 031
  • Reputacja: 415
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jakie lekkie koszyki do klasyka?
« Odpowiedź #38 dnia: 06.11.2021, 22:11 »
Zbyszku, a przy jakiej wędce z kołowrotkiem ultegra 5500 udaje Ci się dobrze rzucać? Jaka jest szerokość pierwszej przelotki? I jaka długość i c.w. wędki?
Ultegra pasuje mi do wszystkich wędek w długościach 420 i 390 nie wszystkie wędki mają dużą pierwszą przelotkę startową 30 mm tylko 25 o ile nie 20. Z ultegrami rzucałem. Flagmanami grantham, armadale, castmasterami, manataryami, , genlog revolution feeder, daiwami turnament, windcast, team daiwa, sportexem, większością kijów tubertini w długościach 420. Browningami black viperami. Ultegra ma szpulę 5500 czyli węższą niż wiele kołowrotków feederowych 6000 jedyną przewagą jest wysoka szpula. Większość kołowrotków ma 1 cm wysokości nawoju a ultegra dwa razy tyle.

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jakie lekkie koszyki do klasyka?
« Odpowiedź #39 dnia: 06.11.2021, 22:45 »
Och jej.
Rozumiem jaką drogę przeszliście od pickera z cw do 20g do ultegry 5500, ale nie wiem po co.
Każdy koszyk w danej gramaturze.
Pozostałe cechy budowy koszyka odpowiedzą na pytania: jak głęboko, gdzie uwalniać towar, jaka odległość, jaka temperatura.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jakie lekkie koszyki do klasyka?
« Odpowiedź #40 dnia: 06.11.2021, 23:11 »
Koszyk a koszyk jest różnica , drut czy siatka, ułożenie obciążenia , kształt , materiał robi swoje.


Pozdrawiam Łukasz

Offline Andrew126

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 303
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
Odp: Jakie lekkie koszyki do klasyka?
« Odpowiedź #41 dnia: 07.11.2021, 07:12 »
Zbigniew, czy ten zestaw na pętli Gardnera wygląda tak jak w poniższym wątku przedstawił to Stas?

https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=4031.0
Dokładnie to ten zestaw. Chociaż u mnie najczęściej pętla do której mocuję przypon jest dłuższa niż koszyk. Od klasycznego paternostera różni się tylko szybszym i prostszym wiązaniem.

Zbigniew, jakie są Twoje doświadczenia co do długości pętli na której montowany jest koszyk? U mnie jest to 8 do 10cm. Czy nie powinno być więcej dla lepszej sygnalizacji brań?

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 031
  • Reputacja: 415
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jakie lekkie koszyki do klasyka?
« Odpowiedź #42 dnia: 07.11.2021, 09:03 »
Zbigniew, czy ten zestaw na pętli Gardnera wygląda tak jak w poniższym wątku przedstawił to Stas?

https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=4031.0
Dokładnie to ten zestaw. Chociaż u mnie najczęściej pętla do której mocuję przypon jest dłuższa niż koszyk. Od klasycznego paternostera różni się tylko szybszym i prostszym wiązaniem.
Zbigniew, jakie są Twoje doświadczenia co do długości pętli na której montowany jest koszyk? U mnie jest to 8 do 10cm. Czy nie powinno być więcej dla lepszej sygnalizacji brań?
Pierwszy raz zmierzyłem zestaw bo do tej pory długości wiązałem intuicyjnie. Mój pierwszy z brzegu zestaw miał długość pętli (wraz z podwójnym krętlikiem z agrafką) 15 cm a trok boczny do którego mocuję przypon 36 cm.

Offline Andrew126

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 303
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
Odp: Jakie lekkie koszyki do klasyka?
« Odpowiedź #43 dnia: 07.11.2021, 11:51 »
Dzięki.

Offline Rebrith

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 93
Odp: Jakie lekkie koszyki do klasyka?
« Odpowiedź #44 dnia: 07.11.2021, 15:46 »
Już na 70 metrach żyłka jest na tyle rozciągliwa ,że nie ma totalnie kontroli nad rybą i zestawem nie mówiąc o zerowej sygnalizacji brań w klasyku.

No właśnie... na 70m. To dlaczego wyczynowcy tak mocno forsują łowienie z plecionką i feeder gumą nawet na 20 metrach? :facepalm: