Autor Wątek: Preferowana długość filmów wędkarskich  (Przeczytany 18229 razy)

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Preferowana długość filmów wędkarskich
« dnia: 12.01.2022, 01:05 »
Siemka.

W wątku założonym przez Pyze i poświęconym jego filmom w 2022 roku pojawiły się wpisy o zbyt długich filmach.
Cześć kolegów napisała, że preferuje filmy krótkie, nawet kilkuminutowe.

Trochę mnie to zszokowało, bo osobiście preferuje dłuższe filmy. Warunek musi być jeden, mianowicie film musi być merytoryczny. Nawet jeśli twórca lwią część filmu spędzi na "gadaniu do kamery", ale robi to na temat, dogłębnie omawiając techniki, tłumacząc zasady i wybór danego miejsca, to jest to moim droga do podnoszenia własnych wyników.

Do takich twórców zaliczam jednym tchem Luk'a, Pana Stacha, Feeder Fans czy Przemka Solskiego. Filmy są stosunkowo długie, ale wiedza wylewa się z każdą chwilą, w każdej klatce filmu. Taka twórczość jest miodem na moje wędkarskie serce, i chętnie wracam do filmów sprzed kilku lat, oglądając je nawet kilkukrotnie.

Zupełnie innym stosunek mam do kanałów, gdzie główny przekaz to promocja sprzętu, wstawki w zwolnionym tempie gdy woda wpada do zanęty, głośna muzyka i ujecia dronem nad wodą. Wszystko to efektownie wygląda, ale brakuje mi w tych produkcjach jakichś konkretów poza marką wędki/kolowrotka/zanęty/itp/itd.

Wracając do meritum. Jaką długość filmów Wy preferujecie i dlaczego? Będzie to nie wątpliwie wskazówka dla kolegów, koleżanek po kiju, którzy tworzą kanały wędkarskie na YouTubie.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Świtek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 34
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: lubelskie
Odp: Preferowana długość filmów wędkarskich
« Odpowiedź #1 dnia: 12.01.2022, 02:32 »
Już to gdzieś pisałem, ale napisze ponownie.

Brakuje mi w w polskim wędkarskim yotubie bardziej osobistego podejścia do wędkarstwa.
Mało kto mówi o własnych przemyśleniach i o powodach decyzji np: dlaczego to miejsce a nie inne albo ta przynęta a nie inna.
Filmy są bardzo ogólnikowe i pozbawione tych niuansów które najbardziej ciekawią.

Chciałbym zobaczyć jaki ktoś łowiący na 40 metrze ma rozrzut aby porównać go ze swoja celnością.
Chcę wiedzieć ile podał zanęty na wstępie i po jakim czasie weszły ryby.
Jak łowi na rzece z łukiem to chcę wiedzieć ile żyłki wypuszcza i jak duży tworzy łuk.
Jakie jest ciśnienie i kierunek wiatru oraz czy woda jest czyściejsza czy bardziej mętna niż zwykle.
Chce znać pełny obraz łowiska - Głębokość siłę nurtu oraz rodzaj dna.

Nagrywający ma się dzielić swoimi przemyśleniami, chce poznać jego tok myślenia i powody każdej decyzji.

Najbardziej mnie nudzą filmy gdzie przez połowę czasu pokazane jest rozrabianie zanęty. Po czym kilka ujęć z drona i holi ryb.
A po chwili fotki ze złowionymi rybami.
Jak bym chciał oglądać ładne widoki to bym włączył sobie film przyrodniczy.







Offline Opos

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 828
  • Reputacja: 139
  • Płeć: Mężczyzna
  • Uśmiechaj się w każdy dzień :)
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Preferowana długość filmów wędkarskich
« Odpowiedź #2 dnia: 12.01.2022, 08:14 »
Powiem tak, jak się na filmach mało dzieje, to i kilkuminutowe filmiki nie poprawia tego. W produkcjach lucia zawsze wykurzała mnie ta perspektywa z samochodu, gdzie zajmowała 1/3 filmu :/
W filmach Pyzy kiedyś trafiłem na fragment, gdzie łowił z kolegą i zaczęła się wywiązywać jakaś dyskusja o taktyce, która Pyza uciął słowami "tak jest i koniec". Wychowałem się na długich filmach P. Mroczka z karp maxa. Długość materiału mi nie przeszkadza, byle ktoś potrafił utrzymać moje zainteresowanie i wciągnął mnie w swoja przygodę. Dobrze robi to Przemek Solski i Lucjan, bo mnie aż skręca na fotelu z niecierpliwości, żeby zobaczyć jakie będą efekty ich taktyk. Wędkarstwo Francuskie tez pokazywało fajnie swoje wypady, częsta zmiana miejscówek. Jak widzę kolejny film ze Stachem z tego samego łowiska, to mi się już tego nie chce oglądać. Ania FQ tez bardzo fajnie podchodzi do materiałów. Kiedyś początkowy Marek Malman tez miał swój urok, ale nasze drogi się rozeszły ze wzrostem liczby kanałów feederowych. 

