Autor Wątek: Jaki telewizor 55 cali kupić do 4 tys. zł?  (Przeczytany 4558 razy)

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 685
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Jaki telewizor 55 cali kupić do 4 tys. zł?
« Odpowiedź #30 dnia: 08.01.2022, 19:15 »
A tak z ciekawości zapytam czy ktoś się zetknął z chińskimi Hisense? Cenowo wyglądają bardzo atrakcyjne.

Offline jazgarek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 474
  • Reputacja: 118
Odp: Jaki telewizor 55 cali kupić do 4 tys. zł?
« Odpowiedź #31 dnia: 08.01.2022, 19:29 »
Jeśli zależy Ci na najlepszej jakości obrazu to zdecydowanie Oled, najtaniej Lg OLED55B13LA. Różnica miedzy LCD/LED a OLED jest taka ze OLED nie potrzebuje dodatkowego podświetlenia matrycy dzięki czemu nie występuje efekt „Halo” oraz „Clouding” i największa zaleta tej technologi to idealna czerń co na pewno docenisz podczas nocnych seansów. Maja bardzo niski input lag wiec jeśli grasz na konsoli nowej generacji PS5 lub nowy XBOX to idealny wybór, wszystkie wejścia HDMI to 2.1 czyli obsługuje 4K w 120 klatkach. Zaletą to kąty widzenia i tutaj obraz pod nawet dużym kątem zmienia się delikatnie w porównaniu do technologi LED. Największy minus OLED to mityczne wypalanie które już dawno zostało praktycznie wyeliminowane, naprawdę musiał byś się postarać i ciagle wyświetlać statyczny obraz aby powidoki zostały na ekranie. Obecnie kosztuje 400zl ponad twoj budżet, ale moim zdanie warto dołożyć.

Piszesz o tym samym modelu co ja, więc wtrącę jedną małą poprawkę. TV posiada dwa złącza HDMI 2.0 oraz dwa HDMI 2.1.
Kuba

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 021
  • Reputacja: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki telewizor 55 cali kupić do 4 tys. zł?
« Odpowiedź #32 dnia: 08.01.2022, 19:39 »
Jeśli zależy Ci na najlepszej jakości obrazu to zdecydowanie Oled, najtaniej Lg OLED55B13LA. Różnica miedzy LCD/LED a OLED jest taka ze OLED nie potrzebuje dodatkowego podświetlenia matrycy dzięki czemu nie występuje efekt „Halo” oraz „Clouding” i największa zaleta tej technologi to idealna czerń co na pewno docenisz podczas nocnych seansów. Maja bardzo niski input lag wiec jeśli grasz na konsoli nowej generacji PS5 lub nowy XBOX to idealny wybór, wszystkie wejścia HDMI to 2.1 czyli obsługuje 4K w 120 klatkach. Zaletą to kąty widzenia i tutaj obraz pod nawet dużym kątem zmienia się delikatnie w porównaniu do technologi LED. Największy minus OLED to mityczne wypalanie które już dawno zostało praktycznie wyeliminowane, naprawdę musiał byś się postarać i ciagle wyświetlać statyczny obraz aby powidoki zostały na ekranie. Obecnie kosztuje 400zl ponad twoj budżet, ale moim zdanie warto dołożyć.
A to nie jest tak, że obecnie OLED mają najmniej szczegółową czerń, bo po prostu nie jest ona podświetlana?
Podobno ciemne filmy fatalnie się ogląda na OLED.

