Autor Wątek: Mity i fakty związane z żerowaniem i połowem ryb  (Przeczytany 28597 razy)

Grendziu

  • Gość
W tamtym roku pogoda była decydentem tego, czy idę na białoryb czy nie, w 9/10 przypadkach się nie myliłem i odnosiłem za niemal każdym razem sukces na łowisku, no ale i łowisko było też odpowiednia przygotowane, bo nęcone co dwa dni systematycznie...

Dla mnie najważniejsze nad wodą są cztery zmienne które decydują o żerowaniu ryb:
1).Jak długo panuję dana aura (czas)
2. Jakie jest ciśnienie plus punkt 1)
3) Jaka jest faza księżyca - daruję sobie ryby 2/3 dni przed, w trakcie i 2/3 dni po pełni
4) Kierunek wiatru.

Jeśli wszystkie cztery czynniki są ze sobą powiązane to zawsze biorą ryby. Łowie bardzo często gdy idzie załamanie pogody i jest bardzo mocno wietrznie oraz tuż przed (najlepiej) i w trakcie deszczów, niemal nikogo nie ma wtedy nad wodą, a ja przeżywam swoiste ELDORADO nad wodą.


Luk w jednym z ostatnich filmów przy połowie leszczy narzekał na wschodni wiatr na początku sesji ile w tym jest prawdy, że gdy wieje wschodni wiatr to ryby nie biorą? Ale czy na pewno tak jest.

Czytając o kierunkach wiatru w internecie uświadomiłem sobie, że przez ponad 30 lat źle czytałem pojęcie wschodni wiatr:

Od kilku tygodni znajomy mi wmawia, że gdy wieje ów wschodni wiatr to ja chodzę na ryby i mam najwięcej brań... Jak wieje OD WCHODU (to ryba chodu) na zachód to jest zachodni wiatr i odwrotnie od zachodu na wschód wtedy jest wschodni (wtedy biorą wg mnie najlepiej, zawsze myślałem, że to zachodni :))


Ja nad swoją wodą o dużej przezroczystości także robię test:
1.Wrzucam najpierw czerwone pinki aby zobaczyć czy okoń je atakuje - jeśli tylko na to reaguję to brania będą średnie.
2. Wrzucam biały kolor robaczków- jeśli reaguję okoń na białe i czerwone robaczki oznacza żerowanie ryb i brania będą dobre lub bardzo dobre.
3. Jeśli nie reaguję okoń ani na białe ani czerwone robaczki i stoi pionowo to mogę iść do domu bo płotki, leszcze, karpie nie będą żerowały...

Co wg Was jeszcze decyduję o tym czy ryby biorą czy też nie nad wodą?
Czy ryba migruję z kierunkiem wiatru, a może pod wiatr?
Czy aż tak ważny jest dobór odpowiedniej grubości żyłki i wielkości haka aby ryby brały częściej? (zdarzało mi się, że było odwrotnie)
Czy kolor jest decydujący?
Jaki wpływ na ryby ma zapach?
Co zrobić gdy ryby nie biorą aby żerowały? (poza dodawaniem do zanęty mielonki i pikantnej kiełbasy oraz łowieniem na to :P)

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 516
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mity i fakty związane z żerowaniem i połowem ryb
« Odpowiedź #1 dnia: 13.09.2015, 17:16 »
Dzisiaj po raz kolejny zauważyłem pewną rzecz. Gdy ryba słabo żeruje, ma takie kilkuminutowe okresy, gdy się "włącza". Przeważnie siedzi człowiek godzinę bez brania, a potem branie na dwie wędki w bardzo krótkim odstępie, a nawet jednocześnie. I potem znowu cisza.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mity i fakty związane z żerowaniem i połowem ryb
« Odpowiedź #2 dnia: 13.09.2015, 17:18 »
A ja tak mam że jak pierwszy melduje się okoń to można się zwijać zawsze jest lipa
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Ścigacz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 594
  • Reputacja: 139
  • Płeć: Mężczyzna
  • No fish no fun :)
  • Lokalizacja: Tuszyn
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mity i fakty związane z żerowaniem i połowem ryb
« Odpowiedź #3 dnia: 13.09.2015, 17:28 »
Mi kiedyś dobry kolega tłumaczył, że kolory są bardzo ważne i tak np: jeśli jest słonecznie to do metody stosuje kulki w kolorze pomarańczowym lub fluo natomiast gdy jest pochmurnie to białe. Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że to działa ale zdarzają się dni, że rządzi kukurydza i tylko jedno ziarenko na haku. Często również słońce daje mi znaki jaka przynętę smakowo dobrać np: jak jest upalne i ciepła woda to daje morwę i monster fruita. Natomiast jak chłodniej to tutti frutti, truskawka jakiś smierdziel. A jak totalnie zimno to ananas.

Grendziu

  • Gość
Odp: Mity i fakty związane z żerowaniem i połowem ryb
« Odpowiedź #4 dnia: 13.09.2015, 19:32 »
Staś ja nie łowię okoni tylko testuję wodę wpuszczając robaki same pod pomost, zależność pomiędzy drapieżnikiem (okoń) a później połowem białorybu nadzwyczajnej mi się sprawdza.

Ścigacz, podobnie reaguje szczupak tak jak to opisałeś, gdy jest pochmurnie pochodne gumy białego najlepiej mi się sprawdzają :) Jednak tutaj moja teoria powyżej opisana tyczy się głównie żerowania ryb typu: płoć, leszcz, karp co do lina czy karasia to już inna bajka :)

Offline lester

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 023
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Mity i fakty związane z żerowaniem i połowem ryb
« Odpowiedź #5 dnia: 13.09.2015, 20:03 »
Grendziu, Ty siejesz jakąś herezję ;D.Wschodni wiatr to taki który wieje ze wschodu na zachód a nie odwrotnie.

Grendziu

  • Gość
Odp: Mity i fakty związane z żerowaniem i połowem ryb
« Odpowiedź #6 dnia: 13.09.2015, 20:33 »
Jeśli chodzi o wiatry to możliwe, że zaczyna mi się już motać w głowie, debata nad wodą trwa od dwóch miesięcy (czytaj 5 skrzynek piwa). Bynajmniej jak wieje w przeciwną stronę niż strzałki niebieskie to mi ryby biorą :P


Offline kubator

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 108
  • Reputacja: 79
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kuba
  • Lokalizacja: Toruń
Odp: Mity i fakty związane z żerowaniem i połowem ryb
« Odpowiedź #7 dnia: 13.09.2015, 20:56 »
Czyli jak wieje zachodni :)
Jožin z bažin

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 695
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Mity i fakty związane z żerowaniem i połowem ryb
« Odpowiedź #8 dnia: 13.09.2015, 21:06 »
Wschodni wiatr to zazwyczaj zimniejsze prąd powietrza, schładzający wodę. Ryby tego nie lubią i przemieszczają się, najczęściej tam, gdzie wiatr działa najsłabiej. W 80-90% mi się to sprawdza. Oczywiście nie można dac się zwariowac samej prognozie, bo ryby łowilibyśmy tylko 2-3 dni w miesiącu :D

Ale dobrze to ująłeś Grendziu :thumbup:

Wczoraj jednak na Trencie wiatr był dobry, ciśnienie OK, a ryby totalnie odmawiały posłuszeństwa. Cholera wie o co chodziło. Jednak okazało się, że kilka dni wcześniej zawitała tam...foka! Mogło to spowodować wycofanie się stad ryb w niższy, szerszy i głębszy odcinek rzeki. Ciekawe, co?  :D
Lucjan

Grendziu

  • Gość
Odp: Mity i fakty związane z żerowaniem i połowem ryb
« Odpowiedź #9 dnia: 13.09.2015, 21:20 »
Biedna foka zabłądziła i ryby nie brały ;D

Czasami jest tak, że na sznur można łowić, bo biorą na wszystko, a czasami można wrzucić do wody "złotą" przynętę i nic się nie dzieję.

Spójrzcie na ten film, ile razy ryba próbowała lub omijała zestaw zanim był sukces: jak to wytłumaczyć?

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mity i fakty związane z żerowaniem i połowem ryb
« Odpowiedź #10 dnia: 13.09.2015, 21:25 »
Po ponad 40 latach łowienia wiem że jest tylko jedna reguła - że nie ma żadnych reguł :)

Kluczem do sukcesu jest ciągłe przebywanie nad tą samą wodą , niezależnie od warunków. Najlepiej prowadzić wędkarski pamiętnik - tabela w której mam nast rubryki :
-data i godziny sesji
-temperatura
-zachmurzenie
- wiatr ( kierunek i siła)
-metoda połowu
-miejscówka
-przynęty i ilość brań
-nęcenie
-efekty
-inne uwagi ( tu wpisuję np złowienie sandacza na kukurydzę albo że od 14 na środku akwenu spławiały się wielkie leszcze)
To pozwala mi w następnych latach łowić skuteczniej , popełniać mniej błędów. Liczy sie także powtarzalność bo jeśli zapisałem rok temu że 14 kwietnia na miejscówce X złowiłem 7 leszczy na pinkę i było 15 stopni i słaby deszcz - na 90% w tym roku połowię tam podobnie ( jeśli też warunki będą podobne)

