Autor Wątek: Kalendarz wędkarski 2022  (Przeczytany 1677 razy)

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 822
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Kalendarz wędkarski 2022
« dnia: 18.12.2021, 20:05 »
W ubiegłym roku kupiłem kalendarz książkowy. Taki "dedykowany" dla wędkarzy. Cały ten sezon z niego korzystałem (notatki, zawody, itp.) i byłem na tyle zadowolony z niego, że postanowiłem zakupić na nowy sezon.
Kalendarz książkowy, w twardej oprawie:


Kwota może nie powala na kolana, bo wyceniony na 40zł. Nie będę podawał linku do sklepu, bo z powodzeniem i łatwo można go znaleźć na popularnym portalu aukcyjnym.
Na jednej z pierwszych stron mamy ściągę z wymiarami ochronnymi ryb oraz okresami ochronnymi.



Na kolejnych stronach mamy coś w rodzaju rejestru połowu ryb:

 

Kalendarz pełni również rolę mini-informatora, w którym mamy przedstawione popularne gatunki ryb spotykanych w naszych wodach. Każdy gatunek jest krótko opisany. Podane są informacje dotyczące zwyczajów bytowych, opis wyglądu, szkic, metody połowu oraz przynęty, na które można próbować złowić dany gatunek. Są też wybrane gatunki przedstawione w postaci kolorowych zdjęć, zamieszczonych na papierze kredowym, gdzie cały kalendarz ma kartki ze zwykłego papieru.

 

Po "przebrnięciu" przez ten dość obszerny wstęp w kalendarzu - docieramy do właściwego terminarza. Na jednej stronie mamy ułożone w kolumnie dni tygodnia, po drugiej stronie - miejsce na notatki. Na stronie z datami mamy informację co do wschodu i zachodu słońca, wschodu i zachodu księżyca oraz fazy w której się znajduje, znaku zodiaku, a także prognozowane brania na dany dzień. W niektórych miejscach na notatki mamy podane informacje co do okresu ochronnego danego gatunku oraz przewidywania co do brań, jakie gatunki mogą w danym okresie intensywnie żerować.


Kalendarz kończy się spisem wędkarskich sklepów internetowych, forów internetowych, danymi teleadresowymi okręgów PZW, itp.

Szata graficzna kalendarza jest utrzymana w tonacji czarno-zielono-szarej, jaka znajduje się na zwykłych kartkach. Jest również kilka stron z papieru kredowego z barwną szatą graficzną.

Kalendarz, jak już wcześniej wspomniałem, kupiłem po raz drugi. Sprawdził mi się, te informacje, które potrzebuję zanotować - spokojnie się mieszczą. Informacje co do gatunków ryb - z pewnością będą pomocne (ale nie będą wyznacznikiem) dla młodych adeptów wędkarstwa. Mając na uwadze cenę, jaką należy zapłacić za prezentowany terminarz - mogłaby być nieco niższa. Ale jak to powszechnie wiadomo - jeśli coś jest opatrzone "logiem" danej grupy hobbystów, należy spodziewać się ceną dość kontrowersyjną jak na objętość i zawartość.
Dlatego też decyzję o zakupie takiego terminarza pozostawiam każdemu do przemyślenia.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kalendarz wędkarski 2022
« Odpowiedź #1 dnia: 18.12.2021, 20:10 »
Fajny ten kalendarz Panie Marcin

Wysłane z mojego AGS2-L09 przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Tomnick

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 069
  • Reputacja: 103
  • Lokalizacja: Słupsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kalendarz wędkarski 2022
« Odpowiedź #2 dnia: 18.12.2021, 20:21 »
Fajny, fajny. Chyba sobie zakupię :thumbup:
Tomek

Offline Qasz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Reputacja: 96
  • Płeć: Mężczyzna
  • Improvises, adapts and angling
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kalendarz wędkarski 2022
« Odpowiedź #3 dnia: 20.12.2021, 18:53 »
Super wpis, nigdy nie potrzebowałem terminarza, ale po twoim opisie zacząłem się nad takowym zastanawiać. Łapa leci.
Nosferatu z koncentratu

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 679
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Kalendarz wędkarski 2022
« Odpowiedź #4 dnia: 20.12.2021, 20:01 »
Co roku poddaję się i kupuję ten terminarz jednak nie jestem konsekwentny w notowaniu warunków i efektów w danym dniu kiedy łowię. 2/3 roku leży on na półce i się kurzy :D. Natomiast lubię ścienne kalendarze z ładnymi zdjęciami ryb oraz zaznaczony fazami księżyca i braniami. Obecnie mam Jaxona, jednak w nim były przeważanie same drapieżniki i kilka miesięcy tylko ze szczupakami. Patrzyłem już na nowy 2022. Jest więcej białej ryby, ale mimo to zdjęcia nie są jakieś rewelacyjne.
https://allegro.pl/oferta/kalendarz-wedkarski-jaxon-2022-11579809165
W sumie to ciężko znaleźć ciekawy kalendarz ścienny z ładnymi zdjęciami. Podepnę się pod wątek. Jak ktoś zna jakieś fajne kalendarze to niech wrzuca również ;).


Edycja administratora:
https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=3009.msg535261#msg535261

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Kalendarz wędkarski 2022
« Odpowiedź #5 dnia: 20.12.2021, 20:45 »
Fajny kalendarz. :)

Ja mam kalendarz/terminarz/bazę danych w Excelu od lat.

Jako, że pamięć mam słabą tam jest 90% moich doświadczeń i wiedzy ...
Jakby mi ten plik padł ... brrrr. Robie kopię ;)
;)

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 679
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Kalendarz wędkarski 2022
« Odpowiedź #6 dnia: 21.12.2021, 05:10 »
Heh, rok temu jak z powodu pandemii okroili mi etat na 3/5 to też się bawiłem w excelu. Codziennie przez ponad dwa miesiące notowałem stan wody w Dunajcu, przepływ, wiatr, ciśnienie, fazę księżyca i temperaturę. Do tego odnotowane były połowy (dokładnie bolenie) przeze mnie lub znajomych. Fajne wykresy się tworzyły. Pewnie bym dalej nad tym pracował i mielił dane w Power BI potem, ale się skończył wolny czas :P.

Offline Tetley

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: RMI
  • Ulubione metody: method feeder
Pozdrawiam

Robert

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 625
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kalendarz wędkarski 2022
« Odpowiedź #8 dnia: 21.12.2021, 13:48 »
Od dobrych kilku lat dostępny (m. in. w stołecznej kasie/siedzibie PZW przy ul. Twardej 42) jest również tańszy i mniejszy terminarz/kalendarz wędkarski "poradnikiem" zwany :)

https://allegro.pl/oferta/kalendarz-poradnik-wedkarski-2022-dla-wedkarza-11562920474