Offline jazgarek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 474
  • Reputacja: 118
Odp: Jaki telewizor 55 cali kupić do 4 tys. zł?
« Odpowiedź #33 dnia: 08.01.2022, 19:46 »
Jeśli zależy Ci na najlepszej jakości obrazu to zdecydowanie Oled, najtaniej Lg OLED55B13LA. Różnica miedzy LCD/LED a OLED jest taka ze OLED nie potrzebuje dodatkowego podświetlenia matrycy dzięki czemu nie występuje efekt „Halo” oraz „Clouding” i największa zaleta tej technologi to idealna czerń co na pewno docenisz podczas nocnych seansów. Maja bardzo niski input lag wiec jeśli grasz na konsoli nowej generacji PS5 lub nowy XBOX to idealny wybór, wszystkie wejścia HDMI to 2.1 czyli obsługuje 4K w 120 klatkach. Zaletą to kąty widzenia i tutaj obraz pod nawet dużym kątem zmienia się delikatnie w porównaniu do technologi LED. Największy minus OLED to mityczne wypalanie które już dawno zostało praktycznie wyeliminowane, naprawdę musiał byś się postarać i ciagle wyświetlać statyczny obraz aby powidoki zostały na ekranie. Obecnie kosztuje 400zl ponad twoj budżet, ale moim zdanie warto dołożyć.
A to nie jest tak, że obecnie OLED mają najmniej szczegółową czerń, bo po prostu nie jest ona podświetlana?
Podobno ciemne filmy fatalnie się ogląda na OLED.

Przeciwnie. Ciemne sceny wyglądają fantastycznie na OLEDzie.
Kuba

Offline demios

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 353
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki telewizor 55 cali kupić do 4 tys. zł?
« Odpowiedź #34 dnia: 08.01.2022, 21:35 »
Tak w dużym skrócie: Czerń i biel obecnie najlepsza jest w oledach, zaś widoczność szczegółów w ciemnych scenach to kwestia kontrastu. Po oledach jakościowo w kolejności mamy telewizory z matrycą VA a następnie IPS gdzie czerń jest szara, a w przypadku materiału HDR  jasno szara. Za to kąty widzenia w ipsie będą lepsze niż w va. Osobiście kupiłbym któryś z wyższych modeli Samsunga z natywną 100 Hz matrycą VA lub oleda LG ale to już będzie niższy model. Sony robi świetne telewizory ale w tym zakresie cenowym nie będzie fajerwerków. Jeżeli oglądasz sport matryca musi być co najmniej 100 Hz żeby piłka była piłką a nie kometą. Nawet teoretycznie słabszy telewizor pokaże nam lepszy obraz gdy umiejętnie skalibruje się jego ustawienia względem fabrycznych. Gotowe ustawienia dla wielu telewizorów znajdzie się w internecie na polskich lub zagranicznych forach. Wysokie modele posiadają często fabryczne tryby obrazu skalibrowane znakomicie (tryb true lub real cinema) i tu zazwyczaj nie trzeba już ingerować. Kupno telewizora to niestety trochę loteria ponieważ możemy trafić na egzemplarz z fatalną matrycą gdzie banding, clouding lub dse skutecznie popsują nam radość z użytkowania nowego nabytku. Przed zakupem warto zerknąć:
https://hdtvpolska.com/jak-kupowac-telewizor-oled-i-lcd-online-5-zasad-o-ktorych-nalezy-pamietac/

Trzymam kciuki za udany zakup. :thumbup:

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaki telewizor 55 cali kupić do 4 tys. zł?
« Odpowiedź #35 dnia: 09.01.2022, 01:20 »
Jeśli tv ma chodzić przez cały dzień to odpuść oled. Mają tą samą przypadłość co plazmy - znaczek ulubionej stacji po pewnym czasie zostaje na stałe.
Nie patrz na nic co ma mniej niż 100hz.
Matryce VA to dobry wybór, choć i IPS już jest do kupienia bez black bleeding.
Proponuję zakup modelu na 2022r. Starsze egzemplarze nie będą objęte nowymi przepisami odnośnie naprawy.
Ah... Zapomniałbym. Bierz przedłużoną gwarancję. Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli producent sam oferuje np 5 lat gwarancji to tv padnie 3 miesiące później.
Jeśli 2 lata, to nie doczeka 3 lat.
System jest kodowany do numerów seryjnych podzespołów i nie wymienisz matrycy, bo raz zakodawana w systemie nie pozwala na zamontowanie innej, bądż wymiany padniętego systemu do twojego hardware. Przykładem jest słynna seria 8 od Sony, gdzie oprogramowanie zapisane było na starusieńkich kartach SD.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 021
  • Reputacja: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki telewizor 55 cali kupić do 4 tys. zł?
« Odpowiedź #36 dnia: 09.01.2022, 02:07 »
A nie lepiej ubezpieczenie na mieszkanie? Śmieszne pieniądze to kosztuje, a jak padnie stara pralka czy kuchenka czy zbije się szkło indukcji to masz zwrot 100% kwoty zakupu z faktury.
Ja z tego skorzystałem i dostałem za free nową pralkę :)

