Autor Wątek: Przypony guru do metody z igłą - pytanie  (Przeczytany 3513 razy)

Offline krzys_u

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Piastów
Przypony guru do metody z igłą - pytanie
« dnia: 24.01.2022, 18:20 »
Witam Szanownych Kolegów
Przeglądam sobie oferty w necie z w/w przyponami, moje pytanie - jak jest zawiązana igła?
Na jednych zdjęciach jest że ciasno na innych że na pętelce. Może ktoś mnie oświeci...

Offline Swar89

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 108
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypony guru do metody z igłą - pytanie
« Odpowiedź #1 dnia: 24.01.2022, 19:36 »
Gotowce guru z bagnetem są na ciasno, pętelka jest na przyponach z gumką

Offline Papi_feeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 48
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypony guru do metody z igłą - pytanie
« Odpowiedź #2 dnia: 24.01.2022, 19:41 »
Podobno te nowe (świeże) z bagnetem są poprawione. Ja wiem tylko tyle, że mimo iż jestem w methodzie początkujący i mam kilkanaście gotowców (guru, drennan, preston), to jednak samemu wiązane są najlepsze ;D Najbardziej sprawdził mi się patent z plecionką... tzn bagnet na plecionce a reszta standardowo na żyłce. Może warto spróbować samemu? Masz większy wybór haczyków.
"Jestem podejrzliwy wobec ludzi, którzy nie lubią psów, ale ufam psu, który nie lubi jakiegoś człowieka". Bill Murray

Offline krzys_u

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Piastów
Odp: Przypony guru do metody z igłą - pytanie
« Odpowiedź #3 dnia: 24.01.2022, 19:54 »
No właśnie się waham czy kupować czy robić, metodą zacząlem się bawić w zeszłym sezonie. W przyszłym chciałem połowić bardziej na poważnie. Przypony robiłem sam i efekt końcowy był nawet ok. - aczkolwiek strasznie cierpiałem przy tym i szło mi powoli  :) ale w sumie jakbym teraz zaczął to trochę by się nakręciło zanim sezon się zacznie :D

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypony guru do metody z igłą - pytanie
« Odpowiedź #4 dnia: 24.01.2022, 19:57 »
Przypony wiązane samemu są najlepsze, pod warunkiem, że wie się jak i nie robi się błędów. Na początek warto kupić gotowce, żeby zobaczyć co i jak powinno wyglądać, potem można udoskonalać.
Przypon z bagnetem na włosie - bagnet musi dyndać swobodnie na włosie, oczko nie może być zaciśnięte. Zdjęcie może mylić, nie wierzę, żeby Guru robił chałturę z zaciskaniem włosa na oczku.
Przy ręcznym wiązaniu przyponów z bagnetem najlepsza jest pętelka z żyłki ale to już kolejne wtajemniczenie.
Pozdrawiam,
Tomek

Online carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 434
  • Reputacja: 260
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Przypony guru do metody z igłą - pytanie
« Odpowiedź #5 dnia: 24.01.2022, 20:10 »
Witam Szanownych Kolegów
Przeglądam sobie oferty w necie z w/w przyponami, moje pytanie - jak jest zawiązana igła?
Na jednych zdjęciach jest że ciasno na innych że na pętelce. Może ktoś mnie oświeci...
Na ciasno





Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przypony guru do metody z igłą - pytanie
« Odpowiedź #6 dnia: 24.01.2022, 20:15 »
Jak na ciasno to lipa ,najlepsza praca waftersa  jak pisał kolega Tomek ,bagnet na pętli ,oczywiście zanim zestaw zarzucisz warto sprawdzić jak się zachowuje przynęta ,niejednokrotnie musiałem bagnet ucinać dla lepszej pracy waftersa :beer:

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypony guru do metody z igłą - pytanie
« Odpowiedź #7 dnia: 24.01.2022, 20:24 »
No właśnie się waham czy kupować czy robić, metodą zacząlem się bawić w zeszłym sezonie. W przyszłym chciałem połowić bardziej na poważnie. Przypony robiłem sam i efekt końcowy był nawet ok. - aczkolwiek strasznie cierpiałem przy tym i szło mi powoli  :) ale w sumie jakbym teraz zaczął to trochę by się nakręciło zanim sezon się zacznie :D
Krzysiu,
Nie zastanawiaj się, kup paczkę gotowców, jeśli jeszcze nie masz i spróbuj zawiązać coś na wzór, pamiętając, że bagnet musi dyndać na włosie. Jak już dojdziesz do wprawy, będziesz mógł wiązać przypony z różną długością włosa i w różnych wariantach.
Na początek jednak warto sprawdzać wytrzymałość zawiązanego przyponu i przydałaby się jakaś najtańsza waga wędkarska. Węzeł bez węzła lubi puszczać najszybciej. Gotowce Guru są dość mocne ale w gotowcach Browninga udało mi się wytestować bardzo słabe przypony. Zawiązane ponownie były już OK.
Wiązanie na plecionce jest o tyle prostsze, że nie musisz przejmować się dyndaniem i wytrzymałością węzła bez węzła (zwykle są mocne a sama plecionka też jest mocna), ale o tyle trudniejsze, że są problemy z przekładaniem pletki przez dziurki.
Zacznij od żyłkowych.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Papi_feeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 48
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypony guru do metody z igłą - pytanie
« Odpowiedź #8 dnia: 24.01.2022, 20:38 »
(...) Wiązanie na plecionce jest o tyle prostsze, że nie musisz przejmować się dyndaniem i wytrzymałością węzła bez węzła (zwykle są mocne a sama plecionka też jest mocna), ale o tyle trudniejsze, że są problemy z przekładaniem pletki przez dziurki. (...)

Stąd moja propozycja przyponów łączonych, tzn. SAM bagnet jest na plecionce a później normalnie węzeł bez węzła i przypon żyłkowy... wtedy praca bagnetu jest super...
"Jestem podejrzliwy wobec ludzi, którzy nie lubią psów, ale ufam psu, który nie lubi jakiegoś człowieka". Bill Murray

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypony guru do metody z igłą - pytanie
« Odpowiedź #9 dnia: 24.01.2022, 21:07 »
To nie jest tak zero-jedynkowo, że sztywne połączenie włosa z bagnetem da mniej brań. Dla przynęt sinking i dla popup nie powinno mieć to znaczenia. Może mieć znaczenie dla niektórych waftersów. Pamiętajmy, że ryba musi zassać haczyk kolankiem do przodu a przy wypluwaniu ma się on wbić w jej wargę albo też przy zassaniu kolankiem do tyłu, przy wypluwaniu musi się on obrócić, jak w przypadku włosa z plecionki bez pozycjonera. Nie liczę na to ostatnie, dlatego do przyponów z włosem zawsze dodaję pozycjonizer na hak.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline GSK

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 84
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypony guru do metody z igłą - pytanie
« Odpowiedź #10 dnia: 25.01.2022, 00:10 »
Możecie podrzucić zdjęcia jak wyglądają wasze wiązane przypony?

Offline krzys_u

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Piastów
Odp: Przypony guru do metody z igłą - pytanie
« Odpowiedź #11 dnia: 25.01.2022, 09:02 »
nawiązując jeszcze do przyponów guru, fotka z allegro


Online carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 434
  • Reputacja: 260
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Przypony guru do metody z igłą - pytanie
« Odpowiedź #12 dnia: 25.01.2022, 09:52 »
nawiązując jeszcze do przyponów guru, fotka z allegro



Moje fotki (powyżej) zrobione były wczoraj osobiście z paczki która dotarła na Mikołaja, zatem albo zależy od modelu haków, albo od dostawy?

Offline Papi_feeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 48
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypony guru do metody z igłą - pytanie
« Odpowiedź #13 dnia: 25.01.2022, 10:33 »
Moje fotki (powyżej) zrobione były wczoraj osobiście z paczki która dotarła na Mikołaja, zatem albo zależy od modelu haków, albo od dostawy?

To miałem na myśli pisząc wcześniej, że świeże przypony są poprawione, a starsze... cóż do przewiązania raczej :P
"Jestem podejrzliwy wobec ludzi, którzy nie lubią psów, ale ufam psu, który nie lubi jakiegoś człowieka". Bill Murray

Offline Papi_feeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 48
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypony guru do metody z igłą - pytanie
« Odpowiedź #14 dnia: 25.01.2022, 10:34 »
A to moje samoróbki łączone z plecionką.
"Jestem podejrzliwy wobec ludzi, którzy nie lubią psów, ale ufam psu, który nie lubi jakiegoś człowieka". Bill Murray