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 010
  • Reputacja: 704
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Preferowana długość filmów wędkarskich
« Odpowiedź #3 dnia: 12.01.2022, 08:31 »
Długość materiału jest dla mnie mniej istotny niż jego jakość. Jeżeli film jest merytoryczny lub ma swój klimat to chętnie go obejrzę. I nie przeszkadza mi natłok promowanych przez niektórych youtuberów marek, jeżeli film ma swój przekaz.
Dobrze się oglądało filmy Lucka, jak jeszcze nagrywał Wędkarstwo Francuskie też miało i merytoryke i klimat. Obecnie filmy Przemka Solskiego, Dawida Moski, Fishing Queen, Stacha, czy Feedersklepu to merytoryka (no i reklama). Chętnie obejrzę też Małego Rekina ze względu na klimat, tyle że po śmierci Marcina to już nie to samo.
Reasumując, długość filmu, jeżeli jest dobrze poprowadzony, może mieć nawet 30-40min i dłużej. Natomiast takie filmy z prezentacją jakiegoś produktu, czy też grupy produktów powinny mieścić się w 10-15min żeby nie rozwlekać tematu.

Wysłane z mojego AGS2-L09 przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 792
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Preferowana długość filmów wędkarskich
« Odpowiedź #4 dnia: 12.01.2022, 09:06 »
Nie patrzę na filmy przez pryzmat czasowy. Na pierwszym miejscu jest dla mnie merytoryka. Później klimat na filmie.
Dlatego bardzo chętnie oglądam filmy Feedersklepu. Do tego też filmy czy to z Carp Hunters, czy od Siwego. Bardzo ciężko przekonać mi się do filmów Natura Fishing - owszem, mają merytoryczny przekaz, ale za bardzo nachalną, agresywną promocję. Filmy Przemka Solskiego to takie "adhd" wędkarskie. Nie podchodzi mi to, chociaż Przemek ma niesamowitą wiedzę i chętnie się nią dzieli. Brak mi filmów Lucjana. Właśnie w takim stylu utrzymanych. Wiem, że dla niektórych są one długie, ale dają masę wiedzy, a też zmuszają poniekąd do samodzielnych wniosków.
Mały Rekin - klimat był, jak wspominał Patryk, gdy żył Marcin. Teraz wiele się zmieniło. Owszem, doszli nowi ludzie, ale to już nie to samo. Lucio... nawet nie chce mi się pisać w tym temacie. Filmów Pyzy nie oglądam za często, dlatego nie mam zdania na ten temat.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline cyprinus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 74
  • Reputacja: 23
Odp: Preferowana długość filmów wędkarskich
« Odpowiedź #5 dnia: 12.01.2022, 12:46 »
W większości filmów "odsercowych" bez żadnego uszczerbku na przekazie spokojnie można ściąć 85-90% treści nieistotnych. Ano wita się 5 minut, rozrabia zanętę 10 minut, holuje 20 minut, sepleni do mikrofonu bo wiatr wieje, a zaraz wyje muzyka. To schemat.
Z kolei filmy "mamonowate" to całe stada podprogowej reklamy. Znacznie lepiej sfilmowane i zrealizowane ale wiadomo kto płaci. Założy taki "mistrz" i "ałtorytet" koszulkę czy czapeczkę i co pół minuty najeżdża na logo pracodawcy. Ma przy tym minę mędrca. I kręci 55 minut bo mu kaska płynie do kieszeni 
Rzadko się trafia coś naprawdę dobrego co nie spełnia powyższych kitów

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Preferowana długość filmów wędkarskich
« Odpowiedź #6 dnia: 12.01.2022, 13:02 »
W kontekście łowienia rekreacyjnego ciężko o bardziej merytoryczny przekaz niż miał Luk czy Stachu.

Przemek Solski i Feeder Fans robią głównie filmy pod zawodników ale i osoby preferujące szuwary i bagna mogą się coś nauczyć i zastosować u siebie.

Dla mnie na przykład rozrabianie zanety na filmach Luka było dość istotne by zrozumieć ich działanie. Ale ten proces był pokazany bodajrze na kilku filmach a potem już nie.