Offline Frankestin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 033
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
    • SiG Polska Północ
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki telewizor 55 cali kupić do 4 tys. zł?
« Odpowiedź #37 dnia: 09.01.2022, 09:47 »
Może warto rozważyć coś z oferty Philips? Sam kupiłem jakieś 3 lata temu i jestem mega zadowolony. Szczególnie, że w odróżnieniu od koreańskich producentów ma ambilight.
A Philips poprawił już oprogramowanie, bo z tego co pamiętam użytkownicy narzekali na fatalnie działający system?
Nie miałem problemu z oprogramowaniem, ale też nie potrzebuję jakiś ekstra funkcji. Oprogramowanie streamingowe chodzi poprawnie. Co jakiś czas puszczam aktualizacje oprogramowania online i wszystko śmiga. 
Franki

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 000
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaki telewizor 55 cali kupić do 4 tys. zł?
« Odpowiedź #38 dnia: 09.01.2022, 09:53 »
W Philipsach słabe było ich oprogramowanie autorskie, jeśli ma Android TV wszystko jest ok.

Offline wes73

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 149
  • Reputacja: 18
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice NDM
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki telewizor 55 cali kupić do 4 tys. zł?
« Odpowiedź #39 dnia: 09.01.2022, 10:14 »
Temat rzeka, wałkowany na całym  świecie.
Istnieją specjalistyczne fora temu poświęcone z tysiącami wątków.

To co mogę  doradzić:
1. Tv kupujemy na okres paru lat( Europa zachodnia ok 5, Polska ok 7 lat)
2. Do telewizora 4K warto zadbać o dobry sygnał(DVBT jakością nie grzeszy w DVB T-2 HEVC z jakością będzie lepiej)
3. Duże aglomeracje miejskie to kablówki i światłowody(jakość na akceptowalnym poziomie, coraz więcej treści w 4K HDR)
4. Serwisy VOD oferują bardzo wysoką jakość obrazu w kolejności
-Apple Tv
-Netflix
-Amazon prime(cały czas jest promocja - za 49zł ROCZNY ABONAMENT)
-HBO GO
-CDA
5. Pytanie czy będziemy oglądali Tv samemu czy "stadnie"
6. Głównie tv i filmy czy też sport (120HZ konieczne)?
7. Czy do Tv będzie podłączony komp lub konsola(funkcje gamingowe)?
8. Czy z Tv będą korzystały dzieci(bezpieczeństwo)?
9. Czy jesteśmy "maniakami" jakości  obrazu, czy Tv gra w tle?
9 Czy oglądamy głownie w ciągu dnia, czy wieczorami?

Zdaję sobie sprawę ze ilość pytań jest spora ale jest to konieczne do dokonania rozsądnego wyboru.
Wybierając nowy kij potrafimy poświęcić temu zadaniu kilkadziesiąt godzin i mieć banana na ustach holując rybcię.
Po sezonie jak teraz fajnie jest usiąść wygodnie w fotelu (jest czas obejrzeć jak inni łowili) :D

Ostatnia sprawa:
Nie ma za dużego telewizora:
Ja oglądam 65 cali z odległości 2,4 metra i myślę nad czymś większym( gdyby nie te ceny)