W określonych warunkach wschodni wiatr też mi przynosił ryby , zwłaszcza ten silny który wymywa muł z brzegu jeziora na zachodnim brzegu ale tylko latem


Pozdrawiam - Gienek

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mity i fakty związane z żerowaniem i połowem ryb
« Odpowiedź #11 dnia: 14.09.2015, 01:09 »
Cały czas noszę się z zamiarem prowadzenia takiego notesu, tylko wydaje mi się, że jak na razie za rzadko jestem na rybach.
Jeśli chodzi o żerowanie ryb to uważam, że rzeczą ważniejszą od warunków atmosferycznych jest poznanie łowiska, jego etapów i schematów. Myślę, że mając dobrą wiedzę o tym gdzie kiedy i dlaczego są ryby, i jakie ryby, da się połowić nawet przy najmniej korzystnej pogodzie. Przestaję wierzyć w to, że "dzisiaj ryby nie biorą".
Pozdrawiam
Marcin

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 516
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mity i fakty związane z żerowaniem i połowem ryb
« Odpowiedź #12 dnia: 14.09.2015, 07:35 »
Jeśli chodzi o wiatry to możliwe, że zaczyna mi się już motać w głowie, debata nad wodą trwa od dwóch miesięcy (czytaj 5 skrzynek piwa). Bynajmniej jak wieje w przeciwną stronę niż strzałki niebieskie to mi ryby biorą :P
To jest bardzo proste. Jak zawiewa od Putina, to ryba nie bierze :P
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Chaotic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 662
  • Reputacja: 101
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mity i fakty związane z żerowaniem i połowem ryb
« Odpowiedź #13 dnia: 14.09.2015, 11:09 »
Fajny temat

Z mojej strony (pomijając karpie)

Co do:
- wiatru - ze wschodu = nędza
- dobrych brań przed gwałtowną zmianą pogody
jak najbardziej się zgadzam

Fazy księżyca - z moich skąpych notatek nie wynika żadna reguła

W kolory zarówno zanęt jak i przynęt - jak najbardziej wierzę
zawsze dobieram zanęty pod płoć pod kolor dna , pod leszcza kontrastowo
kolorowe robaki zawszę segreguję , czasem na bezrybiu sprawdzają się smerfy :)
hakowe ziarna barwię i zawsze staram się mieć w podstawowych kolorach (naturalny, czerwony i zielony)

W extra smrody (przełamywanie atraktorami zapachowymi) nie wierzę, wielokrotnie sprawdzałem ze znajomymi w połowie rybania przełamywać , boostować jadnak z mizernym rezultatem.. tak na prawdę tylko w ramach ślepej wiary ostro sieję zapachami wyłącznie na smrodkach i bagienkach.
Za to jak najbardziej wierzę w skuteczność naturalnych zapachów świeżo wyprażonych składników  (zwłaszcza bułka tarta, konopie, kolendra)
Pozdrawiam
Olo


Offline Adeptus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 245
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mity i fakty związane z żerowaniem i połowem ryb
« Odpowiedź #14 dnia: 14.09.2015, 11:21 »
Faktycznie bardzo ciekawy temat. U mnie jeszcze za małe doświadczenie żeby jakieś mieć swoje obserwacje. Zazwyczaj sprawdzam ciśnienie czy utrzymuje się od paru dni i czy nie jest jakoś bardzo niskie/wysokie. Załamania zauważyłem że są słabe ale tutaj też może być po prostu zmiana ciśnienia.

Notatek nie prowadzę ale cały czas chcę zacząć. Najlepiej byłoby mieć jakąś aplikację do tego. Osobiście już na przełomie ostatnich 3 miesięcy poświęciłem 2 wieczory na taka aplikację ale w tym tempie jeszcze to potrwa :P Inna sprawa że czynników i różnych zmiennych jest strasznie dużo. Ale jakby na takiej apce zapisywało swoje notatki n osób to można byłoby porobić fajne statystyki(Na jaką przynętę najwięcej ryb, przy jakim ciśnieniu, czy kierunek wiatru procentowo dał mniej ryb, rekordy z podziałem na rodzaj wód itp itd). A może coś takiego już jest?
Mariusz
Fishing Fighters Team