Moim zdaniem jak się kogoś tylko słucha, bo twarz ma skierowana do kamery i coś tłumaczy, można się wiele nauczyć i mnie to osobiście nie razi. Wolę taki akademicki wykład, niż przeloty dronów, zbliżenia na logo, czy inne bajery.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Preferowana długość filmów wędkarskich
« Odpowiedź #7 dnia: 12.01.2022, 13:07 »
Pyza ma idealne filmy, jak mnie coś nie interesuje lub jest mało akcji to po prostu przewijam. Jak dla mnie dobrą długość zapodaje.

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Preferowana długość filmów wędkarskich
« Odpowiedź #8 dnia: 12.01.2022, 13:14 »
W większości filmów "odsercowych" bez żadnego uszczerbku na przekazie spokojnie można ściąć 85-90% treści nieistotnych. Ano wita się 5 minut, rozrabia zanętę 10 minut, holuje 20 minut, sepleni do mikrofonu bo wiatr wieje, a zaraz wyje muzyka. To schemat.
Z kolei filmy "mamonowate" to całe stada podprogowej reklamy. Znacznie lepiej sfilmowane i zrealizowane ale wiadomo kto płaci. Założy taki "mistrz" i "ałtorytet" koszulkę czy czapeczkę i co pół minuty najeżdża na logo pracodawcy. Ma przy tym minę mędrca. I kręci 55 minut bo mu kaska płynie do kieszeni 
Rzadko się trafia coś naprawdę dobrego co nie spełnia powyższych kitów

A co nie spełnia powyższych kitów? Podasz jakieś przykłady? Ja nie mam problemu z tym, że ktoś promuje firmę, którą sprzedaje. Chce zarobić pieniądze i ma do tego prawo. Problem mam wtedy gdy ktoś promuje dziadostwo i chce mi wcisnąć kit za grubą forsę. Spójrzmy na takiego Mateusza Przebiędę z Natura Fishing lub Feedersklep - to oczywiste, że ich filmy muszą mieć element promocji skoro prowadzą sklepy. Przemek Solski też pokazuje swoje waftersy, pellety i liquidy, bo chce je sprzedać. I ja chętnie to od nich kupię, bo wiem że wędki Flagmana czy Zemexa są dobre, a na waftersy Przemka połowię, bo wyprodukował je zawodowiec. Promocja musi być także estetyczna i dlatego w filmach widzimy ujęcia w zwolnionym tempie, ujęcia z drona itd. Spójrzmy teraz na filmy Luka. Luk niczego nie sprzedaje i przedstawia czystą wiedzę. Jego filmy to relacja znad wody, jakby wędkarska przygoda i dlatego są inne.
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline Rebrith

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 93
Odp: Preferowana długość filmów wędkarskich
« Odpowiedź #9 dnia: 12.01.2022, 16:13 »
Wszystko zależy od charyzmy autora, od montażu i od tematu filmu. Górka mógłbym oglądać nawet 2h, a na przykład Solskiego jak szanuję tak dłużej niż 20-30min nie daję rady.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Preferowana długość filmów wędkarskich
« Odpowiedź #10 dnia: 12.01.2022, 16:59 »
Rozumiem wszystko ale żeby oceniać filmy i sugerować jakość filmu przez długość filmu.... jak dla mnie przesada.

Przypomne czasy gdy za każdy film wędkarski trza było płacić.
Teraz są za darmo i wybrzydzacie.

