Autor Wątek: Waggler - techniki nęcenia  (Przeczytany 2747 razy)

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 253
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Waggler - techniki nęcenia
« dnia: 14.12.2021, 14:13 »
Oglądając i czytając filmy Luka dotyczące techniki wagglerowej, zauważyłem, że zawsze stosuje on technikę necenia typu "mało i często".

Tymczasem na filmie instruktażowym na YouTubie wspomina Luk, że w technice wagglerowej są różne techniki i sposoby nęcenia, niestety wątek ten nie był już nigdy poruszany w żadnym kolejnym filmie.

Stąd moje pytanie, jakie są inne skuteczne techniki nęcenia w wagglerze?

Zdrówko :beer:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 994
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Waggler - techniki nęcenia
« Odpowiedź #1 dnia: 14.12.2021, 14:36 »
Możesz tradycyjnie rzucić duże kule punktowo i poczekać aż zwabi ryby+ donęcać kulami jak zaczyna się robić mniej brań. Czasem do tego też stosuje donecanie co kilka minut robakami/kukurydza z procy. Zdarzało mi się też ładować najpierw kule a później używać mało/często + dostrzeliwac robaki/kukurydzę. Na nic więcej niestety nie wpadłem podczas moich przygód z wagglerem. Zapewne różnica jest w częstotliwości i wielkości wrzucanych kul do wody.

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 809
  • Reputacja: 307
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Waggler - techniki nęcenia
« Odpowiedź #2 dnia: 14.12.2021, 14:41 »
Co prawda nie łowię wagglerem, ale przy feederze klasycznym sprawdzało mi się donęcanie w czasie łowienia małymi wałeczkami z zanęty, tej samej, którą nabijam koszyk. Wałki średnicy 1, 1,5cm, wysokości 1,5 cm. Strzelam z procy.
Oczywiście, mowa tu o rekreacyjnym łowieniu, bo jak wiemy zawody w klasyku rządzą się swoimi prawami.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 438
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Waggler - techniki nęcenia
« Odpowiedź #3 dnia: 14.12.2021, 15:00 »
Każde łowisko jest inne ;)
Ja z reguły walę 3-4 kule wielkości pomarańczy , po ok 1 h leci 1 plus co 30 minut kilka robali z procy :D
Na moim łowisku się sprawdza ;)

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 253
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Waggler - techniki nęcenia
« Odpowiedź #4 dnia: 14.12.2021, 15:24 »
Oczywiście kule znam. Być może jest to jakaś opcja, choć osobiście nie lubię babrać się w ziemi, i z tego co można wyczytać i zobaczyć na filmach z UK jest ona w tamtejszym wędkarstwie rzadko używana.

Wydaje mi się też że o ile na dalszych dystansach można sobie pozwolić na większy hałas, nęcąc na przykład kulami pomarańczy/spombem, to przy odległościach rzędu 5-12 metrów od brzegu, uważam za błąd. Przynajmniej w feederze na tak bliskie dystanse o niebo lepiej sprawdzały mi się proce, niż kule, szklanki czy inne sposoby nęcenia obficie.

Po mojemu jeśli w feederze dyskrecja owocowała lepszymi wynikami w strefie przybrzeżnej, to tym bardziej przełoży się to na wyniki w wagglerze.

Jeśli się mylę to poprawcie mnie :beer:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 438
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Waggler - techniki nęcenia
« Odpowiedź #5 dnia: 14.12.2021, 15:29 »
Na swoim łowisku łowię 5-10 m od brzegu , normalnie walę kule do wody i po 30-40 minutach z reguły pojawiają się ryby .
Jeśli chodzi o hałas , to czasami stoimy w 3-4 przy moich wędkach, są śmichy chichy i ryby o dziwo biorą , też byłem w szoku ;D

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 253
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Waggler - techniki nęcenia
« Odpowiedź #6 dnia: 14.12.2021, 16:30 »
No okej.

Czyli są dwie opcje necenia: mało i często, oraz kule.

A jakieś inne opcje? Komuś są znane inne techniki nęcenia w wagglerze? :)
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 405
  • Reputacja: 350
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Waggler - techniki nęcenia
« Odpowiedź #7 dnia: 14.12.2021, 16:40 »
Z czasów, gdy jeszcze łowiłem na wodach stojących, lina zawsze nęciłem mało i rzadko. Ze dwie kulki ciemnej zanęty wielkości brzoskwini, z siekanym czerwonym robakiem, do tego luzem garść kukurydzy albo grochu. I potem już cisza. Po dwóch godzinach znowu garść ziarna.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Qasz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Reputacja: 96
  • Płeć: Mężczyzna
  • Improvises, adapts and angling
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Waggler - techniki nęcenia
« Odpowiedź #8 dnia: 14.12.2021, 19:56 »
Po mojemu jeśli w feederze dyskrecja owocowała lepszymi wynikami w strefie przybrzeżnej, to tym bardziej przełoży się to na wyniki w wagglerze.
Bardzo prawdziwe stwierdzenie.
Zauważyłem że liny są znacznie bardziej nieufne i wyczulone na plusk wody, podchodzą bardzo późno w pole nęcenia, najlepsze efekty dawało mi obfite nęcenie kulami z zanęty i ziemi (w ilości 3-5) a następnie podawanie już samym koszykiem ziaren w to miejsce i nie ruszanie koszyka, na haku 16 z przyponem 14 był uwieszony czerwony i skórka z kukurydzy (która była składnikiem mieszanki ziaren).
W sumie średnia czekania na lina to około 15-20 minut, nie próbowałem wędkować na 2 kije, wydaje mi się że i tak po ściągnięciu ryby jest taki szum i zamęt że ryby odskakują na pewien czas.
Znam numery z nęceniem w jednym miejscu i zarzucaniem pustego koszyka metr do półtora obok, ale nie przynosiło mi to ryb, ale każda woda jest inna.