Z budgetem ok 4000 zł można pokusić sie o OLEDA( chyba że ściana południowa jest zrobiona ze szkła i widok powoduje że jej nie zasłaniamy) we wszystkich innych wypadkach OLED dostarczy niesamowitych wrażeń( pierwszy film z Netflixa lub innego źródła 4K HRD) powoduje opad szczęki na podłogę.
Życzę udanych zakupów(najlepszy okres to marzec-kwiecień kiedy firmy czyszczą magazyny aby zrobić miejsce na nowe modele)
Pozdrawiam Wiesław

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 085
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Jaki telewizor 55 cali kupić do 4 tys. zł?
« Odpowiedź #40 dnia: 09.01.2022, 10:27 »
Telewizja ogłupia. Zamiast wydawać tyle pieniędzy na coś szkodliwego, weź sobie kup 2 wędki z najwyższej półki i jeszcze jakiś najlepszy kręcioł Shimano. Ucieszy Cię to dużo bardziej niż szklane okienko. Dużo lepiej, zdrowiej i romantyczniej siedzieć z wędkami nad wodą niż przed tv w domu. I już masz problem jaki telewizor wybrać z głowy. Nie ma za co :P :'( ;D

Offline Zbigniew

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 584
  • Reputacja: 129
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubelskie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Jaki telewizor 55 cali kupić do 4 tys. zł?
« Odpowiedź #41 dnia: 09.01.2022, 10:46 »
Bierz przedłużoną gwarancję. Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli producent sam oferuje np 5 lat gwarancji to tv padnie 3 miesiące później.

To nie jest przedłużona gwarancja, lecz ubezpieczenie. Jego sprytne warunki są tak napisne, że bardzo rzadko kiedy otrzymany jakiś zwrot kasy itp. Proponuję poczytać na temat tych "gwarancji". Sprzedawcy często mocno się produkują aby ją wcisnąć, bo sklep ma prowizję od ubezpieczyciela za każdą taką umowę z klientem. Osobiście nigdy ich nie biorę.

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 000
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaki telewizor 55 cali kupić do 4 tys. zł?
« Odpowiedź #42 dnia: 09.01.2022, 10:54 »

System jest kodowany do numerów seryjnych podzespołów i nie wymienisz matrycy, bo raz zakodawana w systemie nie pozwala na zamontowanie innej, bądż wymiany padniętego systemu do twojego hardware. Przykładem jest słynna seria 8 od Sony, gdzie oprogramowanie zapisane było na starusieńkich kartach SD.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

3 razy mi matryce w LG wymieniali bez jakiegokolwiek kodowania, nawet bez podłączenia do prądu. Facet to robił u mnie w domu. Może niektóre firmy stosują ta praktykę ale trochę mi brzmi jak Urban legend.

Offline demios

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 353
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki telewizor 55 cali kupić do 4 tys. zł?
« Odpowiedź #43 dnia: 09.01.2022, 11:03 »
To ubezpieczenie na tv ma sens gdy mamy małe, żywiołowe dzieciaki. Kolega przy zakupie nowego tv chciał je wykupić ale dzieciakowi akurat zachciało się siku, a potem już jakoś tak odpuścił. Po miesiącu dzieciak rzucił czymś w tv i matrycę szlag  trafił. 6 tys w plecy + kupno nowego tv. Być może mam szczęście ale odpukać wszystkie sprzęty póki co hulają już ok 6 lat czyli 4 lata dłużej niż przewidział producent lub jak głosi powielany nadal w internecie mit że zaraz po gwarancji sprzęt na śmietnik ;)
Matryce jak najbardziej można wymieniać, na pewno serwis Samsunga też je wymienia, w domu klienta.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 509
  • Reputacja: 1976
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki telewizor 55 cali kupić do 4 tys. zł?
« Odpowiedź #44 dnia: 09.01.2022, 11:15 »
O ile wiem, ta gwarancja nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych ;)

Edit: W sumie logiczne. Po 5 latach tłuczesz sobie ekran i chcesz nowy tv, bo Ci dziecko zbiło.
Krwawy Michał

Purple Life Matters