Jak coś komuś nie pasuje to może nie oglądać....
Maciek

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Preferowana długość filmów wędkarskich
« Odpowiedź #11 dnia: 12.01.2022, 18:14 »
Poza tym jeszcze jedna kwestia... skończmy w końcu z tą naszą narodową wadą, czyli narzekaniem na byle co. Mamy już dużo twórców, sklepów, producentów, którzy przedstawiają nam profesjonalne podejście do wędkarstwa. Dzięki nim możemy kupić najlepszy sprzęt i się rozwijać. I bardzo dobrze, że w swoich filmach używają drona, robią spowolnienia, itp. To wszystko ma być ładne!!! Niech świat widzi. Gdyby nie to, to może nadal byśmy łowili teleskopem ze sprężyną, a ludzie ciągle postrzegali wędkarzy jako tych z wąsikiem, w zielonej kamizelce i z rozkładanym krzesełkiem...
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline Qasz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Reputacja: 96
  • Płeć: Mężczyzna
  • Improvises, adapts and angling
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Preferowana długość filmów wędkarskich
« Odpowiedź #12 dnia: 12.01.2022, 20:03 »
Do żadnej długości filmu się nie przyczepię, o ile jest robiony z głową. Systematyka wiadomości, sensowny montaż (bez "strzałów" w kanale audio), dobre ujęcia to tylko dodatek, ale miło się to ogląda. No i odpowiedni prowadzący, jego umiejętności wysławiania się i przekazywania wiedzy.
To żadne odkrycie, ale kiedy jeden lub kilka tych czynników nie gra z sobą, materiał robi się "mało strawny". Czasem lepsze 5 minut bez "krążenia" wokół tematu, niż 30-40 katorgi.
Wcześniej oglądałem angielskie materiały, teraz nie potrafię ich strawić (większości), bo goście zachowują się jakby na nowo wymyślili koło i gadają w kółko to samo.
W Polskich produkcjach, niektóre rzeczy naturalnie pomijam, są one wielokrotnie powtarzane, ale nie jest to złe, to zwyczajnie "blok" filmu który "amator tematu" może pominąć, ale dla nowicjusza to kopalnia wiedzy i dobrze że tam jest, mierżą mnie tylko trochę "teledyski" czyli ujęcia mieszane z muzyką, ale tylko kiedy są robione na siłę i trwają zbyt długo.
Specjalnie nie podaję nazw kanałów, cieszę się że są, wszystkie, bo dzięki temu jest z czego wybierać i jak czegoś nie lubię to zwyczajnie tego nie oglądam (ale też tego nie neguję, bo ludzie w to swoją duszę i czas wkładają, czy mają z tego pieniądze czy nie, wymaga to nakładu chęci i pracy).
Lubie natomiast zostawiać komentarze na małych i średnich kanałach. Duże tych komentów już tak nie potrzebują, choć zawsze łapkę kiedy oglądnę materiał, staram się zostawić każdemu, doceniając jego wkład.
Nosferatu z koncentratu

Offline cyprinus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 74
  • Reputacja: 23
Odp: Preferowana długość filmów wędkarskich
« Odpowiedź #13 dnia: 12.01.2022, 20:41 »
Zanim ktoś coś pokaże światu niech na kartce nakreśli sobie scenariusz.
Scenariusz jest przekazem informacji za pomocą obrazów i przy użyciu jak najmniejszej liczby słów.
Niedawno oglądałem filmik gdy ktoś przez 10 minut jechał autem, a potem przez 7 minut się przedzierał przez zarośla. W ciągu 17 minut nie powiedział nic ważnego. A wystarczyło na kartce zrobić w punktach plan co mam do przekazania.

Filmy "mamonowate".
Oczywiście producenci hurtownicy chwalą swój towar - jasne.
Firmy zatrudniają dobrych wędkarzy tworząc z nich teamy i twarze marki - czasami ciężkostrawne ale jasne.
Ale jest jeszcze kategoria youtuberów którzy udają że nie biorą kasy i podprogowo wciskają reklamy. I to taki netowy syf.
Jeszcze inna bajka, czy bajka raczej z innej epoki to redakcje czasopism i reklama/kryptocha/druga pensja/zwiedzanie świata na koszt firm.   

Online Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Preferowana długość filmów wędkarskich
« Odpowiedź #14 dnia: 12.01.2022, 21:03 »
Już to gdzieś pisałem, ale napisze ponownie.

Brakuje mi w w polskim wędkarskim yotubie bardziej osobistego podejścia do wędkarstwa.
Mało kto mówi o własnych przemyśleniach i o powodach decyzji np: dlaczego to miejsce a nie inne albo ta przynęta a nie inna.
Filmy są bardzo ogólnikowe i pozbawione tych niuansów które najbardziej ciekawią.


Nagrywający ma się dzielić swoimi przemyśleniami, chce poznać jego tok myślenia i powody każdej decyzji.


I to jest sedno. Mało kto to robi,albo wręcz nikt w tym momencie. Luk miał świetne produkcje,bardzo szkoda,że nie przekuł tego na biznes. Tak na prawdę ,jego filmografia,wystarczy,by dobrze odnaleźć się w Metodzie.

Sam nie oglądam już filmów o tematyce gruntowej. Jest bardzo dużo schematów,i niestety bzdur,a szczytem bezczelności,są wielokroć wyniki robione w 3-4godz niby z marszu.

Co do długości filmu: jeżeli ktoś potrafi zająć moją uwagę,to może to trwać godz.lub więcej.

Niemniej doceniam każdą produkcję,nawet tą typową o sprzęcie,bo można popatrzeć na wędziska np.