Ale żeby nie było offtopu to dodam tylko że pod waggler tak samo nęcę kulami (jednak czymś te ryby trzeba zawołać i substancja aromatyczna jest właśnie w kulach, miałka/drobna zanęta i ziemia) ale naturalnie na hak wchodzi tylko kukurydza, i tą samą strzelam z procy. Nie wiem czemu u mnie pellet nie chce zaskoczyć na wagglerze, wiem że to pzw ale cholera, tam karpiarze ładują tego tyle, że nie ma bata by ryba tego nie znała, jednak z wagglera tylko kukurdza lub biały/najlepiej czerwony.
Nosferatu z koncentratu

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Waggler - techniki nęcenia
« Odpowiedź #9 dnia: 14.12.2021, 20:39 »
Łowiąc przy brzegu nie stosuje zanęt ,tylko mix ziaren ,pellet 2mm i duża ilość robactwa w tym caster i cięte czerwone albo rosówki ,wszystko podaje z procy albo ręką jak jestem w stanie :beer:

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 253
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Waggler - techniki nęcenia
« Odpowiedź #10 dnia: 14.12.2021, 22:05 »
Nie chodzi mi o partykuły, ale o technikę nęcenia.

Czy poza mało i często, oraz alternatywy w postaci kul, są jeszcze inne, skuteczne techniki nęcenia białorybu w technice wagglerowej, na wodzie stojącej?
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Cobi92

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 199
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Waggler - techniki nęcenia
« Odpowiedź #11 dnia: 14.12.2021, 22:16 »
Nie chodzi mi o partykuły, ale o technikę nęcenia.

Czy poza mało i często, oraz alternatywy w postaci kul, są jeszcze inne, skuteczne techniki nęcenia białorybu w technice wagglerowej, na wodzie stojącej?

Albo dajesz mało albo dajesz dużo. Albo dajesz rzadko, albo dajesz często. Z tych 4 parametrów musisz sobie wybrać (najlepiej metoda prób i błędów) te które będą się sprawdzać w danym miejscu o danej porze roku pod konkretne ryby. Uniwersalnej metody nie ma

Na zawodach gdzie hałas jest duży a konkurencja jeszcze większą ważne jest by wyróżnić się czymś z tłumu więc do wody idzie masa towaru tak by sąsiad nie polowil. Czasem, chociaż rzadko, wygrywa ten który daje ostrożnie, bo np ryby nie żerują albo jest ich mało.
W rekreacyjnym wędkowaniu zwykle nie ma takiej presji, można dać mniej i spokojnie czekać na ryby. Potem też można powalczyć o to by nie uciekły więc moze się okazać że na początku dużo i rzadko, a potem już tylko mało i często.

Oczywiście jest jeszcze opcja regularnego necenia danej miejscówki, ale to osoba kwestia. W przypadku łowienia na wagglera również się oczywiście sprawdzi i to raczej bardzo dobrze ;) Sypiesz jakiś czas regularnie, ryby się przyzwyczajają że żarcie jest zawsze,a potem nagle w dniu łowienia dajesz mało i ryby w szoku, że żarcia nie ma i biorą na to co im podasz 8) Tyle teoria :P
Lepiej 3 razy złowić i wypuścić niż raz zjeść ;)

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Waggler - techniki nęcenia
« Odpowiedź #12 dnia: 15.12.2021, 19:22 »
O to chodzi Cobi ,lepiej bym tego nie ujął :bravo: :thumbup: :beer:

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 253
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Waggler - techniki nęcenia
« Odpowiedź #13 dnia: 15.12.2021, 19:39 »
Być może zostałem źle zrozumiany, albo po prostu nikt z kolegów (podobnie jak ja) nie wyszedł z wiedzą odnośnie wagglera poza duet "mało i często" vs "kule zanety".

Bardziej liczyłem na opis techniki wagglerowej która u nas nie jest być możne znana lub popularna, a np w takim UK praktykowana z powodzeniem przez tamtejszych spławikowców.

Idealnym przykładem niech będzie tu artykuł Luka z głównej strony...

https://splawikigrunt.pl/artykuly-i-porady/splawik/dobbing-czyli-zimowe-szukanie-ryb-matchowka

... gdzie pokazuje technikę niszową, mało popularna w Polsce, a jednak skuteczną i często używaną przez tamtejszych wedkarzy.

Żałuję, że Luk osobiście nie udzielił się w tym wątku, podobnie jak Mateo, czy Selektor bo na ich wiedzę liczyłem w pierwszej kolejności.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 253
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Waggler - techniki nęcenia
« Odpowiedź #14 dnia: 15.12.2021, 19:51 »
Stary spakuj się i wyjedź na Wyspy ,odkryjesz wszelkie techniki waglera :beer:

Myślałem, że forum "Spławik i Grunt", i bardziej szczegółowo dział poświęcony technice spławikowej, będzie właśnie tym miejscem gdzie mniej doświadczony w tym zakresie wędkarz, szuka informacji u kolegów po kiju. :)

Cóż, chyba za dużo emotikonek :beer: przełożyło się u kolegi na realne upojenie alkoholowe i wszelkie towarzyszące temu objawy psychiczno - fizyczne. :)
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.